Upokojitev se oddaljuje: Kaj prinaša ZPIZ-2O?

Objavljeno: 14. 5. 2025

Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) ureja sistem obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, sistem obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja in sistem prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja. Vlada Republike Slovenije je na svoji seji potrdila in v Državni zbor poslala predlog novele zakona (ZPIZ-2O), ki ga je pripravilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter katerega cilj je zagotovili javnofinančno vzdržnost pokojninskega sistema in ustreznost pokojnin.

Postopen dvig starostne meje za pridobitev pravice do starostne pokojnine

Pravica do starostne pokojnine je odvisna od dopolnjene starosti zavarovanca ali zavarovanke in od dopolnjene pokojninske dobe, ki sta dva parametra, ki morata biti kumulativno izpolnjena, da se oseba lahko starostno upokoji.

Predlog zakona določa postopen dvig starostne meje za pridobitev pravice do starostne pokojnine s starosti 60 let na starost 62 let oziroma s starosti 65 let na starost 67 let od leta 2028 naprej, za 3 mesece na leto. Prehodno obdobje se bo torej izteklo leta 2035 in bo pripomoglo k lažjemu sprejetju sprememb s strani predvsem tistih oseb, ki so v obdobju pred upokojitvijo. Zavarovancem, ki so zgodaj vstopili na trg dela, zakon še naprej dopušča možnost, da pridobijo pravico do starostne pokojnine pri nižji starosti na račun daljše dopolnjene pokojninske dobe, pri čemer se upokojitvena starost iz sedanjih 60 dviguje na 62 let.

Podaljšanje referenčnega obdobja za izračun pokojninske osnove in zvišanje odmernih odstotkov

Cilj predloga novele zakona je, da bi bila pokojnina bolj odraz plačanih prispevkov – višje koleracije med plačanimi prispevki zavarovanca v aktivni dobi in osnovo za odmero pokojnine. Zato se podaljšuje obdobje za izračun pokojninske osnove s 24 zaporednih let na 40 najboljših let, z izločitvijo 5 katerihkoli najslabših let. Podaljšanje se bo izvedlo s postopnim prehodom od leta 2028 do leta 2035. Vsako leto se bo pokojninska osnova za izračun torej podaljšala za dve leti.

Na drugi strani pa predlog zakona z višjim odmernim odstotkom kompenzira upoštevanje daljšega referenčnega obdobja pri izračunu pokojninske osnove in posledično nižanje odmerjene pokojnine. Stopnja kompenzacije bo glede na besedilo odvisna od višine dohodka v aktivni dobi in njegove distribucije v času pokojninske dobe.

Odmerni odstotek za 40 let pokojninske dobe se bo med letoma 2028 in 2035 zvišal iz 63,5 % na 70 %. Za 15 let dobe bo znašal 30 % (zdaj 29,5 %), za vsako nadaljnje leto vključitve v zavarovanje pa se bo prištelo dodatnih 1,6 %. S tem naj bi se zagotovile višje pokojnine in nadomestila iz invalidskega zavarovanja.

Usklajevanje pokojnin in dodatki

Predlog novele zakona trenutno veljavno formulo usklajevanja pokojnin spreminja tako, da se iz razmerja 60 % rasti plač in 40 % rasti cen (inflacija) postopoma spremeni na razmerje 20 % rasti plač in 80 % rasti cen. Tudi te spremembe se uvajajo postopno med letoma 2026 in 2040. Če je kateri od posamičnih faktorjev za izračun negativen, se ta ne upošteva in se upošteva le pozitivnega. 

Letni dodatek se bo izplačeval po vzoru ureditve v zadnjih letih. Določen bo tako, da bodo višje zneske letnega dodatka prejeli uživalci nižjih pokojnin oziroma nadomestil, in obratno, s čimer se bo zagotavljal boljši materialni položaj prejemnikov nizkih pokojnin in nadomestil ter s tem njihova večja socialna varnost.

Novost je ureditev usklajevanja letnega dodatka, pri čemer se bodo višine mejnih zneskov in letnega dodatka usklajevale z inflacijo. S predlogom pa se uvaja nov institut zimskega dodatka, ki se bo izplačal vsem, ki bodo v tekočem letu prejeli letni dodatek. Za vse upravičence je določena enaka višina zimskega dodatka v znesku 250 evrov, bo pa v prehodnem obdobju od uveljavitve zakona višina dodatka naraščala postopoma. Tudi višina zimskega dodatka se bo usklajevala z inflacijo.

Vir: Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ20).





AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti