Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – UPB, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 11/14 – popr. 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A, 80/20 – ZIUOOPE, 26/24 – odl. US, 102/24 – ZVL-K) in Statuta Občine Ig (Uradni list RS, št. 39/16) je Občinski svet Občine Ig na 24. redni seji dne 23. 4. 2025 sprejel
o enkratni denarni pomoči za novorojence v Občini Ig
Pravilnik o enkratni denarni pomoči za novorojence v Občini Ig (v nadaljevanju: Pravilnik) ureja dodeljevanje enkratne denarne pomoči za novorojence družinam z območja Občine Ig, določa upravičence, višino enkratne denarne pomoči, pogoje in postopek za uveljavljanje dodelitve enkratne denarne pomoči za novorojence.
Enkratna denarna pomoč za novorojence (v nadaljevanju denarna pomoč) je enkratna denarna pomoč družini novorojenca, s katero se zagotovijo dodatna denarna sredstva za pokrivanje stroškov, ki nastanejo z rojstvom otroka.
Sredstva za izplačilo pomoči se zagotovijo v proračunu Občine Ig.
Upravičenec do denarne pomoči po tem pravilniku je eden od staršev otroka pod pogojem, da ima skupaj z novorojencem državljanstvo Republike Slovenije in vključno od dneva rojstva novorojenca stalno prebivališče v Občini Ig.
V primeru, da starša živita ločeno, uveljavlja pravico do denarne pomoči tisti od staršev, pri katerem novorojenec dejansko živi in je državljan RS in ima na dan rojstva novorojenca stalno prebivališče v Občini Ig.
Pravico do enkratne denarne pomoči lahko uveljavlja tudi druga oseba, ki je zakoniti zastopnik otroka na podlagi odločbe pristojnega organa, pod pogoji iz prvega odstavka tega člena.
III. POSTOPEK ZA UVELJAVLJANJE PRAVICE
Pravico do denarne pomoči uveljavlja upravičenec s pisno vlogo na predpisanem obrazcu, ki je na voljo na sedežu občine oziroma na spletni strani www.obcina-ig.si.
Pisno vlogo upravičenec pošlje po pošti ali vloži v vložišče Občine Ig, najkasneje v roku šestih mesecev od datuma otrokovega rojstva in veljavnosti tega Pravilnika. Po poteku tega roka pravice do enkratne denarne pomoči ni mogoče več uveljavljati in se vloga zavrže kot prepozna.
Pisni vlogi iz prejšnjega člena mora biti priloženo:
– izpisek ali potrdilo iz matičnega registra o rojstvu otroka;
– potrdilo o stalnem bivališču novorojenca na dan rojstva in tistega od staršev, ki uveljavlja pravico do denarne pomoči;
– potrdilo o državljanstvu tistega od staršev, ki uveljavlja pravico do denarne pomoči;
– številko vlagateljevega transakcijskega računa in
– enotno matično in davčno številko vlagatelja.
O upravičenosti do denarne pomoči ob rojstvu otroka odloča pristojni občinski organ z odločbo.
Zoper odločbo je dovoljena pritožba županu Občine Ig v roku 15 dni po vročitvi prvostopenjske odločbe in je takse prosta.
Upravičencu se izplača znesek, ki je veljaven na dan otrokovega rojstva.
Z odločbo dodeljeni znesek denarne pomoči se nakaže na transakcijski račun upravičenca najkasneje 30 dni po njeni pravnomočnosti.
Občinska uprava lahko, na podlagi priporočila patronažne službe ali Centra za socialno delo, dodeli enkratno denarno pomoč ob rojstvu otroka v materialni obliki, če tako zahtevajo koristi otroka.
IV. VIŠINA ENKRATNE DENARNE POMOČI
O višini denarne pomoči odloča Občinski svet Občine Ig s sklepom na predlog župana praviloma za vsako proračunsko leto posebej. Če za posamezno proračunsko leto sklep o višini ni sprejet, velja do sprejetja odločitve o drugačni višini denarne pomoči, višina denarne pomoči, ki je bila določena nazadnje.
Če se ugotovi, da je prejemnik prejel pomoč na podlagi neresničnih podatkov oziroma v nasprotju z določbami tega pravilnika, je prejeto pomoč dolžan vrniti skupaj z zakonsko določenimi zamudnimi obrestmi od dneva nakazila dalje.
Denarna pomoč po tem pravilniku ni prenosljiva na drugo pravno ali fizično osebo niti je ni mogoče nameniti v humanitarne ali druge namene.
V. PREHODNA IN KONČNA DOLOČBA
Pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporablja pa se ga od 1. januarja 2025 dalje.
Št. 121-0001/2025
Ig, dne 23. aprila 2025