Uradni list

Številka 49
Uradni list RS, št. 49/2009 z dne 29. 6. 2009
Uradni list

Uradni list RS, št. 49/2009 z dne 29. 6. 2009

Kazalo

2485. Sklep o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za območje ob Cesti Borisa Kidriča v Zagorju ob Savi, stran 6882.

Na podlagi 46. in 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07) in 30. člena Statuta Občine Zagorje ob Savi (Uradni list RS, št. 109/05 – UPB) je župan Občine Zagorje ob Savi sprejel
S K L E P
o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za območje ob Cesti Borisa Kidriča v Zagorju ob Savi
1. Ocena stanja in razlogi za pripravo občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN)
Prostorski akt, ki velja na območju urejanja, je Odlok o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana Občine Zagorje ob Savi v letu 1994, letu 1997 in letu 2002, št. 300-9/86 (Uradni vestnik Zasavja št. 2/96, 15/98, 17/03) z Urbanističnimi zasnovami naselja Zagorje ob Savi.
V Urbanistični zasnovi naselja Zagorje ob Savi je območje, ki se bo urejalo z OPPN, opredeljeno kot območje za centralne funkcije naselja in stanovanja.
Razlog za pripravo občinskega podrobnega prostorskega načrta je dejstvo, da gre za izjemno pomembno lokacijo s prostorsko dominanto v samem mestnem jedru Zagorja, ki pa je trenutno pozidana z dotrajanimi, slabo vzdrževanimi stanovanjskimi in delno poslovnimi objekti, in na kateri ima družba Spekter d.o.o. Trbovlje interes izgraditi večstanovanjski objekt.
2. Predmet, programska izhodišča in okvirno ureditveno območje
Obravnavano območje je umeščeno med potok Medija na jugozahodni strani in Cesto Borisa Kidriča na severovzhodni strani. Območje je v naravi delno precej strm, podolgovat, nagnjen teren, pozidan z dotrajanimi, slabo vzdrževanimi stanovanjskimi in delno poslovnimi objekti. Je cestno, komunalno in energetsko opremljeno s potrebno infrastrukturo, ki pa jo bo treba obnoviti ter posodobiti in prilagoditi novim zahtevam in potrebam uporabnikov.
Območje odlikujejo izjemno lepa, zelena okolica, odprtost pogledov, urejen potok Medija, lahka in urejena dostopnost do lokacije, prisojna lega in zračnost.
Predvsem pa je lokacija pomembna v svoji prostorski dominanti, saj predstavlja eno »zadnjih« pomembnih lokacij v samem mestnem jedru Zagorja. Infrastrukturne ureditve, nove cestne ter prometne povezave in pospešen gospodarski razvoj, bodo v prihodnje na obravnavanem območju omogočile hitrejši razvoj in s tem tudi dodatne potrebe po stanovanjih in poslovnih prostorih, kar bo lokacija na Kidričevi cesti vsekakor morala ponuditi.
Ureditveno območje vključuje zemljišča parc. št. 884/2, 885/2 del, 886, 887/2, 888, 889, 891/1, 903/1, 903/2, 904, 905, 906, 907, 908/1, 908/2, 909, 910, 911/1, 911/2, 911/3, 912, 913, 914, 915, 916, 917/1, 917/2, 917/3, 917/4, 950 del, 951, 1898/1 del, vse k.o. Zagorje – mesto. Površina ureditvenega območja je ca. 1,5 ha.
3. Seznam potrebnih strokovnih podlag in način pridobitve strokovnih rešitev
Kot strokovna podlaga za izdelavo občinskega podrobnega prostorskega načrta za obravnavano območje so bile izdelane idejne zasnove nove prostorske ureditve ob Cesti Borisa Kidriča, izdelana na način, da so vključile vse funkcionalne, urbanistične, krajinske in arhitekturne rešitve in ureditve, ki so podale tri predloge ureditve.
Z načrtovanjem večstanovanjskih objektov je iz urbanističnega vidika v sedanjem času na obravnavanem območju najprimernejša strnjena, večstanovanjska pozidava, ki se zliva z okoliško grajeno struktura in gabariti Kidričeve ceste.
Osnovni dostopi v vseh variantnih rešitvah so predvideni s Kidričeve ceste, ki se uredi kot enosmerna cesta proti Toplicam z ureditvijo vzdolžnih parkirnih prostorov za stanovalce, obiskovalce in uporabnike poslovno-storitvenih lokalov, ki se umestijo v »pritlični« etaže ob ulici. Konzolno izvedene zadnje stanovanjske etaže nudijo zaščito za sprehajalce in parkirana vozila. V tej pasažni liniji se uredijo izložbe lokalov. S Kidričeve ceste je načrtovan tudi dostop do podzemnih garaž.
V vseh treh predlogih je ob Mediji predvidena ureditev sprehajalne promenade, ki omogoča in nudi sprehajalcem simbiozo vode in zelenja. Z zasaditvijo dreves in nizkega grmičevja ter primerno postavitvijo urbane opreme, lahko takšna »zelena« linija povezuje območje od novega nakupovalnega centra v Toplicah do novega glavnega mestnega krožišča. Med spodnjim in zgornjim nivojem so predvidene vmesne prečne vertikalne komunikacije.
Na skrajnem severozahodnem, najbolj strmem delu območja je predvidena ureditev razgledne točke na najvišjem delu in ureditev športno, rekreacijske ploščadi z ureditvijo mednivojskih peš dostopov.
Prvi predlog opredeljuje pet do šest etažna, dva izrazito linijska večstanovanjska objekta s konzolnim delom nad dostopi in dovozi na parkirišče s Kidričeve ceste. Na skrajnem južnem delu se uredi dostop in parkirišče za osebna (in intervencijska) vozila mimo gasilskega doma. V nadaljevanju se uredijo zelene površine za igro otrok in posedanje starejših. Zahodno orientirana stran objekta se uredi z večjimi steklenimi površinami, ki omogočajo zadostno naravno osvetlitev stanovanjskih prostorov. V etažah se uredijo večje zelene terase, ki služijo individualnim potrebam stanovalcev.
V objektih je možno umestiti 40–50 stanovanj večjih tlorisnih gabaritov. Objekta je možno graditi ločeno kot dve posamezni enoti.
V drugem predlogu se koncept zasnove navezuje na prvi predlog, dva objekta sta postavljena bolj statično, bližje vodotoka, saj s svojim volumnom in maso narekujeta možnost oblikovanja in pridobitve dodatnih stanovanjskih enot. Predvsem pa se zasnova razlikuje od prve po ureditvi novega, zunanjega polkrožnega atrija na južni strani, ki se vizualno odpre proti centru mesta.
V pritličju polkrožnega dela in ob zeleni promenadi je možna ureditev manjših gostinskih lokalov ob vodi oziroma prostorov družbenega značaja.
V tretjem predlogu je predvidena posamezna gradnja pet večstanovanjskih vila blokov s štiri do šest stanovanjskimi etažami in ozelenjenimi terasami in strehami.
Idejne zasnove nove prostorske ureditve so bile javno razgrnjene in predstavljene. Sprejeta je bila tretja predlagana rešitev, ki načrtuje drobnejšo strukturo pozidave, ki se konceptualno najbolj zliva z okoliško grajeno struktura in gabariti Kidričeve ceste in je tudi najbolj ekonomična, saj se lahko objekte gradi po posameznih fazah oziroma sklopih.
Podlaga za izdelavo predloga občinskega podrobnega prostorskega načrta je geodetski načrt izdelan v skladu s Pravilnikom o geodetskem načrtu (Uradni list RS, št. 40/04).
Pred izdelavo predloga občinskega podrobnega prostorskega načrta se izdelajo še naslednje strokovne podlage:
– idejna zasnova prometne ureditve, tudi v odnosu do obstoječe (ukinitve, preureditve obstoječih cest, poti ipd.);
– idejna zasnova novih energetskih, vodovodnih, komunalnih in drugih infrastrukturnih priključkov in ureditev;
– morebitne druge strokovne podlage, ki bodo izhajale iz smernic nosilcev urejanja prostora.
Strokovne rešitve izdela načrtovalec, ki izpolnjuje pogoje za pooblaščenega prostorskega načrtovalca, in sta ga izbrala investitor in pripravljavec.
OPPN mora biti izdelan v obsegu in z vsebinami, ki jih določa Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07) in ustrezni podzakonski akti in v skladu s tem sklepom. OPPN se izdela tudi v digitalni obliki, tako da je možen vnos v GIS občine.
4. Rok za pripravo prostorskega akta oziroma njegovih posameznih faz
– Sklep o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN).
– Objava sklepa v Uradnem listu in na svetovnem spletu in obvestilo MOP.
– Priprava osnutka OPPN – 30 dni.
– Poziv nosilcem urejanja prostora za pridobitev smernic in pridobitev obvestila MOP, službe za varstvo okolja, o izvedbi celovite presoje vplivov na okolje – 30 dni.
– Analiza smernic, izdelava strokovnih podlag in dopolnitev osnutka OPPN – 30 dni.
– Izdelava okoljskega poročila na osnutek OPPN – na podlagi obvestila MOP o izvedbi CPVO v kolikor bo potreba – 30 dni.
– Poziv MOP, službe za varstvo okolja, za presojo kakovosti in skladnosti okoljskega poročila in dopolnjenega osnutka OPPN v kolikor bo potreba – 15 dni.
– Javno naznanilo o javni razgrnitvi in javni obravnavi – 7 dni pred pričetkom javne razgrnitve.
– Objava na svetovnem spletu in na krajevno običajen način.
– Javna razgrnitev in obravnava OPPN in okoljskega poročila (v kolikor bo izdelava potrebna) z evidentiranjem vseh pisnih pripomb – 30 dni.
– Priprava stališča do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in javne obravnave – 15 dni.
– Prva obravnava na OS.
– Pisno posredovanje stališč do pripomb.
– Priprava predloga OPPN na podlagi stališč do pripomb – 15 dni.
– Pridobitev mnenj nosilcev urejanja prostora na predlog OPPN in opredelitev MOP o sprejemljivosti OPPN, kolikor je potrebna celovita presoja vplivov na okolje – 30 dni.
– Pridobitev sklepa ministrstva pristojno za okolje o potrditvi sprejemljivosti vplivov izvedbe OOPN.
– Priprava usklajenega predloga OPPN.
– Druga obravnava in sprejem odloka na občinskem svetu.
– Objava odloka v Uradnem listu.
5. Nosilci urejanja prostora, ki dajejo smernice in mnenja ter drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi
Nosilci urejanja prostora, ki morajo podati smernice na osnutek OPPN, k predlogu OPPN pa mnenje, so:
– Elektro Ljubljana, p.o. PE Elektro Trbovlje, Gimnazijska 25, 1420 Trbovlje,
– Telekom Slovenije, Enota Trbovlje, Trg revolucije 27, Trbovlje,
– Občina Zagorje ob Savi, Oddelek za gospodarske javne službe, Zagorje ob Savi,
– Adriaplin, Dunajska cesta 7, Ljubljana,
– Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste, Sektor za upravljanje, vzdrževanje in varstvo cest, Tržaška 19, 1000 Ljubljana,
– MOP, Agencije RS za okolje, Urada za upravljanje z vodami, Sektor za vodno območje Donave, Oddelek za območje srednje Save, Einspielerjeva 6, 1109 Ljubljana,
– EVJ Elektroprom Kisovec, Loke 22, Kisovec,
– Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Ljubljana, Tržaška 4, Ljubljana,
– Zavod RS za varstvo narave, OE Ljubljana, Kerstnikova 3, Ljubljana.
MOP, Službe za varstvo okolja, Dunajska cesta 48, Ljubljana poda obvestilo o potrebnosti izvedbe celovite presoje vplivov na okolje.
Kolikor se v postopku priprave OPPN ugotovi, da je potrebno pridobiti predhodne smernice in mnenja tudi drugih organov, ki zgoraj niso navedeni, se le-ta pridobijo v postopku.
Pristojni organi (nosilci urejanja prostora) morajo v skladu z zakonom podati svoje smernice za načrtovanje in mnenja v roku 30 dni od zahteve.
Načrtovalec občinskega podrobnega prostorskega načrta je Spekter Projekt d.o.o., Trg revolucije 7, Trbovlje.
Pripravljavec občinskega podrobnega prostorskega načrta, odgovoren za njegovo pripravo, je Občina Zagorje ob Savi.
6. Obveznosti financiranja priprave
Stroške izdelave OPPN in strokovnih podlag krije Spekter d.o.o., Trg revolucije 7, Trbovlje.
7. Objava sklepa priprave
Ta sklep se pošlje Ministrstvu za okolje in prostor. Sklep se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in na spletni strani Občine Zagorje ob Savi, veljati pa začne z dnem objave v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 3505-2/2008
Zagorje ob Savi, dne 15. junija 2009
Župan
Občine Zagorje ob Savi
Matjaž Švagan l.r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti