Uradni list

Številka 22
Uradni list RS, št. 22/1999 z dne 2. 4. 1999
Uradni list

Uradni list RS, št. 22/1999 z dne 2. 4. 1999

Kazalo

1009. Navodilo o spremembi navodila o postopku ugotavljanja skladnosti vozila kot celote, stran 2429.

Na podlagi 19. člena odredbe o homologaciji vozil (Uradni list RS, št. 33/98) izdaja minister za znanost in tehnologijo
N A V O D I L O
o spremembi navodila o postopku ugotavljanja skladnosti vozila kot celote
1. člen
V navodilu o postopku ugotavljanja skladnosti vozila kot celote (Uradni list RS, št. 33/98) se 13. člen spremeni tako, da se glasi:
“13. člen
(1) Za vozilo, ki se posamično uvozi, predela, dodela ali izdela ali uvozi po določilu 14. člena odredbe o homologaciji (Uradni list RS, št. 33/98), je treba vložiti zahtevek za pridobitev izjave o ustreznosti posamično pregledanega vozila za vsako vozilo posebej na pooblaščeno strokovno organizacijo in plačati predpisane stroške. Predložiti je treba vse potrebne tehnične podatke o vozilu in poleg tega še:
– pri uvozu vozila: verodostojno potrdilo proizvajalca o skladnosti posameznih elementov, sklopov in sistemov vozila z ustreznimi mednarodnimi homologacijskimi predpisi, ki se mora glasiti na obravnavano vozilo. Tako potrdilo izda na zahtevo osebe, ki namerava vložiti zahtevek za pridobitev izjave o ustreznosti posamično pregledanega vozila, proizvajalec, od proizvajalca vozila pooblaščeni zastopnik v Republiki Sloveniji ali od proizvajalca za to pooblaščeni organ. V primeru, da pooblaščeni zastopnik zavrne izdajo takega potrdila, ter v drugih utemeljenih primerih (n.pr. da pooblaščeni zastopnik za tako varianto vozila nima podatkov, da v Republiki Sloveniji ni pooblaščenega zastopnika za tako znamko vozila) urad določi, katero potrdilo se lahko upošteva. V takem primeru lahko urad šteje med ustrezna potrdila tista potrdila, ki jih izda pooblaščeni zastopnik proizvajalca v državi, iz katere se predmetno vozilo uvaža, potrdilo, ki ga izda pooblaščena organizacija za preverjanje vozil v tuji državi, če ta organizacija razpolaga s potrebnimi podatki, če pa tudi takih potrdil ni mogoče pridobiti, pa lahko urad sam izda tako potrdilo, če razpolaga s homologacijskimi podatki za konkretno vozilo. Za zavrnitev izdaje potrdila s strani pooblaščenega zastopnika se šteje izrecna zavrnitev ali pa zavlačevanje postopka izdaje (preko 8 delovnih dni) brez utemeljenega razloga.
Vsako tovrstno potrdilo v postopku posamične odobritve mora biti izvirnik (ne kopija ali telefaks);
– pri izdelavi oziroma dodelavi vozila: ustrezno tehnično dokumentacijo (risbe, specifikacije, izračune) in potrdila o homologaciji vgrajenih delov oziroma sklopov vozila ter potrdila o homologaciji posameznih sistemov vozila;
– pri sestavi vozila iz delov: dokazila o homologaciji posameznih delov ter poročila o laboratorijskih meritvah izpušnih plinov, hrupa, zavornega sistema in vgradnje svetlobne opreme, opravljenih v pooblaščenih laboratorijih;
– pri predelavi v Republiki Sloveniji že registriranega (ali homologiranega) vozila: ustrezno tehnično dokumentacijo (risbe, specifikacije, izračune) in homologacijska potrdila morebitno novo vgrajenih delov oziroma sklopov (če morajo biti homologirani) ter morebitne potrebne nove homologacije sistemov vozila.
(2) V primeru, da je dokumentacija proizvajalca izdelana v enem od tujih jezikov, lahko pooblaščena strokovna organizacija zahteva overovljen prevod v slovenski ali angleški jezik. Poleg predložitve dokumentacije, navedene v prvem odstavku tega člena, je treba pripeljati na pregled tudi vozilo.
(3) Enak postopek velja tudi pri uvozu oziroma proizvodnji, če je treba za vozilo pridobiti izjavo o ustreznosti posamično pregledanega vozila po tretjem, četrtem, petem oziroma sedmem odstavku 14. člena odredbe o homologaciji vozil.
(4) Za pregled posamično izdelanega oziroma dodelanega vozila je pristojna le tista pooblaščena strokovna organizacija, ki je sicer pristojna za pregledovanje vozil v postopku homologacije tipa vozila za odgovarjajočo kategorijo vozil, za pregled predelanega vozila pa le tista strokovna organizacija, ki je posebej pooblaščena za to.“
2. člen
Tretji odstavek 14. člena navodila se spremeni tako, da se glasi:
“(3) V primeru pomanjkljivih dokazil lahko pooblaščena strokovna organizacija, ki opravlja pregled, zahteva, da se ji dostavi verodostojni dokument (kopijo podeljene homologacije po določenem homologacijskem pravilniku). Po potrebi lahko zahteva tudi izvedbo posebne strokovne ocene pri pooblaščeni instituciji ali celo delnih laboratorijskih meritev po določenem homologacijskem pravilniku.“
3. člen
Drugi odstavek 15. člena navodila se spremeni tako, da se glasi:
“(2) Če vozilo izpolnjuje vse zahteve, pooblaščena strokovna organizacija izda za vozilo izjavo o ustreznosti posamično pregledanega vozila.“
4. člen
Četrti odstavek 15. člena navodila se spremeni tako, da se glasi:
“(4) Če je vozilo poškodovano, se opomba o tem vnese tako v tehnično poročilo (z opisom in fotografijami poškodbe) kot tudi v izjavo o ustreznosti posamično pregledanega vozila. Tako vozilo se mora po popravilu ponovno pripeljati na pregled. Na ponovnem pregledu se popravilo preveri in če je ustrezno, se potrdi izjava, da vozilo ustreza predpisom.“
5. člen
Osmi odstavek 15. člena navodila se spremeni tako, da se glasi:
“(8) V primeru, da posamično pregledano vozilo ne izpolnjuje zahtev veljavnih predpisov, pristojna strokovna organizacija zavrne izdajo izjave o ustreznosti posamično pregledanega vozila. Na zahtevo izda o tem tudi pisno izjavo z obrazložitvijo.“
6. člen
To navodilo začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 009-4/98-10
Ljubljana, dne 15. marca 1999.
dr. Lojze Marinček l. r.
Minister
za znanost in tehnologijo

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti