Kako lahko družinsko podjetje vključi zaposlene v delitev dobička?

Objavljeno: 25. 10. 2023

Zaposlene lahko vključimo v delitev dobička družbe tudi, če niso kapitalsko udeleženi v družbi. To nam omogoča Zakon o udeležbi delavcev pri dobičku (ZUDDob),1 ki v Sloveniji velja od leta 2008. Zakon med drugimi določa tudi davčne olajšave in olajšave pri prispevkih za socialno varnost v zvezi z izplačili iz tovrstne sheme.

ZUDDob ureja udeležbo delavcev pri dobičku, ki je davčno ugodneje obravnavana. Udeležba pri dobičku je sicer dopustna tudi v kakšni drugi obliki, vendar za ureditev udeležbe pri dobičku zunaj okvirjev zakonske sheme ni davčnih in drugih olajšav. Po ZUDDob gre za udeležbo pri dobičku, pri kateri se lahko delavcem izplača največ 20 odstotkov dobička posameznega poslovnega leta, vendar ne več kot 10 odstotkov letnega bruto zneska plač, izplačanih v družbi v tem poslovnem letu, pri čemer najvišji znesek, ki ga delavec v skladu s tem zakonom lahko prejme, ne sme presegati 5.000 evrov.

Družba in delavci se lahko dogovorijo za udeležbo delavcev pri dobičku v obliki denarne ali delniške sheme. Slednja možnost je na voljo samo delniškim družbam, katerih delnice so uvrščene na organiziran trg vrednostnih papirjev, in se v praksi tudi bistveno redkeje uporablja.

Družba ni zavezana upoštevati ZUDDob, razen če se tako dogovori z zaposlenimi. V ta namen morajo skleniti pisni dogovor o udeležbi pri dobičku, ki družbo zavezuje. Če družba z delavci sklene tak dogovor, morajo biti pri delitvi dobička udeleženi vsi delavci pod enakimi pogoji. Pravico do vključitve v delitev dobička imajo tudi agencijski delavci. Za delavca pa ne šteje zaposleni, ki je hkrati pretežni lastnik družbe, kakor tudi ne član poslovodstva in prokurist.

Predpostavka za udeležbo delavcev pri dobičku je, da statut ali družbena pogodba dopušča takšno uporabo bilančnega dobička. Nato se pravica do udeležbe delavcev pri dobičku uredi s pogodbo, ki jo sklenejo družba in delavci, potrdi pa jo skupščina družbe oziroma edini družbenik v enoosebni družbi z omejeno odgovornostjo. Pobudo za sklenitev pogodbe lahko podajo družba ali delavci. V postopku za sklenitev pogodbe nastopata na strani družbe poslovodstvo, na strani delavcev pa reprezentativni sindikat v družbi, svet delavcev oziroma delavski zaupnik ali eden ali več predstavnikov delavcev, ki jih delavci imenujejo na zboru delavcev. Če organiziranega reprezentativnega sindikata ni, o sklenitvi pogodbe odloča svet delavcev oziroma delavski zaupnik. Če tudi tega ni, o sklenitvi pogodbe odločajo delavci neposredno na zboru delavcev.

Vsebina pogodbe je določena z ZUDDob. Merila za udeležbo delavcev pri dobičku morajo biti karseda objektivna, upoštevati pa je treba tudi prepoved diskriminacije zaposlenih na podlagi osebnih okoliščin. Prav tako ni mogoče urediti različnih meril za različne skupine zaposlenih. Pogodba mora vsebovati tudi delež dobička, ki je namenjen delitvi delavcem (največ 20 odstotkov dobička posameznega poslovnega leta).

Za priznanje davčnih in drugih olajšav v povezavi z izplačili iz sheme udeležbe delavcev pri dobičku je treba pogodbo registrirati oziroma vpisati v poseben register pri Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport. ZUDDob za udeležbo pri dobičku skladno z zakonskimi in pogodbeno določenimi pogoji predpisuje olajšave pri davku od dohodkov pravnih oseb, pa tudi olajšave pri dohodnini in prispevkih za socialno varnost.

Ureditev udeležbe delavcev pri dobičku po ZUDDob ima tako lahko pomembne pozitivne učinke na razmerja z zaposlenimi, saj nudi ugoden okvir za nagrajevanje zaposlenih ter s tem hkrati povečuje motivacijo in pripadnost.2

 

1 Uradni list RS, št. 25/08.

2 Celoten članek je bil objavljen v reviji Ekonomska demokracija, št. 6, december 2021.


Avtorica: Nina Bakovnik, odvetnica, Odvetniška pisarna Jadek & Pensa.



AAA Zlata odličnost
|

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti