Uradni list

Številka 101
Uradni list RS, št. 101/2000 z dne 6. 11. 2000
Uradni list

Uradni list RS, št. 101/2000 z dne 6. 11. 2000

Kazalo

4246. Odlok o organiziranju in izvajanju pomoči družini na domu in merilih za določanje plačil storitev, stran 10773.

Na podlagi 43. in 100. člena zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 54/92, 42/94 – odl. US, 1/99, 41/99, 36/00 in 54/00), 6. člena pravilnika o standardih in normativih socialno-varstvenih storitev (Uradni list RS, št. 52/95, 2/98, 19/99 in 28/99) in 17. člena statuta Občine Medvode (Uradni list RS, št. 34/95, 47/95 in 82/98) je Občinski svet občine Medvode na 15. seji dne 24. 10. 2000 sprejel
O D L O K
o organiziranju in izvajanju pomoči družini na domu in merilih za določanje plačil storitev
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Odlok določa način in obliko izvajanja javne službe pomoči družini na domu ter merila pri plačevanju storitve.
2. člen
Pomoč družini na domu obsega socialno oskrbo za upravičence v primeru invalidnosti, starosti ter drugih primerih, ko socialna oskrba na domu lahko nadomesti institucionalno varstvo.
3. člen
Pomoč na domu kot javno službo organizira in izvaja Center za socialno delo Ljubljana – Šiška ali koncesionar.
Medsebojne pravice in obveznosti med občino in Centrom za socialno delo Ljubljana – Šiška oziroma koncesionarjem se dogovorijo s pogodbo.
II. VRSTA IN OBSEG STORITEV
4. člen
Socialna oskrba na domu obsega naslednje vrste storitev:
– gospodinjsko pomoč, kamor sodijo: prinašanje enega pripravljenega obroka ali nabava živil in priprava enega obroka hrane, pomivanje uporabljene posode, osnovno čiščenje bivalnega dela prostorov z odnašanjem smeti, postiljanje in osnovno vzdrževanje spalnega prostora;
– pomoč pri vzdrževanju osebne higiene, kamor sodijo: pomoč pri oblačenju in slačenju, pomoč pri umivanju, hranjenju, opravljanju osnovnih življenjskih potreb in nega osebnih ortopedskih pripomočkov;
– pomoč pri ohranjanju socialnih stikov, kamor sodijo: vzpostavljanje socialne mreže z okoljem, s prostovoljci in s sorodstvom, spremljanje upravičenca pri opravljanju nujnih obveznosti, informiranje ustanov o stanju in potrebah upravičenca ter priprava upravičenca na institucionalno varstvo.
III. UPRAVIČENCI
5. člen
Upravičenci do socialne oskrbe na domu so osebe, ki jim preostale psihofizične sposobnosti omogočajo, da z občasno organizirano pomočjo ohranjajo zadovoljivo duševno in telesno počutje in lahko funkcionirajo v domačem bivalnem okolju tako, da jim vsaj za določen čas ni potrebno institucionalno varstvo v zavodu ali v drugi organizirani obliki varstva.
6. člen
Storitve javne službe so pod pogoji iz prejšnjega člena dostopne:
– osebam, starim nad 65 let, ki so zaradi starosti ali pojavov, ki spremljajo starost, nesposobne za samostojno življenje;
– osebam s statusom invalida po zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb, ki po oceni pristojne komisije ne zmorejo samostojnega življenja, če stopnja in vrsta njihove invalidnosti omogočata občasno oskrbo na domu;
– drugim invalidnim osebam, ki jim je priznana pravica do tuje pomoči in nega za opravljanje večine življenjskih funkcij;
– kronično bolnim in osebam z dolgotrajnimi okvarami zdravja, ki nimajo priznanega statusa invalida, pa so po oceni Centra za socialno delo Ljubljana – Šiška brez občasne pomoči druge osebe nesposobne za življenje;
– hudo bolni otrok ali otrok s težko motnjo v telesnem ali duševnem razvoju, ki ni vključen v organizirane oblike varstva.
7. člen
Posameznik je v okviru javne službe upravičen do pomoči na domu do največ 4 ure dnevno, skupaj 20 ur tedensko oziroma največ 6 ur dnevno oziroma 30 ur tedensko, če se pomoč nudi dvema upravičencema v skupnem gospodinjstvu.
8. člen
Upravičenec, ki gre v institucionalno varstvo, izgubi pravico do storitev pomoči na domu v okviru javne službe oziroma ko več ne izpolnjuje pogojev po tem odloku.
IV. CENE STORITEV
9. člen
Osnova za plačilo je cena storitve socialne oskrbe na domu, ki jo je deležen upravičenec. Cena storitve obsega vse stroške, razen sredstev za investicije in investicijsko vzdrževanje. Storitev se zaračunava po dejansko opravljenih urah.
10. člen
Vrednost urne postavke znaša na dan uveljavitve tega odloka 1.060 tolarjev in se usklajuje z rastjo vrednosti koeficienta za izračun plač v negospodarstvu enkrat letno oziroma med letom, če se vrednost koeficienta dvigne za več kot 5%.
K cenam storitev iz okvira javne službe daje soglasje župan.
V. DOLOČANJE IN OPROSTITVE PLAČILA STORITVE
11. člen
Upravičenci in drugi zavezanci so dolžni sami plačati celotne stroške storitve. Zavezanci za plačilo storitev po tem odloku so poleg upravičenca osebe, ki jih do upravičenca veže preživninska obveznost, ki izhaja iz zakonov ali pogodbenega razmerja.
12. člen
Upravičenec ali drugi zavezanec je lahko delno ali v celoti oproščen plačila storitev socialne oskrbe. O oprostitvi plačila storitev odloča Center za socialno delo Ljubljana – Šiška tudi glede na okoliščine po prostem preudarku.
13. člen
V celoti so oproščeni plačila storitve na domu:
– upravičenci, ki so prejemniki denarne socialne pomoči po zakonu o socialnem varstvu;
– upravičenci, ki so prejemniki nadomestila za invalidnost po zakonu o varstvu duševno in telesno prizadetih oseb.
14. člen
Prispevek upravičenca k ceni storitev se določa na podlagi naslednje lestvice:
----------------------------------------------------------------
% zneska povprečne bruto
plače v RS v preteklem letu                          % prispevka
na družinskega člana                             k ceni storitev
----------------------------------------------------------------
do 60%                                                        0%
od 60 do 90%                                                 15%
od 90 do 120%                                                20%
od 120 do 140%                                               25%
nad 140%                                                     30%
----------------------------------------------------------------
15. člen
Vloga za uveljavljanje delne ali celotne oprostitve plačila se vloži pri Centru za socialno delo Ljubljana – Šiška, ki je pristojen, da v skladu s tem odlokom ugotovi potrebna dejstva in določi višino plačila z odločbo. Zoper odločbo Centra za socialno delo Ljubljana – Šiška se lahko 15 dni od prejema odločbe vloži pritožba na župana občine Medvode. Pritožba na odločbo ne zadrži obveznosti plačila, določenega z odločbo.
16. člen
Vsako spremembo dejstev in okoliščin, ki so bile podlaga za določitev plačila, je dolžan upravičenec ali zavezanec v 15 dneh sporočiti izvajalcu javne službe.
17. člen
Na podlagi odločbe o višini plačila storitev pomoči na domu izvajalec obračuna uporabniku delež cene opravljenih storitev, za razliko pa predloži obračun Občini Medvode.
VI. EVIDENTIRANJE STORITEV SOCIALNE OSKRBE
18. člen
Izvajalec javne službe pomoči na domu vodi evidenco o:
– upravičencih,
– vsebini pomoči,
– višini plačila,
– izvajalcih storitev,
– opravljenih storitvah,
– opravljenih poteh.
19. člen
Izvajalec javne službe mora občini posredovati podatke za potrebe načrtovanja in spremljanja izvajanja javne službe pomoči na domu. Izvajalec je dolžan enkrat letno Občini Medvode posredovati pisno poročilo o izvajanju javne službe.
VII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
20. člen
Določbe tega odloka, ki urejajo določitev plačila upravičenca se uporabljajo do dne, ko Vlada Republike Slovenije predpiše merila, po katerih se za upravičence in druge zavezance delno ali v celoti določajo oprostitve pri plačilu storitev.
Določbe tega odloka, ki urejajo oblikovanje cene storitev se uporabljajo do izdaje metodologije za oblikovanje cen storitev, ki jo predpiše minister, pristojen za socialno varstvo.
21. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 150-4/00
Medvode, dne 24. oktobra 2000.
Župan
Občine Medvode
Stanislav Žagar l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti