Uradni list

Številka 52
Uradni list RS, št. 52/2012 z dne 9. 7. 2012
Uradni list

Uradni list RS, št. 52/2012 z dne 9. 7. 2012

Kazalo

2196. Odlok o podelitvi koncesije za opravljanje izbirne lokalne gospodarske javne službe oskrbe s toplotno energijo v Občini Kamnik, stran 5408.

Na podlagi 3., 6. in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN in 57/11), 33. člena Energetskega zakona (Uradni list RS, št. 27/07 – EZ-UPB2, 70/08, 22/10 in 10/12), 3. člena Odloka o gospodarskih javnih službah v Občini Kamnik (Uradni list RS, št. 91/07, 52/11 in 79/11) ter 14. in 85. člena Statuta Občine Kamnik (Uradni list RS, št. 101/08, 45/10 in 34/12) je Občinski svet Občine Kamnik na 16. redni seji dne 27. 6. 2012 sprejel
O D L O K
o podelitvi koncesije za opravljanje izbirne lokalne gospodarske javne službe oskrbe s toplotno energijo v Občini Kamnik
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(vsebina odloka)
(1) S tem odlokom se določa način izvajanja izbirne lokalne gospodarske javne službe oskrbe s toplotno energijo v Občini Kamnik (v nadaljevanju: javna služba oskrbe s toplotno energijo).
(2) Ta odlok je hkrati tudi koncesijski akt za podelitev koncesije za izvajanje izbirne lokalne gospodarske javne službe oskrbe s toplotno energijo v Občini Kamnik.
2. člen
(pomen pojmov)
V tem odloku uporabljeni pojmi imajo enak pomen, kot je določen z zakonodajo, ki ureja področje energetike.
3. člen
(način izvajanja)
(1) Javna služba se opravlja kot koncesionirana gospodarska javna služba.
(2) Koncesijo podeljuje Občina Kamnik (v nadaljevanju: koncedent).
(3) Izbira koncesionarja za opravljanje javne službe iz 1. člena tega odloka se opravi na podlagi javnega razpisa. Izbiro koncesionarja opravi občinska uprava Občine Kamnik.
4. člen
(območje izvajanja javne službe)
(1) Dejavnost javne službe se izvaja na celotnem območju Občine Kamnik (v nadaljevanju: občina).
(2) Za izvajanje javne službe se lahko podeli več koncesij na naslednjih zaokroženih območjih občine:
– naselja, po katerih potekajo obstoječa toplovodna omrežja, pri čemer sme koncedent za vsako obstoječe omrežje izbrati istega ali drugega koncesionarja;
– ostalo območje, pri čemer sme koncedent to območje, za potrebe podelitve posameznih koncesij, razdeliti na podobmočja in za vsako podobmočje izbrati istega ali drugega koncesionarja.
(3) Območje koncesije se določi v javnem razpisu za podelitev koncesije.
5. člen
(lastninska pravica)
(1) Objekti in naprave toplovodnega omrežja, ki jih zgradi koncesionar, so v lasti kon­cesionarja v obdobju koncesijskega razmerja, po prenehanju kon­cesijskega razmerja pa se prenesejo v last koncedenta.
(2) Način in pogoji lastniškega prenosa objektov in naprav se določijo s koncesijsko pogodbo, pri čemer cena za prenos ne sme presegati 80 % sedanje vrednosti le-teh.
(3) Ne glede na prejšnji odstavek tega člena, lahko predstavniški organ koncedenta s sklepom odloči, da Občina Kamnik ne pristopi k realizaciji odplačnega prenosa oziroma pridobitve objektov in naprav, pri čemer koncesionar kot lastnik objektov in naprav zoper koncedenta ne more uveljaviti nikakršnih odškodninskih ali drugačnih zahtevkov.
6. člen
(uporabniki)
(1) Uporabniki na območjih občine, na katerih se izvaja javna služba, imajo pravico do priključitve na toplovodno omrežje in do oskrbe s toplotno energijo na pregleden in nepristranski način pod pogoji, določenimi z energetskim zakonom in na njegovi podlagi sprejetimi predpisi ter s splošnim aktom sprejetim po javnem pooblastilu.
(2) Priključitev na toplovodno omrežje ni obvezna, razen v primerih, določenih z lokalnim energetskim konceptom ali drugim predpisom, ki ga občina sprejme na podlagi določil zakona, ki ureja področje energetike.
7. člen
(uporaba javnih dobrin)
Uporaba javnih dobrin, ki jih zagotavlja javna služba, je v skladu s tem odlokom zagotovljena vsakomur na območju, kjer se izvaja javna služba pod enakimi pogoji. Uporabnik ima pravico in dolžnost opozoriti izvajalca javne službe na kvaliteto opravljenih storitev javne službe ter na napake na napravah, objektih in omrežju in oblikovati predloge ter pobude za njegovo boljše in učinkovitejše izvajanje. Koncesionar je dolžan uporabniku pisno odgovoriti v roku 30 dni in odgovor istočasno poslati v vednost koncedentu.
II. PREDMET JAVNE SLUŽBE
8. člen
(vsebina javne službe)
(1) Javna služba oskrbe s toplotno energijo obsega:
– zagotavljanje toplote za daljinsko ogrevanje,
– dejavnost distribucije toplote po omrežju,
– obratovanje, vzdrževanje in razvoj omrežja,
– zagotavljanje dolgoročne zmogljivosti omrežja, za priklju­čitev in dostop do omrežja,
– dobavo toplote odjemalcem,
– napoved porabe toplotne energije z uporabo metode ce­lovitega načrtovanja, z upoštevanjem varčevalnih ukrepov pri porabnikih,
– vodenje katastra,
– vodenje evidence o porabljeni energiji po posameznih odjemnih mestih (energetsko knjigovodstvo).
(2) Izvajalec javne službe mora izvajati tudi vse druge naloge in dejavnosti, ki so z javno službo oskrbe s toplotno energijo neločljivo povezane oziroma jih določajo zakoni, drugi podzakonski akti ali koncesijska pogodba.
(3) Kot vzdrževanje naprav, objektov in omrežja in drugih objektov se v smislu javne službe šteje redno vzdrževanje, investicijsko vzdrževanje in vzdrževanje v javno korist s tem, da se obseg vzdrževanja v posameznem letu določi z letnim programom javne službe.
9. člen
(interventno izvajanje javne službe)
(1) Koncesionar je dolžan zagotavljati interventno izvajanje javne službe ter zagotoviti odpravo pomembnih okvar, napak oziroma poškodb v roku 12 ur po ugotovitvi napake oziroma po ustnem obvestilu uporabnikov. Za pomembne okvare, napake oziroma poškodbe distribucijskega omrežja se šteje predvsem izpad ogrevanja ter takšne okvare, napake in poškodbe, ki ogrožajo javno varnost.
(2) Manj pomembne okvare posameznih naprav distribucijskega omrežja pa je koncesionar dolžan odpraviti v roku 7 dni od ugotovitve oziroma od ustnega obvestila uporabnikov.
10. člen
(letni program javne službe)
(1) Javna služba se izvaja na podlagi letnega programa, ki ga koncesionar izdela in predloži koncedentu v potrditev vsako leto do konca meseca septembra za naslednjo leto.
(2) Letni program za oskrbo s toplotno energijo vsebuje predvsem:
– program izvajanja javne službe,
– obseg in ceno storitev,
– obseg predvidenega investicijskega vzdrževanja z natančno navedbo posameznih objektov oskrbe s toplotno energijo, stroškovno oceno, cenikom in pričakovanimi rezultati na področju zmanjšanja porabe energije,
– obseg predvidenega rednega – tekočega vzdrževanja s stroškovno oceno in cenikom,
– predlog izgradnje novih naprav oskrbe s toplotno energijo po posameznih območjih občine in izračun potrebnih sredstev za to.
(3) Koncedent mora o letnem program za oskrbo s toplotno energijo odločiti najkasneje do začetka vsakokratne kurilne sezone.
11. člen
(poročilo o realizaciji letnega programa)
Koncesionar je dolžan vsako leto ob koncu kurilne sezone, oziroma najkasneje do konca meseca maja, koncedentu predložiti poročilo o poslovanju in izvajanju javne službe v preteklem letu, ki mora v celoti vsebovati podatke o realizaciji letnega progama.
12. člen
(vodenje katastra javne službe)
(1) S tem odlokom se podeli koncesionarju javno pooblastilo za vodenje katastra javne službe.
(2) Kataster mora biti voden ažurno, kar pomeni, da se vse spremembe na objektih in napravah v kataster vnesejo najkasneje v 30 dneh.
13. člen
(vsebina katastra)
(1) Kataster vsebuje baze podatkov o objektih javne službe (jaški, razcepi, potek trase toplovoda, prehod toplovodnega omrežja v objekte ipd.), njihovi lokaciji in tehničnih lastnostih ter stanju objektov.
(2) Kataster z vsemi zbirkami podatkov je last koncedenta. Vodi se tekstualno in grafično v obliki računalniškega zapisa, skladno s predpisi in usklajeno s standardi občinskega geografskega informacijskega sistema.
(3) Kopijo ažuriranih podatkov izroča koncesionar koncedentu periodično, vendar najmanj enkrat letno, ob prenehanju veljavnosti koncesijske pogodbe pa jih brezplačno izroči v celoti v last in posest koncedentu.
(4) Koncesionar je dolžan s katastrom ravnati kot s podatki, za katere velja poslovna tajnost in jih sme dajati na vpogled samo koncedentu oziroma od njega pooblaščenim osebam.
III. DRUGE DOLOČBE
14. člen
(poseganje v objekte in naprave javne službe)
Kakršnokoli poseganje v objekte in naprave javne službe je, razen koncesionarju, dovoljeno samo s soglasjem koncedenta.
15. člen
(prepovedana ravnanja)
Prepovedano je:
– vsakršno poškodovanje objektov in naprav toplovodnega omrežja,
– opustiti obveščanje koncesionarja o povzročitvi škode na objektih in napravah toplovodnega omrežja med gradbenimi in drugimi posegi drugih izvajalcev, ki s svojo infrastrukturo križajo traso toplovodnega omrežja,
– sajenje drevja in grmičevja v neposredni bližini in na trasi toplovoda brez dovoljenja koncedenta,
– onemogočiti dostop do objektov in naprav toplovodnega omrežja,
– graditi oziroma postaviti pomožne in začasne druge objekte na trasi toplovodnega omrežja ali v njihovi neposredni bližini brez dovoljenja koncedenta,
– opravljanje dejanj, ki bi kakor koli ogrozila delovanje distribucije toplotne energije preko toplovodnega omrežja.
IV. RAZMERJA KONCESIONARJA DO KONCEDENTA IN UPORABNIKOV
16. člen
(pogoji, ki jih mora izpolnjevati koncesionar)
Koncesionar je lahko pravna ali fizična oseba, ki izpolnjuje naslednje pogoje:
– da je registriran za opravljanje dejavnosti, ki je predmet koncesije ali je vpisan v register samostojnih podjetnikov oziroma ima obrtno dovoljenje za opravljanje dejavnosti, ki je predmet koncesije;
– da ima v času vložitve ponudbe za pridobitev koncesije in tudi v času postopka podelitve koncesije ter trajanja koncesij­skega razmerja veljavno licenco za distribucijo toplotne energije za daljinsko ogrevanje;
– da razpolaga z zadostnim številom delavcev z ustreznimi kvalifikacijami, usposobljenostjo oziroma izkušnjami na področju javne službe, izključno za področje koncesije;
– da razpolaga z zadostnim obsegom potrebnih sredstev za delo, izključno za področje koncesije;
– da zagotavlja nadzor nad izvajanjem lastnega dela;
– da se obveže zavarovati pred odgovornostjo za škodo, ki jo z opravljanjem oziroma opustitvijo opravljanja lahko povzroči tretji osebi ali koncedentu;
– da ima poravnane davke in prispevke;
– da zagotovi, da bo izvajanje dejavnosti, ki so predmet koncesije, potekalo v okviru predpisanih standardov in normativov;
– da proti njemu ni uveden postopek prisilne poravnave, stečajni postopek ali postopek likvidacije;
– da predloži program izvajanja dejavnosti z vidika kadrov, organizacije dela, tehnične opremljenosti, finančno operativnega vidika in razvojnega vidika;
– da izpolnjuje druge, s predpisi določene pogoje;
– da zagotovi proizvodnjo toplotne energije.
17. člen
(pravice in obveznosti koncesionarja)
(1) Koncesionar ima zlasti naslednje pravice in obveznosti:
– opravljati javno službo v svojem imenu in za svoj račun na podlagi tega odloka in koncesijske pogodbe,
– izvajati javno službo s skrbnostjo strokovnjaka, v skladu z zakoni, drugimi predpisi, tem odlokom in koncesijsko pogodbo in zagotavljati uporabnikom kontinuirano in kvalitetno opravljanje javne službe, v skladu s predpisi in v javnem interesu,
– upoštevati tehnične, zdravstvene in druge normative in standarde, povezane z izvajanjem javne službe, zlasti pa v tem primeru skrbeti za racionalno rabo energije,
– zagotavljati dežurstvo 24 ur na dan vse dni v letu,
– omogočati nemoten nadzor nad izvajanjem javne službe,
– kot dober gospodarstvenik uporabljati in vzdrževati objekte, naprave in druga sredstva, namenjena izvajanju dejavnosti,
– sklepati pogodbe za uporabo javnih dobrin, oziroma opravljanje storitev, ki so predmet koncesije ali v povezavi z njo,
– skrbeti za tekoče obveščanje javnosti o dogodkih v zvezi z izvajanjem javne službe,
– oblikovati predloge cen oziroma sprememb tarife storitev,
– voditi evidence in kataster v zvezi z javno službo,
– ažurno in strokovno voditi poslovne knjige,
– ažurno in strokovno pripraviti ustrezne poslovne načrte, letna poročila in predloge letnih programov, kakor tudi druge kalkulacije stroškov in prihodkov dejavnosti,
– poročati koncedentu o izvajanju koncesije,
– obveščati pristojne organe o kršitvah,
– opravlja storitve v skladu s potrjenim letnim planom,
– pripravljati projekte za pridobivanje finančnih sredstev iz drugih virov,
– zagotavlja koncedentu strokovno pomoč pri načrtovanju oziroma oblikovanju programov razvoja javne službe,
– upoštevati predloge koncedenta glede širitve omrežja.
(2) Posamezne storitve na področju izvajanja javne službe je potrebno opravljati v rokih, na način, pod pogoji in ob upoštevanju standardov, določenih s tem odlokom in drugimi veljavnimi predpisi.
18. člen
(pooblastila koncesionarja)
(1) Koncesionar ima naslednja pooblastila:
– izključno pravico izvajati javno službo na območju, določnem v koncesijski pogodbi,
– vodenje katastra javne službe,
– izdajanje smernic, mnenj, pogojev in soglasij v skladu s predpisi, ki urejajo graditev objektov in urejanje prostora,
– da je prisoten pri tehničnem pregledu objekta, za katerega je izdal soglasje,
– izključno oziroma posebno pravico zagotavljanja toplote za daljinsko ogrevanje, distribucije toplote po omrežju in dobave toplotne energije odjemalcem, vzdrževanja infrastrukture ter upravljanja s to infrastrukturo,
– druga pooblastila v skladu z zakonom.
(2) Pristojnosti iz prvega odstavka se nanašajo na območje izvajanja javne službe.
(3) Za izvajanje nalog iz tretje alineje prvega odstavka tega člena mora imeti izvajalec javne službe zaposleno osebo z opravljenim strokovnim izpitom iz upravnega postopka.
19. člen
(ločeno knjigovodstvo)
(1) Koncesionar, ki poleg javne službe iz tega odloka opravlja še druge dejavnosti, mora za to javno službo voditi ločeno knjigovodsko evidenco po določilih zakona, ki ureja gospodarske družbe in Energetskega zakona.
(2) Koncesionar, ki javno službo opravlja tudi na območju drugih lokalnih skupnosti, mora v okviru ločenih knjigovodskih evidenc za potrebe javne službe posebej evidentirati račune za storitve, opravljene na območju koncedenta.
V. NAČIN PODELITVE KONCESIJE IN KONCESIJSKA POGODBA
20. člen
(javni razpis)
(1) Koncedent izbere koncesionarja na podlagi javnega razpisa.
(2) Javni razpis se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in na spletni strani občine.
(3) Javni razpis vsebuje naslednje sestavine:
– predmet in območje koncesije;
– začetek in čas trajanja koncesije;
– podrobnejše pogoje za pridobitev koncesije v skladu s tem odlokom;
– merila, ki bodo vplivala na izbor kandidata;
– rok za prijavo na razpis in način prijave;
– dokumentacijo, ki jo mora vsebovati prijava;
– rok za izbiro koncesionarja;
– postopek v primeru, da se v določenem roku ne prijavi nobeden kandidat;
– ostale pogoje, ki so v skladu z veljavno zakonodajo.
(4) Javni razpis je veljaven, če se nanj prijavi vsaj en ponudnik, ki izpolnjuje s tem koncesijskim aktom določene pogoje.
21. člen
(izbor koncesionarja)
(1) Odpiranje prijav opravi strokovna komisija za izvedbo postopkov javnega odpiranja ponudb.
(2) Merila za izbor koncesionarja, ki morajo biti v razpisni dokumentaciji ovrednotena:
– ponujena cena storitev javne službe,
– izkušnje in pozitivne reference na področju izvajanja javne službe.
(3) O izbiri koncesionarja odloči upravni organ občinske uprave z odločbo.
(4) Zoper odločbo o izbiri koncesionarja je dovoljena pritožba. O pritožbi odloča župan.
(5) Koncedent in koncesionar skleneta pisno koncesijsko pogodbo v roku 30 dni od dneva, ko postane odločba o izbiri koncesionarja dokončna.
(6) Če koncesijska pogodba v roku iz prejšnjega odstavka ni sklenjena, se postopek izbire koncesionarja razveljavi.
(7) Postopek podelitve koncesije poteka v skladu z določbami zakona o gospodarskih javnih službah, zakona o javnih naročilih, zakona o splošnem upravnem postopku in zakona o javno-zasebnem partnerstvu.
22. člen
(koncesijska pogodba)
(1) Koncesijska pogodba, s katero se podrobneje uredi medsebojno razmerje med koncedentom in koncesionarjem, se sklene za določen čas, za dobo 20 let.
(2) Koncesija začne veljati z dnem, ki je v koncesijski pogodbi določen kot datum pričetka izvajanja koncesije.
(3) Koncesionar je dolžan pričeti z izvajanjem koncesije v roku, določenem v koncesijski pogodbi.
(4) Po preteku časa trajanja koncesije se pod pogoji, določenimi v koncesijski pogodbi in zakonskimi določili, koncesija lahko podaljša za obdobje, ki se določi v koncesijski pogodbi. Koncesija se lahko po preteku časa trajanja na podlagi aneksa h koncesijski pogodbi podaljša tudi do dokončne izbire novega koncesionarja.
(5) Koncesijsko pogodbo sklene v imenu koncedenta župan občine.
(6) V primeru neskladja med tem odlokom in koncesijsko pogodbo veljajo določbe tega odloka.
23. člen
(prenos koncesije, razmerja do podizvajalcev)
(1) Koncesija ni prenosljiva, razen s soglasjem koncedenta.
(2) V izjemnih primerih določenih s koncesijsko pogodbo, lahko koncesionar ob izrecnem soglasju koncedenta sklene z drugimi usposobljenim izvajalcem, ki izvaja storitve javne službe, pogodbo o začasnem izvajanju del, v okviru katere lahko podizvajalec opravlja posamezne storitve na območju občine.
(3) Koncesionar mora v primeru delnega izvajanja javne službe preko pogodbe s podizvajalcem, v razmerju do koncedenta in uporabnikov ter javnosti, nastopati v svojem imenu in za svoj račun.
24. člen
(odgovornost koncesionarja)
(1) Za izvajanje javne službe je, ne glede na določbe prejšnjih členov, odgovoren izvajalec javne službe – koncesionar.
(2) Koncesionar je v skladu z zakonom odgovoren za škodo, ki jo je pri opravljanju ali v zvezi z opravljanjem koncesije povzročil koncedentu ali drugim pravnim oziroma fizičnim osebam.
(3) Enako je koncesionar odgovoren tudi za škodo, ki jo pri opravljanju ali v zvezi z opravljanjem javne službe povzročijo pri njem zaposleni ljudje koncedentu ali drugim pravnim ali fizičnim osebam.
25. člen
(financiranje)
Javna služba se financira iz:
– prihodkov od prodaje toplotne energije uporabnikom,
– drugih virov.
Izhodiščna tarifa in pogoji za njeno sprejemanje se določijo s tarifnim pravilnikom. O sprejemu in spreminjanju tarifnega pravilnika odloča Občinski svet Občine Kamnik na obrazložen predlog koncesionarja in v skladu z veljavno zakonodajo.
26. člen
(zavarovanje)
(1) Koncesionar mora v roku 30 dni po sklenitvi koncesijske pogodbe skleniti zavarovanje odgovornosti iz dejavnosti za celotno obdobje opravljanja koncesije:
– za škodo, ko jo povzroči občini z nerednim ali nevestnim opravljanjem javne službe,
– za škodo, ki pri opravljanju ali v zvezi z opravljanjem javne službe nastane uporabnikom ali drugim osebam,
– za škodo, ki nastane iz objektivne odgovornosti.
(2) Pogodba o zavarovanju mora imeti klavzulo, da je zavarovanje sklenjeno v korist Občine Kamnik.
(3) Škoda iz prve alineje prvega odstavka tega člena obsega tudi stroške, ki nastanejo zaradi izbiranja novega izvajalca javne službe, ali za pokrivanje izrednih stroškov nujnega interventnega zagotavljanja storitev javne službe, če pride do prenehanja opravljanja javne službe po krivdi koncesionarja.
(4) Zavarovalna vsota za zavarovanje odgovornosti iz 1. točke tega člena se določi s koncesijsko pogodbo.
27. člen
(prenehanje koncesijskega razmerja)
(1) Razmerje med koncedentom in koncesionarjem preneha:
– s prenehanjem koncesijske pogodbe;
– z odvzemom koncesije;
– z odkupom koncesije;
– s prevzemom koncesionirane gospodarske javne službe v režijo.
(2) Koncesijsko razmerje preneha tudi v primeru stečaja ali likvidacije pravne osebe, ki je pridobila koncesijo oziroma z izbrisom fizične osebe iz ustreznega registra.
28. člen
(spremembe okoliščin)
(1) Koncesionar je dolžan koncedenta nemudoma obvestiti o spremembi okoliščin, ki so bile pomembne za sklenitev koncesijske pogodbe.
(2) Koncesionar je dolžan obvestiti koncedenta o vsaki statusni spremembi, vključno s spremembo kapitalske strukture. Če koncesionar tega v razumnem roku ne stori, če je zaradi spremembe prizadet interes koncedenta ali če so zaradi sprememb bistveno spremenjena razmerja iz koncesijske pogodbe, lahko koncedent koncesijo odvzame.
29. člen
(prenehanje koncesijske pogodbe)
Koncesijska pogodba preneha:
– s potekom časa, za katerega je sklenjena;
– z razdrtjem, pri čemer se razlogi in pogoji za razdrtje, medsebojne pravice in obveznosti določijo v koncesijski pogodbi.
30. člen
(odkup koncesije)
(1) Z odkupom koncesije preneha koncesijsko razmerje tako, da koncesionar preneha opravljati dejavnost javne službe pred potekom časa trajanja koncesije, koncedent pa v določenem obsegu prevzame objekte in naprave, ki jih je koncesionar zgradil ali pridobil za namen izvajanja dejavnosti javne službe.
(2) Način, obseg in pogoji odkupa koncesije se določijo v koncesijski pogodbi.
31. člen
(odvzem koncesije)
Koncedent lahko odvzame koncesijo:
– če koncesionar ne prične z opravljanjem koncesije v roku določenem s koncesijsko pogodbo,
– če koncesionar neupravičeno prekine izvajanje javne službe za več kot dva dni zaporedoma oziroma za več kot pet dni v koledarskem letu,
– če je koncesionar večkrat ali huje kršil določbe zakonov, predpisov, koncesijske pogodbe ali izvršljivih odločb, izdanih na podlagi zakona,
– zaradi ponovljenih in dokumentiranih primerov neučinkovitih storitev, ogrožanja varnosti ljudi in premoženja ali nepravilnega vzdrževanja toplovodnega omrežja po izključni krivdi koncesionarja,
– če koncesionar ne vodi svojega poslovanja skladno z določili tega odloka,
– če koncesionar ne spoštuje tarifnega sistema in tarifnih postavk,
– če koncesionar ne izpolnjuje več pogojev za podelitev koncesije,
– če je v javnem interesu, da se dejavnost oskrbe s toploto preneha izvajati kot koncesionirana gospodarska javna služba.
32. člen
(prevzem javne službe v režijo)
(1) Koncedent lahko prevzame javno službo v režijo.
(2) Pogoji in način prevzema se določijo v koncesijski pogodbi.
33. člen
(višja sila)
(1) Koncesije ni mogoče odvzeti, če je do okoliščin, ki bi utemeljevale odvzem, prišlo zaradi višje sile.
(2) Kot višja sila se štejejo izredne nepredvidene okoliščine, ki nastopijo po sklenitvi koncesijske pogodbe in so zunaj volje strank. Za višjo silo se štejejo zlasti potresi, poplave ter druge elementarne nesreče, stavke, vojna ali ukrepi oblasti, pri čemer pride do spremenjenih okoliščin ekonomskega ali sistemskega značaja, pri katerih izvajanje javne službe ni možno na celotnem območju občine ali njenem delu, na način, ki ga predpisuje koncesijska pogodba.
(3) Koncesionar je dolžan v pogojih višje sile nadaljevati z opravljanjem javne službe.
(4) O nastopu okoliščin, ki pomenijo višjo silo, se morata koncesionar in koncedent nemudoma medsebojno obvestiti in dogovoriti o izvajanju javne službe v teh pogojih.
34. člen
(pravice uporabnikov v primeru prenehanja koncesijskega razmerja)
V primeru prenehanja koncesijskega razmerja zaradi odvzema koncesije ali razdrtja koncesijske pogodbe ne smejo biti prizadete pravice uporabnikov. Zato mora koncesionar javno službo opravljati, dokler koncedent ne zagotovi izvajanja javne službe na drug način oziroma podpiše pogodbe z drugim koncesionarjem.
35. člen
(upravna odločba za odvzem koncesije)
Odvzem koncesije se izvede z upravno odločbo, ki jo izda pristojni organ občinske uprave. Posledica odvzema je razdrtje koncesijske pogodbe. Zoper odločbo o odvzemu je dovoljena pritožba. O pritožbi odloča župan.
VI. NADZOR
36. člen
(nadzor nad izvajanjem koncesije)
(1) Nadzor nad izvajanjem koncesije in določil tega odloka opravlja občinska uprava Občine Kamnik.
(2) Koncedent ima pravico in dolžnost nadzorovati izvajanje javne službe na terenu in poslovanje koncesionarja.
(3) Zaradi izvedbe nadzora mora koncesionar osebam, ki se izkažejo s pooblastilom župana, omogočiti nadzor, vstop v svoje poslovne prostore, pregled naprav ter omogočiti oziroma posredovati informacijo o poslovanju in omogočiti delavcem strokovne službe vpogled v poslovne knjige in evidence v zvezi z izvajanjem koncesije.
(4) Nadzor je lahko napovedan ali nenapovedan.
(5) Koncedent izvrši napovedan nadzor poslovanja s poprejšnjo napovedjo, praviloma najmanj 8 dni pred izvedbo.
(6) Nadzor mora potekati tako, da ne ovira opravljanja redne dejavnosti koncesionarja in tretjih oseb, izvajati pa se mora praviloma le v poslovnem času koncesionarja.
(7) Koncedent lahko zaradi utemeljenih razlogov, ki jih mora ob nadzoru predstaviti, izvrši tudi nenapovedan nadzor.
(8) O izvedenem nadzoru se napravi zapisnik, ki ga podpišeta predstavnika koncesionarja in koncedenta oziroma koncedentov pooblaščenec.
(9) Koncedent lahko po potrebi za nadzor nad izvajanjem koncesije pooblasti tudi druge pristojne organe in službe.
(10) Medsebojna razmerja v zvezi z izvajanjem strokovnega in finančnega nadzora uredita koncedent in koncesionar s konce­sijsko pogodbo.
VII. KAZENSKE DOLOČBE
37. člen
(prekršek koncesionarja)
(1) Z globo 1.400 EUR se kaznuje za prekršek koncesionar, če:
– pravočasno ne odgovori uporabnikom na njihove pobude (7. člen),
– prenese na podizvajalce dejavnost v nasprotju s 23. členom,
– krši obveznosti iz 17. člena,
– ne ukrepa interventno skladno z 9. členom odloka,
– ne vodi katastrov ali jih ne vodi na predpisan način (12. in 13. člen),
– ne predloži letnega progama ter poročila o njegovi izvedbi (10. in 11. člen),
– ne sklene zavarovanja odgovornosti v skladu s 26. členom odloka,
– ne vodi ločenega knjigovodstva v skladu z 19. členom odloka.
(2) Z globo 200 EUR se kaznuje za prekršek odgovorna oseba izvajalca, ki stori dejanje iz prejšnjega odstavka.
38. člen
(prekršek nepooblaščenega opravljanja storitve)
(1) Z globo 200 EUR se kaznuje odgovorna oseba občine, ki naroči ali dopusti izvajalcu, ki ni izvajalec po določilih tega odloka, nepooblaščeno opravljanje storitev z značajem dejavnosti javne službe na območju Občine Kamnik.
(2) Z globo 1.400 EUR se kaznuje tudi pravna oseba ali samostojni podjetnik, ki ni izvajalec po določilih tega odloka in nepooblaščeno opravljanja storitve z značajem dejavnosti javne službe.
(3) Z globo 200 EUR se za prekršek kaznuje tudi odgovorna oseba osebe iz drugega odstavka.
39. člen
(prekršek uporabnika)
(1) Z globo 200 EUR se kaznuje za prekršek uporabnik – fizična oseba, če stori katerokoli dejanje iz 15. člena tega odloka.
(2) Za prekršek iz prvega odstavka tega člena se kaznuje uporabnik – pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik oziroma druga fizična oseba, ki opravlja dejavnost, z globo 600 EUR.
(3) Odgovorna oseba pravne osebe oziroma samostojnega podjetnika posameznika se za prekršek iz prvega odstavka tega člena kaznuje z globo 200 EUR.
VIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
40. člen
(vzpostavitev katastra)
Prvi koncesionar, ki koncesijo pridobi na podlagi tega odloka, mora kataster vzpostaviti skladno z veljavno zakonodajo v roku 6 mesecev po podpisu koncesijske pogodbe.
41. člen
(splošni pogoji za dobavo in odjem)
Splošne pogoje za dobavo in odjem toplotne energije mora v skladu z metodologijo, ki jo določi Agencija za energijo, koncesionar pripraviti in sprejeti v roku 6 mesecev po podpisu koncesijske pogodbe in jih objaviti v Uradnem listu Republike Slovenije.
42. člen
(sistemska obratovalna navodila)
Sistemska obratovalna navodila mora koncesionar izdati v roku 6 mesecev po podpisu koncesijske pogodbe. Objaviti jih mora v Uradnem listu Republike Slovenije. Pred objavo mora pridobiti soglasje Agencije za energijo.
43. člen
(uveljavitev odloka)
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-6/2012
Kamnik, dne 28. junija 2012
Župan
Občine Kamnik
Marjan Šarec l.r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti