Uradni list

Številka 79
Uradni list RS, št. 79/2013 z dne 27. 9. 2013
Uradni list

Uradni list RS, št. 79/2013 z dne 27. 9. 2013

Kazalo

2887. Pravilnik o dodeljevanju spodbud za razvoj podjetništva in gospodarstva v Občini Tržič, stran 8884.

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07, 27/08 Odl. US: Up-2925/07-15, U-I-21/07-18, 76/08, 100/08 Odl. US: U-I-427/06-9, 79/09, 14/10 Odl. US: U-I-267/09-19, 51/10, 84/10 Odl. US: U-I-176/08-10, 40/12 – ZUJF), 9. in 120. člena Statuta Občine Tržič (Uradni list RS, št. 19/13) in na podlagi soglasja Ministrstva za finance, Sektorja za spremljanje državnih pomoči (št. priglasitve: M001-5883547-2013) je Občinski svet Občine Tržič na 23. redni seji dne 12. 9. 2013 sprejel
P R A V I L N I K
o dodeljevanju spodbud za razvoj podjetništva in gospodarstva v Občini Tržič
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(vsebina pravilnika)
S tem pravilnikom se določajo ukrepi, pogoji in postopek za dodeljevanje sredstev občinskega proračuna za spodbujanje razvoja podjetništva in gospodarstva v Občini Tržič.
2. člen
(skladnost z veljavno zakonodajo)
Pomoči iz tega pravilnika se dodeljujejo v skladu z Uredbo Komisije (ES) 1998/2006 z dne 15. decembra 2006 o uporabi členov 87 in 88 Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti za državno pomoč »de minimis« (Uradni list EU L 379, 28. 12. 2006, str. 5–10); v nadaljevanju: Uredba.
3. člen
(viri financiranja)
Sredstva za spodbujanje razvoja podjetništva in gospodarstva se zagotavljajo iz proračuna Občine Tržič (v nadaljevanju: občine).
4. člen
(upravičeni prejemniki)
(1) Upravičeni prejemniki državne pomoči po tem pravilniku so lahko samostojni podjetniki ter mikro, male in srednje velike gospodarske družbe v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske družbe (v nadaljevanju; podjetja).
(2) Za ugotavljanje velikosti gospodarske družbe se uporablja veljavna opredelitev velikosti podjetij EU, ki velja za področje državnih pomoči.
(3) Za posamezne ukrepe so lahko upravičeni prejemniki tudi drugi subjekti, če je to posebej navedeno v posameznem ukrepu.
(4) Do državne pomoči po tem pravilniku niso upravičeni subjekti, ki:
1. so v prisilni poravnavi, stečaju ali likvidaciji,
2. so podjetja v težavah, ki dobivajo pomoč po posebnem programu za reševanje in prestrukturiranje,
3. so podjetja, ki so že prejela državno pomoč po tem pravilniku, pa naložbe oziroma storitve niso izvedli v skladu s podpisano pogodbo,
4. so že koristila pomoč za posamezne namene do višine, ki jo omogočajo posamezna pravila državnih pomoči,
5. so podjetja iz sektorjev: ribištva in ribogojstva, premogovništva, primarne kmetijske proizvodnje kmetijskih proizvodov,
6. v skladu z Uredbo niso upravičena do državne pomoči.
(5) Državna pomoč ne sme biti:
1. pogojena s prednostjo rabe domačega blaga pred rabo uvoženega;
2. namenjena izvozu oziroma z izvozom povezane dejavnosti v tretje države ali države članice, kot je pomoč, neposredno povezana z izvoženimi količinami, z ustanovitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo;
3. dodeljena podjetjem, ki delujejo v cestnoprometnem sektorju, za namen nabave vozil za cestni prevoz tovora.
5. člen
(oblike in kumulacija pomoči)
(1) Pomoči po tem pravilniku se dodeljujejo kot nepovratna sredstva v določeni višini za posamezne namene v obliki dotacij in v obliki neposrednih subvencij obresti.
(2) Pri dodeljevanju pomoči se upošteva kumulacija pomoči, ki določa, da se pomoči, ki jih prejme upravičenec iz kateregakoli javnega vira za iste upravičene stroške in namene seštevajo in ne smejo preseči maksimalne višine pomoči, določene s pravili državnih pomoči in pomoči »de minimis«.
(3) Pomoč dodeljena kateremu koli podjetju ne sme presegati 200.000 EUR bruto v obdobju zadnjih treh proračunskih let (v primeru podjetij, ki delujejo v cestnoprometnem sektorju, znaša zgornja dovoljena meja pomoči 100.000 EUR).
6. člen
(cilji ukrepov za spodbujanje razvoja gospodarstva)
Z ukrepi po tem pravilniku se na območju Občine Tržič zagotavlja konkurenčne pogoje za razvoj gospodarstva, spodbujanje investicijska vlaganja zasebnega sektorja ter spodbujanje odpiranja novih delovnih mest. Na ta način se zasleduje cilje, opredeljene v nacionalnih (Državni razvojni program), regionalnih (Regionalni razvojni program Gorenjske) in občinskih strateških dokumentih (Strategija razvoja).
7. člen
(splošna določila za vse ukrepe pravilnika)
Splošna določila, ki veljajo za vse ukrepe po tem pravilniku so:
1. Pomoč se lahko dodeli samo upravičencem, ki so opredeljeni v okviru posameznega ukrepa.
2. Pomoč se dodeli na podlagi vloge vlagatelja z elementi poslovnega načrta (osnovni podatki o investitorju, podatki o investiciji, časovni potek investicije, stroški investicije). Podrobna vsebina vloge in zahtevane priloge se določijo v razpisni dokumentaciji.
3. Vlagatelj lahko kandidira samo za naložbo, ki jo s pomočjo ukrepov iz tega pravilnika lahko izvede v celoti.
4. Upravičenec, ki pridobi za izvedbo naložbe pomoč po tem pravilniku (v nadaljevanju – upravičeni prejemnik), mora naložbo izvesti v skladu z vsemi veljavnimi predpisi.
5. Vlagatelj mora ob prijavi na javni razpis predložiti izjavo, da za isti namen ni pridobil oziroma ni v postopku pridobivanja dodatnih sredstev iz kateregakoli drugega javnega vira.
6. Upravičeni prejemnik mora naložbo uporabljati in imeti v lasti vsaj 2 leti po dokončani naložbi.
7. Na delovnem mestu, za katero je pridobljena pomoč, mora biti delavec zaposlen vsaj 1 leto po prejemu pomoči.
8. Upravičeni prejemnik mora voditi predpisano dokumentacijo, ki je določena z javnim razpisom in pogodbo o dodelitvi sredstev in jo mora hraniti še najmanj 2 leti po zadnjem izplačilu sredstev.
9. Upravičeni prejemnik ne sme uporabljati naložbe v nasprotju z namenom dodelitve sredstev.
10. Vlagatelj, ki ja za isti namen, kot ga navaja v vlogi za pridobitev sredstev, že prejel javna sredstva Republike Slovenije ali EU, do sredstev ni upravičen.
11. Vlagatelj, ki je že pridobil pomoč po tem pravilniku, za isti namen in iste upravičene stroške, kot jih je navedel v vlogi, ne more kandidirati naslednjih šest let.
12. Upravičeni prejemnik pred dodelitvijo pomoči podpiše izjavo o že prejetih de minimis pomočeh, vključno z navedbo pri katerih dajalcih in v kakšnem znesku je v obdobju zadnjih treh proračunskih let še kandidiral za »de minimis« pomoč, ter izjavo o že prejetih (ali zaprošenih) pomočeh za iste upravičene stroške.
13. Vlagatelj oziroma upravičeni prejemnik mora imeti sedež v Občini Tržič, pri naložbah pa mora biti lokacija naložbe na območju Občine Tržič.
14. DDV, drugi davki, dajatve in takse niso upravičen strošek.
8. člen
(letni nabor ukrepov)
Višina sredstev za izvedbo ukrepov se za vsako leto določi s proračunom, nabor ukrepov pa določi župan s sklepom.
9. člen
(način dodeljevanja pomoči)
(1) Pomoči se dodeljuje na podlagi letno izvedenega javnega razpisa, ki ga izvede občina. V javnem razpisu se podrobneje določijo ukrepi, kriteriji in merila ter način uveljavljanja in koriščenja sredstev.
(2) Za izvedbo postopka imenuje direktor občinske uprave komisijo. O dodelitvi sredstev po tem pravilniku odloči komisija z odločbo. O pritožbi zoper odločbo odloča župan.
(3) Občina je dolžna poročati ministrstvu, pristojnemu za nadzor državnih pomoči, o višini dodeljenih sredstev po upravičencih in namenih.
10. člen
(javni razpis)
(1) Javni razpis mora biti objavljen na krajevno običajen način.
