Uradni list

Številka 80
Uradni list RS, št. 80/2009 z dne 13. 10. 2009
Uradni list

Uradni list RS, št. 80/2009 z dne 13. 10. 2009

Kazalo

3549. Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o prostorskih ureditvenih pogojih za območje Bežigrad-Bukovžlak in Vrhe, stran 10880.

Na podlagi 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07) in 17. člena Statuta Mestne občine Celje (Uradni list RS, št. 41/95, 77/96, 37/97, 50/98, 28/99, 117/00, 108/01, 70/06 in 43/08) je Mestni svet Mestne občine Celje na seji dne 29. 9. 2009 sprejel
O D L O K
o spremembah in dopolnitvah Odloka o prostorskih ureditvenih pogojih za območje Bežigrad-Bukovžlak in Vrhe
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
V skladu s spremembami in dopolnitvami prostorskih sestavin dolgoročnega plana Občine Celje za obdobje od leta 1986 do leta 2000 in prostorskih sestavin srednjeročnega družbenega plana Občine Celje za obdobje od leta 1986 do leta 1990 za območje Mestne občine Celje – Celjski prostorski plan (Uradni list SRS, št. 40/86 in 4/88 in Uradni list RS, št. 86/01) se Prostorski ureditveni pogoji za območje Bežigrad-Bukovžlak (Razvojni Center Celje – TOZD Planiranje, proj. št. 65/87 in Odlok o prostorskih ureditvenih pogojih za območje Bežigrad-Bukovžlak in Vrhe, Uradni list SRS, št. 10/89, Uradni list RS, št. 31/93, 131/03, 32/09 in 39/09) spremenijo in dopolnijo po projektu št. 53/2007 načrtovalca Vizura-Vitez d.o.o.
2. člen
2. člen odloka (Uradni list SRS, št. 10/89) se dopolni tako, da se na koncu prvega odstavka doda nov odstavek, ki glasi:
»Prostorski ureditveni pogoji za območje Bežigrad – Bukovžlak in Vrhe (Razvojni Center Celje – TOZD Planiranje, proj. št.: 10/89) se spremenijo in dopolnijo tako, da se delno spremeni namembnost območja 8b in doda novo ureditveno območje 8bb. Spremembe in dopolnitve PUP se nanašajo na gradnjo treh večstanovanjskih objektov na parcelah 1314/1, 1314/3, 1314/5, 1318 vse k.o. Bukovžlak.«
3. člen
3. člen odloka se dopolni tako, da se za sedmo alinejo doda nova, ki se glasi:
»– za tri večstanovanjske objekte s pripadajočimi parkirnimi in zelenimi površinami.«
4. člen
V 6. členu odloka se za poglavjem »Pogoji za urbanistično in arhitektonsko oblikovanje« dodajo nove alineje, ki predpisujejo urbanistične in arhitektonske pogoje za gradnjo objektov na območjih – del 8b in 8bb.
»Ureditveno območje dela 8b in območje 8bb:
Ureditveno območje, ki zajema del območja 8b in novo območje 8bb, zajema parcele 1314/1, 1314/3, 1314/4, 1314/5 in 1318 k.o. Bukovžlak in predstavljata enovito ureditveno enoto. V obravnavanem območju je mogoča gradnja treh večstanovanjskih objektov (1, 2 in 3) s po enajstimi (11) stanovanji pod naslednjimi pogoji:
– lega objektov v prostoru mora biti prilagojena konfiguraciji terena, ki pada v smeri SV–JZ in glede na odmike od obstoječih objektov ter glede na odmik od avtocestnega priključka Celje-Vzhod;
– stopnja izkoriščenosti zemljišča ne sme presegati faktorjev izkoriščenosti F(i) = 1,2 in F(z) = 0,4;
– tlorisni gabariti objektov so 23.00 x 12.30 m, višinski gabarit pa K+P+1+M, kolenčni zid ne sme presegati 1,50 m. Predvideni so podolgovati tlorisi objektov, in sicer je lega objektov 1 in 3 v smeri slemena JV–JZ, smer slemena objekta 2 pa SV–JZ; naklon strehe je lahko od 35°–45°. Kleti so zaradi konfiguracije terena delno vkopane v zemljo in so namenjene delno pomožnim prostorom, delno pa parkiranju. Višinske kote kleti objektov so razvidne iz grafičnega dela projekta, ki je sestavni del odloka;
– pri tlorisnih gabaritih objektov so mogoča minimalna odstopanja, in sicer +- 0,80 m;
– oblikovanje objektov mora upoštevati značilnosti pretežno podeželske tipologije naselja s prepletanjem značilnosti mestne arhitekture; priporoča se členitev daljših fasad; barva fasad mora biti v pastelnih barvah, strehe pa v rdeči ali rjavi barvi;
– skladno z veljavnimi normativi je potrebno ob vsakem večstanovanjskem objektu zagotoviti zadostno število parkirnih mest, lahko tudi v kletnih etažah, vendar skupno ne manj kot 59 parkirnih mest. Mogoče je tudi pokritje parkirnih mest z izvedbo lahke konstrukcije.
– nepovozne in nepozidane površine morajo biti ozelenjene in hortikulturno urejene;
– ob objektih je potrebno zagotoviti tudi površine za igro otrok in druženje stanovalcev ter jih opremiti s primerno urbano opremo (igrala, klopi ipd);
– pod pogoji Uredbe o vrstah objektov glede na zahtevnost (Uradni list RS, št. 37/08) je mogoča izvedba pomožnih infrastrukturnih objektov (cestni, komunalni in energetski vodi), izvedba izravnav terena z utrditvami brežin ter postavitev ograje okoli parcele kot žive meje utrjene z žično ograjo ali v leseni izvedbi do višine 0,80 m.«
Za poglavjem »Pogoji komunalnega urejanja« se dodajo novi odstavki, ki glasijo:
»Dovozi in dostopi ter parkiranje:
Dovozna cesta do treh večstanovanjskih objektov bo urejena preko obstoječe nekategorizirane poti parc. štev. 1311/4 k.o. Bukovžlak na občinsko javno pot JP 534700. V primeru širitve nekategorizirane poti na privatna zemljišča, ki niso v lasti investitorja, si mora pridobiti investitor ustrezno pravico uporabe. Po realizaciji avtocestnega priključka Celje–Vzhod, bo mogoča navezava nanj v skladu s pogoji prostorskega akta.
Ob blokih je potrebno urediti zadostno število parkirnih mest. Le-ta je mogoče delno zagotoviti v kletnih etažah blokov, skupno število le teh ne sme biti manjše od 59 parkirnih mest.
Vodovod
Obravnavano območje se oskrbuje z vodo iz obstoječega javnega vodovoda Φ 80 mm, ki je del Osrednjega vodovodnega sistema Celja. Zaradi predvidene povečane potrebe pri oskrbi z vodo je potrebno obstoječi vodovod rekonstruirati na obstoječi trasi dolžine ca. 350 m v profil DN 100 mm. Navedeni vodovod bo istočasno zagotavljal tudi požarno varnost. Za nemoteno oskrbo načrtovanih objektov z vodo je potrebno vgraditi napravo za povišanje tlaka, ki mora biti hidravlično ločena od vodovodnega sistema.
Kanalizacija
Na obravnavanem območju je delno zgrajeno javno kanalizacijsko omrežje. Za odvod fekalnih vod za potrebe treh večstanovanjskih objektov je predvidena izgradnja nove fekalne kanalizacije, ki se priključuje na obstoječ fekalni kanal.
Meteorne vode iz zunanjih in urbanih površin treh večstanovanjskih objektov se speljejo v pretočni zadrževalno-zbiralni objekt padavinskih vod in dalje po novo predvideni meteorni kanalizaciji v obstoječi meteorni jarek, ki poteka ob Bežigrajski cesti.
Površine za mirujoči in peš promet se izvedejo s travnimi ploščami ali tlakovci na peščeni podlagi.
Električno omrežje
Električna energija za napajanje treh večstanovanjskih objektov je na razpolago na NN zbiralnicah v TP Bežigrajska.
Telefonsko omrežje
Predlagane objekte je mogoče priključiti na obstoječe TK omrežje, ki poteka v neposredni bližini.
Ogrevanje
Na obravnavanem območju ni izgrajenega plinovodnega omrežja. Do izgradnje le tega bo ogrevanje objektov s plinom, skladiščenim v cisternah ali z lahkim kurilnim oljem. Za vir ogrevanja je mogoče koristiti tudi ustrezne obnovljive vire energije (sonce, tla, voda ipd.).
Odpadki
Za odpadke je potrebno predvideti ustrezno zbirno mesto za zabojnike za mešane komunalne odpadke pod pogoji pristojne javne službe.«
5. člen
7. člen odloka, ki se nanaša na varovanje okolja, se dopolni z naslednjimi odstavki, ki glasijo:
»Varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami ter varstvo pred požarom:
Iz smernic RS, Ministrstva za okolje in prostor, ARSO, Urad za upravljanje z vodami, Oddelek območja Savinje (št. 35001-206/2008-2 z dne 6. 6. 2008) izhaja, da območje ni poplavno ogroženo in da se obravnavana lokacija ne nahaja na območju vodovarstvenih pasov vodnih virov.
Meteorne vode iz zunanjih in urbanih površin treh večstanovanjskih objektov se speljejo v pretočni zadrževalno-zbiralni objekt padavinskih vod in dalje po novo predvideni meteorni kanalizaciji v obstoječi meteorni jarek, ki poteka ob Bežigrajski cesti.
Površine za mirujoči in peš promet se izvedejo s travnimi ploščami ali tlakovci na peščeni podlagi.
Iz Geološko-geomehanskega poročila o sestavi in nosilnosti tal ter pogojih stanovanjske gradnje v Bukovžlaku pri Celju (GEO SVET št. 77-9/08) izhaja, da je konfiguracija terena kot tudi geološka zgradba stabilna in primerna za predvideno gradnjo. Pri podkletenih objektih je potrebno ob dnu temeljev izvesti horizontalno drenažo, izpust drenaže se mora predvideti v meteorno kanalizacijo.
Ureditveno območje 8b in 8bb se nahaja na območju, ki je na osnovi Ocene potresne ogroženosti Republike Slovenije, marec 2006 (Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje) uvrščeno v VII. stopnjo MCS, kar mora biti upoštevano v projektni dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja.
Naselje Bukovžlak leži izven mesta Celje in predstavlja primestno naselje mešanega značaja (stanovanjski objekti in objekti kmetijskih in poslovnih dejavnosti) z manj kot 5000 prebivalcev. V skladu z Zakonom o graditvi in vzdrževanju zaklonišč (Uradni list RS, št. 57/96) mora biti I. plošča stanovanjskih objektov dimenzionirana tako, da vzdrži porušitev objekta v primeru potresa.
Obravnavano območje se z vodo oskrbuje iz obstoječega vodovoda Φ80 mm, ki je del Osrednjega vodovodnega sistema Celja in ga bo za potrebe načrtovanih gradenj potrebno rekonstruirati. Obstoječe vodovodno omrežje ne zagotavlja požarne vode, protipožarna varnost bo zagotovljena iz rekonstruiranega vodovoda in najbližje gasilske enote na Teharjah, ki je oddaljena cca 2 km (Gasilsko društvo Teharje).
Pri umeščanju objektov v prostor mora biti upoštevan 22. člen Zakona o varstvu pred požarom (Uradni list RS, št. 71/93 in 87/01). Z odmiki med objekti je potrebno zagotoviti požarno varnost, omogočiti dovoz gasilnim avtomobilom in zagotoviti pogoje za varen umik ljudi, živali in premoženja.
Kot sestavni del projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja za posamezne objekte je potrebno izdelati zasnovo požarne varnosti. Pred izdajo gradbenega dovoljenja je potrebno k projektnim rešitvam pridobiti požarno soglasje Uprave RS za zaščito in reševanje.
Območje sprememb in dopolnitev PUP sodi v skladu z Uredbo o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju (Uradni list RS, št. 15/05) v III. stopnjo varstva pred hrupom.
Načrtovano območje ne leži v območju varstva naravne dediščine in varstva kulture.«
6. člen
8. člen odloka se dopolni z novima alinejama, ki glasita: »– parcelacija, oziroma določitev velikosti objektu pripadajočega zemljišča je pogojena z lastništvom zemljišč pobudnika prostorskega akta;
– gradnjo objektov je mogoče izvajati etapno. Etapno je mogoče izgrajevati tudi gospodarsko infrastrukturo glede na potrebe po izgradnji takšnega dela komunalne, prometne in energetske infrastrukture, ki bo zagotavljala funkcioniranje načrtovanega objekta;«
7. člen
»Tolerance:
Dopustna odstopanja pri tlorisnih gabaritih večstanovanjskih objektov so mogoča v okviru +- 0,80 m. Mogoča je gradnja objektov z manj stanovanji.
Pri izvedbi komunalne, prometne in energetske infrastrukture ter zunanjih ureditev so mogoča odstopanja zaradi izboljšanja tehničnih in strokovnih rešitev ob pogoju, da so te rešitve usklajene z upravljavci le-teh in da ne vplivajo na sosednja zemljišča in ne poslabšujejo bivalnih pogojev sosedov; število parkirnih mest se zaradi tega ne sme zmanjšati.«
V. KONČNE DOLOČBE
8. člen
Projekt iz 1. člena tega odloka je stalno na vpogled vsem zainteresiranim pri pristojni službi Mestne občine Celje in na Upravni enoti Celje, Oddelku za okolje in prostor.
9. člen
Nadzorstvo nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne občinske in republiške inšpekcijske službe.
10. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 3505-00017 /2007
Celje, dne 29. septembra 2009
Župan
Mestne občine Celje
Bojan Šrot
 
po pooblastilu župana
Podžupan
Mestne občine Celje
mag. Marko Zidanšek l.r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti