Uradni list

Številka 4
Uradni list RS, št. 4/1992 z dne 25. 1. 1992
Uradni list

Uradni list RS, št. 4/1992 z dne 25. 1. 1992

Kazalo

250. Sklep o določitvi normativov in standardov za opravljanje vzgojnoizobraževalne dejavnosti v osnovnih šolah, glasbenih šolah in domovih za učence osnovnih šol, stran 286.

Izvršni svet Skupščine Republike Slovenije je na podlagi 39. člena zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (Uradni list RS, št. 12/91-I) na 145. seji 17. januarja 1992 sprejel
SKLEP
o določitvi normativov in standardov za opravljanje vzgojnoizobraževalne dejavnosti v osnovnih šolah, glasbenih šolah in domovih za učence osnovnih šol
I
S tem sklepom se določajo normativi in standardi kot podlaga za sistemizacijo delovnih mest v zavodu in določitev obsega sredstev dohodka za izvedbo vzgojnoizobraževalnih programov.
A. Elementi za sistemiziranje delovnih mest
1. Vzgojnoizobraževalno delo pedagoških delavcev
 
Vzgojnoizobraževalno delo pedagoških delavcev v osnovni šoli, glasbeni šoli in v domu za učence osnovne šole vključuje vse oblike in vsebine dela, ki jih mora zavod opraviti najmanj v obsegu, ki je določen z zakonom.
Osnovna šola:
1.1. Osnova za sistemizacijo delovnih mest učiteljev v osnovni šoli so obvezni predmetniki osnovne šole.
Elementi za sistemizacijo delovnih mest učiteljev so ure pouka vzgojno-izobraževalnih predmetov, delitve pri pouku, dopolnilni in dodatni pouk, ure pevskega zbora (2 uri tedensko na razredni in 3 ure tedensko na predmetni stopnji na šolo) ter vzgojno-izobraževalni program dela v podaljšanem bivanju in v bolnišničnih oddelkih, in sicer v času, ki je določen s šolskim koledarjem.
Tedenska učna obveznost učitelja je:
– 22 ur v osnovni šoli,
– 25 ur v podaljšanem bivanju in v bolnišničnih oddelkih.
1.2. Glasbena šola:
Osnova za sistemizacijo delovnih mest učiteljev v glasbenih šolah so obvezni predmetniki za delo glasbenih šol.
Element za sistemizacijo delovnih mest učiteljev so ure pouka v obsegu:
– 22 ur tedensko za učitelja skupinskega pouka, če traja pedagoška ura 45 minut,
– 33 ur tedensko za učitelja individualnega dela, če traja pedagoška ura 30 minut.
1.3. Razredništvo:
Razredniku se za vodenje oddelka v osnovni šoli prizna 1 pedagoška ura tedensko, v prvem in zaključnem razredu pa 2 pedagoški uri tedensko.
1.4. Mentorstvo:
Mentorju učitelja-pripravnika se v osnovni šoli in glasbeni šoli prizna 1 pedagoška ura tedensko za delo s pripravnikom.
1.5. Dom za učence osnovne šole:
Osnova za sistemizacijo delovnih mest vzgojiteljev v domovih za učence osnovnih šol so vse oblike in vsebine dela, ki jih mora opraviti dom v skladu s programom, ki ga izvaja.
Element za sistemizacijo delovnih mest vzgojiteljev je število vzgojnih skupin in razpored vzgojnega dela v skladu z letnim vzgojnim programom doma, pri čemer se določi:
– 1 vzgojitelj na vzgojno skupino v domu za učence osnovne šole,
– 30 ur vzgojnega dela na teden za vzgojitelja.
1.6. Pripravništvo:
Pedagoškim delavcem pripravnikom se v času pripravništva učna obveznost oziroma obveznost vzgojnega dela zmanjša za 1/4.
 
2. Druga dela
 
2.1. Zavod s 16 oddelki oziroma vzgojnimi skupinami sistemizira eno delovno mesto ravnatelja s polnim delovnim časom. V okviru polnega delovnega časa ima ravnatelj dve uri učne obveznosti na teden oziroma tri ure vzgojnega dela na teden.
Za vsaka dva oddelka oziroma dve vzgojni skupini manj od 16 oddelkov oziroma skupin, se učna obveznost oziroma obveznost vzgojnega dela poveča za eno uro tedensko vendar največ do 6 ur v šoli oziroma največ do 9 ur v domu za učence.
2.2. Zavod z več kot 16 oddelki oziroma vzgojnimi skupinami sistemizira za vsakih nadaljnjih 10 oddelkov oziroma 10 skupin delovno mesto pomočnika ravnatelja s polnim delovnim časom, v okviru katerega ima polovično učno obveznost oziroma polovično obveznost vzgojnega dela.
Za vsak oddelek oziroma vzgojno skupino manj od 10 dodatnih oddelkov oziroma 10 skupin se pomočniku ravnatelja poveča učna obveznost oziroma obveznost vzgojnega dela za eno uro tedensko, vendar učna obveznost največ do 16 ur tedensko in obveznost vzgojnega dela največ do 19 ur tedensko.
2.3. Osnovna šola z 20 oddelki sistemizira eno delovno mesto svetovalnega delavca.
2.4. Zavod z 20 in več oddelki sistemizira:
– eno delovno mesto knjižničarja, razen v glasbeni šoli, ki sistemizira eno delovno mesto knjižničarja s polovičnim delovnim časom,
– eno delovno mesto administratorja z zahtevano srednjo strokovno izobrazbo V. stopnje,
– eno delovno mesto računovodskega delavca z zahtevano srednjo strokovno izobrazbo V. stopnje,
– eno delovno mesto hišnika z zahtevano srednjo strokovno izobrazbo IV. stopnje,
– eno delovno mesto kurjača z zahtevano srednjo strokovno izobrazbo IV. stopnje, če ima lastno kurilnico na trda goriva.
2.5. Zavod z manj kot 10 oddelki, ki ima lastno kurilnico na trda goriva sistemizira eno delovno mesto hišnik-kurjač z zahtevano srednjo strokovno izobrazbo IV. stopnje za opravljanje del pod četrto in peto alineo točke 2.4.
2.6. Zavod sistemizira za pripravo 400 malic dnevno eno delovno mesto kuharja z zahtevano srednjo strokovno izobrazbo IV. stopnje.
2.7. Zavod za organiziranje šolske prehrane – 4.200 malic dnevno sistemizira eno delovno mesto z zahtevano ustrezno strokovno izobrazbo najmanj VI. stopnje
2.8. Zavod sistemizira na 900 m2 neto talne hišne čistilne površine eno delovno mesto snažilke z zahtevano I. stopnjo izobrazbe.
3. Zavod, ki ne dosega normativov iz 1. in 2. točke sistemizira delovna mesta z ustrezno krajšim delovnim časom od polnega delovnega časa.
O odstopanju sistemizacije delovnih mest zaradi specifičnih pogojev oziroma zaradi spremenjenega obsega dela zavoda, od elementov v poglavju A tega sklepa, odloči na podlagi obrazloženega predloga zavoda republiški upravni organ, pristojen za vzgojo in izobraževanje.
B. Normativi za oblikovanje oddelkov in skupin učencev
1. Normativ za oblikovanje oddelka v osnovni šoli je 32 učencev.
2. Normativ za oblikovanje oddelka prvega razreda je 28 učencev.
3. Normativ za oblikovanje oddelka v dvojezični šoli je 24 učencev.
4. Normativ za oblikovanje oddelkov prvega razreda v dvojezični osnovni šoli je 21 učencev.
5. Normativ za oblikovanje romskega oddelka prvega razreda v osnovni šoli je 16 učencev.
6. Normativ za oblikovanje oddelka, v katerem so vključeni najmanj 3 romski učenci, je 24 učencev (za prvi razred 21 učencev).
7. Normativ za oblikovanje oddelka, v katerem je vključenih najmanj 3-5 učencev z motnjami v razvoju, je 24 učencev (za prvi razred 21 učencev), pri čemer mora šola predhodno pridobiti ustrezno soglasje.
8. Normativ za spremstvo učencev na ekskurziji je en spremljevalec na 16 učencev.
9. Normativ za oblikovanje oddelkov osnovne šole v bolnišnicah je:
– oddelek za pokretne – 16 učencev
– oddelek za ležeče – 9 učencev
10. Normativ za oblikovanje:
– kombiniranega oddelka (iz dveh razredov) je 24 učencev
– oddelka za izvedbo individualnega in skupinskega dela z učenci več razredov je 16 učencev (3. odst. 47. člena ZOS).
Število učencev v oddelku se sorazmerno zmanjša, (na 21 oziroma 14 učencev), če so vanj vključeni učenci prvih razredov.
11. Normativ za oblikovanje skupin, kadar to zahteva učni načrt, je 20 učencev v okviru oddelkov istega razreda.
12. Normativ za oblikovanje oddelkov oziroma skupin v glasbeni šoli je za:
– individualni pouk: 11-17 učencev
– nauk o glasbi: 15 učencev
– ples: 12 učencev
– mala glasbena šola: 12 učencev
13. Normativ za oblikovanje vzgojne skupine v domu za učence osnovne šole je 30 učencev.
Število oddelkov oziroma skupin se oblikuje tako, da se število učencev istega razreda oziroma skupine deli z normativom (točke od 1. do 7., 9. in 13.).
Manj učencev v oddelku oziroma skupini je lahko v primeru, ko z razporeditvijo po normativu zadnji oddelek oziroma skupina ne bi bila polnoštevilna.
 
Odstopanja
 
Odstopanje od normativov, določenih v točkah 1. do 13., so dovoljena v primerih:
– če gre za edini oddelek istega razreda osnovne šole, ki ga ni možno združiti v kombinirani oddelek;
– če gre za edini oddelek šole z italijanskim učnim jezikom oziroma oddelek dvojezične osnovne šole na obmejnem in hribovitem območju.
II
Normativi in standardi za opravljanje vzgojnoizobraževalne dejavnosti v osnovni šoli se smiselno uporabljajo za izvedbo programa izobraževanja odraslih v osnovni šoli.
III
S šolskim letom 1991/92 je normativ za oblikovanje oddelkov prvih razredov osnovne šole 28 učencev. Z vsakim naslednjim šolskim letom se ta normativ postopoma uvaja v višje razrede.
IV
Z dnem uveljavitve tega sklepa preneha veljati sklep o določitvi normativov in standardov za opravljanje vzgojnoizobraževalne dejavnosti v osnovnih šolah, nižjih glasbenih šolah in domovih za učence osnovnih šol (Uradni list RS, št. 9/91-I), razen točk 2.1. in 2.2. poglavja A, ki veljata do 31. 8. 1992.
V
Sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije razen točk 2.1. in 2.2., ki začneta veljati s 1. 9. 1992.
Št. 392-02/91-3/15-8
Ljubljana, dne 17. januarja 1992.
Izvršni svet
Skupščine Republike Slovenije
Predsednik
Lojze Peterle l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti