Uradni list

Številka 25
Uradni list RS, št. 25/2011 z dne 4. 4. 2011
Uradni list

Uradni list RS, št. 25/2011 z dne 4. 4. 2011

Kazalo

1105. Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o prostorskih ureditvenih pogojih za območje Šmartno v Rožni dolini, stran 3303.

Mestni svet Mestne občine Celje je na podlagi 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt, Uradni list RS, št. 33/07, 70/08 – ZVO-1 in 108/09 ZPNačrt-A) in 17. člena Statuta Mestne občine Celje (Uradni list RS, št. 41/95, 77/96, 37/97, 50/98, 28/99, 117/00, 108/01, 70/06 in 43/08) na 5. seji dne 15. 3. 2011 sprejel
O D L O K
o spremembah in dopolnitvah Odloka o prostorskih ureditvenih pogojih za območje Šmartno v Rožni dolini
1. člen
V Odloku o prostorskih ureditvenih pogojih za območje Šmartno v Rožni dolini (Uradni list SRS, št. 10/89) se v 1. členu doda nov drugi odstavek, ki glasi:
»(2) Prostorski ureditveni pogoji se dopolnijo po projektu št. 57-2009, ki ga je izdelal biro URBANISTI, d.o.o. in zadevajo zemljišča s parc. št. 143/5, 139/4 in 138/3, vse k.o. Šmartno.
Sestavni del sprememb in dopolnitev vsebuje tekstualni del, grafični del in obvezne priloge.«
2. člen
V 4. členu se doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»(3) Območji za gradnjo po tem odloku sta razvidni iz grafičnega dela proj. št. 57-2009 biro URBANISTI d.o.o.«
3. člen
V 5. členu se doda nov drugi odstavek, ki glasi:
»(2) Spremembe in dopolnitve PUP obsegajo dve območji z oznako 11b in 12b za gradnjo enostanovanjskega objekta. Območje 11b obsega zemljiško parcelo št. 143/5 k.o. Šmartno, v površini 1285 m2. Območje 12b obsega zemljiški parceli št. 139/4 in 138/3 k.o. Šmartno, v površini 1554 m2.«
4. člen
Za 5. členom se doda nov 5.a člen, ki glasi:
»5.a člen
Na območjih stavbnih zemljišč je dovoljena gradnja, glede na oznako:
– a – samo dopolnilna stanovanjska gradnja kot prizidave, nadzidave in adaptacije obstoječih objektov; gradnja novih objektov na mestu obstoječih dotrajanih stanovanjskih objektov, spremembe namembnosti obstoječih objektov za stanovanjske, obrtne in druge dejavnosti le ob upoštevanju veljavnih normativov za varstvo pred hrupom;
– b – gradnja individualnih stanovanjskih objektov, prizidave, nadzidave ter adaptacije obstoječih objektov stanovanjske namene, legalizacija obstoječih objektov; gradnja obrtno-stanovanjskih objektov (samo delavnica ni dovoljena) objektov spremljajočih dejavnosti ter sprememba namembnosti obstoječih objektov za obrtne in druge dejavnosti le ob upoštevanju veljavnih normativov za varstvo pred hrupom in drugimi škodljivimi emisijami;
– c – gradnja gospodarskih objektov za kmetijske namene in stanovanjskih objektov v okviru kmečkega gospodarstva;
– e – območje je namenjeno za centralne dejavnosti naselja; dovoljene prizidave, nadzidave in adaptacije obstoječih objektov za obrtne, storitvene in stanovanjske namene, nadomestna stanovanjska gradnja dotrajanih stanovanjskih objektov le s predhodnim strokovnim mnenjem.
Gradnja objektov je dovoljena pod pogoji za urbanistično in arhitektonsko oblikovanje po tem odloku.«
5. člen
Prvi odstavek 6. člena se spremeni tako, da se glasi:
»(1) Pogoji za urbanistično in arhitektonsko oblikovanje:
– novogradnje morajo biti v gabaritih prilagojene gabaritom obstoječe zazidave in praviloma ne presegajo višine dveh etaž;
– prizidki so dopustni do višine obstoječega objekta, pod pogojem zazidanosti gradbene parcele;
– nadzidave so dopustne do višine sosednjih objektov in ne smejo v le-teh poslabšati bivalnih pogojev;
– tlorisne dimenzije novih objektov ne smejo presegati razmerja površin 1:2 med zazidano površino predvidenega objekta in gradbeno parcelo;
– objekti, tlorisno večjega gabarita od obstoječih zasnov, morajo biti oblikovani tako, da je s členitvijo stavbne mase dosežena razgibanost in prilagoditev grajenemu stavbnemu fondu v obmestnem, pretežno ruralnemu okolju;
– naklon, barva in tekstura strešin morajo biti usklajeni s sosednjimi objekti, načeloma so zaželene dvokapnice, mogoče pa je tudi sodobnejše oblikovanje objektov;
– pri lociranju novogradenj in prizidkov je treba upoštevati gradbene linije in gradbene meje, ki so izražene v prostoru. Z načrtovanimi odmiki novogradenj od posestnih mej mora biti zagotovljeno vzdrževanje objekta tako, da ni motena sosednja posest, da so upoštevani sanitarni in požarno-varnostni predpisi in pogoji odmikov od cest in komunalnih naprav;
– ograje so dopustne v obliki žive meje, utrjene z žično mrežo do višine 160 cm;
– oporni zidovi, razen v mejnih primerih (sanacija zemeljskih plazov, nujna premostitev višinske razlike itd.) niso dovoljeni;
– na gradbenih parcelah legalno zgrajenih stanovanjskih objektov je dovoljena postavitev pomožnih (nezahtevnih in enostavnih) objektov za lastne potrebe v skladu z veljavno prostorsko in gradbeno zakonodajo. Odmiki od parcelnih mej so najmanj 1,5 m, objekti so lahko postavljeni tudi bližje ali na parcelno mejo s soglasjem soseda.«
Za drugim odstavkom (Pogoji komunalnega urejanja) se doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»(3) Pogoji za območje 11b in 12b:
– Prometna infrastruktura – območji z ozn. 11b in 12b se priključujeta na javno cestno omrežje z javno potjo 533410 (Šmartno v R.D. – Čaparjev vrh).Objekt 12 b se na javno pot priključuje z interno dovozno cesto po zemljiščih s parc. št. 143/3, 143/1, 139/1, 146/1, 138/4, 139/2, vse k.o. Šmartno, ki so v zasebni lasti. Za navedene parcele si mora investitor pravno-formalno urediti status dovozne poti. Znotraj območja je potrebno za potrebe objekta zagotoviti vsaj dve parkirni mesti.
– Energetska infrastruktura – Energija za napajanje objektov na območjih 11b in 12b je na voljo na NN omrežju Lipičnik, ki se napaja iz TP Šmartno vas. Investitor si mora od Elektro Celje d.d. pridobiti projektne pogoje in soglasje za priključitev na distribucijsko omrežje.
– Telekomunikacijska infrastruktura – Na območjih 11b in 12b ni javnega TK omrežja. Za priključitev na javno TK omrežje je potrebno zgraditi nov TK priključek. Mesto priključitve in trasa TK priključka se določi na kraju samem na poziv projektanta ali investitorja. Na kraju samem se z zakoličbo določijo tudi eventualni obstoječi TK priključki.
– Meteorna in fekalna kanalizacija – Na območjih 11b in 12b ni zgrajenega javnega kanalizacijskega omrežja. Komunalne odpadne vode je do izgradnje kanalizacijskega omrežja in možnosti priključitve nanj, potrebno pred izpustom v površinski odvodnik ali v meteorno kanalizacijo očistiti na individualni čistilni napravi v skladu z veljavno zakonodajo. Za odvajanje meteornih in odpadnih voda je investitor dolžen pridobiti projektne pogoje in soglasja za področje pristojnega upravljavca. Za zmanjšanje odtoka padavinskih voda z urbanih površin v kanalizacijo ali vodotoke, je potrebno za meteorne vode s streh in povoznih površin predvideti zadrževalni bazen in prepustne povozne površine. Pri načrtovanju meteorne in fekalne kanalizacije se upošteva geološko – geomehansko poročilo o sestavi in nosilnosti tal ter o pogojih temeljenja.
– Varovalni pas vodovoda – Vsi objekti na območjih 11b in 12b morajo biti oddaljeni najmanj 3 m od osi obstoječega javnega vodovoda; v nasprotnem primeru (za že zgrajene objekte) je potrebno javni vodovod prestaviti na razdaljo in globino pod pogoji upravljavca javnega vodovoda. Prestavitev izvede upravljavec javnega vodovoda na stroške investitorja.
– Vodovod – Na območjih 11b in 12b je izgrajen vodovod kot del osrednjega vodovodnega sistema Celje. Priključitev na javni vodovod pod pogoji upravljavca vodovoda in pogojem, da je ustrezno rešeno odvodnjavanje odpadnih vod, je obvezna.«
6. člen
V 7. členu se doda nov drugi odstavek, ki glasi:
»(2) Rešitve in ukrepi za varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanje narave ter kulturne dediščine na območjih 11b in 12b:
– Varstvo voda – območji 11b in 12b ne posegata na vodna in priobalna zemljišča. V neposredni bližini ni površinskih vodotokov. Prav tako območji ne ležita v varstvenem pasu vodnih virov. Odpadne vode iz obeh območij bodo speljane v malo čistilno napravo.
– Varstvo pred hrupom – na podlagi Uredbe o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju sodi obravnavano območje v II. območje varstva pred hrupom. Za to območje veljajo mejne dnevne ravni hrupa 55 dBA in mejne nočne ravni 45 dBA. Ukrepi za varovanje objektov in območij pred prekomernim hrupom morajo biti izvedeni v skladu s predpisi. Predvideni objekti oziroma njihovo obratovanje in uporaba po končani gradnji ne smejo presegati predpisane mejne ravni hrupa.
– Varstvo zraka – Za potrebe ogrevanja objektov se uporabljajo obnovljivi viri energije in ekološko sprejemljivi viri (plin, peleti ipd.).
– Ravnanje z odpadki – zagotoviti je potrebno zbirno mesto za odpadke, to je urejen prostor v ali ob objektu, kamor se postavijo zabojniki za mešane komunalne odpadke in odjemno mesto, kjer izvajalec javne službe odpadke prevzame. Odjemno mesto je lahko tudi zbirno mesto, če je zagotovljen nemoten dovoz vozilom za odvoz odpadkov. Predvideni način odvoza odpadkov mora ustrezati tehnologiji zbiranja in odvažanja odpadkov, ki jo uporablja izvajalec javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki.
– Varstvo tal – Rodovitni del prsti, ki bo odstranjen med gradnjo, se ustrezno deponira ter uporabiti za ureditev zelenic ter ostalih zelenih površin.
– Ohranjanje narave – Na obravnavanem območju se ne nahajajo naravne vrednote.
– Ohranjanje kulturne dediščine – Na območju 11b in 12b se ne nahajajo zavarovane enote kulturne dediščine.«
7. člen
V 10. členu se doda nov drugi odstavek, ki se glasi:
»(2) Pogoji za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom za območje 11b in 12b:
– Z odmiki med objekti v skladu z veljavnimi normativi in tehničnimi predpisi se zagotovi pogoje za požarno ločitev objektov in omejevanje širjenja ognja ob požaru ter pogoje za varen umik ljudi in premoženja. Ob objektih se uredi prometne in delovne površine za intervencijska vozila. V neposredni bližini območja 11b in 12b ni izgrajenega hidrantnega omrežja, zato se voda za gašenje zagotavlja iz drugih virov-vodnjakov, cisterne. Pri projektiranju objektov se upošteva veljavna zakonodaja s področja varstva pred požarom.
– Obravnavano območje se nahaja na seizmičnem območju z intenziteto VII. stopnje potresne ogroženosti po EMS. Pri projektiranju se upošteva potresno varnost v skladu z zakonodajo. Upošteva se podatek projektnega pospeška tal, ki na tem območju znaša 0,125 g.
– Za zagotovitev varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami se pri načrtovanju objektov upošteva priporočila in predpise s področja veljavne zakonodaje za to področje in izvede ojačitev prve plošče nad kletjo ali pritličjem.
– Pri načrtovanju in izvajanju gradnje na območju PUP se upošteva geološko geomehansko poročilo o sestavi in nosilnosti tal ter pogojih temeljenja.
– Območji 11b in 12b se nahajata v območju, ki ni poplavno ogroženo.«
8. člen
Za 10. členom se doda nov 10.a člen, k glasi:
»10.a člen
Pogoji za legalizacijo ali gradnjo objekta v območju 12b:
Pogoj za gradnjo ali legalizacijo objekta na parc. št. 139/4 in 138/3 k.o. Šmartno je prestavitev javnega vodovoda na razdaljo in globino skladno s pogoji upravljavca javnega vodovoda.«
PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
9. člen
V skladu s prostorskimi sestavinami dolgoročnega plana Občine Celje za obdobje od leta 1986 do leta 2000 in prostorskimi sestavinami srednjeročnega družbenega plana Občine Celje za obdobje od leta 1986 do leta 1990 za območje Mestne občine Celje – Celjski prostorski plan (Uradni list SRS, št. 40/86, 4/88, Uradni list RS, št. 86/01) Občinski svet Mestne občine Celje sprejme Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o prostorskih ureditvenih pogojev za območje Šmartno v Rožni dolini (Uradni list SRS, št. 10/89) – v nadaljevanju: spremembe in dopolnitve PUP, po projektu št. 57-2009, ki ga je izdelal biro URBANISTI, d.o.o., Celje.
10. člen
Projekt iz 1. člena tega odloka je stalno na vpogled vsem zainteresiranim pri pristojni službi Mestne občine Celje in za področje urejanja prostora in izdajo gradbenih dovoljenj krajevno pristojni upravni enoti.
11. člen
Nadzorstvo nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne republiške in občinske inšpekcijske službe.
12. člen
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 3505-15/2009
Celje, dne 15. marca 2011
Župan
Mestne občine Celje
Bojan Šrot l.r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti