Uradni list

Številka 118
Uradni list RS, št. 118/2008 z dne 15. 12. 2008
Uradni list

Uradni list RS, št. 118/2008 z dne 15. 12. 2008

Kazalo

5173. Odlok o merilih za določitev podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost v Občini Mežica, stran 15715.

Na podlagi četrtega odstavka 6. člena ter tretjega odstavka 12. člena Zakona o gostinstvu (Uradni list RS, št. 93/07), Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99, 107/00, 30/06 in 93/07) ter na podlagi 15. člena Statuta Občine Mežica (Uradni list RS, št. 33/07) je Občinski svet Občine Mežica na 13. redni seji dne 3. 12. 2008 sprejel
O D L O K
o merilih za določitev podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost v Občini Mežica
I. TEMELJNE DOLOČBE
1. člen
Ta odlok določa merila in pogoje na podlagi katerih pristojni organ občine – občinska uprava (v nadaljevanju: pristojni organ) izda soglasje k podaljšanju obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost in postopke za preklic soglasja.
2. člen
Gostinski obrati in kmetije določijo podaljšan obratovalni čas samostojno, v skladu s svojimi poslovnimi interesi in ob upoštevanju določb tega odloka.
Če v okviru gostinskega obrata deluje več enot, ki samostojno opravljajo dejavnost, je dolžan gostinec prijaviti podaljšan obratovalni čas tudi za vsako enoto posebej.
II. PODALJŠANI OBRATOVALNI ČAS
3. člen
Gostincu oziroma kmetu (v nadaljevanju: gostinec) se izda soglasje k podaljšanemu obratovalnem času glede na vrsto gostinskega obrata, če opravlja gostinsko dejavnost izven rednega obratovalnega časa.
4. člen
Kot merila za določitev obratovanja gostinskih obratov in kmetij v podaljšanem obratovalnem času, ki so občinski upravi v pomoč pri presoji o podaljšanju obratovalnega časa gostinskih obratov se upoštevajo naslednje značilnosti območja Občine Mežica:
– turizem,
– potrebe gostov,
– varstvo pred hrupom,
– gostota naseljenosti prebivalstva,
– krajevni običaji ob praznikih in dela prostih dnevih,
– interesi gostincev in kmetov,
– vrsta gostinskega obrata,
– predhodne kršitve Zakona o gostinstvu ter Zakona o varstvu javnega reda in miru, ki so bile storjene v gostinskem obratu in neposredni bližini gostinskega obrata in za katere je bil s strani pristojne tržne inšpekcije, policije oziroma sodišča ali drugega organa o tem izdana pravnomočna odločba ali plačana globa in je bil o tem obveščen pristojni organ,
– pisne pritožbe občanov oziroma bližnjih stanovalcev.
5. člen
Gostinski obrati v stanovanjskih objektih ali v objektih v stanovanjskih naseljih lahko obratujejo le med 6. in 22. uro, po 22. uri pa, če pristojnemu občinskemu organu predložijo pisno soglasje lastnika objekta.
6. člen
Gostinec lahko določi in zaprosi za podaljšan obratovalni čas gostinskega obrata ali kmetije, kot sledi:
– gostilne, restavracije in izletniške kmetije od ponedeljka do četrtka, od 22. do 24. ure ter v petek, soboto in nedeljo od 22. do 2. ure naslednjega dne,
– slaščičarne, okrepčevalnice, bari, vinotoči, kavarne od ponedeljka do četrtka in nedeljo med 22. in 23. uro, ob petkih in sobotah pa od 22. do 2. ure naslednjega dne,
– diskoteke ob petkih in sobotah med 22. in 4. uro naslednjega dne.
Gostinski obrat ali kmetija, ki poleg obratovanja v zaprtih prostorih dejavnost opravlja tudi zunaj le-teh, lahko tako dejavnost opravlja v podaljšanem obratovalnem času, in sicer:
– gostilne, izletniške kmetije, slaščičarne, okrepčevalnice, bari, vinotoči in kavarne od ponedeljka do četrtka in nedeljo od 22. do 23. ure, ob petkih in sobotah pa od 22. do 24. ure.
Diskoteke svoje dejavnosti ne smejo opravljati zunaj zaprtih prostorov.
7. člen
Gostinec prijavi redni in podaljšan obratovalni čas na predpisanem obrazcu, ki je objavljen skupaj s Pravilnikom o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 30/06).
Nosilec gostinske dejavnosti mora razpored obratovalnega časa za svoj gostinski obrat prijaviti pristojnemu organu občine 15 dni pred:
– začetkom obratovanja,
– začetkom novega koledarskega leta za naslednje koledarsko leto,
– vsako spremembo obratovalnega časa.
Možne so tudi spremembe med letom, vendar se potrdijo največ do 31. 12. tekočega leta.
Obratovalni čas za enoto gostinskega obrata, ki se nahaja zunaj zaprtih prostorov (npr. gostinski vrtovi, terase ipd.), se posebej navede na obrazcu iz prvega odstavka tega člena.
8. člen
Gostinec oziroma kmet vlogi za podaljšan obratovalni čas priložiti soglasje lastnika objekta, kjer se lokal nahaja, kolikor gostinec ni lastnik lokala.
Veljavno je soglasje in mnenje, ki ni starejše od 30 dni od dneva vložitve vloge za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času.
V primeru, da je soglasje negativno, občinska uprava vlogo o podaljšanem obratovalnem času deloma ali v celoti zavrne.
Gostinec mora imeti poravnane zapadle obveznosti iz naslova komunalnih taks, turističnih taks in drugih dajatev, ki so določene z odloki za območje Mežice.
9. člen
Pristojni organ izda soglasje k podaljšanemu obratovalnemu času, če:
– zaprošeni podaljšani obratovalni čas glede na vrsto in območje gostinskega lokala ustreza obratovalnim časom, določenim v 5. in 6. členu tega odloka,
– v zadnjih treh mesecih pred vložitvijo vloge za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času, v gostinskem obratu, za katerega se zaproša za izdajo soglasja, niso bile storjene kršitve iz 15. člena tega odloka.
Soglasje pristojnega organa se izda za eno leto. Po preteku te dobe mora gostinec oziroma kmet vlogo obnoviti, sicer mu pravica do podaljšanega obratovalnega časa preneha.
10. člen
Ne glede na preostale določbe tega odloka lahko pristojni organ izdajo soglasja za podaljšanje obratovalnega časa gostinskega obrata oziroma kmetije veže na zagotovitev pogojev (parkirišča, protihrupna zaščita, regulacija svetlobe, varnostna služba, prometna varnost itd.). Dokler ti pogoji niso izpolnjeni, pristojni organ gostincu soglasja k podaljšanemu obratovalnemu času gostinskega obrata oziroma kmetije, ne izda.
III. POSAMIČNO SOGLASJE ZA ČASOVNO OMEJENO OBRATOVANJE V PODALJŠANEM ČASU
11. člen
Gostinski obrat ali kmetija lahko zaprosi, ne glede na že izdano soglasje o podaljšanem obratovalnem času, za soglasje za obratovanje v dodatnem podaljšanem času, in sicer v petek in soboto po predhodni najavi gostov. Soglasje je možno pridobiti, kadar se v gostinskem lokalu ali kmetiji odvijajo prireditve zaprtega tipa (poroke, proslave, prireditve, obletnice, srečanja in drugo) ali izven njega prireditve širšega pomena (lokalni prazniki, proslave društev in drugo.)
Gostinec mora za pridobitev posamičnega soglasja iz prvega odstavka tega člena vložiti pisno vlogo vsaj 5 dni pred prireditvijo, za vsako prireditev posebej. V vlogi mora biti jasno navedeno, za kakšno prireditev gre, naveden točno določen dan ter ura zaključka prireditve.
12. člen
Če je bilo soglasje izdano zaradi prireditve iz prejšnjega člena, je gostinec dolžan poskrbeti, da v dodatnem podaljšanem času v gostinski obrat nimajo vstopa zunanji obiskovalci.
13. člen
Posamična soglasja so vezana na točno določena časovna obdobja in ne veljajo za ostale dni.
14. člen
Ne glede na preostale določbe, navedene v 11. členu tega odloka, lahko gostinec oziroma kmet na podlagi 17. člena Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99 – v nadaljevanju: republiški pravilnik), brez soglasja pristojnega občinskega organa obratuje dlje kot traja redni obratovalni čas, na dan pred prazniki določenimi z zakonom ter ob pustovanju in martinovanju (vsakič po enkrat).
IV. PREKLIC SOGLASJA ZA OBRATOVANJE V PODALJŠANEM OBRATOVALNEM ČASU
15. člen
Pristojni organ lahko vlogo za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času zavrne ali že izdano soglasje prekliče v naslednjih primerih:
– če so zaznamovane ponavljajoče se utemeljene pisne pritožbe občanov (več kot treh pisnih pritožb s strani različnih občanov v roku enega meseca) oziroma krajevne skupnosti, na območju katere se gostinski obrat nahaja, zaradi kršitev javnega reda in miru, v času podaljšanega odpiralnega časa gostinskega obrata oziroma kmetije,
– če je prišlo v roku zadnjih treh mesecev v času podaljšanega obratovalnega časa gostinskega obrata oziroma kmetije do več kot treh kršitev Zakona o gostinstvu ter Zakona o varstvu javnega reda in miru, ki so bile storjene v gostinskem obratu in neposredni bližini gostinskega obrata in za katere je bil s strani pristojne tržne inšpekcije, policije oziroma sodišča ali drugega organa o tem izdana pravnomočna odločba ali plačana globa in je bil o tem obveščen pristojni organ,
– zaradi prekoračitve dovoljenega podaljšanega obratovalnega časa gostinskega obrata oziroma kmetije,
– zaradi preklica soglasja lastnika ali nosilca dejavnosti v nastanitvenem objektu,
– zaradi neizpolnitve drugih pogojev, določenih v občinskih odlokih ali s strani pristojnega organa,
– gostinec nima poravnanih zapadlih obveznosti iz naslova komunalnih taks, turističnih taks in drugih dajatev, ki so določene z odloki za območje Mežice,
– drugih utemeljenih razlogov.
V primeru odvzema soglasja na podlagi iz prejšnjega odstavka navedenih razlogov pristojni organ z odločbo prekliče izdano soglasje za obratovanje gostinskega obrata oziroma enote gostinskega obrata zunaj zaprtega prostora (gostinski vrtovi, terase ipd.) v podaljšanem obratovalnem času, o čemer obvesti pristojno inšpekcijsko službo. S tem je nosilcu gostinske dejavnosti za dva meseca odvzeta možnost pridobitve tega soglasja.
V. KONČNE DOLOČBE
16. člen
Za ostale določbe glede obratovalnih časov, ki niso zajete v tem odloku, se uporabljajo določbe republiškega pravilnika.
17. člen
Gostinec oziroma kmet je dolžan uskladiti svoj obratovalni čas gostinskega obrata oziroma kmetije, ki v času uveljavitve tega odloka obratuje v daljšeobratovalnem času, s tem odlokom najkasneje v dveh mesecih od uveljavitve tega odloka.
18. člen
(prenehanje veljavnosti aktov)
Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Pravilnik o merilih za določitev podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost v Občini Mežica (Uradni listi RS, št. 73/01).
19. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 321-6/2008
Mežica, dne 3. decembra 2008
Župan
Občine Mežica
Dušan Krebel l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti