Na podlagi 36. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE), 30. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o lokalnih volitvah (Uradni list RS, št. 102/24) in 16. člena Statuta Občine Hrpelje - Kozina (Uradni list RS, št. 51/15) je Občinski svet Občine Hrpelje - Kozina na 19. redni seji dne 19. 6. 2025 sprejel
S P R E M E M B E I N D O P O L N I T V E P O S L O V N I K A
Občinskega sveta Občine Hrpelje - Kozina
V Poslovniku Občinskega sveta Občine Hrpelje - Kozina (Uradni list RS, 98/15 – uradno prečiščeno besedilo; v nadaljevanju poslovnik) se spremeni 6. člen tako, da glasi:
Občinski svet se konstituira na prvi seji po volitvah, na kateri se seznani z izidom volitev v občini, pod pogojem, da je v aktu o izidu volitev iz zakona, ki ureja lokalne volitve, ugotovljena izvolitev več kot polovice članov občinskega sveta.
Prvo sejo občinskega sveta skliče prejšnji župan. Prva seja se opravi najpozneje v 14 dneh po objavi akta o izidu volitev iz zakona, ki ureja lokalne volitve.«
V 7. členu poslovnika se črtajo 3., 4., in 5. točka prvega odstavka, 6. točka se preštevilči in postane 3. točka.
Spremeni se tretji odstavek 8. člena poslovnika tako, da glasi:
»Prvo sejo novoizvoljenega sveta vodi najstarejši član sveta.«
Črtajo se četrti, peti in šesti odstavek 8. člena.
Črta se 9. člen poslovnika.
Spremeni se 10. člen poslovnika tako, da glasi:
Mandatna doba članov občinskega sveta traja do prve seje novoizvoljenega občinskega sveta. Izvoljeni kandidat za člana občinskega sveta pridobi mandat z dnem izvolitve, izvrševati pa ga začne, ko se novi občinski svet seznani z aktom o izidu volitev iz zakona, ki ureja lokalne volitve, s katerim je ugotovljena njegova izvolitev.
Mandatna doba župana traja do prve seje novoizvoljenega občinskega sveta. Izvoljeni kandidat za župana pridobi mandat z dnem izvolitve, izvrševati pa ga začne, ko se novi občinski svet seznani z aktom o izidu volitev iz zakona, ki ureja lokalne volitve, s katerim je ugotovljena njegova izvolitev.
Če iz akta o izidu volitev iz zakona, ki ureja lokalne volitve, ni mogoče ugotoviti izvolitve župana, opravlja funkcijo župana od prve seje novega občinskega sveta do seznanitve novega občinskega sveta z aktom o izidu volitev iz zakona, ki ureja lokalne volitve, s katerim je ugotovljena izvolitev župana, najstarejši član občinskega sveta.
S prenehanjem mandata članov občinskega sveta preneha članstvo v nadzornem odboru občine ter stalnih in občasnih delovnih telesih občinskega sveta.«
Za 18. členom poslovnika se doda nov 18.a člen, ki glasi:
Župan lahko skliče sejo na daljavo s pomočjo informacijsko-komunikacijske tehnologije v primeru naravne ali druge hujše nesreče, epidemije ali drugih izrednih okoliščin, če predstavlja izvedba seje z osebno navzočimi svetniki tveganje za zdravje in varnost svetnikov, in je to nujno zaradi sprejetja odločitev, s katerimi ni mogoče odlašati. Seja se lahko skliče na daljavo tudi, če izredne okoliščine oziroma razmere niso razglašene.
V primeru seje na daljavo seja poteka v skladu z določbami tega poslovnika, razen določb, ki se nanašajo na način glasovanja, na zagotavljanje javnosti seje in na sodelovanje javnosti.
Svetniki so v prostoru, v katerem v času seje uporabljajo za medsebojno komuniciranje informacijsko-komunikacijsko tehnologijo, sami. Svetnik šteje za prisotnega na seji ves čas, ko je slikovno in zvočno prisoten.
Seja se zvočno in slikovno snema, ne pa tudi javno predvaja. Svetniki glasujejo z osebnim izrekanjem ali z elektronskim glasovanjem, preko katerega je zagotovljeno poimensko beleženje rezultatov glasovanja. Določba poslovnika, ki ureja sklic seje na pobudo najmanj četrtine svetnikov, se pri seji na daljavo ne uporablja.«
Spremeni se tretji odstavek 21. člena tako, da glasi:
»Predlog sklepa, ki je predložen na dopisno sejo, je sprejet, če je zanj glasovala večina članov občinskega sveta, ki so glasovali. Dopisne seje ni mogoče zaključiti, kadar najmanj četrtina članov sveta zahteva, da se opravi razprava na seji.«
Drugi odstavek 44. člena poslovnika se dopolni tako, da se za piko doda naslednje besedilo: »V kolikor se seja izvaja na daljavo, se navzočnost na začetku seje ugotavlja poimensko ali z glasovanjem. O poimenskem ugotavljanju navzočnosti na začetku seje se napravi uradni zaznamek.«
Tretji odstavek 47. člena poslovnika se dopolni tako, da se za piko doda naslednje besedilo: »V kolikor je omogočeno glasovanje z uporabo glasovalne naprave ali elektronsko, pozove predsedujoči člane sveta k glasovanju. Člani sveta izrazijo svojo odločitev »za« ali »proti« skladno z navodili za uporabo glasovalne naprave.«
Prvi odstavek 48. člena se dopolni tako, da se za besedo naprave doda vejica in besedilo »elektronsko«.
