Na podlagi dvanajstega odstavka 262. člena Zakona o letalstvu (Uradni list RS, št. 85/24) minister za obrambo izdaja
o licenciranju vojaških letalskih dispečerjev
(1) Ta pravilnik ureja pogoje in postopke za pridobitev vojaškega izkaza letalskega dispečerja (v nadaljnjem besedilu: vojaški izkaz) in pooblastil, usposabljanje in opravljanje izpitov za pridobitev vojaškega izkaza in pooblastil, pogoje za podaljšanje in obnovo veljavnosti vojaškega izkaza in pooblastil ter druge pogoje, ki jih mora izpolnjevati vojaški letalski dispečer.
(2) Za vprašanja ureditve splošnih pogojev, načinov in postopkov licenciranja, usposabljanja ter začasnega odvzema in preklica vojaških izkazov in pooblastil se uporablja pravilnik, ki ureja licenciranje vojaškega letalskega in drugega strokovnega osebja vojaškega letalstva.
(3) Za vprašanja ureditve zdravstvene sposobnosti se uporabljajo predpisi, ki urejajo zdravstveno sposobnost letalskega in drugega strokovnega osebja.
Izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, pomenijo:
– »inštruktor« je vojaška oseba, ki ima v vojaškem izkazu vpisano pooblastilo inštruktor in je s tem pooblaščena za usposabljanje in preverjanje usposobljenosti kandidatov za pridobitev, podaljšanje in obnovo vojaškega izkaza;
– »obzervacijski let« je let z namenom seznanitve z delom letalske posadke pred, med in po zaključenem letu;
– »vojaški letalski dispečer« je ustrezno usposobljena vojaška oseba za načrtovanje letalskih operacij, ki ima veljaven vojaški izkaz.
(2) Drugi izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, pomenijo enako kot izrazi, določeni v pravilniku, ki ureja licenciranje vojaškega letalskega in drugega strokovnega osebja vojaškega letalstva, zakonu, ki ureja letalstvo, podzakonskih predpisih ter drugih predpisih in aktih, ki veljajo oziroma se uporabljajo v Republiki Sloveniji za vojaško letalstvo.
(pogoji za opravljanje del)
(1) Naloge iz prvega odstavka 5. člena tega pravilnika lahko opravlja vojaška oseba, ki ima veljaven vojaški izkaz z vpisanim veljavnim pooblastilom iz prve alineje prvega odstavka 4. člena tega pravilnika ter veljavno ustrezno zdravniško spričevalo v skladu s predpisi, ki urejajo zdravstveno sposobnost letalskega in drugega strokovnega osebja (v nadaljnjem besedilu: zdravniško spričevalo).
(2) Vojaške osebe, ki ne izpolnjujejo pogojev iz prejšnjega odstavka, lahko opravljajo dela le pod strokovnim nadzorom imetnika vojaškega izkaza iz tretjega odstavka 7. člena tega pravilnika.
Pooblastili, ki se vpisujeta v vojaški izkaz, sta:
– vojaški letalski dispečer, ki se v vojaški izkaz vpiše s krajšavo »dispečer«, in
– inštruktor, ki se vojaški izkaz vpiše s kratico »INS«.
(pooblastilo vojaški letalski dispečer)
(1) Imetnik vojaškega izkaza z vpisanim pooblastilom vojaški letalski dispečer je pooblaščen za opravljanje naslednjih nalog:
1. zbiranje, obdelovanje in analiziranje podatkov in informacij, potrebnih za varen let;
2. komuniciranje z naročniki letalskih storitev in posredovanje potrebnih informacij vodji zrakoplova;
3. zagotavljanje podpore vodji zrakoplova pri načrtovanju letov s posredovanjem vseh potrebnih informacij za varno izvedbo leta;
4. zagotavljanje vseh potrebnih dovoljenj za let in pristanek;
5. določanje in izračunavanje zmogljivosti zrakoplova;
6. izdelava analize in navodil zmogljivosti zrakoplova pri vzletanju in pristajanju na posameznem letališču ter izdelava operativnega načrta leta;
7. določanje pogojev, izračunavanje in način kontrole obremenitve mase in ravnotežja zrakoplova;
8. priprava in predložitev načrta leta;
9. zagotovitev potrebne zemeljske oskrbe zrakoplova na letališčih ali vzletiščih zunaj domače baze;
10. spremljanje leta, zagotavljanje podpore vodji zrakoplova med izvajanjem leta in oddaja spremembe načrta leta;
11. poročanje o izvedenem letu;
12. arhiviranje dokumentacije o letu v skladu s predpisi, ki urejajo arhiviranje dokumentacije v letalstvu.
(2) Kandidat za imetnika vojaškega izkaza mora za vpis pooblastila vojaški letalski dispečer izpolnjevati naslednje pogoje:
– najmanj izobrazba, pridobljena po izobraževalnih programih za pridobitev srednje izobrazbe oziroma srednje strokovne izobrazbe, ki je po zakonu, ki ureja slovensko ogrodje kvalifikacij, uvrščena na 5. raven slovenskega ogrodja kvalifikacij;
– veljavna licenca letalskega dispečerja, ki jo je izdala Javna agencija za civilno letalstvo Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: licenca agencije);
– opravljeno delo pod strokovnim nadzorom iz tretjega odstavka 7. člena tega pravilnika;
– zdravniško spričevalo.
(1) Imetnik vojaškega izkaza z vpisanim pooblastilom inštruktor je pooblaščen za opravljanje naslednjih nalog:
– usposabljanje in preverjanje usposobljenosti kandidatov za pridobitev vojaškega izkaza;
– preverjanje usposobljenosti imetnikov vojaškega izkaza pred podaljšanjem ali obnovo vojaškega izkaza.
(2) Imetnik vojaškega izkaza mora za vpis pooblastila inštruktor izpolnjevati naslednje pogoje:
– je najmanj tri leta izvajal privilegije iz vojaškega izkaza s pooblastilom vojaški letalski dispečer;
– ima veljavno licenco agencije s pooblastilom inštruktorja letalskega dispečerja ali je uspešno končal teoretični del posebnega izpita za inštruktorja v skladu s pravilnikom, ki ureja licenciranje letalskega dispečerja.
(3) Pooblastilo inštruktor je veljavno le ob veljavnem pooblastilu vojaški letalski dispečer.
(opravljanje dela pod strokovnim nadzorom)
(1) Kandidat za vojaškega letalskega dispečerja mora uspešno opraviti delo pod strokovnim nadzorom iz drugega odstavka tega člena v obsegu, določenem z načrtom uvajanja, ki ga potrdi Vojaški letalski organ (v nadaljnjem besedilu: VLO).
(2) Delo pod strokovnim nadzorom se opravlja po načrtu uvajanja iz prejšnjega odstavka in obsega:
1. poznavanje organizacijske strukture Slovenske vojske (v nadaljnjem besedilu: SV) in letalskih enot v sestavi SV;
2. poznavanje standardov, postopkov in predpisov, ki veljajo oziroma se uporabljajo za državne zrakoplove v okviru nalog iz prvega odstavka 5. člena tega pravilnika;
3. poznavanje zrakoplovov, ki se uporabljajo v SV, in njihovih zmogljivosti;
4. posebnosti načrtovanja letenja zrakoplovov v zračnem prostoru drugih držav;
5. poznavanje programskih orodij za načrtovanje vojaških letalskih operacij;
6. izvedbo nalog iz prvega odstavka 5. člena tega pravilnika za minimalno 30 letov.
(3) Strokovni nadzor iz prejšnjega odstavka opravlja inštruktor ali vojaška oseba z veljavnim vojaškim izkazom in petimi leti delovnih izkušenj vojaškega letalskega dispečerja, ki o opravljenem delu kandidata za vojaškega letalskega dispečerja dajo pisno mnenje.
(4) Po opravljenem delu pod strokovnim nadzorom iz drugega odstavka tega člena kandidat za vojaškega letalskega dispečerja pristopi k izpitu pred izpitno komisijo v skladu z 10. členom tega pravilnika.
(1) Vojaški izkaz je listina, ki jo izda VLO na obrazcu, ki je kot Priloga sestavni del tega pravilnika.
(2) V vojaški izkaz se vpišejo vrsta in datum veljavnosti pooblastila ter morebitne opombe in omejitve.
(1) K vlogi za izdajo vojaškega izkaza s pooblastilom vojaški letalski dispečer mora kandidat poleg zahtev iz pravilnika, ki ureja licenciranje vojaškega letalskega in drugega strokovnega osebja vojaškega letalstva, priložiti:
– kopijo veljavne licence agencije;
– pisno mnenje iz tretjega odstavka 7. člena tega pravilnika.
(2) K vlogi za vpis pooblastila inštruktor mora imetnik vojaškega izkaza poleg zahtev iz pravilnika, ki ureja licenciranje vojaškega letalskega in drugega strokovnega osebja vojaškega letalstva, priložiti:
– kopijo veljavne licence agencije s pooblastilom inštruktorja letalskega dispečerja, ali dokazilo o uspešno končanem teoretičnem delu posebnega izpita za inštruktorja v skladu s pravilnikom, ki ureja licenciranje letalskega dispečerja;
– potrdilo vojaške enote, da je najmanj tri leta izvajal privilegije iz vojaškega izkaza s pooblastilom vojaškega letalskega dispečerja.
(izpit za pridobitev vojaškega izkaza)
(1) Kandidat za pridobitev vojaškega izkaza s pooblastilom vojaški letalski dispečer opravi izpit pred izpitno komisijo v skladu s pravilnikom, ki ureja licenciranje vojaškega letalskega in drugega strokovnega osebja vojaškega letalstva.
(2) Izpit iz prejšnjega odstavka je uspešno opravljen, če kandidat na teoretičnem oziroma praktičnem izpitu pravilno odgovori na vsaj 80 odstotkov zastavljenih vprašanj.
(veljavnost vojaškega izkaza in pooblastil)
Veljavnost vojaškega izkaza je tri leta in je vezana na veljavnost vpisanih pooblastil.
(podaljšanje veljavnosti vojaškega izkaza)
(1) Imetnik vojaškega izkaza vloži pisno vlogo za podaljšanje veljavnosti vojaškega izkaza v skladu s pravilnikom, ki ureja licenciranje vojaškega letalskega in drugega strokovnega osebja vojaškega letalstva.
(2) Vlogo za podaljšanje veljavnosti vojaškega izkaza imetnik vojaškega izkaza vloži najpozneje 30 dni, vendar ne več kot 60 dni pred potekom veljavnosti vojaškega izkaza.
(3) K vlogi za podaljšanje veljavnosti vojaškega izkaza mora imetnik vojaškega izkaza ob izpolnjevanju pogojev iz pravilnika, ki ureja licenciranje vojaškega letalskega in drugega strokovnega osebja vojaškega letalstva, priložiti še:
– potrdilo vojaške enote, da je v času veljavnosti vojaškega izkaza opravljal dela in naloge vojaškega letalskega dispečerja najmanj 150 delovnih dni ali da je ta dela opravljal najmanj 50 delovnih dni in da je inštruktor ali oseba, ki jo je pooblastil VLO, preverila njegovo strokovno usposobljenost;
– potrdilo vojaške enote, da je imel v 12 mesecih pred vložitvijo vloge za podaljšanje veljavnosti vojaškega izkaza opravljen najmanj en obzervacijski let.
(obnova veljavnosti vojaškega izkaza)
(1) Po prenehanju veljavnosti vojaškega izkaza vojaška oseba vloži vlogo za obnovo veljavnosti vojaškega izkaza.
(2) Če je vloga za obnovo veljavnosti vojaškega izkaza vložena po poteku veljavnosti vojaškega izkaza, vendar ne več kot 30 dni po poteku, mora biti v njej podan razlog za zamudo z obrazložitvijo.
(3) Če je vloga za obnovo veljavnosti vojaškega izkaza vložena več kot 30 dni in ne več kot eno leto po poteku veljavnosti vojaškega izkaza, mora imetnik vojaškega izkaza za obnovo uspešno opraviti izpit iz 10. člena tega pravilnika.
(4) Če je vloga za obnovo veljavnosti vojaškega izkaza vložena več kot eno leto po poteku veljavnosti vojaškega izkaza, mora vojaška oseba k vlogi za obnovo veljavnosti vojaškega izkaza priložiti dokazila iz prvega odstavka 9. člena tega pravilnika.
IV. PREHODNI IN KONČNA DOLOČBA
(priznanje pridobljenih privilegijev)
(1) Vojaškim osebam, ki so do uveljavitve tega pravilnika že imele licenco agencije in so opravljale dela vojaškega letalskega dispečerja najmanj tri leta, VLO na podlagi vloge za izdajo vojaškega izkaza in vpis pooblastila vojaški letalski dispečer izda vojaški izkaz z vpisanim pooblastilom vojaški letalski dispečer.
(2) K vlogi iz prejšnjega odstavka mora vojaška oseba priložiti:
– kopijo veljavne licence agencije;
– zdravniško spričevalo;
– potrdilo vojaške enote o opravljenem delu vojaškega letalskega dispečerja iz prejšnjega odstavka.
(3) Če ima imetnik licence agencije v licenci vpisano pooblastilo inštruktor, VLO, na podlagi vloge iz prejšnjega odstavka, v vojaški izkaz poleg pooblastila vojaški letalski dispečer vpiše pooblastilo inštruktor.
(načrti uvajanja in vsebine preverjanj usposobljenosti)
Vojaške osebe iz tretjega odstavka 7. člena tega pravilnika v treh mesecih od uveljavitve tega pravilnika pripravijo načrte uvajanja in vsebine preverjanj usposobljenosti, ki jih potrdi VLO.
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne 5. oktobra 2025.
Št. 0070-27/2024-12
Ljubljana, dne 26. junija 2025
EVA 2024-1911-0014