Novela Zakona o kazenskem postopku – uskladitev z evropskimi direktivami in odločbami Ustavnega sodišča

Objavljeno: 14. 2. 2024

Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o kazenskem postopku (ZKP-P) dopolnjuje prenos nekaterih določb Direktive 2016/800/EU o procesnih jamstvih za otroke, ki so osumljene ali obdolžene osebe v kazenskem postopku, in Direktive 2013/48/EU o pravici do dostopa do odvetnika v kazenskem postopku in v postopkih na podlagi evropskega naloga za prijetje ter pravici do obvestitve tretje osebe ob odvzemu prostosti in do komunikacije s tretjimi osebami in konzularnimi organi med odvzemom prostosti. Poleg tega uresničuje odločbe Ustavnega sodišča U-I-418/18, Up-920/18, U-I-144/19 (TRETJI DEL) ter U-I-409/19, Up-1455/19 in uvaja nekatere manjše redakcijske popravke.

Poglavitne rešitve predlaganega zakona

Implementacija Direktive 2013/48/EU

Predlagani zakon spreminja šesti odstavek 148. člena ZKP, šesti odstavek 178. člena ZKP in deveti odstavek 227. člena ZKP, in sicer tako, da osumljenca oziroma obdolženca ni več mogoče zaslišati ali od njega zbirati obvestil brez navzočnosti zagovornika, kadar osumljenec oziroma obdolženec izjavi, da si bo vzel zagovornika, ta pa ne pride pravočasno. Dodatno se spreminja prvi odstavek 178. člena ZKP tako, da je navzočnost zagovornika, kolikor ga obdolženec ima, obvezna že po samem zakonu in ne več na podlagi odredbe preiskovalnega sodnika.

Implementacija Direktive EU 2016/800

Predlagani zakon dodaja pravico mladoletnika, da takoj, ko je seznanjen z dejstvom, da je osumljena ali obdolžena oseba v kazenskem postopku, ni nemudoma obveščen le o svojih pravicah, kot je bilo urejeno doslej, temveč tudi o splošnih vidikih poteka postopka. Naprej se dopolnjujejo določbe o vsebini pouka o pravici do posebne obravnave v času policijskega pridržanja in dodaja posebna določba glede pouka o pravici do posebne obravnave v času pripora.

Zadržanje prič in tolmačenje prek videokonference

Spreminja se prvi odstavek 149. člena ZKP tako, da se omogoča dejansko podaljšanje šesturnega zadržanja oseb, katerih zaslišanje bi bilo v prihodnje težje izvedljivo. Zadržane osebe imajo v tem času enake pravice, kot jih ima pridržana oseba, kar med drugim pomeni tudi pravico do medicinske pomoči ter pravico do prehrane, dostopa do pitne vode in sanitarij, gibanja ter počitka. V izjemnih primerih se dopušča ustno tolmačenje prek videokonference, pri čemer so predvidene ustrezne varovalke. Prenos podatkov pri videokonferenci bo varen, videokonferenca pa se bo lahko uporabila tudi za zaupni pogovor zagovornika s pripornikom.

Odločba Ustavnega sodišča glede predloga za nadomestno izvršitev kazni zapora

Predlog zakona ureja suspenzivnost predloga za nadomestno izvršitev kazni zapora, če je obsojenec na prostosti, nesuspenzivnost pritožbe zoper sklep, s katerim je bilo takemu predlogu ugodeno, in suspenzivnost pritožbe zoper sklep, s katerim je bil tak predlog zavržen ali zavrnjen. Enako velja za odločanje o izvršitvi kazni zaradi kršitve pravil hišnega zapora ali zaradi kršitve obveznosti iz dela v splošno korist.

Odločba Ustavnega sodišča glede prometnih in bančnih podatkov ter pregleda elektronske naprave

Zaradi ugotovljene neustavnosti predlagani zakon spreminja ukrep pridobivanja obstoječih prometnih podatkov v 149.b členu ZKP. Oži se katalog kaznivih dejanj, za preiskovanje katerih je mogoče odrediti ta ukrep. Dokazni standard se z razlogov za sum viša na utemeljene razloge za sum, poleg tega pa se zamejuje dolžina hrambe prometnih podatkov na tri mesece. Podobne spremembe so sprejete za 149.c člen ZKP, kjer so prav tako zamejena kazniva dejanja, dokazni standard enako povišan, odreditev ukrepa in njegovo podaljšanje pa se omejuje na en mesec.

Predlagani zakon v petem odstavku 156. člena ZKP določa, da so naročniški podatki pravnih oseb, samostojnih podjetnikov in posameznikov, ki opravljajo dejavnost, še vedno dostopni brez sodne odredbe, pod pogojem dokaznega standarda razlogov za sum. Za pridobitev podatkov o posameznikih pa je po novem zahtevana sodna odredba, izdana na predlog državnega tožilca, s pogoji glede utemeljenega sklepanja o izvršenem ali pripravljenem kaznivem dejanju. Poleg tega so določeni pogoji za pridobitev naročniških podatkov iz registra transakcijskih računov, pri čemer je treba upoštevati invazivnost ukrepov.

V zvezi s pregledom elektronske naprave, ki ga ureja 219.a člen ZKP, predlagani zakon dokaznemu standardu utemeljenih razlogov za sum dodaja osredotočenost suma in standard verjetnosti, da elektronska naprava vsebuje elektronske sledove oziroma dokazila, menja z utemeljenim sumom.

Odločba Ustavnega sodišča glede zahteve za varstvo zakonitosti in predloga za odložitev ali prekinitev izvršitve zaporne kazni

Predlog zakona dopušča možnost vložitve predloga za odložitev ali prekinitev izvršitve pravnomočne sodne odločbe, s katero je bila obdolžencu, ki je na prostosti, izrečena zaporna kazen, o katerem bo odločal senat treh sodnikov Vrhovnega sodišča. V korist obdolženca ga bo mogoče podati v zahtevi za varstvo zakonitosti, za ugoditev predlogu v korist obdolženca pa bo treba izpolniti nižji standard vsebinske prepričljivosti. Zahteva za varstvo zakonitosti namreč ne bo smela biti očitno neutemeljena.

Vir: Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o kazenskem postopku

AAA Zlata odličnost
|

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti