Na podlagi 9. in 12. člena zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 7/99), zakona o prekrških (Uradni list št. 10/91, 13/93, 66/93, 35/97, 87/97 in 73/98) in 19. člena statuta Občine Trebnje (Uradni list RS, št. 50/95, 80/98) je Občinski svet občine Trebnje na 21. redni seji dne 25. 7. 2001 sprejel
O D L O K
o razglasitvi Hom – Livkove zidanice (EŠD 12861) za kulturni spomenik lokalnega pomena
1. člen
Hom – Livkova zidanica ima zaradi etnoloških, kulturno-zgodovinskih in arhitekturnih lastnosti poseben pomen, zato se jo z namenom trajnega zavarovanja s tem odlokom razglaša za kulturni spomenik lokalnega pomena.
2. člen
Kulturni spomenik Hom – Livkova zidanica obsega stavbo, ki stoji na parceli št. 2864/2 – gospodarsko poslopje v izmeri 63 m2 in pašnik v izmeri 1386 m2, vložna št. 196, k.o. Šentrupert, last Janeza LIVKA, Hom 32, Šentrupert.
3. člen
Varovano območje kulturnega spomenika obsega območje parcela št. 2864/2, vložna št. 196, k.o. Šentrupert, na kateri stoji zidanica.
4. člen
Meje varovanega območja kulturnega spomenika so vrisane na kopiji katastrskega načrta v merilu 1: 2880, ki je sestavni del odloka.
5. člen
Za varovano območje spomenika velja varstveni režim, ki določa:
– ohranjanje in varovanje Livkove zidanice v celoti, v njeni izvirnosti in neokrnjenosti,
– varovanje etnoloških, kulturnozgodovinskih in arhitekturnih vrednot v celoti, v njihovi izvirnosti in neokrnjenosti,
– omogočanje predstavitve celote in posameznih zaščitenih elementov ter dostopnost javnosti v meri, ki ne ogroža varovanje spomenika in ne moti v njej odvijajoče se dejavnosti.
Na varovanem področju ni dopustno:
– zapiranje pogledov na zidanico z obzidavami, gradnjami vseh vrst objektov,
– postavljanje vidnih energetskih in komunikacijskih vodov, reklamnih in drugih panojev,
– poseganje v ohranjanje, sanacijo in prenovo varovanih lastnosti prostora in arhitekture,
– poseganje, ki bi uničilo ali ogrozilo kulturno, znanstveno, zgodovinsko in estetsko vrednost spomenika, kot so podiranje, razkopavanje, dozidavanje in podobno,
– zasajanje okolice spomenika z neavtohtonimi drevesnimi vrstami in ograjevanje spomenika ali njegovega vplivnega območja,
– izvajanje znanstvene raziskave na stavbi brez predhodnega dogovora na pristojnem zavodu za varstvo kulturne dediščine.
Zavarovano območje spomenika je namenjeno:
– trajni ohranitvi etnoloških, kulturnozgodovinskih in arhitekturnih vrednot,
– povečanju pričevalnosti etnološkega spomenika,
– predstavitvi spomeniških lastnosti spomenika »in situ«, v tisku in drugih medijih,
– znanstveno-raziskovalnemu delu,
– učno-demonstracijskemu delu.
6. člen
Za vsako spremembo funkcije kulturnega spomenika ali njegovega dela in za vsak poseg v spomenik so potrebni predhodni pisni kulturnovarstveni pogoji in na njihovi podlagi kulturnovarstveno soglasje zavoda.
7. člen
Strokovni nadzor nad spomenikom opravlja pristojna območna enota zavoda za varstvo kulturne dediščine, ki mora za vsak poseg v prostor izdelati strokovno podlago in izdati soglasje. Za vsako morebitno spremembo funkcije kulturnega spomenika ali njegovega dela so potrebni predhodni kulturnovarstveni pogoji in na njihovi podlagi kulturnovarstveno soglasje pristojnega zavoda.
Nadzor nad izvajanjem odloka opravlja ustrezni inšpektorat RS za področje kulturne dediščine.
8. člen
Z denarno kaznijo najmanj 100.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti, če ravna v nasprotju z drugim odstavkom 5. člena tega odloka.
Z denarno kaznijo najmanj 10.000 tolarjev se kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prejšnega odstavka.
Z denarno kaznijo najmanj 25.000 tolarjev se kaznuje podjetnik posameznik, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
9. člen
Z denarno kaznijo najmanj 100.000 tolarjev se kaznuje za prekršek investitor, če ravna v nasprotju s 5. in 6. členom tega odloka.
10. člen
Na podlagi tega odloka pristojni organ občinske uprave, v 30 dneh od uveljavitve odloka, predlaga zaznambo nepremičnega spomenika v zemljiško knjigo.
Pristojni organ Občinske uprave občine Trebnje mora v treh mesecih po uveljavitvi tega odloka izdati lastniku spomenika odločbo o varstvu spomenika na podlagi zakona o varstvu kulturne dediščine.
11. člen
Odločba o varstvu spomenika določa pogoje za raziskovanje, način vzdrževanja, pogoje za posege, fizično zavarovanje, pravni promet, načine upravljanja in rabe spomenika, dostopnost spomenika za javnost, posamezne druge omejitve in prepovedi.
Varstveni režim lahko omejuje lastninsko pravico le v obsegu, ki je nujen za izvajanje varstva spomenika.
12. člen
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 617-2/2000
Trebnje, dne 25. julija 2001.
Župan
Občine Trebnje
Ciril Metod Pungartnik l. r.