Uradni list

Številka 19
Uradni list RS, št. 19/1993 z dne 16. 4. 1993
Uradni list

Uradni list RS, št. 19/1993 z dne 16. 4. 1993

Kazalo

882. Odredba o izvajanju preventivnih ukrepov zaradi odkrivanja in preprečevanja kužnih bolezni na območju občine Laško za leto 1993, stran 951.

Na podlagi 2. člena Odredbe o izvajanju preventivnih ukrepov zaradi odkrivanja in preprečevanja živalskih kužnih bolezni za leto 1993 (Uradni list RS, št. 63/92) je Izvršni svet Skupščine občine Laško na seji dne 29. 3. 1993 sprejel
ODREDBO
o izvajanju preventivnih ukrepov zaradi odkrivanja in preprečevanja kužnih bolezni na območju občine Laško za leto 1993
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Da se preprečijo oziroma ugotovijo v tej odredbi navedene živalske kužne bolezni, mora Zavod za živinorejo in veterinarstvo Celje, PE Laško (v nadaljevanju PE Laško) opraviti v letu 1993 ukrepe zaradi ugotavljanja, odkrivanja, preprečevanja in zatiranja kužnih bolezni. Imetniki živali so dolžni izvajati ukrepe iz te odredbe.
2. člen
PE Laško je dolžna pred vsakim začetkom izvajanja ukrepov iz te Odredbe o tem obvestiti Veterinarsko inšpekcijo občine Laško. O opravljenem delu mora poročati na predpisanih obrazcih.
3. člen
Preventivno cepljenje se mora opraviti tolikokrat, kolikorkrat je potrebno, da so živali stalno zaščitene.
4. člen
PE Laško, ki opravlja preventivno cepljenje ali diagnostične preiskave, mora voditi evidenco o datumu cepljenja oziroma preiskave, imenu in bivališču lastnika živali, o proizvajalcu cepiva, o serijski kontrolni številki cepiva ter o rezultatu cepljenja in preiskave.
PE Laško mora spremljati zdravstveno stanje živali po uporabi biološkega preparata in obveščati veterinarsko inšpekcijo o vseh nezaželenih pojavih, ki kažejo na morebitno nezanesljivost imunosti.
II. PREVENTIVNI UKREPI
5. člen
Splošna vakcinacija psov proti steklini mora biti opravljena do 15. 4. 1993.
Mladi psi morajo biti vakcinirani proti steklini takoj, ko dopolnijo 4 mesece starosti.
Na stroške lastnika je treba proti steklini na okuženem in ogroženem območju vakcinirati tudi domače živali, ki se pasejo brez nadzorstva.
6. člen
Tuberkulinizirati je treba:
– 25% vseh krav in brejih telic (9 tuberkulinizacija), vse plemenske merjasce v osemenjevalnem centru in vse plemenice v vzrejališčih (Močilno, Svibno in Vrhovo).
PE Laško mora prilagoditi plan tuberkulinizacije.
7. člen
Z mlečno obročkasto preizkušnjo se mora pregledati na brucelozo živali individualnih rejcev enkrat letno po razporedu, ki ga določi laboratorij ŽVC Celje. Vzorce jemlje PE Laško v zbiralnicah mleka.
8. člen
Plemenjake v prirodnem pripustu je treba preiskati na mehuričastih izpuščajih pri govedu (IBR/1PV).
9. člen
Na kužno malokrvnost kopitarjev je potrebno preiskati vse plemenske žrebce, prav tako je treba preiskati vse novo nabavljene kopitarje na kužno malokrvnost.
10. člen
Proti prašičji kugi je treba cepiti vse prašiče v gospodarstvih, ki imajo nad 10 plemenskih svinj oziroma 50 pitancev. 50% stroškov cepljenja nosi lastnik. Proti tej bolezni je treba na stroške imetnikov živali preventivno cepiti tudi prašiče, ki se hranijo s pomijami ali odpadki živalskega izvora.
Cepljenje se opravi s sevom K-lapiniziranega virusa.
11. člen
Na stroške imetnika živali je treba opraviti vakcinacijo govedi proti bovini trihofitiji v večjih aglomeracijah.
Prav tako je treba opraviti vakcinacijo plemenskih kuncev proti hemoragični bolezni.
12. člen
Preventivno cepljenje kokoši, piščancev in brojlerjev proti atipični kokošji kugi se mora opraviti sproti po uhlevljenih kokoših, skladno z obveznimi navodili Republiške veterinarske uprave (št. 32-2/026-82 z dne 11: 3. 1982) pri vseh rejcih perutnine v občini. Akcija poteka preko celega leta.
Preventivno cepljenje se opravi z mrtvo vakcino proti atipični kokošji kugi na način, ki ga za posamezno vrsto vakcine določi proizvajalec.
13. člen
Da bi preprečili širjenje bolezni čebel, je treba izvršiti popis vseh čebelarjev in čebeljih družin na območju občine, ki ga izvršita Čebelarski društvi Laško in Radeče. Popis je treba opraviti do 30. 4. 1993. Po končanem popisu čebeljih družin bo organizirano enotno zdravljenje na območju občine Laško, stroške zdravljenja nosijo imetniki – lastniki čebel.
Čebelje družine vzrejevalcev matic je treba preiskati na hudo gnilobo čebelje zalege do 30. 4. 1993.
14. člen
Na vrtoglavost postrvi je treba v ribogojnici Rečica pregledati enkrat letno postrvi, ki se vlagajo, prodajajo ali prevažajo. Vzorci morajo biti preiskani od 1. junija do 31. decembra 1993, vzorci tržnih rib pa, ko to odredi občinski upravni organ, pristojen za veterinarsko inšpekcijo.
15. člen
Na spomladansko viremijo, eritrodermatitis in vnetje ribjega mehurja je treba preiskati krape v ribnikih Marof do 15. 5. 1993. Vzorce vzame veterinarski inšpektor in jih dostavi na Veterinarsko fakulteto Biotehnične fakultete v Ljubljani.
16. člen
Ta odredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 32100-089/93-11
Laško dne, 29. marca 1993.
Predsednik
Izvršnega sveta
Skupščine občine Laško
mag. Roman Matek l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti