Vaše trenutno stanje
- Zahtevano
- Analitika
- Oglaševanje
Prikaži podrobnosti
Zakon o osnovni šoli (ZOsn) ureja osnovnošolsko izobraževanje, ki ga izvajajo javne in zasebne osnovne šole ali se izvaja kot izobraževanje na domu. Vlada Republike Slovenije je na svoji seji potrdila in v Državni zbor poslala predlog novele zakona (ZOsn-L), ki ga je pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter ki uvaja nov predmet informatika in digitalne tehnologije, na novo določa vzgojno delovanje šole, daje pravno podlago za pregled osebnih stvari, omejuje uporabo elektronskih naprav in ureja zagotavljanje varnosti v šolah ter vzgojno ukrepanje.
Uvedba predmeta informatika in digitalne tehnologije
Predlog zakona med predmete obveznega programa uvaja nov predmet informatika in digitalne tehnologije, ki naj bi učencem sistematično zagotovil temeljna znanja računalništva in informatike ter razumevanje sodobnega digitalnega sveta. Cilj uvedbe predmeta je osnovnošolcem zagotoviti temeljna znanja s področja računalništva in informatike, ki so potrebna za razumevanje digitalnega sveta, namen uvedbe predmeta pa je, da učenci krepijo sposobnosti razumevanja podatkov in njihove analize, osnov programiranja in logičnega razmišljanja s čimer bodo razvijali računalniško mišljenje in sposobnosti reševanja problemov.
Pouk predmeta bi se glede na predlog začel izvajati najpozneje s 1. septembrom 2028. Ker pa je uvedba novega predmeta načrtovana za 7. razred osnovne šole, se zakon spreminja tudi v delu, ki ureja obseg obveznih izbirnih predmetov, tako da bodo učenci v 7. razredu lahko izbrali največ dve uri (in ne več tri, kot je bilo možno zdaj ob soglasju staršev) obveznih izbirnih predmetov.
Omejitev uporabe elektronskih naprav
Omejitev uporabe učenčevih elektronskih naprav med izvajanjem vzgojno-izobraževalne dejavnosti predlagatelj uvaja tako, da je uporaba mogoče le, če je to potrebno za izvajanje vzgojno-izobraževalnega in drugega dela v skladu z letnim delovnim načrtom. Med elektronske naprave se uvrščajo tako mobilni telefoni kot tudi pametne ure, tablice, pametna očala ipd. Predlog sledi številnim pobudam o uravnavanju in celo absolutni prepovedi elektronskih naprav kot eni od strategij spopadanja s problematiko zasvojenosti otrok in mladostnikov z digitalnimi tehnologijami.
O uporabi učenčevih elektronskih naprav odloči učitelj predmeta. Uporaba učenčevih elektronskih naprav je izjemoma dovoljena tudi, če učenec potrebuje elektronsko napravo iz zdravstvenih razlogov, ali v drugih utemeljenih primerih, določenih s pravili šolskega reda.
Zagotavljanje varnosti in vzgojno ukrepanje
Predlog zakona določa, da osnovna šola v pravilih šolskega reda natančneje opredeli dolžnosti in odgovornosti učencev, pravila obnašanja in ravnanja, načine in ukrepe zagotavljanja varnosti, določi vzgojne dejavnosti za kršitve pravil ter postopke vzgojnega delovanja. Hkrati se posebej zahteva, da mora šola določiti še postopek pregleda učenčevih predmetov (torba, omarica ipd.), če učenec poseduje prepovedane ali nevarne snovi, ter postopek začasnega odvzema prepovedanih predmetov. Opredelil se bo tudi postopek začasnega odvzema elektronskih naprav, če jih učenec ne uporablja skladno z zakonskimi določili. Predlagana je tudi uvedba člena, ki bo določal odgovornost staršev in jim nalagal dolžnost nadzora nad predmeti, ki jih učenci prinašajo v šolo.
Pojem vzgojnega ukrepanja se bo s predlogom zakona zožil na vzgojni opomin, ki je določen kot vzgojni ukrep, ki se lahko izreče učencu, kadar krši dolžnosti in odgovornosti, določene z zakonom ali akti šole, in ko vzgojne dejavnosti ob predhodnih kršitvah niso dosegle namena. Ob tem predlog zakona po novem opredeljuje nabor hujših kršitev, zaradi katerih se učencu neposredno izreče vzgojni opomin. Novela zakona ureja tudi možnost izjeme od obiskovanja pouka za tiste učence, ki s svojim obnašanjem ogrožajo varnost in zdravje preostalih udeležencev, tako da se jim prilagodita izvajanje pouka in doseganje ciljev vzgoje in izobraževanja.
Natančneje je po novem opredeljeno tudi prešolanje na drugo šolo v primeru treh izrečenih vzgojnih opominov.
Vir: Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o osnovni šoli.