(2) Javni razpis mora vsebovati zlasti:
1. ime in sedež občine, ki dodeljuje sredstva,
2. pravno podlago za izvedbo javnega razpisa,
3. predmet javnega razpisa,
4. navedbo osnovnih pogojev za kandidiranje na javnem razpisu in meril, s pomočjo katerih se med tistimi, ki izpolnjujejo pogoje, izberejo prejemniki sredstev,
5. okvirno višino sredstev, ki so na razpolago za predmet javnega razpisa,
6. določitev obdobja, v katerem morajo biti porabljena dodeljena sredstva, oziroma roki, če je predvideno zaporedno dodeljevanje sredstev,
7. rok, do katerega morajo biti predložene vloge za dodelitev sredstev,
8. datum odpiranja vlog za dodelitev sredstev, oziroma datumi odpiranja vlog, če je v javnem razpisu predvideno zaporedno odpiranje le-teh,
9. rok, v katerem bodo potencialni prejemniki – upravičenci obveščeni o izidu javnega razpisa,
10. kraj, čas ter osebo, pri kateri lahko zainteresirani dvignejo razpisno dokumentacijo,
11. drugo.
(3) Kolikor je za določen ukrep manjše število vlog, kot je razpoložljivih sredstev, se razpoložljiva sredstva s sklepom župana lahko prerazporedijo na drug ukrep znotraj okvira javnega razpisa.
(4) Za izvedbo postopka javnega razpisa se uporabljajo področni predpisi.
11. člen
(pogodba)
Na podlagi sklepa o dodeljenih sredstvih upravičenec z občino sklene pogodbo, s katero se podrobneje uredijo način in pogoji koriščenja dodeljenih sredstev.
12. člen
(vračilo sredstev)
(1) Upravičeni prejemnik, za katerega se ugotovi, da je sredstva pridobil nezakonito ali jih porabil nenamensko, oziroma del ni izvršil v skladu s poslovnim načrtom, je dolžan vrniti vsa pridobljena sredstva skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi. Natančni pogoji vrnitve sredstev se določijo v pogodbi.
(2) Upravičenec, pri katerem se ugotovijo kršitve iz prvega odstavka tega člena, ne more pridobiti novih sredstev iz tega pravilnika še 2 leti po vračilu vseh pridobljenih sredstev, skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.
II. UKREPI NA PODROČJU GOSPODARSTVA
13. člen
Spodbujanje začetnih investicij in investicij v razširjanje dejavnosti in razvoj
(1) Namen ukrepa spodbujanja začetnih investicij in investicij v razširjanje dejavnosti in razvoj je spodbujanje naložb v gospodarstvo in s tem vzpostavitev boljših možnosti za gospodarski razvoj in povečanje konkurenčnih prednosti vlagateljev.
(2) Predmeta ukrepa sta:
– sofinanciranje začetnih investicij,
– sofinanciranje investicij v razširjanje in razvoj.
(3) Upravičenci so:
– upravičenci, opredeljeni v prvem odstavku 4. člena tega pravilnika.
(4) Upravičeni stroški so:
– strošek nakupa zemljišč,
– strošek komunalnega in infrastrukturnega opremljanja zemljišč,
– strošek gradnje ali nakupa objekta,
– stroški najema objekta ali poslovnih prostorov,
– strošek nakupa strojev ali opreme,
– strošek izdelave projektne in investicijske dokumentacije,
– strošek licence,
– strošek programske opreme,
– strošek nakupa patenta,
– strošek nakupa nepatentiranega tehničnega znanja.
(5) Pogoji za pridobitev sredstev so:
– za naložbo se šteje investicija v opredmetena osnovna sredstva (stroji in oprema, nakup zemljišč, stroški komunalnega in infrastrukturnega opremljanja zemljišč, stroški gradnje in/ali nakupa objekta),
– za naložbo se šteje tudi investicija v neopredmetena sredstva, kot so nakup programske opreme, licence, patentov in nepatentiranega tehničnega znanja,
– naložba mora predstavljati začetno investicijo ali investicijo za razširitev oziroma razvoj obstoječega obrata v smislu bistvenih sprememb proizvoda ali proizvodnega procesa v predelovalni, storitveni ali raziskovalno-razvojni dejavnosti. Povečanje obsega proizvodnje ali storitev, ki jih vlagatelj že opravlja, se po tem ukrepu ne šteje za upravičeno.
(6) Višina sofinanciranja je:
– do 50 % upravičenih stroškov posamezne naložbe.
Višina sofinanciranja upravičenih stroškov se določi z javnim razpisom in ne sme presegati 50 % upravičenih stroškov posamezne investicije, pri čemer se dodeljene pomoči med seboj seštevajo.
(7) Instrumenti dodeljevanja sredstev so:
– dotacije.
14. člen
Spodbujanje odpiranja novih delovnih mest in samozaposlovanja
(1) Namen ukrepa spodbujanja odpiranja novih delovnih mest in samozaposlovanja je spodbuditi investitorje k odpiranju novih delovnih mest in s tem k zaposlovanju novih delavcev ter samozaposlitev ter s tem prispevati k manjši brezposelnosti na območju Občine Tržič.
(2) Predmet ukrepa je:
– sofinanciranje novih delovnih mest.
(3) Upravičenci so:
– upravičenci, opredeljeni v prvem odstavku 4. člena tega pravilnika.
(4) Upravičeni stroški so:
– stroški novega delovnega mesta, in sicer bruto plača novo zaposlenih delavcev in obvezni prispevki za socialno varstvo.
(5) Pogoji za pridobitev sredstev so:
– na delovnem mestu, za katero je pridobljena pomoč, mora biti delavec zaposlen vsaj 1 leto po prejemu pomoči,
– novo delovno mesto mora predstavljati neto povečanje števila zaposlenih v podjetju v primerjavi s povprečjem v zadnjih 12 mesecih,
– realizacija samozaposlitve oziroma odpiranje novega delovnega mesta mora biti izvedeno na območju Občine Tržič,
– za novo odprto delovno mesto je mogoče zaposliti brezposelno osebo s stalnim bivališčem na območju Občine Tržič. Zaposlitev se dokazuje z overjeno kopijo podpisane pogodbe o zaposlitvi ter M1/M2 obrazcem, upravičene stroške pa se dokazuje z overjeno kopijo plačilne liste ter potrdilom o plačanih obveznih prispevkih delodajalca za socialno varstvo,
– v primeru, da novo zaposleni delavec postane brezposeln iz kateregakoli razloga pred potekom 1 leta, mora prejemnik sredstev v roku 30 dni od prenehanja zaposlitve zaposliti novega delavca, ki ustreza v tem pravilniku opredeljenim pogojem. V nasprotnem primeru mora prejemnik dodeljenih sredstev le-ta vrniti skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi,
– v primeru, da je vlagatelj brezposelna oseba, je pogoj za pridobitev sredstev izražena namera za samozaposlitev, kar vlagatelj dokaže s predložitvijo poslovnega načrta za samozaposlitev, dokazilom o registraciji podjetja in potrjenim obrazcem M1/M2. Upravičeni prejemnik mora ostati samozaposlen vsaj 1 leto po prejemu sredstev,
– vlagatelj oziroma upravičeni prejemnik ne sme biti vključen v aktivno politiko samozaposlovanja.
(6) Višina sofinanciranja je:
– višina sredstev za novo delovno mesto se določi z javnim razpisom in ne sme presegati 100 % upravičenih stroškov.
(7) Instrumenti dodeljevanja sredstev so:
– dotacije.
(8) Omejitve so:
– vlagatelj lahko v okviru tega ukrepa predloži največ 5 vlog.
15. člen
Spodbujanje promocije in prodora na tuje trge
(1) Namen ukrepa spodbujanje promocije podjetij z območja Občine Tržič na domačem in tujih trgih s ciljem večje prepoznavnosti in pridobitve kupcev na teh trgih.
(2) Predmet ukrepa je:
– sofinanciranje promocije podjetij.
(3) Upravičenci so:
– upravičenci, opredeljeni v prvem odstavku 4. člena tega pravilnika.
(4) Upravičeni stroški so:
– stroški najema razstavnega prostora na sejmu,
– stroški postavitve in ureditve najetega razstavnega prostora,
– stroški izdelave publikacij,
– stroški oglaševanja.
(5) Pogoji za pridobitev sredstev so:
– ne sofinancirajo se aktivnosti, ki niso namenjene promociji podjetij z namenom povečevanja tržnih deležev kot npr. neposredne oglaševalske akcije posameznih izdelkov.
(6) Višina sofinanciranja je:
– višina sredstev za spodbujanje promocije se določi z javnim razpisom in ne sme presegati 50 % upravičenih stroškov.
(7) Instrumenti dodeljevanja sredstev so:
– dotacije.
(8) Omejitve so:
– vlagatelj lahko v okviru tega ukrepa predloži največ 5 vlog.
16. člen
Spodbujanje usposabljanja
(1) Namen ukrepa spodbujanja usposabljanja je spodbuditi usposabljanje zaposlenih in podjetnikov ter s tem zagotoviti večjo možnost za gospodarski razvoj občine in odpiranje novih delovnih mest.
(2) Predmeta ukrepa sta:
– sofinanciranje stroškov usposabljanja.
(3) Upravičenci so:
– upravičenci, opredeljeni v prvem odstavku 4. člena tega pravilnika.
(4) Upravičeni stroški so:
– stroški usposabljanja, tečajev, seminarjev.
(5) Pogoji za pridobitev sredstev so:
– ne upoštevajo se izobraževanja, ki pripomorejo k višji stopnji javno veljavne izobrazbe, oziroma sodijo v javno veljavni izobraževalni program.
(6) Višina sofinanciranja je:
– sofinanciranje upravičenih stroškov do 100 % vrednosti, maksimalna višina se določi z javnim razpisom.
(7) Instrumenti dodeljevanja sredstev so:
– dotacije.
8) Omejitve so:
– vlagatelj lahko v okviru tega ukrepa predloži največ 5 vlog.
17. člen
Spodbujanje izobraževanja kadrov za nove dejavnosti
(1) Namen ukrepa spodbujanja izobraževanja kadrov za nove dejavnosti je pomoč pri izboljšanju izobrazbene strukture kadrov na podlagi konkretnih potreb delodajalcev z načrtnim dokvalificiranjem oziroma prekvalificiranjem razpoložljivih kadrov za nove dejavnosti.
(2) Predmeta ukrepa sta:
– sofinanciranje prekvalifikacij kadrov za nove dejavnosti,
– sofinanciranje dokvalifikacij kadrov.
(3) Upravičenci so:
– upravičenci, opredeljeni v prvem odstavku 4. člena tega pravilnika.
(4) Upravičeni stroški so:
– stroški izobraževanja za dosego prekvalifikacije oziroma dokvalifikacije.
(5) Pogoji za pridobitev sredstev so:
– upoštevajo se vsa javno veljavna izobraževanja, ki pripomorejo k prekvalifikaciji oziroma dokvalifikaciji kadrov,
– upošteva se največ 5. stopnja izobrazbe, dosežena z dokvalifikacijo,
– vlagatelj predloži izjavo, da je za opravljanje nalog delovnega mesta potrebna dokvalifikacija oziroma prekvalifikacija iz določene smeri izobraževalnega programa.
(6) Višina sofinanciranja je:
– sofinanciranje upravičenih stroškov do 50 % vrednosti, maksimalna višina se določi z javnim razpisom.
(7) Instrumenti dodeljevanja sredstev so:
– dotacije.
(8) Omejitve so:
– vlagatelj lahko v okviru tega ukrepa predloži največ 5 vlog.
18. člen
Spodbujanje sobodajalstva
(1) Namen ukrepa spodbujanja sobodajalstva je spodbujanje sobodajalstva z namenom spodbujanja razvoja turizma na območju občine.
(2) Predmeta ukrepa sta:
– podpore za naložbe, ki so potrebne za začetek opravljanja dejavnosti sobodajalstva ali za posodobitev in širjenje že obstoječe dejavnosti;
– sofinanciranje stroškov oglaševanja.
(3) Upravičenci so:
– registrirani sobodajalci, samostojni podjetniki ter mikro, male in srednje velike gospodarske družbe v skladu z Zakonom o gospodarskih družbah, in sicer za dejavnost oddajanja nastanitvenih zmogljivosti,
– fizične osebe, ki se bodo z dejavnostjo oddaje nastanitvenih zmogljivosti za potrebe turizma ukvarjale in bodo svojo dejavnost ustrezno priglasile oziroma registrirale.
(4) Upravičeni stroški so:
– stroški gradbenih in obrtniških del za ureditev prostorov in zunanje ureditve prostorov, namenjenih oddaji,
– stroški opreme, ki je potrebna in neposredno povezana z opravljanjem dejavnosti oddajanja sob,
– oglaševalski stroški sobodajalca.
(5) Pogoj za pridobitev sredstev je:
– dejavnost, za katero je upravičenec pridobil sredstva po tem pravilniku, mora upravičenec opravljati vsaj še 2 leti po zaključeni investiciji.
(6) Višina sofinanciranja je:
– sofinanciranje upravičenih stroškov gradbenih in obrtniških del, opreme in stroškov oglaševanja do 50 % vrednosti, najvišja višina dodeljenih sredstev na upravičenca pa se določi z javnim razpisom.
(7) Instrumenti dodeljevanja sredstev so:
– dotacije.
III. KONČNE DOLOČBE
19. člen
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o dodeljevanju sredstev za pospeševanje razvoja gospodarstva v Občini Tržič (Uradni list RS, št. 25/96, 6/99).
20. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-0002/2013
Tržič, dne 12. septembra 2013
Župan
Občine Tržič
mag. Borut Sajovic l.r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti