Na podlagi 119. člena v povezavi s 128. in 129. členom Zakona o urejanju prostora – ZUreP-3 (Uradni list RS, št. 199/21 in 18/23 – ZDU-1O) ter 32. člena Statuta Občine Cerknica (Uradni list RS, št. 2/17) je župan Občine Cerknica sprejel
o pripravi Občinskega podrobnega prostorskega načrta za severovzhodni del EUP GR 19 Grahovo
(predmet in vsebina sklepa)
S tem sklepom se začne postopek priprave Občinskega podrobnega prostorskega načrta za severovzhodni del EUP GR 19 Grahovo (v nadaljnjem besedilu: OPPN).
(območje in predmet načrtovanja)
Območje OPPN je opredeljeno z EUP GR 19, ki je po podrobnejši namenski rabi prostora opredeljena kot SS – stanovanjske površine. Dejanska raba območja je pretežno gozd. Območje OPPN je nepozidano in komunalno neopremljeno.
Območje OPPN leži na severovzhodnem robu naselja Grahovo. Območje OPPN na zahodu in na jugu obdajajo stanovanjske površine, na severu in vzhodu pa kmetijske površine in gozd. Območje je dostopno po lokalni cesti LC 041061 Grahovo–Radlek.
Ureditveno območje predvidenega OPPN obsega zemljišče s parc. št. 710/248, k.o. 1675 – Grahovo, v površini približno 2 ha.
V območje urejanja bodo po potrebi vključene tudi dodatne površine, ki so potrebne za nemoteno izvedbo in rabo načrtovanih prostorskih ureditev.
S tem OPPN se načrtuje umestitev cca 22 enostanovanjskih hiš s pripadajočo infrastrukturno in prometno ureditvijo.
(način pridobitve strokovnih rešitev)
Strokovna rešitev kot zasnova načrtovanih prostorskih ureditev se pripravi na podlagi analize stanja prostora (prometna dostopnost, komunalna opremljenost, stanje in oblikovanost grajenih struktur in površin), pravnih režimov, razpoložljivosti gospodarske infrastrukture ter drugih vsebin, ki so potrebne za predvideno prostorsko ureditev ali pa ima prostorska ureditev nanje lahko vpliv, analizo vpliva načrtovanih prostorskih ureditev na robna območja ter na okolje, v okviru nadrejenih prostorskih aktov in predpisov s področja urejanja prostora ter izkazane investicijske namere.
Podlago za OPPN lahko predstavljajo še druge strokovne podlage, skladno z zahtevami posameznih nosilcev urejanja prostora (v nadaljnjem besedilu: NUP).
Postopek priprave OPPN se izvede ob smiselni uporabi 119. do 124. člena ZUreP-3.
(roki za pripravo OPPN in posameznih faz postopka)
Okvirni roki za pripravo OPPN in posameznih faz postopka so naslednji:
pridobitev mnenja zavoda, pristojnega za ohranjanje narave, o verjetno pomembnih vplivih na varovana območja in o obveznosti izvedbe presoje sprejemljivosti na varovana območja | iz mnenja pristojnega zavoda za ohranjanje narave (št.) z (datum) izhaja, da je/ni treba izvesti presojo/-e sprejemljivosti vplivov izvedbe OPPN na varovana območja |
priprava osnutka OPPN | 30 dni po uveljavitvi sklepa o pripravi OPPN |
pridobivanje mnenj NUP k osnutku OPPN | 30 dni po pozivu |
priprava dopolnjenega osnutka | 30 dni po pridobitvi vseh mnenj NUP |
javna razgrnitev in javna obravnava OPPN | 30 dni |
obravnava predlogov javnosti ter priprava predloga stališča glede upoštevanja pripomb javnosti | 15 dni po zaključku JR |
priprava predloga OPPN | 30 dni po potrditvi stališča do pripomb javnosti |
pridobivanje mnenj NUP k predlogu OPPN | 30 dni po pozivu |
priprava usklajenega predloga OPPN | 21 dni po pridobitvi vseh mnenj NUP |
Okvirni roki posameznih faz postopka so odvisni od smernic, mnenj, usklajevanj z NUP, okoljske presoje in pripomb javnosti ter se lahko spreminjajo.
(navedba državnih in lokalnih nosilcev urejanja prostora, ki bodo pozvani za podajo mnenj)
Državni in lokalni NUP, ki bodo pozvani za podajo mnenj so:
– Ministrstvo za naravne vire in prostor, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana; (za področje: prostorskega razvoja, varstva narave in upravljanja voda);
– Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Langusova ulica 4, 1535 Ljubljana; (za področje: okolja, trajnostne mobilnosti);
– Ministrstvo za zdravje, Štefanova ulica 5, 1000 Ljubljana; (za področje: javnega zdravja);
– Ministrstvo za kulturo, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana; (za področje: varstvo kulturne dediščine);
– Ministrstvo za obrambo, Vojkova cesta 55, 1000 Ljubljana; (za področje: varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami in varstva pred požarom);
– Občina Cerknica, Cesta 4. maja 53, 1380 Cerknica; (za področje lokalnih cest);
– Elektro Ljubljana d.d., Slovenska cesta 56, 1000 Ljubljana; (za področje energetike – distribucijsko omrežje);
– JP Komunala Cerknica d.o.o., Notranjska cesta 44, 1380 Cerknica; (za področje lokalne GJI);
– Telekom Slovenije d.d., Cigaletova 15, 1000 Ljubljana; (za področje telekomunikacij);
– drugi organi in organizacije, v kolikor bi se v postopku priprave PA izkazalo, da so njihove smernice in mnenja potrebni, oziroma da rešitve posegajo v njihovo delovno področje.
V postopek se vključi tudi druge NUP, v kolikor se izkaže, da rešitve posegajo v njihovo pristojnost.
(način vključevanja javnosti)
Občina bo vključila javnost v pripravo osnutka OPN ter ji omogočila predložitev predlogov in usmeritev v okviru javnega posveta ali drugega načina vključevanja javnosti.
V nadaljevanju postopka bo javnosti omogočeno dajanje pripomb v 30 dnevnem roku javne razgrnitve dopolnjenega osnutka OPPN, o kateri bo javnost obveščena na krajevno običajen način. V času javne razgrnitve bo organizirana javna obravnava.
Občina bo sprejeta stališča glede upoštevanja pripomb javnosti objavila na spletni strani občine.
(obveznosti udeležencev pri urejanju prostora)
Sredstva za financiranje izdelave OPPN, strokovnih podlag, ki bi jih lahko zahtevali nosilci urejanja prostora ali okoljskega poročila zagotovi pobudnik OPPN oziroma investitor.
Investitor mora po sprejemu in objavi OPPN, Občini Cerknica predati tri izvode v vezani analogni in digitalni obliki.
(uveljavitev in objava sklepa o pripravi OPPN)
Ta sklep se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in na spletni strani Občine Cerknica. Sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 3500-1/2023
Cerknica, dne 15. aprila 2025