Uradni list

Številka 68
Uradni list RS, št. 68/2003 z dne 14. 7. 2003
Uradni list

Uradni list RS, št. 68/2003 z dne 14. 7. 2003

Kazalo

3275. Spremembe in dopolnitve statuta Občine Kamnik, stran 10589.

Na podlagi 16. člena zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 51/02) in 16. ter 113. člena statuta Občine Kamnik (Uradni list RS, št. 47/99 in 40/01) je Občinski svet občine Kamnik na 6. seji dne 2. 7. 2003 sprejel
S P R E M E M B E I N D O P O L N I T V E
S T A T U T A
Občine Kamnik
1. člen
V statutu Občine Kamnik (Uradni list RS, št. 47/99 in 40/01) se v drugem odstavku 16. člena črtata devetnajsta »- imenuje in razrešuje predstavnike občine v sosvetu načelnika upravne enote« in dvajseta alinea »- daje mnenje k imenovanju načelnika upravne enote«, v dosedanji dvaintrideseti alinei pa se besedilo »plače ali dela plače« nadomesti z besedilom »plačila za opravljanje funkcije«.
2. člen
V 17. členu se za drugim odstavkom doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»Do prve seje novo izvoljenega občinskega sveta traja tudi:
– mandatna doba članov občinskega sveta, ki so izvoljeni na predčasnih volitvah po razpustitvi prejšnjega občinskega sveta, ali odstopu večine članov občinskega sveta,
– mandatna doba članov občinskega sveta, ki so izvoljeni na predčasnih volitvah, če je bila občina ustanovljena po opravljenih rednih volitvah,
– mandatna doba članov občinskega sveta, ki so izvoljeni na volitvah, ki so bile iz kakšnega drugega razloga na podlagi zakona opravljene po rednih volitvah v občinske svete.«
Dosedanji tretji, četrti, peti, šesti in sedmi odstavek postanejo četrti, peti, šesti, sedmi in osmi odstavek.
3. člen
V 18. členu se v drugem odstavku beseda »državljani« nadomesti z besedo »volivci«.
4. člen
V 26. členu se v prvem odstavku beseda »državljani« nadomesti z besedo »volivci.«
Za prvim stavkom drugega odstavka se doda nov drugi stavek, ki se glasi:
»Za začetek in trajanje mandatne dobe župana se smiselno uporablja določba drugega odstavka 17. člena tega statuta.«
Doda se nov tretji odstavek, ki se glasi:
»Do prve seje novo izvoljenega občinskega sveta traja tudi:
– mandatna doba župana, ki je izvoljen na nadomestnih volitvah po prenehanju mandata prejšnjemu županu pred potekom mandatne dobe,
– mandatna doba župana, ki je izvoljen na predčasnih volitvah, če je bila občina ustanovljena po opravljenih rednih volitvah,
– mandatna doba župana, ki je izvoljen na volitvah, ki so bile iz kakšnega drugega razloga na podlagi zakona opravljene po rednih volitvah v občinske svete.«
Dosedanja tretji in četrti odstavek postaneta četrti in peti odstavek.
5. člen
Besedilo 32. člena se spremeni tako, da se glasi:
»Članu občinskega sveta, županu in podžupanu preneha mandat:
– če izgubi volilno pravico,
– če postane trajno nezmožen za opravljanje funkcije,
– če je s pravnomočno sodbo obsojen na nepogojno kazen zapora, daljšo od šest mesecev,
– če v treh mesecih po potrditvi mandata ne preneha opravljati dejavnosti, ki ni združljiva s funkcijo člana občinskega sveta, župana in podžupana,
– če nastopi funkcijo ali začne opravljati dejavnost, ki ni združljiva s funkcijo člana občinskega sveta, župana in podžupana,
– če nastopi funkcijo ali začne opravljati delo oziroma če v enem mesecu po potrditvi mandata ne preneha opravljati funkcije ali dela v občinski, oziroma državni upravi, ki na podlagi določb zakona in tega statuta ni združljiva, oziroma ni združljivo s funkcijo člana občinskega sveta, župana in podžupana,
– če odstopi.
Podžupanu preneha mandat tudi, če ga občinski svet na predlog župana razreši.
Članu občinskega sveta, županu in podžupanu preneha mandat z dnem, ko občinski svet ugotovi, da so nastali razlogi za prenehanje mandata iz prejšnjega odstavka. Zoper ugotovitev občinskega sveta lahko član občinskega sveta, župan in podžupan, ki mu je prenehal mandat, v 8 dneh od prejema sklepa vloži tožbo na upravno sodišče, ki o njej odloči v 30 dneh. O morebitni pritožbi odloči vrhovno sodišče v 30 dneh.
Postopki za nadomestitev člana občinskega sveta, izvolitev novega župana ali imenovanje podžupana se lahko začno po preteku roka za vložitev tožbe, če tožba ni bila vložena, po preteku roka za vložitev pritožbe zoper odločitev upravnega sodišča, če pritožba ni bila vložena, oziroma po pravnomočni odločitvi sodišča.
Če je župan imenovan:
– na funkcijo v organu državne uprave, ki izvaja nadzorstvo nad zakonitostjo oziroma nad primernostjo in strokovnostjo dela občinskih organov in občinske uprave,
– za načelnika upravne enote, ali vodjo notranje organizacijske enote v upravni enoti, na katerem območju je občina,
– na položaj ali drugo uradniško delovno mesto v državni upravi, na katerem se izvršujejo pooblastila v zvezi z nadzorstvom nad zakonitostjo oziroma nad primernostjo in strokovnostjo dela občinskih organov in občinske uprave, mu po zakonu preneha mandat župana z dnem imenovanja. O imenovanju mora župan takoj obvestiti občinski svet in občinsko volilno komisijo.
Če župan opravlja funkcijo ali delo iz prejšnjega odstavka, mu po zakonu preneha mandat župana, če ne odstopi s funkcije ali ne preneha z delovnim razmerjem. O svoji odločitvi, ali bo opravljal funkcijo župana, ali še naprej funkcijo ali delo iz prejšnjega odstavka, je župan dolžan pisno obvestiti občinski svet in občinsko volilno komisijo najkasneje v 7 dneh po prejemu poročila o izidu volitev v občini.«
6. člen
Besedilo 33. člena se spremeni tako, da se glasi:
»O razlogu za prenehanje mandata iz 32. člena tega statuta mora član občinskega sveta, župan ali podžupan v 7 dneh pisno obvestiti občinski svet.
Občinski svet sprejme, na predlog komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, ugotovitveni sklep o prenehanju mandata na prvi seji po prejemu pisnega obvestila.
Ugotovitveni sklep posreduje občinski svet predsedniku občinske volilne komisije. Če županu preneha mandat več kot šest mesecev pred potekom mandatne dobe, razpiše občinska volilna komisija nadomestne volitve.
Podžupanu s prenehanjem mandata zaradi razlogov iz prve alinee do vključno šeste alinee prvega odstavka 32. člena preneha tudi mandat člana občinskega sveta. Odstop se šteje za razrešitev, če podžupan ne izjavi, da odstopa tudi kot član občinskega sveta. Prenehanje mandata podžupana zaradi razrešitve po drugem odstavku 32. člena ne vpliva na mandat člana občinskega sveta.
Za izvolitev oziroma potrditev mandata nadomestnega člana občinskega sveta se upoštevajo določbe zakona.
7. člen
Četrti odstavek 50. člena se spremeni tako, da se glasi:
»Odločitev o uvedbi samoprispevka je sprejeta, če je zanjo glasovala večina glasovalnih upravičencev oziroma upravičenk, ki so glasovali, pod pogojem, da se jih je glasovanja udeležila večina, v občini oziroma delu občine, za katerega se bo samoprispevek uvedel.«
8. člen
V 54. členu se doda nov prvi odstavek, ki se glasi:
»Upravne naloge izvaja občinska uprava.«
Dosedanji prvi in drugi odstavek, ki postaneta drugi in tretji odstavek, se spremenita tako, da se glasita:
»Občinsko upravo ustanovi občinski svet na predlog župana s splošnim aktom, s katerim določi njene naloge in notranjo organizacijo.
Občinsko upravo usmerja in nadzira župan, delo občinske uprave pa vodi tajnik občine, z nazivom direktor občinske uprave, ki ga imenuje in razrešuje župan. Tajnik občine je uradnik po zakonu, ki ureja položaj javnih uslužbencev.«
Dosedanji tretji, četrti in peti odstavek, postanejo četrti, peti in šesti odstavek.
Doda se nov sedmi odstavek, ki se glasi:
»O izločitvi direktorja občinske uprave ali župana odloča občinski svet, ki v primeru izločitve o stvari tudi odloči.«
9. člen
V 56. členu se v drugem odstavku za besedo »upravi« doda besedilo »na predlog direktorja občinske uprave«.
10. člen
V 57. členu se doda nov prvi odstavek, ki se glasi:
»Občina ne more opravljati za drugo občino nalog, ki so po zakonu ali drugem predpisu naloge občinske uprave, razen strokovnih in tehničnih nalog.«
»V dosedanjem prvem odstavku po novem drugem odstavku se v drugem stavku črta beseda »vseh.«
Dosedanji drugi odstavek postane tretji odstavek.
11. člen
V 58. členu se v tretjem odstavku besedilo »kot delavci s posebnimi pooblastili, ki morajo izpolnjevati pogoje predpisane z zakonom o upravi.« nadomesti z besedilom »kot uradne osebe s posebnimi pooblastili in odgovornostmi, v skladu z zakonom, s katerim je urejen inšpekcijski nadzor.«
Četrti odstavek se spremeni tako, da se glasi:
»S splošnim aktom, s katerim se določi delovno področje in organizacija občinskega inšpekcijskega nadzora, se določijo pogoji, ki jih morajo izpolnjevati občinski inšpektorji za posamezno področje občinskega inšpekcijskega nadzora. Za odločanje o zadevah občinskega inšpekcijskega nadzora je lahko pooblaščena uradna oseba, ki ima najmanj visokošolsko strokovno izobrazbo, strokovni izpit iz upravnega postopka, ali drug strokovni izpit za inšpektorja, ki vsebuje poznavanje upravnega postopka, če je tako določeno s posebnim zakonom.«
12. člen
V 64. členu se doda nov četrti odstavek, ki se glasi:
»Za brezplačno pridobitev premoženja mora župan pridobiti soglasje organa občinske uprave pristojnega za finance, za premoženje večje vrednosti pa soglasje občinskega sveta, če bi takšna pridobitev povzročila večje stroške ali če je lastništvo povezano s pogoji, ki bi lahko povzročili obveznosti za občino.«
Dosedanja četrti in peti odstavek postaneta šesti in sedmi odstavek.
13. člen
V 104. členu se črta tretja alinea.
14. člen
Te spremembe in dopolnitve statuta začnejo veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 01502-2/03
Kamnik, dne 3. julija 2003.
Župan
Občine Kamnik
Anton Tone Smolnikar l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti