Uradni list

Številka 6
Uradni list RS, št. 6/2005 z dne 21. 1. 2005
Uradni list

Uradni list RS, št. 6/2005 z dne 21. 1. 2005

Kazalo

169. Program priprave občinskega lokacijskega načrta Hrenovca, stran 376.

Na podlagi 27. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03 – popr., 58/03 – ZZK) ter 10. in 33. člena Statuta Občine Jesenice (Uradni list RS, št. 2/01) je župan Občine Jesenice sprejel
P R O G R A M P R I P R A V E
občinskega lokacijskega načrta Hrenovca
I. Ocena stanja, razlogi in pravna podlaga za pripravo
Območje lokacijskega načrta Hrenovca je locirano na območju t.i. bivše aglomeracije, vzhodno od kompleksa Poslovna cona Jesenice ter zajema površine med »bohinjsko« progo in povezovalno cesto ter je namenjeno centralnim dejavnostim (J2C5), v katerega se bodo usmerjale terciarne in kvartarne dejavnosti ter stanovanja.
Že leta 1999 je bil sprejet program priprave za zazidalni načrt Stara Sava in zazidalni načrta Hrenovca. V okviru tega postopka so bile izdelane programske zasnove, strokovne podlage in osnutek zazidalnega načrta Hrenovca. Med postopkom je prišlo do bistvene spremembe prometne ureditve širšega območja, ki je znatno posegla na obravnavano območje. Hkrati občina ni uspela pridobiti investitorja, zato je bil postopek priprave in sprejema zazidalnega načrta Hrenovca ustavljen.
Tibar, d.o.o. Maribor je na Občino Jesenice, Oddelek za okolje in prostor vložil pobudo za pripravo lokacijskega načrta Hrenovca. Pobudnik je namreč lastnik oziroma potencialni lastnik zemljišč na ureditvenem območju J2/C5. Na navedenem območju ima namen vzpostaviti pogoje za izgradnjo enega trgovskega centra, ki bo lociran na vzhodnem delu obravnavanega območja ter pogoje za izgradnjo štirih stanovanjsko poslovnih objektov. Pobudi je bil priložen tudi grafični prikaz predlagane ureditve območja.
Občina Jesenice je pobudo proučila ter ugotovila, da vložena pobuda ni v nasprotju s širšimi usmeritvami v prostor ter da je v skladu tako s prostorskim planom kot urbanistično zasnovo mesta Jesenice. Nadalje Občina Jesenice ugotavlja, da predlagana prostorska ureditev upošteva programska izhodišča opredeljena v Programski zasnovi za zazidalni načrt Hrenovca.
Pravne podlage za pripravo lokacijskega načrta so, oziroma pobuda Tibar, d.o.o. je utemeljena v:
– Prostorskih sestavinah dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana Občine Jesenice s spremembami in dopolnitvami (U.V.G., št. 20/86 in 8/88 ter Uradni list RS, št. 22/90, 31/90, 30/96, 46/97, 51/98, 41/99, 113/04);
– Odloku o Urbanistični zasnovi mesta Jesenice (Uradni list RS, št. 107/99);
– Programskih zasnovah za zazidalni načrt Hrenovca, ki predstavlja programsko izhodišče, ki pa se lahko realizira v drugačni pojavni obliki od predlagane.
 
II. Predmet in programska izhodišča
Predmet izdelave občinskega lokacijskega načrta je določitev urbanistične in krajinske rešitve prostorske ureditve, lokacijskih in tehničnih pogojev in usmeritev za projektiranje in gradnjo objektov ter drugih pogojev, zahtev in ukrepov za izvedbo načrtovane prostorske ureditve za ureditveno območja J2/C5 Hrenovca.
Programska izhodišča: Obravnavano območje bo razdeljeno na trgovski del in stanovanjsko poslovni del. Na vzhodnem delu se predvideva izgradnja trgovskega centra z parkirišči. Na zahodnem delu pa se predvideva izgradnja štirih stanovanjsko poslovnih objektov ter parka, medtem ko bodo parkirišča v garažni hiši zgrajeni pod nivojem. Načrtovalec bo izdelal dve varianti rešitve ureditve območja. Oba dela bo ločila pešpot, ki poteka v smeri od prireditvenega centra z izven nivojskim prehodom preko Ceste maršala Tita in železniške proge ter nadalje preko območja Hrenovce in Centra Stara Sava do muzejskega kompleksa Stara Sava.
Dne 5. 1. 2005 je Občina Jesenice skladno z 28. členom ZUreP-1 sklicala prostorsko konferenco z namenom, da se pridobijo in uskladijo priporočila, usmeritve in legitimni interesi gospodarstva in interesnih združenj ter organizirane javnosti glede priprave prostorskega akta oziroma predvidene prostorske ureditve. Datum ter kraj in čas zbora konference je Občina Jesenice objavila v dveh sredstvih javnega obveščanja, in sicer v Gorenjskem glasu, Radiu Triglav ter na internetni strani Občine Jesenice.
Z vabilom z dne 27. 12. 2004 so bili uradno vabljeni nosilci urejanja prostora iz IV. točke tega programa priprave. Predstavniki gospodarstva, interesnih združenj ter organizirane javnosti so bili vabljeni preko sredstev javnega obveščanja.
Priporočila in usmeritve so na prostorski konferenci podali predstavniki: Krajevne skupnosti Sava, Telamach, d.o.o., Javno podjetje Jeko-in, d.o.o. Jesenice, Enos – Energetika, d.o.o. in Elektro Gorenjska Kranj, PE Žirovnica.
V tem programu priprave so upoštevana tista priporočila prostorske konference, ki se nanj neposredno nanašajo, druga pa bodo upoštevana v postopku priprave občinskega lokacijskega načrta.
Lokacijski načrt se pripravi v skladu z ZUreP-1 in Pravilnikom o vsebini, obliki in načinu priprave državnih in občinskih lokacijskih načrtov ter njihovih strokovnih podlag (Uradni list RS, št. 86/04) in obsega izdelavo:
– primerjalne študije variant
– strokovnih podlag iz V. točke tega programa priprave
– občinskega lokacijskega načrta vključno s programom opremljanja.
 
III. Okvirno ureditveno območje
Okvirno ureditveno območje zajema zemljišča s parc. št. 902/5, 902/6, 902/7, 902/29, 902/30, 902/31, vse k.o. Jesenice ter je na vzhodni in severni strani omejeno s traso železniške proge Jesenice–Nova Gorica ter na zahodni in južni strani s t.i. povezovalno cesto, ki poteka skozi območje Poslovne cone Jesenice.
 
IV. Nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi
Nosilci urejanja prostora, ki morajo pred pričetkom izdelave lokacijskega načrta podati smernice za njegovo pripravo, k dopolnjenemu predlogu lokacijskega načrta pa mnenje, so:
– Ministrstvo za zdravje, Zdravstveni inšpektorat RS, Enota Kranj, Izpostava Jesenice
– Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami
– Ministrstvo za obrambo, Urad za obrambne zadeve, Sektor za civilno obrambo
– Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Kranj
– Zavod RS za varstvo narave
– Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, Urad za upravljanje z vodami, Sektor za vodno območje Donave, Oddelek območja Zg. Save
– Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Agencija RS za okolje, Urad za okolje
– Ministrstvo za gospodarstvo (za področje energetike)
– Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste
– Ministrstvo za promet, Javna agencija za železniški promet RS
– ELES – Elektro Slovenije, d.o.o.
– Elektro Gorenjska p.o. Kranj, PE Žirovnica
– Energetika – ŽJ, d.o.o.; TPJ, d.o.o.; SGP-Sol plin Gorenjska d.o.o.
– Enos Energetika, d.o.o.
– Telekom Slovenije, PE Kranj
– Telemach, d.o.o.
– Telesat, d.o.o.
– Javno podjetje JEKO-IN d.o.o.
– Občina Jesenice
– drugi organi in organizacije, kolikor bi se v postopku priprave lokacijskega načrta izkazalo, da rešitve posegajo v njihovo delovno področje.
Pripravljavec lokacijskega načrta je Občina Jesenice, Cesta železarjev 6, Jesenice. Postopek priprave lokacijskega načrta vodi Oddelek za okolje in prostor Občine Jesenice.
Pobudnik priprave lokacijskega načrta je Tibar, d.o.o., Špelina ulica 1, Maribor.
Investitorja načrtovanih prostorskih ureditev sta Tibar, d.o.o., Špelina ulica 1, Maribor in E.V.B., d.o.o. Zagrebška ulica 24, Maribor.
Naročnik vseh strokovnih podlag in lokacijskega načrta je E.V.B., d.o.o. Zagrebška ulica 24, Maribor.
Načrtovalec lokacijskega načrta je Urbanisti Gorazd Furman Oman, s.p., Grudnova ulica 6, Celje, katerega sta izbrala pobudnik in naročnik.
Pripravljavec lahko v postopku priprave in sprejemanja LN Hrenovca (v fazi primerjalne študije variant, predloga ali usklajenega predloga) naroči oziroma pridobi recenzijsko mnenje strokovnjaka s področja prostorskega načrtovanja.
 
V. Seznam potrebnih strokovnih podlag za načrtovanje
Pri izdelavi strokovnih podlag in lokacijskega načrta je treba upoštevati vse predhodno izdelane strokovne podlage in druga gradiva, relevantna za izdelavo nalog s področja prostorskega razvoja, varstva okolja, ohranjanja narave in varstva kulturne dediščine.
Pred izdelavo predloga lokacijskega načrta mora investitor zagotoviti naslednje strokovne podlage:
– analiza že izdelane dokumentacije (strokovne podlage, osnutek ZN,...) v okviru prekinjanega postopka priprave ZN Hrenovca;
– idejno zasnovo načrtovane prostorske ureditve, izdelano na način, ki vključuje vse funkcionalne, urbanistične, krajinske, arhitekturne in okoljevarstvene rešitve in ureditve, z ustreznim poročilom in utemeljitvijo;
– idejno zasnovo posameznih elementov prostorske ureditve, izdelano kot posamični načrt, ki vključuje vse funkcionalne, urbanistične, krajinske, arhitekturne in okoljevarstvene rešitve in ureditve, z ustreznim poročilom in utemeljitvijo;
– idejno zasnovo nove prometne ureditve, tudi v odnosu do obstoječe prometne ureditve;
– idejno zasnovo novih oziroma idejno zasnovo zaščite, prestavitve in ukinitve obstoječe energetskih, komunalnih in drugih infrastrukturnih priključkov in ureditev;
– idejno zasnovo rešitev in ukrepov za preprečitev negativnih vplivov na okolje, naravno in kulturno dediščino;
– idejno zasnovo rešitev in ukrepov za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami;
– podatek o lastnikih in imetnikih drugih stvarnih pravic;
– poročilo o vplivih načrtovane prostorske ureditve na okolje v skladu s predpisi;
– morebitne druge strokovne podlage, ki bodo izhajale iz smernic nosilcev urejanja prostora; po potrebi tudi strokovne podlage v zvezi z ukrepi v času gradnje.
 
VI. Način pridobitve strokovnih rešitev
Strokovne podlage, izdelane na podlagi analize obstoječega stanja, pridobljenih smernic in analize le-teh, priporočil s prostorske konference ter ob upoštevanju programskih izhodišč, določenih v II. poglavju tega program priprave, izdela načrtovalec lokacijskega načrta kot (dve) variantni ureditvi obravnavnega prostora.
Načrtovalec lokacijskega načrta izdela idejne zasnove s tehničnim poročilom, ki jih pripravljavec, pobudnik in investitor potrdijo.
Načrtovalec lokacijskega načrta izdela utemeljitev predlagane rešitve oziroma primerjalno študijo, v kateri prouči varianti v skladu s tretjim odstavkom 45. člena Zakona o urejanju prostora. Varianti se proučita, ocenita in medsebojno primerjata s funkcionalnega, varstvenega in ekonomskega vidika ter z vidika njegove sprejemljivosti v lokalnem okolju. V zaključku primerjalne študije načrtovalec predlaga in utemelji najustreznejšo varianto prostorske ureditve in poda usmeritve za njeno optimalizacijo v sklopu izdelave strokovnih podlag in predloga občinskega lokacijskega načrta.
 
VII. Navedba in način pridobitve geodetskih podlag
Geodetski načrt v ustreznem merilu in izdelan v skladu s Pravilnikom o geodetskem načrtu (Uradni list RS, št. 40/04) kot tudi morebitne druge potrebne geodetske, topografske in digitalne ortofoto podlage pridobi investitor.
 
VIII. Roki za pripravo
Pridobitev smernic nosilcev urejanja prostora
Načrtovalec v soglasju z pripravljavcem zagotovi gradivo za pridobitev smernic, najmanj situativni prikaz prostorske ureditve s tehničnim poročilom, v roku 5 dni po sprejemu tega programa priprave.
Pripravljavec pridobi smernice za načrtovanje s strani pristojnih nosilcev urejanja prostora iz IV. točke tega programa priprave.
Nosilci urejanja prostora podajo smernice v 30 dneh po prejemu vloge, v nasprotnem se šteje, da nimajo pogojev za izdelavo OLN.
Načrtovalec izdela analizo smernic ter ob upoštevanju le-teh in analize prostora izdela usmeritve za načrtovanje prostorske ureditve v 15 dneh po prejemu vseh smernic.
Pripravljavec in investitor potrdita usmeritve za načrtovanje prostorske ureditve v 10 dneh po prejemu.
 
Izdelava variantnih rešitev in primerjalne študije variant ter druga prostorska konferenca
Načrtovalec in investitor zagotovita izdelavo dveh variantnih rešitev in primerjalne študije variant v 10 dneh po prejemu potrditve usmeritev za načrtovanje prostorske ureditve.
Pripravljavec v 10 dneh po prejemu dveh variantnih rešitev in primerjalne študije variant poda svoje stališče.
Načrtovalec pripravi in dostavi gradivo za drugo prostorsko konferenco v 5 dneh po prejemu stališč pripravljavca.
Pripravljavec organizira drugo prostorsko konferenco z namenom, da se na predvidene rešitve oziroma variantno rešitev pridobijo in uskladijo priporočila, usmeritve in legitimni interesi (mnenja) gospodarstva, interesnih združenj ter organizirane javnosti.
Po potrebi pripravljavec ob sodelovanju načrtovalca zavzame stališča do priporočil prostorske konference.
Načrtovalec nato po potrebi dopolni variante rešitve in primerjalno študijo variant v 10. dneh po drugi prostorski konferenci ter skupaj s predlogom najustreznejše rešitve posreduje pripravljavcu.
O utemeljeni varianti rešitve oziroma predlogu najustreznejše variante, za katero se izdela predlog občinskega lokacijskega načrta, odloča Občinski svet občine Jesenice na predlog župana Občine Jesenice, na prvi naslednji seji.
 
Izdelava strokovnih podlag in predloga lokacijskega načrta
Po potrebi načrtovalec v soglasju z pripravljavcem zagotovi gradivo za pridobitev dopolnitev smernic, v roku 5 dni po potrditvi najustreznejše variante.
Pripravljavec pridobi dopolnitev smernic za načrtovanje s strani pristojnih nosilcev urejanja prostora iz IV. točke tega programa priprave.
Načrtovalec in investitor zagotovita izdelavo vseh strokovnih podlag iz V. točke tega programa priprave v roku 20 dni po potrditvi najustreznejše variante.
Načrtovalec pripravi predlog lokacijskega načrta v roku 20 dni po prevzemu vseh strokovnih podlag.
Pripravljavec in pobudnik podata morebitne pripombe v roku 15 dni.
Načrtovalec izdela usklajen predlog lokacijskega načrta v 15. dneh po posredovanju pripomb s strani pripravljavca in pobudnika.
 
Javna razgrnitev in javna obravnava
Župan Občine Jesenice s sklepom odredi javno razgrnitev predloga lokacijskega načrta na Občini Jesenice ter Krajevni skupnosti Sava.
Javna razgrnitev traja 30 dni.
Pripravljavec v času javne razgrnitve organizira javno obravnavno na sedežu Občine Jesenice.
Pripravljavec obvesti javnost o kraju in času javne razgrnitve in javne obravnave najmanj z objavo v Uradnem listu RS ter v enem lokalnem mediju.
V času javne razgrnitve se predlog lokacijskega načrta obravnava tudi na Občinskem svetu občine Jesenice.
Pripravljavec v času javne razgrnitve in javne obravnave evidentira vse pisne in ustne pripombe in predloge organov, organizacij in posameznikov. Rok za dajanje pripomb in predlogov poteče s potekom javne razgrnitve.
Predlog strokovnih stališč in odgovorov na pripombe in predloge, podane v času javne razgrnitve, pripravi načrtovalec, v sodelovanju s pripravljavcem in pobudnikom.
Rok za pripravo stališč in odgovorov na pripombe in predloge, podane v času javne razgrnitve, je 20 dni po končani razgrnitvi.
Župan Občine Jesenice po predhodnem mnenju pristojne delovne skupine odloči o upoštevanju pripomb in predlogov, v roku 15 dni po prejetju strokovnih stališč ter predhodnih mnenj.
Pripravljavec pisno seznani lastnike nepremičnin na območju lokacijskega načrta s stališči do pripomb in predlogov v roku 7 dni po sprejetju stališč do pripomb.
 
Izdelava dopolnjenega predloga lokacijskega načrta
Investitor zagotovi izdelavo morebitnih dopolnitev strokovnih podlag v 15 dneh po sprejemu odločitve o upoštevanju pripomb in predlogov.
Načrtovalec izdela dopolnjen predlog lokacijskega načrta kot tudi zagotovi gradivo za pridobitev mnenj v 30. dneh po prevzemu vseh morebitnih dopolnjenih strokovnih podlag.
Pripravljavec pozove nosilce urejanja prostora iz IV. točke tega programa, da podajo mnenja k dopolnjenemu predlogu lokacijskega načrta.
Nosilci urejanja prostora podajo mnenje v 30. dneh po prejemu vloge, v nasprotnem se šteje, da nimajo pripomb.
Načrtovalec izdela usklajen dopolnjen predlog lokacijskega načrta v 15. dneh po prevzemu mnenj ter ga posreduje pripravljavcu in pobudniku v potrditev.
 
Sprejem odloka na občinskem svetu
Župan Občine Jesenice posreduje usklajen dopolnjen predlog lokacijskega načrta Občinskemu svetu občine Jesenice v sprejem. Sestavni del gradiva so priporočila prostorskih konferenc, stališča do pripomb in predlogov z javne razgrnitve.
Občinski svet občine Jesenice sprejme lokacijski načrt z odlokom, ki se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Načrtovalec pripravi končni elaborat v roku 14 dni po objavi odloka v Uradnem listu Republike Slovenije.
 
IX. Obveznosti v zvezi s financiranjem
Naročnik, E.V.B., d.o.o., zagotovi sredstva za izdelavo vseh potrebnih strokovnih podlag in lokacijskega načrta.
Pripravljavec, Občina Jesenice, pa zagotovi sredstva, ki so potrebna za izvedbo postopka (pridobitev smernic in mnenj nosilcev urejanja prostora, objave sklicev prostorskih konferenc in druge potrebne javne in uradne objave).
 
X. Veljavnost programa priprave
Ta program priprave se objavi v Uradnem listu RS.
Št. 352-11/2004
Jesenice, dne 12. januarja 2005.
Župan
Občine Jesenice
Boris Bregant, univ. dipl. inž. str. l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti