Uradni list

Številka 5
Uradni list RS, št. 5/1997 z dne 31. 1. 1997
Uradni list

Uradni list RS, št. 5/1997 z dne 31. 1. 1997

Kazalo

333. Odlok o gospodarskih javnih službah v Občini Kobilje, stran 460.

Na podlagi prvega odstavka 140. člena ustave RS, 61. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93 in 14/95), 3., 4. in 7. člena zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93), 26. člena zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 32/93) in 20. člena statuta Občine Kobilje (Uradni list RS, št. 45/95) je Občinski svet občine Kobilje na 23. redni seji dne 30. 12. 1996 sprejel
O D L O K
o gospodarskih javnih službah v Občini Kobilje
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta odlok določa dejavnosti, ki se v Občini Kobilje opravljajo kot gospodarske javne službe ter določa načine in oblike njihovega opravljanja.
Kot gospodarske javne službe se opravljajo dejavnosti, ki so z zakonom določene kot obvezne lokalne gospodarske javne službe in dejavnosti, ki so kot lokalne javne službe določene s tem odlokom.
2. člen
Gospodarske javne službe se izvajajo na podlagi predpisnih tehničnih, oskrbovalnih, stroškovnih, organizacijskih in drugih standardov in normativov, v okviru racionalno, funkcionalno in prostorsko zaokroženih gospodarskih sistemov.
II. NAČIN IZVAJANJA JAVNIH GOSPODARSKIH SLUŽB
3. člen
Občina z enim ali več odloki podrobneje uredi način izvajanja posamezne ali več javnih služb oziroma podrobneje določi elemente 7. člena zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93).
Kadar predpisani normativi iz 2. člena tega odloka niso predpisani za celotno državo, se predpišejo z odloki iz prvega odstavka tega člena.
III. VRSTE IN OBSEG JAVNIH GOSPODARSKIH SLUŽB
4. člen
Občina organizira obvezne javne službe na naslednjih področjih:
– oskrba s pitno vodo,
– odvajanje in čiščenje odpadnih in padavinskih voda,
– ravnanje s komunalnimi odpadki,
– odlaganje ostankov komunalnih odpadkov,
– javna snaga in čiščenje javnih površin,
– pregledovanje, nadzorovanje in čiščenje kurilnih naprav, dimnih vodov in zračnikov,
– urejanje in vzdrževanje javnih poti, površin za pešce, zelenih površin, pešpoti in drugih javnih površin.
5. člen
Izbirne gospodarske službe v občini so:
– vzdrževanje, varstvo, gradnja in rekonstrukcija lokalnih in krajevnih cest, vključno z zimsko službo,
– urejanje pokopališč ter pokopališka in pogrebna dejavnost,
– javna razsvetljava v naselju, ki obsega razsvetljavo prometnih in drugih javnih površin,
– oskrba s plinom,
– urejanje prometne in neprometne signalizacije in prometnih režimov,
– kabelsko informacijski sistem,
– gospodarjenje z javnimi komunalnimi objekti,
– deratizacija in dezinfekcija,
– varstvo pred požari.
Občinski svet lahko odloči, da se izbirne javne službe opravljajo tudi na drugih področjih, ki niso določene s tem odlokom.
IV. OBLIKE IZVAJANJA JAVNIH GOSPODARSKIH SLUŽB
6. člen
Izvajanje gospodarskih javnih služb zagotavlja občina v naslednjih oblikah:
– v režijskem obratu, kadar je zaradi majhnega obsega ali značilnosti službe neracionalno ustanoviti javno podjetje ali podeliti koncesijo,
– v javnem gospodarskem zavodu, kadar gre za opravljanje ene ali več gospodarskih javnih služb, ki jih zaradi njihove narave ni mogoče opravljati kot profitne oziroma če to ni njihov cilj,
– v javnem podjetju, kadar gre za opravljanje ene ali več gospodarskih javnih služb večjega obsega ali kadar to narekuje narava monopolne dejavnosti, ki je določena kot gospodarska javna služba, gre pa za dejavnost, ki jo je mogoče opravljati kot profitno,
– z dajanjem koncesij osebam zasebnega prava,
– z vlaganjem javnega kapitala v dejavnost oseb zasebnega prava, kadar je takšna oblika primernejša od oblik iz prejšnje alinee,
– z drugo obliko organiziranja na osnovi splošnega akta iz svoje pristojnosti.
7. člen
Za izvajanje gospodarskih javnih služb, ki jih občina ne zagotovi neposredno, lahko občina podeli koncesijo pravni ali fizični osebi, ki je registrirana in izpolnjuje pogoje za opravljanje dejavnosti, ki je predmet koncesije.
S koncesijskim aktom se določi predmet in pogoje opravljanja gospodarske javne službe za posamezno koncesijo, prav tako pa se s tem aktom, v skladu z zakonom o gospodarskih javnih službah, določi postopek javnega razpisa in izbora kandidata.
8. člen
Izvajalca (koncesionarja) izbere občinski svet Občine Kobilje na podlagi javnega razpisa, ki mu je podlaga koncesijski akt.
Po končanem postopku občinski svet odloči s sklepom, na podlagi katerega občinska uprava izda upravno odločbo.
Z izbranim koncesionarjem sklene koncesijsko pogodbo župan občine v imenu in za račun občine.
V. FINANCIRANJE GOSPODARSKIH JAVNIH SLUŽB
9. člen
Gospodarske javne službe se financirajo s ceno javnih dobrin, iz proračunskih sredstev občine in iz drugih virov. Za financiranje gospodarskih javnih služb se lahko uvedejo davki in takse.
Cene se oblikujejo in določajo na način in po postopku, ki ga predpisuje zakon ali občinski odlok v skladu z zakonom.
Predlog cene posameznega proizvoda ali storitve izdela izvajalec, ki ga s potrebno dokumentacijo predloži pristojnemu občinskemu organu.
Občinski svet lahko odloči, da se cene posameznih storitev plačujejo diferencirano glede na posamezne vrste uporabnikov in glede na količino porabljenih ali nudenih javnih dobrin.
10. člen
Storitve gospodarskih javnih služb, ki so individualno določljive in izmerljive, se financirajo iz cene, ki jo plačujejo njihovi uporabniki glede na količino porabe. Cena je lahko tudi v obliki tarife, takse, nadomestila ali povračila.
Uporabniki, katerim so zagotovljene storitve gospodarskih javnih služb, morajo te storitve obvezno uporabljati in plačati.
11. člen
Predloge cen oziroma spremembe cen javnih dobrin in storitev določa občinski svet na predlog izvajalca.
VI. VARSTVO UPORABNIKOV
12. člen
Za varstvo uporabnikov javnih dobrin se oblikuje svet uporabnikov javnih dobrin (v nadaljnjem besedilu: svet uporabnikov), ki šteje 5 članov.
Svet uporabnikov imenuje občinski svet.
13. člen
Svet uporabnikov zlasti:
– varuje interese uporabnikov javnih dobrin in daje občinskim organom predloge iz področja gospodarskih javnih služb,
– zastopa interese občanov v zvezi z načrtovanjem in financiranjem javnih služb v razmerju do občine,
– zastopa interese občanov v razmerju do izvajalcev javnih služb in opozarja na pomanjkljivosti ter predlaga izboljšave,
– opravlja druge naloge v skladu s svojimi pravili ali drugimi akti o delu in poslovanju.
Občina zagotavlja pogoje za delo sveta uporabnikov.
14. člen
Občinski svet in župan sta dolžna obravnavati pripombe in predloge sveta uporabnikov. Občinski svet je dolžan obvestiti svet uporabnikov o svojih stališčih in ukrepih v skladu s poslovnikom o svojem delu, županu pa v roku 30 dni od dneva, ko je prejel pripombo ali predlog sveta.
VII. STROKOVNO-TEHNIČNE IN RAZVOJNE NALOGE
15. člen
Strokovno-tehnične, organizacijske in pospeševalne funkcije javnih služb opravlja občina, preko občinskega sveta, oziroma drugega organa lokalne skupnosti, na katerega občinski svet prenese svoje pristojnosti s tega področja.
Funkcije iz prejšnjega odstavka tega čelena se nanašajo predvsem na naloge, opredeljene v 13. členu zakona o gospodarskih javnih službah.
VIII. PREHODNI IN KONČNI DOLOČBI
16. člen
Z dnem veljave tega odloka preneha na območju Občine Kobilje veljati odlok o gospodarskih javnih službah v Občini Lendava (Uradni list RS, št. 20/94).
17. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu RS.
Št. 875/96
Kobilje, dne 31. decembra 1996.
Predsednik
Občinskega sveta
občine Kobilje
Avgust Gjerek l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti