Uradni list

Številka 30
Uradni list RS, št. 30/2025 z dne 30. 4. 2025
Uradni list

Uradni list RS, št. 30/2025 z dne 30. 4. 2025

Kazalo

1231. Pravilnik o dopolnitvi Pravilnika o izvedbi javnega razpisa za izbiro sofinanciranja programa zvez društev, v katere se združujejo pripadniki romske skupnosti, stran 3097.

  
Na podlagi Zakona o romski skupnosti v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 33/07), Poslovnika Sveta romske skupnosti Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 173/20) ter dopisa Urada za narodnosti Republike Slovenije št. 41002-1/2025-UN/21 z dne 25. 4. 2025, Svet romske skupnosti Republike Slovenije objavlja
P R A V I L N I K 
o dopolnitvi Pravilnika o izvedbi javnega razpisa za izbiro sofinanciranja programa zvez društev, v katere se združujejo pripadniki romske skupnosti 
1. člen 
K Pravilniku o izvedbi javnega razpisa za izbiro sofinanciranja programa zvez društev, v katere se združujejo pripadniki romske skupnosti (Uradni list RS, št. 14/25 z dne 7. 3. 2025) se doda nova Priloga 1: Merila in kriteriji za sofinanciranje programa zvez društev, v katere se združujejo pripadniki romske skupnosti programov, ki je sestavni del pravilnika.
Priloga 1
MERILA IN KRITERIJI ZA SOFINANCIRANJE PROGRAMA ZVEZ DRUŠTEV, V KATERE SE ZDRUŽUJEJO PRIPADNIKI ROMSKE SKUPNOSTI
MERILA IN KRITERIJI
Število možnih točk
1.
Kakovost programa 
30
Ustreznost in skladnost programa glede na predmet in vsebino razpisa:
– izkazan prispevek k izboljšanju položaja pripadnic in pripadnikov romske skupnosti,
10
– izvedba programa v različnih regijah v Sloveniji, kjer živijo Romi,
10
– izvirnost programa.
10
2.
Ustreznost delovnega načrta programa in ustreznost finančne konstrukcije programa 
20
– jasnost in preglednost izvedbe programa in učinkovitost metod dela,
10
– realen in vsebinsko utemeljen načrt programa in upravičenost stroškov.
10
3.
Povezano delovanje organizacij romske skupnosti (romskih zvez) z romskimi društvi v sklopu vsaj aktivnosti v okviru prijavljenega programa:
5
– izvedba najmanj ene aktivnosti v sodelovanju z najmanj petimi (5) romskimi društvi.
5
4.
Doseganje ciljev programa in aktivnosti v okviru programa:
40
– spodbujanje vključevanja romskih otrok in mladih v lokalnih okoljih v vzgojo in izobraževanje;
10
– spodbujanje aktivacije pripadnic in pripadnikov romske skupnosti na trg dela in v ukrepe Aktivne politike zaposlovanja;
10
– ozaveščanje večinskega prebivalstva oziroma širše javnosti o prisotnosti diskriminatornih praks v vsakdanjem življenju pripadnikov romske skupnosti in potrebi po njihovem odpravljanju;
10
– usposabljanje predstavnic in predstavnikov romske skupnosti v svetih samoupravnih lokalnih skupnosti, predstavnic in predstavnikov društev in ostalih aktivistk in aktivistov iz vrst romske skupnosti.
10
5.
Reference preteklih uspešno izvedenih projektov v korist romske skupnosti:
5
– reference, navedene v vlogi.
5
SKUPAJ
100
Pri vsakem merilu in kriteriju lahko vloga prejme maksimalno število točk, kot je razvidno iz zgornje tabele in spodaj podanega opisa. Vloge lahko dosežejo skupaj maksimalno 100 točk.
Način ocenjevanja
Točke pri merilih in kriterijih 1 (Kakovost programa), 2 (Ustreznost delovnega načrta programa in ustreznost finančne konstrukcije programa), in 4 (Doseganje ciljev programa in aktivnosti v okviru programa), se dodelijo po sistemu:
10 točk = odlično, 9 in 8 točk = dobro, 7 in 6 točk = delno ustrezno, 5 in 4 točke = sprejemljivo, 3, 2 in 1 točk = pogojno / manj sprejemljivo ter 0 točk = nesprejemljivo, pri čemer dodeljene ocene pomenijo sledeče:
– Odlično (10 točk): Program je v celoti skladen z zahtevami, izstopa po kakovosti, je inovativen in v vseh kriterijih presega pričakovanja. Jasno izkazuje največji možni prispevek k izboljšanju položaja romske skupnosti.
– Dobro (9 in 8 točk): Program je kakovosten, dobro utemeljen in izpolnjuje merila, vendar je brez presežkov in inovacij. Vsebuje manjše pomanjkljivosti, ki bistveno ne vplivajo na dosego ciljev.
– Delno ustrezno (7 in 6 točk): Progam ustreza večini zahtev, vendar z določenimi pomanjkljivostmi. Program je splošno opredeljen, manjkajo določene nazorne opredelitve aktivnosti.
– Sprejemljivo (5 in 4 točke): Program zadostuje minimalnim zahtevam razpisa, a ne ponuja dodatne vrednosti. Prisotne so vidne vrzeli v načrtovanju in izvedbi, ki bi lahko vplivale na rezultate.
– Pogojno/manj sprejemljivo (3–1 točka): Program izpolnjuje le minimalne kriterije in ima številne pomanjkljivosti. Cilji niso jasno opredeljeni ali pa so neustrezno utemeljeni. Prispevek k izboljšanju položaja romske skupnosti je minimalen.
– Nesprejemljivo (0 točk): Program ne izkazuje nikakršne skladnosti z merili, kriteriji in cilji razpisa. Je popolnoma neustrezen in ne izpolnjuje osnovnih zahtev razpisa.
Točke pri merilih in kriterijih 3 (Povezano delovanje organizacij romske skupnosti (romskih zvez) z romskimi društvi v sklopu vsaj aktivnosti v okviru prijavljenega programa) in 5 (Reference preteklih uspešno izvedenih projektov v korist romske skupnosti), se dodelijo po sistemu:
Merilo in kriterij 3:
5 točk: Aktivnost je jasno opredeljena in vključuje sodelovanje z najmanj petimi romskimi društvi.
0 točk: Aktivnost ni izvedena v sodelovanju z najmanj petimi romskimi društvi ali pa sodelovanje ni dokazano.
Merilo in kriterij 5:
5 točk: Prijavitelj ima ustrezne reference iz preteklih projektov, ki so dokazljivo koristili romski skupnosti.
0 točk: Prijavitelj nima navedenih referenc ali reference niso relevantne oziroma dokazljive.
Vsako vlogo ocenijo člani strokovne komisije. Če posamezni kriterij ocenijo različno, se izračuna povprečna ocena, ki se zaokroži na najbližjo polno vrednost. Zaokrožuje se na način, da se v primeru decimalne vrednosti do vključno 0,4 zaokroži na najbližje polno število navzdol, od vključno 0,5 pa na najbližje polno število navzgor. Skupna ocena je seštevek točk po vseh kriterijih, ki se dobijo kot povprečje po posameznem kriteriju, zaokroženo na najbližje polno število.
Opis meril in kriterijev:
1. Kakovost programa aktivnosti:
Maksimalno število točk: 30.
Ustreznost in skladnost programa aktivnosti glede na predmet in vsebino razpisa se ocenjujeta (1) glede na izkazan prispevek k izboljšanju položaja pripadnic in pripadnikov romske skupnosti (v vlogi je treba pojasniti, katere izboljšave se predvidevajo na podlagi izvedenega programa), (2) glede na izvedbo programa v različnih regijah v Sloveniji, kjer živijo Romi in (3) glede na izvirnost pri pripravi in izvedbi programa v korist romske skupnosti. Izvirnost vključuje ali nove vsebine znotraj razpisanih vsebin, nove oziroma sveže pristope ali načine in oblike dela (npr. spodbujanje razvoja novih oblik zaposlitvenih možnosti; razvoj novih pristopov spodbujanja in ozaveščanja staršev in otrok o pomenu izobraževanja; nove oblike ozaveščanja večinskega prebivalstva; spodbujanje povezovanja z obstoječimi programi in vsebinami ter izvajalci, vendar na način, da bo prilagojen potrebam pripadnic in pripadnikov romske skupnosti; vključujoče metode dela (npr. delavnice z metodo World Café in druge metode) in drugo.
2. Ustreznost delovnega načrta programa in ustreznost finančne konstrukcije programa:
Maksimalno število točk: 20.
Ustreznost delovnega načrta programa aktivnosti se oceni (1) glede na jasnost in preglednost izvedbe programa, tudi z vidika izdelanega časovnega načrta izvedbe programa in organizacije dela in glede na učinkovitost metod dela.
Ustreznost finančne konstrukcije programa se oceni (1) glede na preglednost in jasno konstrukcijo stroškov programa ter (2) glede na razumnost načrtovanih stroškov glede na predvideni program.
3. Povezano delovanje organizacij romske skupnosti (romskih zvez) z romskimi društvi v sklopu vsaj ene aktivnosti v okviru prijavljenega programa:
Maksimalno število točk: 5.
V primeru, da določeno aktivnost/i romska zveza skupaj pripravi in izvede z najmanj petimi (5) romskimi društvi, je treba predložiti izjavo, podpisano in žigosano s strani vseh (petih ali več) romskih društev, v kateri je treba navesti, za katero aktivnost v okviru programa gre in opisati sodelovanje. Poleg tega je treba skupno izvedbo aktivnosti ustrezno predvideti v obrazcu/ih »Opis vsebine programa, delovni načrt programa, finančna konstrukcija programa, povezano delovanje organizacij romske skupnosti (romskih zvez) z romskimi društvi v sklopu vsaj ene aktivnosti v okviru prijavljenega programa«.
4. Doseganje ciljev programa in aktivnosti v okviru programa:
Maksimalno število točk: 40.
Doseganje ciljev programa se ocenjuje, na podlagi prijavljenega programa prijavitelja, ki so (1) namenjeni spodbujanju vključevanja romskih otrok in mladih v lokalnih okoljih v programe predšolske vzgoje, programe osnovnošolskega, srednješolskega (vključno s poklicnim) in univerzitetnega izobraževanja, spodbujanja udeleževanja romskih otrok k dodatnim uram slovenščine ob vključitvi v OŠ (tam, kjer imajo šole za to ustrezno pripravljene programe in načrte), zmanjševanju problematike ne obiskovanja pouka, spodbujanju staršev k vključevanju otrok v vzgojno izobraževalne zavode (vrtce, tudi neformalne vrtce v romskih naseljih s skrajšanim programom), spodbujanju uspešnega zaključevanja programov izobraževanja in odpravljanja pojava osipništva ter promociji izobraževanja kot vrednote in gonilne sile razvoja posameznika in skupnosti, ki so (2) namenjeni spodbujanju aktivacije pripadnic in pripadnikov romske skupnosti, še posebej romskih žensk in mladih v lokalnih okoljih, za približevanje trgu dela preko spodbujanja vključevanja v ukrepe Aktivne politike zaposlovanja, spodbujanju razvoja programov za izboljšanje njihovih zaposlitvenih možnosti (npr. oblikovanje novih, inovativnih programov itd.) in promociji zaposlovanja kot vrednote in gonilne sile zagotavljanja boljših življenjskih pogojev posameznika ter posledično razvoja skupnosti, ki so (3) namenjeni ozaveščanju večinskega prebivalstva (še posebej otrok in mladih ter zaposlenih v javni upravi in pravosodnih organih) oziroma širše javnosti o prisotnosti diskriminatornih praks v vsakdanjem življenju pripadnikov romske skupnosti in o potrebi po njihovem odpravljanju ter o prisotnosti romske skupnosti, njeni kulturi in jezikovni sestavi ter pomenu za slovenski prostor, s ciljem približevanja in odpravljanja predsodkov ter stereotipov, ki so (4) namenjeni usposabljanju predstavnic in predstavnikov romske skupnosti v svetih samoupravnih lokalnih skupnosti, predstavnic in predstavnikov društev in ostalih aktivistk in aktivistov iz vrst romske skupnosti.
5. Reference preteklih uspešno izvedenih projektov v korist romske skupnosti:
Možno število točk: 5.
Ustreznost se oceni na podlagi navedb v prijavi, ki vključujejo opis preteklih uspešno izvedenih projektov v korist romske skupnosti. Prijavitelj bo na podlagi priloženih referenc lahko prejel 5 točk. V primeru, da prijavitelj nima preteklih uspešno izvedenih projektov, pri tem merilu prejme 0 točk.
2. člen 
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 2 JR-PRS/2025
Murska Sobota, dne 28. aprila 2025
Predsednik Sveta romske skupnosti 
Republike Slovenije 
Jožef Horvat Sandreli 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti