Uradni list

Številka 5
Uradni list RS, št. 5/1991 z dne 12. 7. 1991
Uradni list

Uradni list RS, št. 5/1991 z dne 12. 7. 1991

Kazalo

205. Spremembe in dopolnitve statuta občine Žalec, stran 200.

Na podlagi 185. člena ustave Socialistične Republike Slovenije, 303. člena statuta občine Žalec (Uradni list SRS, št. 46/86 in 40/70) in 5. člena odloka o sestavi Skupščine občine Žalec ter o pristojnostih skupščine in njenih zborov (Uradni list SRS, št. 7/90) je Skupščina občine Žalec na skupni seji zbora združenega dela, zbora krajevnih skupnosti in družbenopolitičnega zbora dne 27. junija 1991 sprejela
SPREMEMBE IN DOPOLNITVE STATUTA OBČINE ŽALEC
1. člen
Poglavje I. Temeljna načela se v celoti črta, vsa nadaljnja poglavja se ustrezno preštevilčijo.
2. člen
1. člen se spremeni tako, da se glasi: »V občini Žalec občani ustvarjajo in zagotavljajo pogoje za svoje življenje in delo, usmerjajo družbeni razvoj, uresničujejo in usklajujejo svoje interese, zadovoljujejo skupne potrebe, izvršujejo funkcijo oblasti in opravljajo druge družbene zadeve.«
3. člen
Za 1. členom se doda nov člen, ki se glasi: 1.a člen
Statut občine Žalec ureja pravice in obveznosti občine, oblikovanje, organiziranje, pristojnosti skupščine občine in njenih organov ter druga vprašanja skupnega pomena.
4. člen
2. člen se črta.
5. člen
3. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Občina Žalec je pravna oseba.
Občino predstavlja predsednik skupščine občine. Občino Žalec kot pravno osebo v pravnem prometu zastopa izvršni svet skupščine občine, razen če z zakonom ni drugače določeno.«
Sedež občine je v Žalcu.
Območje občine je določeno z zakonom.«
6. člen
V prvem odstavku 4. člena se črtajo besede »plaketa in značka« ter peti in šesti odstavek.
7. člen
5. člen se spremeni tako, da se glasi: »Občina Žalec ima svoj pečat. Obliko in vsebino pečata določa zakon.«
8. člen
V 6. členu se črta prva alinea.
9. člen
7. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Praznik občine Žalec je 6. september – zgodovinski dan, ko je leta 1868 bil v Žalcu II. tabor na Slovenskem.«
10. člen
8. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Občina Žalec lahko sklene pobratenje z drugimi občinami doma in v tujini.«
11. člen
Naslov III. poglavja se spremeni tako, da se glasi: »Pravice in dolžnosti občine na področju družbenoekonomskega razvoja«.
12. člen
Naslov 1. točke poglavja III. in členi 9. do vključno 16. se črtajo.
13. člen
Naslov 2. točke poglavja III., ki postane točka 1, se spremeni tako, da se glasi »Gospodarski razvoj.«
14. člen
Črta se 2.a točka III. poglavja.
15. člen
17. člen se spremeni tako, da se glasi: »Občina Žalec zagotavlja materialne, družbene in druge pogoje za delo in razvoj ter dvig družbenega in osebnega standarda skladno s pogoji v občini, razvojno politiko občine in potrebami prebivalstva. Ti pogoji se zagotavljajo:
– za ustanavljanje podjetij in obratovalnic na področju proizvodnje, blagovnega prometa, nudenja in opravljanja uslug in storitev ter drugih gospodarskih dejavnosti pod pogoji določenimi z zakoni
– z maksimalnim in smotrnim izkoriščanjem naravnih bogastev na območju občine
– z zagotavljanjem pogojev za izboljševanje kvalifikacijske strukture delavcev ter z izvajanjem splošnega in strokovnega izobraževanja občanov
– s spodbujanjem uporabe rezultatov znanstveno-raziskovalnega in razvojnega dela v proizvodnji in drugih dejavnostih
– s soodločanjem o delitvi dobička v javnih podjetjih
– s prostorskim načrtovanjem in zagotavljanjem prostorskih pogojev za izgradnjo poslovnih prostorov skladno z načrti gospodarskega in družbenega razvoja
– z izgradnjo, in vzdrževanjem cest, ulic, vodovodov, kanalizacije, električnega, PTT omrežja in drugih objektov gospodarske infrastrukture
– z ustvarjanjem pogojev za hitrejši razvoj storitvenih dejavnosti oziroma dejavnosti, ki prispevajo k izboljšanju življenjskih pogojev občanov«
16. člen
Naslov točke 2.b III. poglavja, ki postane točka 2, se spremeni tako, da se glasi: »Planiranje«
17. člen
18. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Cilji, naloge in ukrepi razvoja občine se določijo s planom občine v skladu z njeno pristojnostjo, ki jo ima po ustavi in zakonu.
Plan občine se pripravlja in sprejema za obdobja ter na način in po postopku, ki se določi s sklepom skupščine občine.
Izvršni svet v okviru svojih pristojnosti z letnimi programi, ki jih sprejme skupščina zagotavlja pogoje za uresničevanje plana.
Za pripravo plana skrbi izvršni svet, ki spremlja in ocenjuje uresničevanje plana ter predlaga in podvzema ukrepe za njegovo realizacijo ter o uresničevanju družbenega plana poroča skupščini.«
18. člen
Členi 19. do vključno 24. se črtajo.
19. člen
Naslov 3. točke III. poglavja se spremeni tako, da se glasi:
»Zadovoljevanje družbenih potreb ter črtajo naslovi 3.a in 3.b točke istega poglavja.«
20. člen
25. člen se spremeni tako, da se glasi: »Sredstva za splošne in skupne družbene potrebe ter sredstva za pokrivanje drugih obveznosti občine se v okviru pravic in dolžnosti občine zagotavljajo na podlagi letnih programov in razporejajo v občinskem proračunu v skladu z zakonom in ukrepi skupščine občine.«
21. člen
Členi 26. do vključno 30. se črtajo.
22. člen
31. člen se spremeni tako, da se glasi: »Sredstva za splošne družbene potrebe v občini se uporabljajo za financiranje organov občine, političnih strank, družbenih organizacij in društev, krajevnih skupnosti, materialnih pravic udeležencev vojne, obrambe in zaščite, intervencij in drugih obveznosti občine, ki jih določa zakon oziroma odlok.«
23. člen
Za 31. členom se doda nov člen, ki se glasi: »31a. člen
V skladu z zakoni in drugimi predpisi se v občini zagotavlja tudi zadovoljevanje skupnih družbenih potreb, ki vključuje družbene dejavnosti (vzgojo in izobraževanje, kulturo, del zdravstva, raziskovalno dejavnost, otroško varstvo, socialno varnost občanov in. telesno kulturo), gospodarsko infrastrukturo (komunalno, cestno in stanovanjsko gospodarstvo), pospeševanje proizvodnje hrane, izgradnjo zaklonišč, varstva pred požarom, kmetijsko zemljiško dejavnost in urejanje stavbnih zemljišč.«
24. člen
Naslovi in členi 33. do vključno 66. se črtajo.
25. člen
V 67. členu se črta drogi odstavek.
26. člen
Naslov 7. točke III. poglavja se spremeni tako, da se glasi:
»Krajevne skupnosti.
27. člen
68. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Občani imajo zaradi urejanja vprašanj skupnega pomena, uresničevanja skupnih interesov in solidarnega zadovoljevanja skupnih potreb pravico v naselju, delu naselja ali več povezanih naselij ustanoviti krajevno skupnost.«
28. člen
69. člen se črta.
29. člen
70. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Pobudo za ustanovitev ali prostorsko preoblikovanje krajevne skupnosti lahko dajo:
– zbor občanov v krajevni skupnosti ali njenemu delu
– organ krajevne skupnosti
– skupščina občine in. njen izvršni svet.
Javno razpravo o ustanovitvi oziroma preoblikovanju krajevnih skupnosti organizira predlagatelj pobude. Javna razprava traja najmanj 3 mesece. O ustanovitvi, združitvi, izdvojitvi ali priključitvi krajevne skupnosti odločajo občani vsake krajevne skupnosti oziroma naselja, kjer naj bi prišlo do statusnih sprememb, z referendumom.«
30. člen
Člena 71. in 72. se črtata.
31. člen
74. člen se spremeni tako, da se glasi: »Krajevna skupnost ima svoj statut, ki določa organizacijo, pristojnosti organov in druga temeljna vprašanja, pomembna za delovanje krajevnih skupnosti in za življenje občanov. Statut sprejme po opravljeni javni obravnavi pristojni organ krajevne skupnosti.«
32. člen
Člena 75. in 76. člen se črtata.
33. člen
Črta se naslov 7.a točke III. poglavja in 77. člen.
34. člen
78. člen se spremeni tako, da se glasi: »Sredstva za opravljanje z ustavo in zakonom določenih nalog in za organizirano udeležbo pri upravljanju družbenih zadev se zagotavljajo v skladu z zakonom iz sredstev proračuna občine. Za zadovoljevanje in uresničevanje skupnih potreb in interesov lahko krajevna skupnost pridobiva sredstva tudi s prostovoljnimi prispevki podjetij in drugih organizacij in skupnosti, samoprispevkom in delom ter na drug način.
Merila za višino sredstev za posamezno krajevno skupnost v proračunskih prihodkih občine se določijo z odlokom skupščine občine.«
35. člen
Členi 79. do vključno 94. se črtajo.
36. člen
95. člen se spremeni tako, da se glasi: – »Občina v okviru plana in njegovih izvedbenih aktov določa in izvaja politiko varstva okolja in urejanja prostora ter politiko smotrnega izkoriščanja zemljišč in skrb za varstvo in vzdrževanje naravne ter kulturne dediščine.«
37. člen
96. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Občina v okviru svojih pravic in dolžnosti, ki jih ima po ustavi in zakonu ter v skladu z ukrepi skupščine, spremlja in spodbuja opravljanje komunalnih, stanovanjskih in drugih dejavnosti v občini.«
38. člen
Za 96. členom se doda nov člen, ki se glasi: »96.a člen
Lokacija prostora na ozemlju občine se lahko nameni za odlaganje radioaktivnih snovi, le na podlagi predhodnega izjasnjevanja občanov prizadetih krajevnih skupnosti in referendumu.«
39. člen
Naslov 10. točke III. poglavja se spremeni tako, da se glasi:
»Odločanje v občini«.
40. člen
97. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Občani uresničujejo svoje pravice z odločanjem na zborih občanov, preko organov KS in z referendumom, preko svojih delegatov v skupščini občine in Skupščini Republike Slovenije.«
41. člen
Člena 99. in 100. se črtata.
42. člen
Naslov točke 10.a III. poglavja se spremeni tako, da se glasi:
»Zbori občanov.«
43. člen
101. člen se črta.
44. člen
102. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Občani v krajevni skupnosti na svojih zborih obravnavajo vprašanja, ki imajo splošen pomen za življenje in delo v krajevni skupnosti, pa tudi za življenje in delo v občini in širši družbenopolitični skupnosti, zavzemajo stališča, dajejo mnenja, pobude in predloge za reševanje posameznih vprašanj ter tudi neposredno odločajo o vprašanjih, ki jih določa statut krajevne skupnosti.«
45. člen
103. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Statuti krajevnih skupnosti v skladu z zakonom določajo pogoje in zadeve o katerih občani neposredno odločajo z referendumom.«
46. člen
V 105. členu se črtajo besede »ali organizacija Zveze sindikatov v občini, oziroma SZDL v občini«
47. člen
Členi 106. do 108. ter 114. in 116. se črtajo.
48. člen
IV. poglavje postane III. poglavje z naslovom, ki se spremenjen glasi
»Skupščina občine«.
49. člen
Naslov 1. točke IV. poglavja se črta.
50. člen
118. člen se spremeni tako, da se glasi: »Skupščina občine je v okviru pravic in dolžnosti, ki jih določajo ustava, zakoni in ta statut, najvišji organ oblasti in upravljanja v občini.«
51. člen
119. člen se spremeni tako, da se glasi: »Občinsko skupščino sestavljajo družbenopolitični zbor, zbor krajevnih skupnosti in zbor združenega dela.
Število delegatov posameznega zbora določi skupščina z odlokom.«
52. člen
Členi 120. do vključno 129. se črtajo.
53. člen
133. člen se spremeni tako, da se glasi: »Skupščino občine sestavljajo:
– družbenopolitični zbor kot zbor delegatov organizacij delovnih ljudi in občanov (političnih organizacij) ter volilcev
– zbor krajevnih skupnosti kot zbor delegatov delovnih ljudi in občanov v krajevnih skupnostih in
– zbor združenega dela kot zbor delegatov delovnih ljudi v podjetjih ter drugih organizacijah in skupnostih ter v drugih oblikah opravljanja dejavnosti.«
54. člen
134. člen se spremeni tako, da se glasi: »Delegate v zbor združenega dela volijo delovni ljudje v podjetjih ter drugih organizacijah in skupnostih ter kmetje, obrtniki in delovni ljudje v samostojnih poklicih ter pri njih zaposleni delavci.
Pri oblikovanju volilnih enot in določanju števila delegatskih mest za posamezna področja dejavnosti se upošteva število delovnih ljudi in pomen, ki ga ima posamezno področje za družbeni razvoj.«
55. člen
135. člen se spremeni tako, da se glasi: »Delegate v zbor krajevnih skupnosti volijo občani v krajevnih skupnostih.«
Volilna enota za volitve delegatov je območje krajevne skupnosti. Vsaka krajevna skupnost voli vsaj enega delegata v zbor krajevnih skupnosti.«
56. člen
136. člen se spremeni tako, da se glasi: »Delegate v družbenopolitični, zbor volijo občani na območju občine.
Za volitve delegatov v družbenopolitični zbor se z odlokom lahko določijo volilne enote.«
57. člen
Člena 137. in 138. se črtata.
58. člen
Črta se naslov 3. točke IV. poglavja.
59. člen
139. člen se spremeni tako, da se glasi: »Družbenopolitični zbor, zbor krajevnih skupnosti in zbor združenega dela obravnavajo in odločajo o vprašanjih in pristojnostih skupščina občine enakopravno oziroma skupaj.«
60. člen
141. člen se spremeni tako, da se glasi: »Družbenopolitični zbor, zbor krajevnih skupnosti in zbor združenega dela enakopravno:
a) sprejmejo, usmerjajo in nadzorujejo:
– temeljne cilje družbenega, ekonomskega in socialnega razvoja občine
– razvoj in uresničevanje z ustavo določenega političnega sistema
– učinkovitost delovanja ciljev in nalog na področju obrambe in zaščite
– uresničevanje in varstvo svoboščin in pravic človeka in občana
– družbeni sistem informiranja in splošne pogoje javnega obveščanja
– zakonitost dela organizacij, ki opravljajo dejavnost posebnega družbenega pomena
– delo izvršnega sveta ter občinskih upravnih organov, upravne organizacije in strokovne službe
b) odločajo o:
– zadevah s področja urejanja prostora in varovanja človekovega okolja, stanovanjskega gospodarstva, komunalnih dejavnosti in dobrin splošnega družbenega pomena
– uvedbi solidarnega združevanja sredstev v občini
– prevzemu jamstva in drugih premoženjskopravnih razmerjih v občini
– zadevah, ki se nanašajo na razvoj drobnega gospodarstva v občini
– ustanovitvi organizacij, ki opravljajo dejavnosti posebnega družbenega pomena ter predlaganih statusnih spremembah v skladu z zakonom
– o predlogu za uvedbo likvidacijskega postopka v skladu z zakonom
c) sprejmejo:
– planske akte občine in odloke o sprejetju prostorskih izvedbenih aktov
– dogovore, odloke in druge splošne akte, ki se nanašajo na:
– skrb za udeležence vojne – obrambo in zaščito
– organizacijo in izvrševanje ukrepov civilne zaščite
– urejanja pravic in dolžnosti občanov, krajevnih skupnosti in organizacij, ki opravljajo dejavnost posebnega družbenega pomena
– varstvo pravic občanov in lastnine
– proračun občine in zaključni račun o izvršitvi proračuna občine
– področje davkov, taks in drugih dajatev
– prenehanje lastninske pravice na stavbnih zemljiščih v občini
– ukrepe družbenega varstva v skladu z zakonom
– uresničevanje posebnega družbenega interesa pri opravljanju posameznih dejavnosti
– odločitve o ustanovitvi in organiziranju skupnih organov, organizacij in služb za opravljanje zadev, ki so skupnega pomena
– organizacijo, delo in pristojnosti izvršnega sveta skupščine občine ter občinskih upravnih organov, upravne organizacije in strokovne službe
– ustanavljanje komisij in drugih delovnih teles skupščine občine
d) volijo in razrešujejo:
– člane stalnih in občasnih delovnih teles skupščine občine
– funkcionarje pravosodnih organov in drugih organov v skladu z zakonom
e) imenujejo in razrešujejo:
– občinsko volilno komisijo
– delegate skupščine občine v organih upravljanja organizacij in skupnosti, katerih ustanoviteljica je skupščina občine, če tako določeno z zakonom
– predstavnika skupščine občine v organih in drugih delovnih telesih v občini, regiji in republiki
– poslovodne organe v skladu z zakonom
f) odpravljajo in razveljavljajo:
– predpise in splošne akte izvršnega sveta skupščine občine, če so ti v nasprotju z ustavo, zakoni in tem statutom
g) dajejo soglasje:
– k ustanavljanju javnih podjetij in zavodov
– k ustanovitvenim aktom organizacij in skupnosti, če tako določa zakon
– k imenovanju in razrešitvi drugih funkcionarjev, ki jih določa zakon.«
61. člen
142. člen se spremeni tako, da se glasi: »Družbenopolitični zbor, zbor krajevnih skupnosti in zbor združenega dela na skupni seji:
a) odločajo:
– o podelitvi priznanj občine
-o pobratenju oziroma prijateljskem sodelovanju z drugimi občinami in mesti
– o predlagani spremembi občinskih meja
– o uvedbi postopka za spremembo statuta občine
– o razpisu referenduma in občinskega samoprispevka in javnega posojila
– na predlog izvršnega sveta o vprašanjih, o katerih tudi po postopku usklajevanja med zbori ni bilo doseženo soglasje
– o drugih vprašanjih iz pristojnosti skupščin, če vsi zbori s tem soglašajo
b) sprejmejo:
– statut občine in poslovnik skupščine
c) volijo in razrešujejo:
– predsednika in podpredsednika skupščine občine
– predsednika, podpredsednika in člane izvršnega sveta skupščine občine
d) imenujejo in razrešujejo:
– sekretarja skupščine občine
– funkcionarje občinskih upravnih organov in upravne organizacije.«
62. člen
Členi 143. do vključno 146. se črtajo.
63. člen
147. člen se spremeni tako, da se glasi: »Zbor krajevnih skupnosti samostojno sprejme odloke in druge splošne akte, ki se nanašajo na:
– plačevanje nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča
– imenovanje, preimenovanje naselij, trgov, ulic in parkov na območju občine
– upravljanje in vzdrževanje občinskih cest in mestnih ulic ter urejanje prometa na njih
– vprašanja, ki so skupnega pomena za krajevne skupnosti v občini.«
64. člen
Členi 148. do vključno 150. se črtajo.
65. člen
151. člen se spremeni tako, da se glasi: »Vsak zbor samostojno
– voli in razrešuje predsednika in podpredsednika zbora,
– ustanavlja svoje odbore, komisije in druga delovna telesa, jim določa področja dela in odloča o sestavi teh teles
– odloča o mandatno-imunitetnih vprašanjih delegatov v zboru
– imenuje tajnika zbora.«
66. člen
Členi 152. do vključno 154. se črtajo.
67. člen
155. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Zbor veljavno sklepa, če je na seji navzoča večina vseh delegatov v zboru.
Osnutek odloka in vse druge vmesne odločitve pri sprejemanju odloka ter osnutke drugih splošnih aktov in druge odločitve sprejema zbor z večino glasov navzočih delegatov.
Zbor veljavno sprejme odlok in drugi splošni akt z večino glasov delegatov zbora, če se s tem statutom ne zahteva višja stopnja soglasja.
Kadar zbori skupščine občine odločajo na skupni seji veljavno sklepajo z večino glasov vseh delegatov zborov.«
68. člen
157. člen se črta.
69. člen
V naslovu točke 4. poglavja IV. se besedi »namestniki predsednikov« nadomesti z besedo »podpredsedniki.«
70. člen
158. člen se spremeni tako, da se glasi: »Predsednik in podpredsednik skupščine občine se volita izmed delegatov za štiri leta in sta lahko izvoljena na isto funkcijo dvakrat zaporedoma.
Kandidate za predsednika in podpredsednika skupščine občine predlaga najmanj 10 delegatov enega ali več zborov.
Posamezni delegat lahko podpre samo en predlog kandidata za predsednika in en predlog za kandidata za podpredsednika skupščine občine.«
71. člen
Za 158. členom se dodajo novi členi, ki se glasijo: »158.a člen
Volitve predsednika in podpredsednika skupščine občine so tajne in se opravijo na skupni seji vseh zborov.
Za predsednika oziroma podpredsednika skupščine občine je izvoljen tisti kandidat, ki je dobil večino glasov vseh delegatov zborov.
Če nihče izmed kandidatov za predsednik ali podpredsednika skupščine ni dobil potrebne večine glasov, se glasovanje ponovi, pri čemer se glasuje o dveh kandidatih, ki sta dobila največ glasov. Izvoljen je tisti kandidat, ki dobi več glasov.
158.b člen
Kandidata za predsednika in podpredsednika zbora predlaga najmanj 5 delegatov ustreznega zbora.
Posamezni delegat lahko podpre samo en predlog kandidata za predsednika in en predlog kandidata za podpredsednika zbora.
Volitve predsednika in podpredsednika zbora so tajne in se opravijo na seji zbora.
Za predsednika in podpredsednika zbora je izvoljen kandidat, ki je dobil večino glasov vseh delegatov zbora.
Če nihče izmed kandidatov ne dobi potrebne večine glasov delegatov v zboru se smiselno uporabljajo določila 158.a člena statuta.
158.c člen
Postopek predlaganja kandidata in volitve predsednika in podpredsednika skupščine občine ter predsednike in podpredsednike zborov podrobneje ureja poslovnik skupščine občine Žalec.
Po načelih, ki so določena za predlaganje kandidatov, in volitve, se v poslovniku skupščine občine uredijo tudi vprašanja v zvezi z odpoklicem s funkcije ter v zvezi s prenehanjem mandata pred potekom mandatne dobe, za katero so bili predsednik in podpredsednik skupščine ter predsedniki in podpredsedniki zborov izvoljeni.«
72. člen
159. člen se spremeni tako, da se glasi: »Predsednik skupščine občine:
– predstavlja skupščino občine in občino
– sklicuje in vodi skupne seje in skupna zasedanja zborov skupščine občine
– sprejema ukrepe iz pristojnosti predsedstva skupščine občine, kadar se zaradi vojnih razmer le-ta ne more sestati
– skrbi za javnost dela skupščine občine za uveljavljanje pravic delegatov v zvezi z opravljanjem njihove funkcije v skupščini
– podpisuje odloke in druge akte, ki jih sprejema skupščina občine, ali k njim pristopa
– opravlja druge zadeve, ki so mu dane s statutom občine, poslovnikom skupščine ali z drugimi predpisi.«
73. člen
161. člen se črta.
74. člen
163. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Pred prevzemom dolžnosti dajo predsednik in podpredsednik skupščine, predsedniki in podpredsedniki zborov naslednjo slovesno izjavo: »Izjavljam, da bom ravnal po ustavi, zakonih in statutu občine ter, da bom vestno in odgovorno opravljal svojo dolžnost.«
Predsednik in podpredsednik skupščine dasta slovesno izjavo na skupni seji zborov ob izvolitvi, predsedniki in podpredsedniki zborov pa pred predsednikom skupščine.«
75. člen
164. člen se spremeni tako, da se glasi: »Predsednik skupščine, podpredsednik skupščine ter predsedniki in podpredsedniki zborov skupščine sestavljajo predsedstvo skupščine občine.«
Pri delu predsedstva skupščine občine sodelujeta tudi predsednik izvršnega sveta in sekretar skupščine.«
76. člen
165. člen se spremeni tako, da se glasi: »Predsedstvo skupščine občine je posvetovalno in koordinacijsko telo skupščine ter opravlja predvsem naslednje naloge:
– obravnava vprašanja usklajevanja in programiranja dela zborov in delovnih teles skupščine
– skrbi za sodelovanje z drugimi skupščinami občin in s Skupščino Republike Slovenije
– skrbi za izvajanje poslovnika skupščine občine
– sprejema stališča do vprašanj, ki so skupnega pomena za delo zborov
– usklajuje delo zborov in spremlja delo delovnih teles skupščine
– predlaga program dela skupščine občine
– obravnava zadeve iz pristojnosti zborov skupščine občine
– opravlja druge zadeve, ki jih določajo statut občine in poslovnik skupščine občine ter drugi predpisi.«
77. člen
167. in 170. člen se črtata.
78. člen
V 172. členu se črta drugi stavek tretjega odstavka.
79. člen
V 173. členu se črtajo v prvem odstavku besede »sveta ta splošno ljudsko obrambo in družbeno samozaščito ter« in tretja, peta ter šesta alinea.
V zadnjem odstavku »se besedi »družbenopolitičnih organizacij« nadomesti z besedami »političnih strank«.
80. člen
174. člen se črta.
81. člen
176. člen se spremeni tako, da se glasi: »Komisija za volitve in imenovanja ter kadrovske zadeve obravnava vprašanja iz področja kadrovske politike in vprašanja iz pristojnosti skupščine občine, ki so v zvezi z volitvami, imenovanji, razrešitvami in kadrovskimi zadevami.
Pri izpolnjevanju svojih nalog pripravlja komisija predloge in mnenja ter jih posreduje zborom skupščine občine.«
82. člen
177. člen se spremeni tako, da se glasi: »Statutarnopravna komisija obravnava s stališča ustavnosti in zakonitosti ter pravnega oblikovanja predloge predpisov in drugih aktov, ki jih sprejema skupščina občine.
Statutarnopravna komisija spremlja uresničevanje statuta občine, daje pobudo za spremembo in dopolnitev statuta občine, obravnava pobude za spremembo statuta drugih pooblaščenih predlagateljev in predlaga zborom skupščine občine začetek postopka za njegovo spremembo.
Statutarnopravna komisija obravnava ter daje stališča do odlokov in drugih predpisov, ki jih sprejema skupščina občine.«
83. člen
178. člen se črta.
84. člen
Člena 180. in 181. se črtata.
85. člen
186. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Odlok in druge akte sprejmejo družbenopolitični zbor, zbor krajevnih skupnosti in zbor združenega dela enakopravno, zbor krajevnih skupnosti pa tudi samostojno.«
86. člen
Členi 187. do vključno 192. se črtajo.
87. člen
193, člen se spremeni tako, da se glasi: »Pobudo za sprejem odloka ali drugega akta lahko poda vsak delegat, vsak zbor, izvršni svet, občinski upravni organ s svojega delovnega področja in delovna telesa skupščine občine.«
88. člen
197. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Odlok oziroma drugi akt, ki ga zbori sprejemajo enakopravno, je sprejet, če so ga zbori sprejeli v enakem besedilu.
Če se zbori po dveh zaporednih obravnavah spornega vprašanja ne zedinijo glede besedila predloga odloka ali drugega akta, ali če predlog odloka, ali drugega akta ni bil sprejet v enem ali več zborih, postavijo skupno komisijo, v katero izvoli vsak zbor enako število članov. Skupna komisija pripravi predlog za uskladitev spornih vprašanj.
Če se skupna komisija ne sporazume, ali če zbori ne sprejmejo njenega sporazumnega predloga, se predlog odloži z dnevnega reda.
Če izvršni svet skupščine občine ugotovi, da je ureditev vprašanja, o katerem ni bilo doseženo soglasje nujno in bi zaradi nerešenega vprašanja lahko nastala za občino občutna škoda, ali bi bilo ogroženo nemoteno opravljanje dejavnosti oziroma zadev, ki so posebnega družbenega pomena, ali če tako zahteva eden od pristojnih zborov, odločajo o spornem vprašanju pristojni zbori skupščine občine na skupni seji.«
89. člen
V naslovu V. poglavja se črtajo besede »družbeni sveti in svet občine«.
90. člen
V 202. členu se črta 9. alinea in 25. alinea, 24. alinea se spremeni tako, da se glasi: »se povezuje s podjetji, zavodi, splošnimi združenji, zbornicami, krajevnimi skupnostmi, političnimi organizacijami, društvi z namenom izmenjave mnenj in predlogov pri pripravi in sprejemanju družbenih odločitev.«
91. člen
Za 203. členom se doda nov člen, ki se glasi: »203.a člen
Za zakonito uporabo sredstev, ki so uporabniku razporejena iz občinskega proračuna, je odgovoren predsednik izvršnega sveta kot odredbodajalec«
92. člen
204. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Izvršni svet sestavlja največ do 15 članov, skupaj s predsednikom in enim ali več podpredsedniki.
Predsednik, podpredsedniki in člani izvršnega sveta se volijo za štiri leta in so lahko izvoljeni za to funkcijo največkrat dvakrat zaporedoma.
Število članov in sestavo izvršnega sveta predlaga mandatar za predsednika izvršnega sveta, ki s sklepom skupščine občine dobi mandat za pripravo predloga kandidatov za podpredsednike in člane izvršnega sveta.«
93. člen
Za 204. členom se dodajo novi členi, ki se glasijo: »204.a člen
Kandidaturo za mandatarja za predsednika izvršnega sveta skupščine občine predlaga najmanj 10 delegatov, enega ali več zborov.
O predlaganih kandidatih se glasuje tajno na skupni seji vseh zborov.
Za mandatarja za predsednika izvršnega sveta skupščine občine je določen tisti predlagani kandidat, ki je dobil večino glasov vseh delegatov zborov.
Če nihče izmed delegatov ni dobil potrebno večino glasov delegatov se smiselno uporabljajo določila 158.a člena statuta.«
204.b člen
»Volitve predsednika, podpredsednikov in članov izvršnega sveta se opravijo najkasneje v 30 dneh po določitvi mandatarja za sestavo izvršnega sveta na skupni seji zborov skupščine občine.«
204.c člen
»Listo kandidatov za podpredsednika in člane izvršnega sveta predlaga mandatar za predsednika izvršnega sveta.
Volitve predsednika, podpredsednika in članov izvršnega sveta so tajne in se opravijo na skupni seji zborov.
Liste kandidatov za predsednika, podpredsednike in članov izvršnega sveta je sprejeta, če je zanjo glasovala večina vseh delegatov zborov.«
204. člen
»Ob izvolitvi članov izvršnega sveta imenuje skupščina občine na predlog predsednika izvršnega sveta izmed članov izvršnega sveta predstojnika občinskih upravnih organov.
Predsednik izvršnega sveta ima pravico predlagat skupščini občine razrešitev posameznih članov izvršnega sveta in izvolitev novih.«
204.d člen
»Postopek predlaganja kandidatov in volitve predsednika, podpredsednikov in članov izvršnega sveta podrobneje ureja poslovnik skupščine občine.
Po načelih, ki so določena za predlaganje kandidatov in volitev, se v poslovniku skupščine občine uredijo tudi vprašanja v zvezi z odpoklicem s funkcije v zvezi s prenehanjem mandata pred potekom mandatne dobe, za katero je bil predsednik, podpredsednik, oziroma član izvršnega sveta izvoljen.«
94. člen
208. člen se spremeni tako, da se glasi: »Predsednik, podpredsednik in člani izvršnega sveta dajo pred prevzemom dolžnosti pred predsednikom skupščine tole slovesno izjavo: »Izjavljam, da bom ravnal po ustavi, zakonih in statutu občine ter, da bom vestno in odgovorno opravljal svojo dolžnost.«
95. člen
211. člen se spremeni tako, da se glasi: »Izvršni svet skladno z določbami zakona, s svojim poslovnikom in z drugimi akti samostojno ureja svojo notranjo organizacijo, način dela in druga za njegovo delo pomembna vprašanja.«
96. člen
219. člen se spremeni tako, da se glasi: »Podrobnejša razmerja med izvršnim svetom in občinskimi upravnimi organi določa zakon.«
97. člen
Naslovi in členi 220. do vključno 228. se črtajo.
98. člen
230. člen se črta.
99. člen
Naslov 2.a točke poglavja V. se črta.
100. člen
232. člen se spremeni tako, da se glasi: »Občinski upravni organi se ustanovijo kot individualno vodeni organi in sicer kot sekretariati in uprave.
Za opravljanje določenih nalog z delovnega področja občinskega upravnega organa se lahko ustanovijo upravni organi v sestavi, če izpolnjevanje teh nalog zahteva določeno samostojnost in posebej organizirano službo.«
101. člen
Členi 232.a, 233.a, 234. in drugi odstavek 233. člena se črtajo.
102. člen
Naslovi in členi 235 do vključno 250 se črtajo. 103. člen
Naslov poglavja VII. se spremeni tako, da se glasi: »Varstvo ustavnosti in zakonitosti«.
104. člen
251. člen se spremeni tako, da se glasi: »V občini Žalec varstvo ustavnosti in zakonitosti zagotavljajo:
– skupščina občine in njeni organi
– redna sodišča in druga samoupravna sodišča
– temeljno javno tožilstvo
– organ za postopek o prekrških
– družbeni pravobranilec samoupravljanja
– javno pravobranilstvo
– postaja milice
– uprava za notranje zadeve
– pravna pomoč.
Oblike in načine uresničevanja varstva ustavnosti in zakonitosti določajo ustava in zakoni.«
105. člen
Člena 252. in 253. se črtata.
106. člen
Naslovi in členi 254. do vključno 266. se črtajo.
107. člen
VIII. poglavje postane VII. poglavje z naslovom, ki se glasi »Obramba in zaščita«.
108. člen
267. člen se spremeni tako, da se glasi: »Občina ureja in organizira obrambo ter zaščito in reševanje na svojem območju kot sestavni del obrambnega sistema in sistema zaščite in reševanja v republiki v skladu s svojimi potrebami in odločitvami republiških organov. Občina določa obrambni in varnostni načrt, sprejema organizacijske, materialne, kadrovske in druge ukrepe za razvoj obrambnega sistema ter sil in sredstev sistema zaščite in reševanja. V vojni občina organizira in vodi odpor na svojem območju v skladu s pristojnostmi, ki jih določa zakon.«
109. člen
Členi 268. do vključno 290. se črtajo.
110. člen
Naslov X. poglavja se spremeni tako, da se glasi »Obveščanje«.
111. člen
302. člen se spremeni tako, da se glasi: »Pobudo za spremembo in dopolnitev statuta lahko dajo skupščina občine, njen zbor, izvršni svet skupščine občine in statutarnopravna komisija. O uvedbi postopka za spremembo in dopolnitev statuta občine odloča skupščina občine na skupni seji zborov.
Ob odločitvi zbori tudi ugotovijo, ali gre za bistvene, oziroma pomembne načelne spremembe ali dopolnitve statuta, ali za manj pomembne spremembe in dopolnitve, za sprejem katerih velja skrajšani postopek (organizacijske spremembe, sprememba naziva itd.).«
112. člen
Tretji odstavek 303. člena se spremeni tako, da se glasi:
»O predlogu sprememb in dopolnitev statuta odločajo vsi zbori skupščine občine na skupni seji. Spremembe in dopolnitve statuta so sprejete, če zanje glasuje večina delegatov vseh zborov.«
113. člen
305. člen se črta.
114. člen
Naslov XIII. poglavja se spremeni tako, da se glasi: »Prehodne in končne določbe.«
115. člen
306. člen se spremeni tako, da se glasi: »Spremembe in dopolnitve statuta občine Žalec začnejo veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.«
116. člen
Za 306. členom se dodata nova člena, ki se glasita: »306.a člen
Z dnem veljavnosti sprememb in dopolnitev statuta občine Žalec preneha veljati odlok o sestavi Skupščine občine Žalec ter o pristojnostih skupščine in njenih zborov (Uradni list RS, št. 7/90).«
117. člen
307. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Odloki in drugi akti skupščine občine in izvršnega sveta morajo biti usklajeni s temi spremembami in dopolnitvami v roku 6 mesecev od pričetka veljavnosti sprememb in dopolnitev.«
118. člen
Za 307. členom se doda nov člen, ki se glasi: »307.a člen
V celotnem besedilu statuta občine Žalec (Uradni list SRS, št. 46/86 in 40/87) se izvršijo ustrezni terminološki popravki tako, da se črtajo besede družbenopolitične organizacije, samoupravne interesne skupnosti, delavci in delovni ljudje in nadomestijo besede »organizacije združenega dela oziroma temeljne organizacije združenega dela z besedo »podjetje« v vseh sklonih.«
Št. 021-002/91-01
Žalec, dne 27. junija 1991.
Predsednik
Skupščine občine Žalec
Milan Dobnik, prof. l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti