Na podlagi 50. člena Zakona o prevozih v cestnem prometu Uradni list RS, št. 6/16 – uradno prečiščeno besedilo, 67/19, 94/21, 54/22 – ZUJPP, 105/22 – ZZNŠPP, 18/23 – ZDU-1O, 23/24 in 21/25) Vlada Republike Slovenije izdaja
o spremembah in dopolnitvah Uredbe o načinu izvajanja gospodarske javne službe javni linijski prevoz potnikov v notranjem cestnem prometu, o koncesiji te javne službe in o ureditvi sistema enotne vozovnice
V Uredbi o načinu izvajanja gospodarske javne službe javni linijski prevoz potnikov v notranjem cestnem prometu, o koncesiji te javne službe in o ureditvi sistema enotne vozovnice Uradni list RS, št. 109/21, 181/21, 54/22 – ZUJPP, 56/22, 48/23, 103/24 in 56/25) se v 2. členu v prvem odstavku:
– v 1. točki besedilo »Republika Slovenija« nadomesti z besedilom »organ JPP«,
– v 2. točki beseda »država« nadomesti z besedo »koncedent«,
– v 6.a točki za besedo »vozila« dodata vejica in besedilo »pri čemer na postajni točki lahko pride do samo vstopa potnikov, izstopa potnikov ali oboje«,
– v 9. točki beseda »na« nadomesti z besedo »ob«,
– 10. točka spremeni tako, da se glasi:
»10. »vožnja« predstavlja opremljenost itinerarja z uro odhoda vozila z začetne postajne točke, z uro prihoda in odhoda vozila na vseh vmesnih postajnih točkah, kjer je dovoljen postanek vozila, in z uro prihoda vozila na končno postajno točko. Vsaki vožnji je dodeljen še voznoredni režim in izvajalec vožnje.«.
V 7. členu se sedmi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(7) Med trajanjem koncesije se lahko posamezne linije na predlog lokalne skupnosti, upravljavca prometne infrastrukture, izvajalca, ministrstva, pristojnega za javni potniški promet, ali ministrstva, pristojnega za prometno politiko, ali pobudo organa JPP v nadaljnjem besedilu: predlagatelj) dodajo, spremenijo ali ukinejo, če organ JPP presodi, da je to potrebno zaradi demografskih sprememb, sprememb migracijskih tokov, sprememb prometne infrastrukture, sprememb prometne ureditve, integracije med linijami ali sprememb financiranja. Spremembo potrdi organ JPP z vpisom spremembe v centralno informatizirano zbirko podatkov iz zakona, ki ureja prevoze v cestnem prometu. V primeru povečanja števila linij ali odhodov mora predlagatelj zagotoviti potrebna sredstva za financiranje povečanja števila linij ali odhodov, kar organ JPP in predlagatelj uredita s pisnim dogovorom.«.
V 8. členu se za drugim odstavkom doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»(3) Organ JPP lahko pri uporabi standarda dostopnosti upošteva tudi povezave s prestopanji med različnimi vožnjami, če je skupni potovalni čas primerljiv z direktno povezavo.«.
Dosedanji tretji do deveti odstavek postanejo četrti do deseti odstavek.
V 13.a členu se v prvem odstavku drugi stavek spremeni tako, da se glasi: »Izvajanje integrirane linije se izvede na podlagi pogodbe med organom JPP, eno ali več občinami in izvajalcem.«.
V drugem odstavku se drugi stavek spremeni tako, da se glasi: »Izvajanje integrirane linije med medkrajevnim in posebnim linijskim prevozom se izvede na podlagi pogodbe med organom JPP, eno ali več občinami in izvajalcem.«.
V 22. členu se drugi odstavek črta.
Dosedanji prvi odstavek postane edini odstavek.
V 26. členu se v prvem in drugem odstavku črta beseda »izvajalčevega«.
V 27. členu se drugi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(2) Če se prevoznina poveča, velja cena vozovnice, kupljene v predprodaji pred povečanjem cene, brez doplačila razlike med novo in staro višino prevoznine. Če se prevoznina za vozovnico, kupljeno v predprodaji, zniža, je potnik upravičen do povračila razlike.«.
V 33. členu se v tretjem odstavku tretja alineja spremeni tako, da se glasi:
»– je v umazani obleki ali močno zaudarja in zaradi tega povzroča večjo neprijetnost za druge potnike ali voznika ali onesnaži vozilo, če se ji ne more odrediti primeren, od drugih potnikov ločen prostor;«.
V 38. členu se v prvem odstavku beseda »onemogočajo« nadomesti z besedo »ovirajo«.
V 45. členu se v petem odstavku beseda »Ministrstvo« nadomesti z besedo »Koncedent«.
V 46. členu se v prvem odstavku beseda »ministrstvo« nadomesti z besedo »koncedent«.
V 48. členu se peti odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(5) Če izvajalec do predpisanega roka za oddajo letnega poročila ne more zagotoviti potrditve podatkov z revizorjevim poročilom o dogovorjenih postopkih, sporoči nepotrjene podatke. Te pozneje, po pridobitvi potrditve, vendar najpozneje do 31. avgusta tekočega leta, s posredovanjem poročila o dogovorjenih postopkih organu JPP dokončno potrdi ali jih nadomesti s potrjenimi podatki, če se ti v bistvenih sestavinah poročila razlikujejo od nerevidiranih.«.
Sedmi odstavek se spremeni tako, da se glasi:
»(7) Vsi podatki v zvezi z izvajanjem koncesije so last koncedenta. Ves čas trajanja koncesijske pogodbe izvajalec brezplačno dobavlja vse podatke v zvezi z izvajanjem koncesije koncedentu v obliki, na način in v časovnih intervalih, kot to predpiše koncedent.«.
V 51. členu se v tretjem odstavku besedilo »Inšpektorata Republike Slovenije za infrastrukturo« nadomesti z besedilom »inšpektorata, pristojnega za nadzor področja javnega potniškega prometa«.
V 59. členu se:
– v prvem odstavku v drugi alineji za besedo »proračuna« doda besedilo »Republike Slovenije in«,
– v drugem odstavku za besedo »odstavka« doda besedilo »in pogodbene kazni«.
V 64. členu se črta tretji odstavek.
66. člen se spremeni tako, da se glasi:
(prilagoditev pogodbenega zneska)
Prilagoditev pogodbenega zneska se izvaja v skladu z določili koncesijske pogodbe.«.
V 69. členu se peti odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(5) Po obračunu provizije za prodane vozovnice se prihodki iz posameznega koncesijskega sklopa nakažejo na TRR koncedenta.«.
V 70. členu se četrti odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(4) Organ JPP udeležencem sistema enotne vozovnice in potnikom zagotavlja pridobivanje enotnih informacij o sistemu enotne vozovnice in elementih sistema, ki zadevajo potnika, preko namenskega klicnega centra in preko informacijskega sistema za podporo uporabnikom.«.
V 71. členu se v prvem odstavku:
– druga alineja spremeni tako, da se glasi:
»– kritje stroškov izdaje in poravnave v višini največ do pet odstotkov sredstev, pridobljenih s prodajo enotne vozovnice«;
– peta alineja spremeni tako, da se glasi:
»– reševanje reklamacij v višini največ do pet odstotkov od polne cene vozovnice s subvencijo brez DDV, če je reklamacija posledica napake izdajatelja. Reševanje reklamacij se praviloma rešuje na prodajnem mestu, kjer je bila vozovnica kupljena, sicer je reševalec reklamacije upravičen do nadomestila za reševanje reklamacije.«.
V drugem odstavku se črta drugi stavek.
Tretji odstavek se črta, dosedanji četrti odstavek pa postane tretji odstavek.
(odložitev začetka uporabe)
Ta uredba se začne uporabljati 1. januarja 2026, do takrat pa se uporablja Uredba o načinu izvajanja gospodarske javne službe javni linijski prevoz potnikov v notranjem cestnem prometu, o koncesiji te javne službe in o ureditvi sistema enotne vozovnice Uradni list RS, št. 109/21, 181/21, 54/22 – ZUJPP, 56/22, 48/23, 103/24 in 56/25).
Ta uredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 00704-298/2025
Ljubljana, dne 11. decembra 2025
EVA 2025-2570-0045
Vlada Republike Slovenije