(1) Drugi stavek prvega odstavka 52. člena poslovnika se črta.
(2) Drugi odstavek 52. člena poslovnika se dopolni tako, da se za besedo razpravljavcev doda vejica in besedilo »kratke povzetke razprave,«.
Spremeni se 53. člen poslovnika tako, da glasi:
»Seje sveta se zvočno snemajo, lahko pa tudi neposredno audiovizualno predvajajo.
Odločitev o tem, ali se seje slikovno predvajajo, sprejme občinski svet na začetku svojega mandata s sklepom z navadno večino. Sklep velja za čas mandata.
Zvočni posnetek seje je pripomoček, ki služi za pripravo zapisnika seje sveta. V kolikor se seja neposredno audiovizualno predvaja, se izvaja zajem izključno za potrebe neposrednega predvajanja poteka seje (v živo) z namenom dodatnega zagotavljanja javnosti seje.
Zvočni posnetek seje se hrani do potrditve zapisnika seje sveta, ki je predmet zvočnega posnetka seje. Po potrditvi zapisnika, se posnetek izbriše v roku sedmih dni.
Šteje se, da je udeleženec na seji seznanjen z zvočnim snemanjem oziroma neposrednim audovizualnim predvajanjem, z namenom, zaradi katerega se zvočno snema oziroma audiovizualno predvaja ter koliko časa se zvočni posnetki hranijo. Z udeležbo udeleženec privoli v zvočno snemanje in audiovizualni prenos izključno za namene, ki so izrecno navedeni v tem poslovniku.
Zvočno snemanje in neposredno slikovno predvajanje seje sveta izvaja občinska uprava oziroma za to pooblaščeni zunanji izvajalec.«
V prvem odstavku 61. člena poslovnika se za besedo »negospodarstvo« doda vejica, beseda »in« se črta.
V 67. členu poslovnika se doda nov šesti odstavek, ki glasi:
»Seje delovnega telesa se, ne glede na določila 18.a člena tega poslovnika v zvezi s pogoji za sklic seje na daljavo, lahko skličejo na daljavo s pomočjo informacijsko-komunikacijske tehnologije. Seja delovnega telesa se ne snema.«
Za 70. členom poslovnika se doda nov 70.a člen, ki glasi:
Predlog predpisa mora vsebovati naslov predpisa, uvod, besedilo členov in obrazložitev.
Predlog predpisa z gradivom se pred uvrstitvijo na dnevni red seje sveta, objavi na spletni strani občine, da se omogoči sodelovanje javnosti pri pripravi predpisov. Gradivo obsega povzetek vsebine predloga akta s strokovnimi podlagami, ključna vprašanja in cilje. Rok za razpravo o predlogu akta je 5 dni. Po poteku roka za razpravo, predlagatelj pripravi poročilo o sodelovanju s predstavitvijo vpliva na rešitve v predlogu predpisa.
Drugi odstavek tega člena se uporablja za predpise, za katere ta poslovnik in zakonski predpisi, ki urejajo posamezno področje, ne določajo drugače.«
(1) Tretji odstavek 74. člena poslovnika se dopolni tako, da se za besedo obravnavah pika nadomesti z vejico in besedilo »razen če ta poslovnik v nadaljevanju ne določa drugače.«
(2) Doda se nov četrti odstavek 74. člena poslovnika, ki glasi: »V kolikor svet v prvi obravnavi ni imel pripomb in ni sprejel stališč, se opravi samo prva obravnava in svet na isti seji odloči o sprejemu odloka. Določila 76., 77. in 78. člena se v tem primeru ne uporabljajo.«
Črta se podpoglavje 4. Skrajšani postopek za sprejem odlokov, poglavja V. AKTI SVETA ter 82. člen poslovnika.
V drugem odstavku 86. člena poslovnika se za besedo »da« doda beseda »se«.
V prvem odstavku 87. člena poslovnika se črta besedilo »delovna telesa sveta,« in se za besedo občine doda vejica ter naslednje besedilo »če so s statutom ožji deli občine ustanovljeni«. Črta se tretji odstavek 87. člena.
V četrtem odstavku 94. člena poslovnika se črta naslednje besedilo »za skrajšani postopek«.
V tretjem odstavku 96. člena se črta beseda »skrajšanem«.
V prvem odstavku 112. člena se beseda »občin« nadomesti z besedo »občil«.
PREHODNA IN KONČNA DOLOČBA
Odločitev iz drugega odstavka 53. člena poslovnika sprejme občinski svet prvič na prvi redni seji po uveljavitvi sprememb in dopolnitev tega poslovnika.
Spremembe in dopolnitve poslovnika pričnejo veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Določbe 1., 2., 3., 4. in 5. člena se pričnejo uporabljati za prve redne lokalne volitve, razpisane po uveljavitvi teh sprememb in dopolnitev, preostale določbe pa z dnem uveljavitve teh sprememb in dopolnitev.
Št. 007-4/2015-3
Hrpelje, dne 19. junija 2025