Uradni list

Številka 80
Uradni list RS, št. 80/2002 z dne 13. 9. 2002
Uradni list

Uradni list RS, št. 80/2002 z dne 13. 9. 2002

Kazalo

3948. Pravilnik o finančnih intervencijah za ohranjanje in razvoj kmetijstva v Občini Vojnik, stran 8714.

Na podlagi 18. člena statuta Občine Vojnik (Uradni list RS, št. 82/98 in 68/02) ter 36. člena zakona o kmetijstvu (Uradni list RS, št, 54/00) je Občinski svet občine Vojnik na 29. redni seji z dne 5. 6. 2002 ter na 31. redni seji z dne 4. 9. 2002 sprejel
P R A V I L N I K
o finančnih intervencijah za ohranjanje in razvoj kmetijstva v Občini Vojnik
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem pravilnikom se določa način pridobivanja, namen, pogoji in oblike dodelitve finančnih sredstev, ki so v proračunu Občine Vojnik (v nadaljevanju: občina) namenjena za ohranjanje in razvoj kmetijstva in preprečevanje zaraščanja v Občini Vojnik.
2. člen
Za uresničevanje ciljev ohranjanja in razvoja kmetijstva v Občini Vojnik (v nadaljevanju: občina) se finančna sredstva usmerjajo v:
– pospeševanje strukturnih sprememb in razvojne naložbene dejavnosti v kmetijstvu za ustvarjanje ekonomsko stabilnih družinskih kmetij,
– večanje kakovosti pridelkov in okolju prijaznejših dejavnosti,
– ohranitev, varstvo in optimalno rabo kmetijskih zemljišč ter ohranjanje poseljenosti in preprečevanje zaraščanja,
– zagotovitev stalnega strokovnega izpopolnjevanja,
– celovit razvoj kmetijstva z upoštevanjem območij s težavnejšimi pridelovalnimi razmerami za kmetijstvo,
– druge ukrepe, sprejemljive za ohranjanje in razvoj kmetijstva,
– sofinanciranje priprave strokovnih podlag za varstvo in urejanje kmetijskih zemljišč,
– občinski program urejanja kmetijskih zemljišč
– sodelovanje in sofinanciranje inovativnih programov za razvoj podeželskih ekonomij (CRPOV- celostni razvoj podeželja in obnove vasi in RPP- razvojni programi podeželja, ki se izvajajo na območju občine).
3. člen
Prednost pri izvajanju ciljev ohranjanja in razvoja ter usmerjanja sredstev za ohranjanje in razvoj določi z letnim programom Odbor za kmetijstvo in razvoj podeželja občine Vojnik (v nadaljevanju: odbor), na podlagi razpoložljivih sredstev, potrjenih v proračunu občine.
Letni program ukrepov se pripravi na osnovi določil tega pravilnika in mora vsebovati najmanj:
– navedbo ukrepa,
– višino razpoložljivih sredstev za posamezen ukrep,
– pogoje in merila za pridobitev sredstev iz pravilnika in druge pogoje in merila, ki jih ta pravilnik ne določa.
Predlog letnega programa pripravi občinska uprava (v nadaljevanju: uprava), sprejme pa ga odbor.
II. NAČINI ZA DODELJEVANJE SREDSTEV
4. člen
Upravičenci do sredstev za ohranjanje in razvoj kmetijstva so:
– fizične osebe-kmetje in pravne osebe, ki opravljajo kmetijsko dejavnost in imajo stalno bivališče oziroma sedež v občini,
– društva, krožki in združenja ter strokovne in veterinarske službe, ki delujejo na področju kmetijstva v občini ali regiji.
5. člen
Sredstva za ohranjanje in razvoj kmetijstva ter preprečevanja zaraščenosti se dodeljujejo v obliki finančnih intervencij nepovratno kot subvencije, plačila storitev in investicijski odhodki, za ukrepe iz III. poglavja; za ukrepe v IV. poglavju pa v obliki subvencionirane obrestne mere pri najemanju kreditov, v višini, kot so zagotovljena z vsakoletnim proračunom Občine Vojnik.
Sredstva se lahko dodelijo, če pomenijo vzpodbudo za izvedbo projekta, oziroma so zanj nujno potrebna.
Upravičenci morajo za namene, navedene v 9. in 12. členu tega pravilnika, podati izjavo, da za posamezen namen niso pridobili sredstev iz državnih ali mednarodnih virov, oziroma koliko sredstev so iz teh virov za določen namen že prejeli in priložiti ustrezno dokumentacijo.
Sredstva za investicije se lahko dodelijo le za investicije, začete v tekočem letu, razen tistih, ki jih je zaradi sezone del potrebno nujno pričeti že prej. Predložena mora biti ocena pristojnega Kmetijsko gozdarskega zavoda (v nadaljevanju: svetovalna služba) o možnosti obstoja, oziroma preživetja kmetije (v povezavi s tem tudi zagotovitev prodaje izdelkov na trgu) ter ustrezne poklicne sposobnosti in zmožnosti prejemnika pomoči.
6. člen
Upravičenci uveljavljajo pravico do interventnih sredstev na osnovi izkazanih računov ustreznih služb ter na osnovi in pod pogoji, določenimi s tem pravilnikom in na osnovi razpisa, oziroma obvestila na pristojni občinski oddelek.
1. Razpis, oziroma javna objava v občinskem glasilu Ogledalo ali na drug krajevno običajen način mora vsebovati:
– namene, za katere se dodeljujejo sredstva,
– višino razpisanih sredstev za posamezni ukrep,
– pogoje in merila za pridobitev sredstev in navedbo dokumentacije, ki mora biti priložena vlogi,
– rok za vložitev zahtevkov, ki ne sme biti krajši od 15 dni od dneva objave ter naslov, na katerega se vložijo zahtevki,
– rok, do katerega bodo prosilci obveščeni o rešitvi.
2. Zahtevki morajo vsebovati z razpisom oziroma obvestilom zahtevane podatke.
7. člen
Po prejemu zahtevkov na podlagi javnega razpisa oziroma obvestila iz prejšnjega člena, odbor obravnava pravočasno prispele popolne prijave, opravlja oglede na terenu in glede na višino proračunskih sredstev za namene iz tega pravilnika in število prijav določi dokončno višino finančnih sredstev na posamezno vlogo.
8. člen
Prednost bodo imele vloge tistih upravičencev, ki jim kmetijstvo predstavlja osnovno dejavnost oziroma vloge, ki bodo zagotavljale aktivno zaposlitev, razvoj ter ohranjanje podeželja in odpravljanje zaraščanja.
III. FINANČNE INTERVENCIJE
9. člen
Ukrepi v obliki finančnih intervencij za ohranjanje in razvoj kmetijstva se izvajajo na naslednjih področjih:
– ohranjanje podeželja in odpravljanje zaraščanja,
– živinoreja,
– urejanje kmetijskih zemljišč,
– razvoj kmetijstva.
1 OHRANJANJE PODEŽELJA IN ODPRAVLJANJE ZARAŠČANJA
1.1 Subvencije za ohranjanje kmetijskih površin in odpravljanje zaraščanja
Namen podpor
Ohranjanje kmetijskih površin oziroma izgleda kulturne krajine in preprečevanje zaraščanja kmetijskih površin s ciljem obdržati stalež živine in poseljenost krajine. Aktivnosti, kot so krčitve grmovja, izboljšanje travne ruše in naravne rodovitnosti tal z vključevanjem ugodilk (okopavin oziroma listank, detelj, TDM, rastlin za zeleni podor(oljna ogršica, repica, sončnice...) in drugih alternativnih poljščin (pira, rž, ajda, grašica,...) v kolobar, uporaba hlevskega gnoja, poraba doma pridelane krme za lastne živali, itn., predstavljajo zaključen krogotok hranil in omogočajo optimalno izkoriščanje naravnih danosti v kmetijstvu.
Pogoji za pridobitev sredstev
Sredstva lahko pridobijo upravičenci, ki so lastniki ali najemniki kmetijskih zemljišč na območju občine in imajo tudi stalno bivališče v občini.
Obdelane morajo biti vse lastne površine in površine v zakupu (izjava).
Minimalna velikost kmetijskih zemljišč, ki se obdelujejo, mora biti vsaj 1 ha.
Vse travne površine vsaj enkrat letno pokositi, pašnike popasti in sproti čistiti, krčiti grmovje (izjava).
Na njivskih površinah kolobariti z žiti, okopavinami in TDM (izjava).
Stalež živine obtežba od 0,5 do 1,9 GVŽ/ha.
Prednost imajo upravičenci, ki jim je kmetijstvo osnovna dejavnost.
Sredstva lahko pridobijo upravičenci z vložitvijo zahtevka na osnovi javnega razpisa, v katerem se določijo natančnejši kriteriji (velikost zemljišč v ha, kategorizacija kmetije število GVŽ, predaja kmetije mladim, naravni pogoji kmetovanja)-glej prilogo 1 in način ocenjevanja vrednosti podpore. Zahtevku mora biti priložena kopija pravilno izpolnjene zbirne subvencijske vloge (izpolnjeni obrazci A-Osnovni podatki o kmetijskem gospodarstvu za leto 2002, obrazec B Stalež živali, obvestilo o poginu ali izločitvi živali in s tem fotokopije uradnih zapisnikov, obrazec C- Kmetijska zemljišča v uporabi in s tem povezane fotokopije posestnih listov, zakupnih pogodb, izjave o zakupu zemljišč in D-Zahtevek za plačila na površino), sklep upravne enote o razvrstitvi-kategorizaciji kmetije, potrdila članstva v ekoloških, integriranih združenjih ter v primeru predaje kmetije naslednikom fotokopija darilne/izročilne pogodbe.
Upravičeni stroški in višina sofinanciranja:
Merila so določena v točkah. Vrednost točke se izračuna vsako leto na podlagi razpoložljivih proračunskih sredstev za ta namen in skupnega števila točk upravičenih vlog. Vrednost 1 točke znaša do 100 SIT, vendar največ do 120.000 SIT/upravičenca za kritje stroškov izvedenih del krčenja drevesne zarasti, grmičevja, nakupa semen trav za dosejavanje travne ruše, nakupa semen ugodilk ter stroškov dodatnih agrotehničnih ukrepov izvajanja kolobarja. Način izplačila: na podlagi sklepa odbora, ki bo med letom spremljal izpolnjevanje pogojev (zapisnik komisijskega ogleda). Glej priloga 1.
1.2 Ekološko kmetovanje
Namen podpor
Pomoč kmetijam v fazi priprave na ekološko kmetovanje in prav tako prispevati k razvoju ter konkurenčnim sposobnostim takšnih kmetij.
Upravičeni stroški
Sofinancira se do 40% upravičenih stroškov, in sicer:
– stroški nabave gradbenega materiala, opravljenih storitev pri preurejanju gospodarskih objektov za potrebe ekološkega kmetovanja v skladu s Pravilnikom o ekološki pridelavi in predelavi kmetijskih pridelkov oziroma živil (Uradni list RS, št. 31/01);
– stroški nakupa orodij oziroma strojev in naprav za ekološko pridelavo in predelavo kmetijskih pridelkov;
– stroški kontrole na ekoloških kmetijah.
Pogoji za pridobitev sredstev
Upravičenci vložijo zahtevke na osnovi javnega razpisa in predložijo naslednjo dokumentacijo:
– dokazilo o vključitvi kmetije v kontrolo ekoloških kmetij, tudi tisti, ki so v postopku registracije;
– dokazila o plačilu računa za stroške kontrole v tekočem letu in potrdilo o pozitivno opravljeni kontroli;
– račun o nakupu orodij oziroma strojev, gradbenega materiala, o opravljenih storitvah za ekološko kmetovanje (izjava);
– odločba o gradbenem dovoljenju oziroma o priglasitvi del, če to zahtevajo veljavni predpisi;
– mnenje pristojne svetovalne službe.
Prednost pri sofinanciranju imajo upravičenci, ki jim je kmetijstvo osnovna dejavnost.
1.3 Razširitev in posodobitev ter pridobitev novih zmožnosti na kmetijah za dopolnilne dejavnosti
Namen ukrepa
Sredstva se namenjajo za investicijska vlaganja za gradnjo objektov in nabavo opreme za razširitev, posodobitev ter pridobitev novih zmožnosti na kmetijah za dopolnilne dejavnosti. Namen ukrepa je pospeševanje razvoja dopolnilnih dejavnosti, pospeševanje strukturne spremembe v kmetijstvu, konkurenčno usposobitev kmetijskih proizvajalcev in širitev obstoječih ali uvajanje novih dejavnosti v skladu s poglavjem VI. Dopolnilne dejavnosti zakona o kmetijstvu (Uradni list RS, št. 54/00) ter uredbo o vrsti, obsegu in pogojih za opravljanje dopolnilnih dejavnosti na kmetiji (Uradni list RS, št. 46/01) in pravilnikom o usposobljenosti za opravljanje dopolnilnih dejavnosti na kmetiji (Uradni list RS, št. 72/01). Te dejavnosti so turizem na kmetiji, predelava in prodaja kmetijskih pridelkov lastne proizvodnje npr. sušenje sadja...), storitve s kmetijsko in gozdarsko mehanizacijo ter opremo.
Upravičeni stroški
Sofinancira se do 40% upravičenih stroškov investicij za posamezne vrste dopolnilnih dejavnosti, začete v tekočem letu. Za dejavnost turizma na kmetiji se sofinancirajo stroški nakupa gradbenega materiala in opreme ter opravljenega dela, za namen predelave in prodaje kmetijskih pridelkov lastne proizvodnje stroški nakupa gradbenega materiala, opreme ter opravljenega dela, ki je vezano na naložbo, za storitve s kmetijsko mehanizacijo in opremo pa stroški nabave strojev in opreme.
Pogoji za pridobitev sredstev
Upravičenci vložijo zahtevke na osnovi javnega razpisa z naslednjo dokumentacijo:
– vlogo, ki mora vsebovati: osnovne podatke o prosilcu, plan izvedbe dokončanja investicije in finančno konstrukcijo investicije;
– fotokopijo dovoljenja o registraciji dopolnilne dejavnosti oziroma izjavo, da bo dopolnilna dejavnost registrirana najpozneje eno leto po zaključeni investiciji v primeru, če le-ta še ni registrirana;
– potrdila članstva v strojnem krožku (vlaganja v stroje);
– mnenje svetovalne službe o upravičenosti vlaganja v izbrano vrsto dopolnilne dejavnosti;
– odločba o gradbenem dovoljenju (če gre za gradnjo objekta), oziroma o priglasitvi del (če gre za adaptacijo objekta);
– račune za nakup strojev ali opreme, oziroma račune o izvedenih delih (izjava).
Prednost imajo upravičenci, ki jim je kmetijstvo osnovna dejavnost.
1.4 Sofinanciranje zbiranja mleka
Namen ukrepa
Delno pokrivanje stroškov zbiranja mleka s področij s težjimi pridelovalnimi pogoji (predvsem hriboviti predeli), kjer nastajajo dodatni stroški za zbiranje mleka, da bi se na ta način kompenzirali večji stroški prodaje mleka s teh območij.
Pogoji in upravičeni stroški za pridobitev sredstev
Do sofinanciranja zbiranja mleka je upravičen organizator odkupa (zadruga) na osnovi letne pogodbe v višini do 20% stroškov prevoza, ki nastajajo zaradi zbiranja mleka z oddaljenih lokacij. V vlogi morajo biti navedeni razlogi za ohranitev mlečne proge, višina zagotavljanja lastnih sredstev ter seznam kmetov in količina mleka z oddaljenih lokacij, ki se zbira na ta način.
2 SUBVENCIJE V ŽIVINOREJI:
2.1 Sofinanciranje osemenjevanja živine
Namen ukrepa
Podpora vzreji kvalitetne in zdrave osnovne črede plemenske živine v kmečki reji.
Pogoji za pridobitev sredstev:
Sredstva, namenjena osemenjevanju krav in telic se izplačujejo službam, ki imajo koncesijo za osemenjevanje, neposredno na podlagi izstavljenega računa. K računu je potrebno priložiti seznam upravičencev-kmetov ter poročila o prvih osemenitvah.
Upravičeni stroški
Osemenitev se sofinacira v višini do 20% stroškov osemenitve krav in telic in je odvisna od višine razpoložljivih sredstev.
2.2 Regresiranje naravnega pripusta konj in svinj
Pogoji za pridobitev sredstev
Sredstva, namenjena naravnemu pripustu konj in svinj, se izplačujejo na podlagi vlog, katerim mora upravičenec priložiti fotokopijo Potrdila o pripustu kobile Inštituta za rejo in zdravstveno varstvo kopitarjev ali potrdila o pripustu svinje ter račun za opravljeno storitev.
Upravičeni stroški
Sredstva se upravičencem izplačujejo v višini do 20% upravičenih stroškov naravnega pripusta kobil in svinj, ki jih je upravičenec predhodno plačal rejcu plemenjaka.
2.3 Sofinanciranje zavarovanja krav v A kontroli
Namen ukrepa
Stimuliranje kmetov, da zavarujejo svojo mlečno čredo in s tem dosežejo večjo varnost proizvodnje.
Pogoji za pridobitev sredstev
Sredstva namenjena sofinanciranju zavarovanja krav v A kontroli se izplačujejo kmetom, rejcem na podlagi zavarovalne police.
Upravičeni stroški
Znesek zavarovanja iz zavarovalne police se sofinancira v višini do 40% (3000 SIT/glavi) stroškov zavarovalne premije.
2.4 Preventivni ukrepi veterinarske službe na živinorejsko usmerjenih kmetijah
Namen ukrepa
Sredstva so namenjena preventivnemu zatiranju živalskih bolezni goved in drobnice in preiskavam, potrebnim za licenciranje plemenskih ovnov in kozlov.
Pogoji za izplačilo sredstev in upravičeni stroški
Sredstva do 30% upravičenih stroškov za opravljene preiskave, analize krvi, cepiva in zdravila za preventivno zatiranje parazitov se izplačujejo neposredno na podlagi izstavljenih računov (iz računa mora biti razvidna vrsta opravljene storitve in seznam koristnikov storitve), oziroma zahtevkov pooblaščenih organizacij v tekočem letu, ki opravljajo storitve veterinarske preventive za kmete v okviru finančno ovrednotenega letnega programa.
3 UREJANJE KMETIJSKIH ZEMLJIŠČ AGROMELIORACIJE
Namen ukrepa
Namen ukrepa je stimulirati lastnike kmetijskih zemljišč za vlaganje v izboljšave kmetijskih zemljišč in manjše ureditve, ki so dolgoročnega značaja, s katerimi se trajno izboljšajo fizikalno-kemične in biološke lastnosti tal in pogoji obdelave. Sredstva se prioritetno namenjajo za pripravo in izvajanje ukrepov občinskega programa agrarnih operacij in manjših agromelioracij.
Upravičeni stroški
Upravičenci lahko pridobijo subvencijo na osnovi priloženih originalnih računov in dokazil o plačilu računov za izvedena strojna dela čiščenja zarasti, urejanja poti in dostopov, ravnanja terena, sanacije izvirov, nabavo materiala za izdelavo drenaž ter za stroške analize tal, založnega gnojenja. Subvencionira se do 50% upravičenih stroškov za opravljena dela.
Pogoji za pridobitev sredstev
Upravičenost investicije se dokazuje na osnovi priložene dokumentacije:
– programa in popisa predvidenih del, ki ga pred investicijo pripravi za upravičenca svetovalna služba;
– kopija katastrskega načrta;
– račun o opravljenih strojnih delih in nakupu opreme;
– dokazilo, da je upravičenec so-lastnik kmetije (zemljiškoknjižni izpisek) in ima v uporabi najmanj 2 ha primerljivih kmetijskih zemljišč;
– zakupna pogodba, sklenjena najmanj za obdobje 5 let v primeru zakupa zemljišč, na katerih je bil izveden ta ukrep;
– odločba o gradbenem dovoljenju ali priglasitvi del.
Najvišjo vrednost za urejanje 1 ha zemljišča določi odbor.
4 RAZVOJ
4.1 Programi izobraževanja kmetov
Namen ukrepa
Namen sofinanciranja je podpora k večji strokovni usposobljenosti kmetov, spodbujanje uvajanja novih znanj ter optimalnejši izrabi sedanjih. Program izobraževanja za kmete v občini ali skupaj z upravičenci iz sosednjih občin organizirajo in izvajajo svetovalna služba Celje, društva s področja kmetijstva in ostali verificirani izvajalci izobraževanja. Do sofinanciranja so upravičeni kmetje, oziroma pooblaščeni izvajalci, ki opravljajo storitve izobraževanja za kmete.
Pogoji za pridobitev sredstev
Sredstva državne pomoči se dodeljujejo na podlagi:
– računa oziroma dokazila o izvedeni storitvi (programu izobraževanja) za kmete-udeležence izobraževanja;
– vloge za sofinanciranje s priloženim računom o izvedeni storitvi ali finančno ovrednotenega programa pooblaščenega izvajalca izobraževanja z ustreznimi dokazili (iz vloge mora biti razvidna participacija kmetov za posamezne oblike izobraževanj oziroma usposabljanj, če se izvajalec za njo odloči) in seznam udeležencev izobraževanja. Program pregleda in potrdi odbor.
Upravičeni stroški
Kmetom (udeležencem izobraževanja) se krijejo stroški izobraževanja do višine 50%.
Pooblaščenim izvajalcem izobraževanja se krijejo plačila honorarjev in potnih stroškov zunanjih predavateljev, stroški uporabe prostorov za izvedbo strokovnih ekskurzij in demonstracijskih poskusov ter plačilo drugih materialnih stroškov, vezanih na posamezno obliko izobraževanja do višine 50% stroškov izobraževanja.
4.2 Sofinanciranje testiranja poljedelskih in sadjarskih škropilnic in pršilnikov
Namen ukrepa
Namen sofinanciranja je optimalna raba zaščitnih sredstev, racionalnejša uporaba kmetijskih strojev in s tem zmanjšanje onesnaževanja okolja ter znižanje stroškov po hektarju. Program storitev testiranja škropilnic ter analiz zemlje in krme za kmete v občini ali skupaj z upravičenci iz sosednjih občin organizira in izvaja svetovalna služba Celje, oziroma drugi verificirani izvajalci. Do sofinanciranja so upravičeni kmetje.
Upravičeni stroški in pogoji za pridobitev sredstev:
– do 100% stroškov za testiranje poljedelskih in sadjarskih škropilnic in pršilnikov, na osnovi računa pooblaščene organizacije za izvedene storitve s seznamom in podpisi uporabnikov storitev.
4.3 Sofinanciranje analiz tal in krme
Namen ukrepa
Analiza zemlje se sofinancira s ciljem izdelave gnojilnega načrta in s tem pravilnejšega dodajanja manjkajočih hranil posameznim kmetijskim kulturam. Z analizo krme in s tem pravilnejšim krmnim obrokom vplivamo na proizvodno kvaliteto posamezne kategorije živali. Programe analize zemlje in krme za kmete v občini izvaja svetovalna služba Celje, oziroma druge pooblaščene organizacije.
Upravičeni stroški in pogoji za pridobitev sredstev:
– do 50% stroškov analiz zemlje in krme na osnovi računa pooblaščene organizacije za analizo zemlje oziroma krme s priloženim seznamom in participacijo kmetov, uporabnikov storitev.
4.4 Izdelava tehnoloških projektov, načrtov in investicijskih programov
Namen ukrepa
Namen sofinanciranja je zniževanje začetnih stroškov, ki jih nosi kmet pri pripravi ustrezne dokumentacije za uvajanje novih tehnologij na kmetiji, oziroma za izboljševanje dosedanjih.
Upravičeni stroški
Stroški izdelave tehnoloških projektov, načrtov, do 12% stroškov od celotne posamezne investicije, začete v tekočem letu, oziroma največ do 30.000,00 SIT na upravičenca.
Pogoji za pridobitev sredstev
Na osnovi računa in finančno ovrednotenega programa pooblaščene organizacije s priloženim seznamom kmetov (iz vloge morata biti razvidna seznam in participacija kmetov uporabnikov storitev).
4.5 Sofinanciranje delovanja društev
Namen ukrepa
Spodbujanje aktivnosti društev s področja kmetijstva, ki so neprofitna in se ne ukvarjajo s komercialno dejavnostjo, za izvajanje strokovnega dela, pri izdajanju informativnih publikacij in pri prenosu tržnih informacij.
Pogoji za pridobitev sredstev
Do podpore so upravičena društva in združenja, ki so registrirana na območju občine, oziroma delujejo na področju kmetijstva v občini. Sofinanciranje programov in drugih aktivnosti poteka na osnovi javnega poziva k oddaji letnega finančno ovrednotenega programa društva ter finančnega poročila o delu društva v preteklem letu. Na predlog odbora se lahko objavijo pogoji in merila za izbor programov in drugih aktivnosti, ki jih bo sofinancirala občina. Odbor pregleda in odobri sofinanciranje posameznih programov.
Upravičeni stroški
Višina sofinanciranja posameznega programa, oziroma aktivnosti društev je odvisna od razpoložljivih sredstev za te namene in znaša do 30% stroškov za izvedbo strokovnih prireditev (razstave, promocije, prodaja kmetijskih pridelkov na sejmih, organizirano trženje, ipd.), za izdajo informativnih publikacij, zdravstveno varstvo čebel, izvajanje izobraževanj in usposabljanj za člane društev.
4.6 Priprava projektov na področju kmetijstva
Namen ukrepa
Vključitev občine v razvojne programe podeželja (RPP) in celostnega razvoja podeželja ter obnove vasi (CRPOV), in sicer kot soudeležba občine glede na razpise Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP). S tem je omogočena dolgoročna prednost občine in kmetov pri prijavljanju na različne javne razpise tudi v evropskem merilu za dodelitev nepovratnih sredstev (obnova vasi, razvoj kmetijske infrastrukture...), kjer je pogoj razpisa vključitev v RPP ali CRPOV.
Pogoji za pridobitev sredstev
Sredstva se dodeljujejo na podlagi sklenjene pogodbe med občino in nosilcem, oziroma izvajalcem projekta, in na osnovi drugih dokazil o izvajanju in financiranju projekta. Upoštevajo se pogoji MKGP, soudeležba občine do višine 10% oziroma 30% upravičenih stroškov projektov, ostala sredstva krije MKGP. Upravičenci so kmetije, vključene v RPP in izvajalci projektov.
Upravičeni stroški
Višina sredstev za posamezen projekt se določi z letnim programom na podlagi ocene vrednosti programa in razpoložljivih sredstev za te namene. Sofinancira se preveritvena faza projektov RPP v višini do 10% upravičenih stroškov projekta (stroški organizacije in izvedbe delavnic, analiz o pripravljenosti sodelovanja, strokovnih ekskurzij, stroški priprave poročila o izvedeni fazi,stroški sporočila za javnost medijem) v sorazmernem deležu glede na število udeležencev- občin, ki skupaj prijavljajo projekt.
Sofinancira se uvajalna faza projektov do višine 30% upravičenih stroškov projekta (stroški oblikovanja in izdelave skupnega razvojnega programa, koordinacija aktivnosti, stroški promocije, tržne aktivnosti, oglaševanje) v sorazmernem deležu glede na število občin, ki skupaj prijavljajo projekt in število kmetov, ki so vključeni v RPP na območju občine. Pri teh projektih občina dodatno sofinancira kmetom posameznikom tudi pri tem nastale stroške izobraževanja do 50% upravičenih stroškov izobraževanja ter izdelavo poslovnih in tehnoloških načrtov za kmete do 12% upravičenih stroškov od celotne investicije oziroma največ v znesku do 30.000 SIT na upravičenca.
10. člen
Kriterije, oziroma delež sofinanciranja za finančne intervencije iz tega pravilnika predlaga odbor v skladu z višino razpoložljivih sredstev za posamezne namene. Sredstva se dodeljujejo do porabe sredstev za isti namen.
11. člen
S proračunom potrjena sredstva za finančne intervencije se za posamezne namene iz III. poglavja točke A) tega pravilnika lahko prerazporejajo glede na prispele prijave.
IV. SUBVENCIONIRANJE OBRESTNE MERE ZA DODELJEVANJE KREDITOV
12. člen
4.7 Subvencioniranje obrestnih mer za dolgoročne kredite dodeljene na poslovni banki
Namen ukrepa
Sredstva se namenjajo za podporo naložbam za preusmeritve, modernizacijo in razširitev kmetijske proizvodnje ter za potrebe turizma na kmetijah.
1. Nakup kmetijske mehanizacije in opreme za potrebe kmetijstva in opreme za potrebe turizma na kmetijah.
2. Nakup nasadov, zemljišč in gospodarskih objektov za razširitev kmetijske dejavnosti.
3. Gradbena dela pri novogradnjah in obnovi gospodarskih objektov za potrebe kmetijstva in turizma na kmetijah.
Upravičeni stroški za posamezne namene:
1. Stroški nakupa kmetijske mehanizacije in opreme za potrebe kmetijstva in stroški nakupa opreme za potrebe turizma na kmetijah.
2. Stroški nakupa nasadov, zemljišč in gospodarskih objektov (kupoprodajna pogodba).
3. Stroški materiala in opravljenih del ter pridobitve gradbenega dovoljenja pri gradbenih delih v objekte in opremo za potrebe kmetijstva in turizma na kmetijah.
Pogoji za pridobitev sredstev:
– v skladu s pogodbo o medsebojnem sodelovanju, sklenjeno med občino Vojnik in izbrano banko,
– na podlagi razpisa za subvencioniranje obrestne mere,
– investicije morajo biti začete v tekočem letu, kot se dodeljujejo krediti,. vsaj 5 let ostati v regiji, biti morajo razvojno naravnane in omogočati nova delovna mesta,
– podana mora biti ocena svetovalne službe o možnostih naložbe za razvoj kmetije (tudi tržni vidik),
– projekti morajo biti skladni s sanitarno tehničnimi pogoji,
– ponudba kmetije mora temeljiti na pridelavi in predelavi lastnih kmetijskih pridelkov,
– kredit mora biti zavarovan pri zavarovalnici.
Za posojilo lahko zaprosijo fizične osebe-kmetje-iz prve alinee 4. člena, ki so vpisani v register kmetijskih gospodarstev pri pristojnem državnem upravnem organu. Prednost imajo prosilci, ki jim je kmetijstvo osnovna dejavnost, investitorji, ki bodo z lastnim deležem sredstev zagotavljali dokončanje investicije v krajšem roku ter tiste investicije, ki bodo imele pozitiven učinek na ohranjanje kulturne krajine in poseljenost podeželja.
Pri kreditih z odplačilno dobo do treh let višina posojila ne sme biti višja od 75% predračunske vrednosti investicije, oziroma največ do zneska 2,500.000 SIT. Minimalna višina je 800.000 SIT. Subvencionirana obrestna mera znaša TOM + 4,0% in jo občina poravnava v enkratnem znesku v obliki depozita. Upravičenec-kmet odplačuje kredit s fiksno letno obrestno mero 3,0%, tržna obrestna mera pa je TOM + 7%. Državna pomoč po posameznem upravičencu znaša do 80.000 SIT letno oziroma do 3,2% od maksimalne vrednosti kredita posameznika.
Višina posojila za kredite z odplačilno dobo 5 let ne sme biti višja od 75% predračunske vrednosti investicije, oziroma največ do zneska 10,000.000 SIT. Minimalna višina je 1,000.000 SIT. Pri teh kreditih znaša subvencionirana obrestna mera TOM +3,5% in jo občina poravnava mesečno do izteka kredita. Upravičenec-kmet odplačuje kredit s fiksno 3% letno obrestno mero, tržna obrestna mera pa je TOM +6,5%. Državna pomoč znaša do 700.000 SIT/upravičenca oziroma do 7% od maksimalne vrednosti kredita posameznika.
Subvencionirana obrestna mera (in dotacija v primeru investicij za opravljanje turizma na kmetijah) na posameznega upravičenca ne sme preseči 40% upravičenih stroškov investicije (verodostojna dokazila o nakupu zemljišč, kmetijske mehanizacije, stroški gradbenih del) oziroma 50% upravičenih stroškov investicije v območjih z omejenimi dejavniki za kmetijsko pridelavo. Če investicijo izvaja mlad kmet v obdobju 5 let po prejemu kmetije (pogoj: starost do 40 let, ustrezna poklicna usposobljenost kmeta) je dovoljeno 5% povečanje.
Sklep o razpisu za dodelitev kreditov sprejme odbor in ga objavi v občinskem glasilu – OGLEDALO.
Prošnjo za kredit z zahtevano dokumentacijo iz razpisa vložijo prosilci na občinski oddelek. Krediti se odobrijo na podlagi pozitivne rešitve vlog s strani odbora ter pozitivnega sklepa banke, ki je izbrana po sklepu odbora in s katero občina sklene dogovor o poslovnem sodelovanju.
Kreditna pogodba je sklenjena med banko in kreditojemalcem, kmetom, v skladu s tem pravilnikom in sklepom odbora ter banke.
Kreditojemalec začne porabljati posojilo na podlagi ustrezne dokumentacije takoj po sklenitvi kreditne pogodbe.
Kreditojemalec začne vračati posojilo v skladu z določili kreditne pogodbe.
Strokovna in administrativno-tehnična dela v zvezi s sprejemanjem vlog, odobritvijo, spremljanjem in izterjavo opravlja izbrana banka v sodelovanju z občinsko upravo.
Občinska uprava opravlja vse strokovne in administrativno tehnične naloge za odbor.
V. NADZOR IN SANKCIJE
13. člen
Kontrolo nad izvajanjem namenske porabe sredstev izvaja odbor. V ta namen lahko odbor imenuje komisijo, ki opravlja nadzor nad porabo sredstev, ki so predmet tega pravilnika.
14. člen
V primeru, da se ugotovi, da sredstva niso bila porabljena za namen, za katerega so bila dodeljena ali da so bila dodeljena na podlagi neresničnih podatkov, ali da je prejemnik prekršil druga določila pogodbe, je občina na predlog odbora upravičena zahtevati vračilo dodeljenih sredstev v enkratnem znesku. Prejemnik bo moral vrniti sredstva s pripadajočimi zakonitimi zamudnimi obrestmi za obdobje od dneva nakazila dalje.
15. člen
Ta pravilnik začne veljati prvi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 482-5/2002-2
Vojnik, dne 4. septembra 2002.
Župan
ObčineVojnik
Benedikt Podergajs l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti