Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena Ustave Republike Slovenije izdajam
o razglasitvi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o maturi (ZMat-C)
Razglašam Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o maturi (ZMat-C), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 18. junija 2025.
Št. 003-02-1/2025-165
Ljubljana, dne 26. junija 2025
O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O MATURI (ZMat-C)
1. člen
V Zakonu o maturi (Uradni list RS, št. 1/07 – uradno prečiščeno besedilo, 46/16 – ZOFVI-K in 37/24) se besedilo 3. člena spremeni tako, da se glasi:
»Poklicna matura je državni izpit.
S poklicno maturo kandidati dokazujejo doseganje standardov znanj, ki so določeni s cilji izobraževalnih programov srednjega tehniškega in drugega strokovnega izobraževanja, poklicno-tehniškega izobraževanja in poklicnega tečaja.
Poklicna matura je oblika zaključnega izpita. Z opravljeno poklicno maturo kandidat pridobi srednjo strokovno izobrazbo.
Poklicna matura se lahko opravlja v dveh oblikah:
– poklicna matura iz štirih predmetov, od tega iz dveh predmetov skupnega dela poklicne mature in dveh predmetov izbirnega dela poklicne mature ali
– poklicna matura iz petih predmetov, od tega iz treh predmetov skupnega dela splošne mature iz prve alineje prvega odstavka in drugega odstavka 7.a člena tega zakona v skladu z določbami, ki veljajo za splošno maturo, temeljnega strokovnoteoretičnega predmeta ter enega predmeta izbirnega dela.
S poklicno maturo iz prve alineje prejšnjega odstavka kandidati dokazujejo usposobljenost za višji in visokošolski strokovni študij, s poklicno maturo iz druge alineje prejšnjega odstavka pa tudi usposobljenost za tiste univerzitetne in enovite magistrske študije, ki vpis s poklicno maturo s petimi predmeti omogočajo v svojih študijskih programih.«.
V 7. členu se naslov člena spremeni tako, da se glasi: »(predmeti skupnega dela poklicne mature iz štirih predmetov)«.
V prvem odstavku se v napovednem stavku za besedo »mature« doda besedilo »iz štirih predmetov«.
V drugem odstavku se za besedo »mature« doda besedilo »iz štirih predmetov«.
V tretjem odstavku se za besedo »mature« doda besedilo »iz štirih predmetov«.
Za 7. členom se doda nov 7.a člen, ki se glasi:
(predmeti skupnega dela poklicne mature iz petih predmetov)
Predmeti skupnega dela poklicne mature iz petih predmetov so:
– slovenščina, matematika in tuj jezik na ravni splošne mature,
– izpit iz temeljnega strokovnoteoretičnega predmeta.
Na območjih, kjer živi italijanska narodna skupnost, je v šolah z italijanskim učnim jezikom predmet skupnega dela poklicne mature iz petih predmetov namesto slovenščine italijanščina, na območjih, kjer živi madžarska narodna skupnost, pa lahko kandidat izbere slovenščino ali madžarščino.
Predmeti skupnega dela poklicne mature iz petih predmetov so obvezni za vse kandidate, ki opravljajo poklicno maturo iz petih predmetov. Temeljni strokovnoteoretični predmet kot predmet skupnega dela poklicne mature iz petih predmetov določi Strokovni svet Republike Slovenije za poklicno in strokovno izobraževanje.«.
V 8. členu se naslov člena spremeni tako, da se glasi: »(predmeti izbirnega dela poklicne mature iz štirih predmetov)«.
V prvem odstavku se v napovednem stavku besedi »poklicna mature« nadomestita z besedilom »poklicne mature iz štirih predmetov«.
V drugem odstavku se za besedo »mature« doda besedilo »iz štirih predmetov«.
V tretjem odstavku se za besedo »mature« doda besedilo »iz štirih predmetov«.
Za 8. členom se doda nov 8.a člen, ki se glasi:
(predmet izbirnega dela poklicne mature iz petih predmetov)
Predmet izbirnega dela poklicne mature iz petih predmetov je izdelek, storitev, seminarska naloga z zagovorom ali izpit iz predmeta oziroma vsebine.
Predmet iz prejšnjega odstavka določi Strokovni svet Republike Slovenije za poklicno in strokovno izobraževanje na predlog Državne komisije za poklicno maturo.«.
V 14. členu se peta alineja spremeni tako, da se glasi:
»− sprejme letno maturitetno poročilo o poklicni maturi do 1. decembra v koledarskem letu in ga predloži ministru, Strokovnemu svetu Republike Slovenije za splošno izobraževanje, Strokovnemu svetu Republike Slovenije za poklicno in strokovno izobraževanje, Strokovnemu svetu Republike Slovenije za izobraževanje odraslih ter pošlje univerzam in samostojnim visokošolskim zavodom;«.
Besedilo 25. člena se spremeni tako, da se glasi:
»Izpite iz posameznih predmetov splošne mature lahko opravlja kandidat, ki je že opravil splošno maturo ali poklicno maturo iz petih predmetov oziroma kandidat, ki opravlja poklicno maturo iz petih predmetov, ter kandidat, ki mu je bilo spričevalo, pridobljeno v tujini, vrednoteno kot maturitetno spričevalo, če so ti predmeti pogoj za vpis v visokošolski študijski program oziroma se upoštevajo pri izbiri kandidatov za vpis v tak program.«.
Besedilo 29. člena se spremeni tako, da se glasi:
»Poklicna matura se opravlja v spomladanskem in jesenskem izpitnem roku.«.
Besedilo 39. člena se spremeni tako, da se glasi:
»Kandidat je opravil poklicno maturo iz štirih predmetov, če je pri vseh maturitetnih predmetih poklicne mature iz štirih predmetov dosegel pozitivno oceno.
Ne glede na prejšnji odstavek šolska maturitetna komisija za poklicno maturo kandidatu, ki je opravljal poklicno maturo iz štirih predmetov in je pri enem predmetu dosegel vsaj 80 % točk, potrebnih za pozitivno oceno, določi oceno tega izpita zadostno (2), če je pri vsakem od preostalih treh predmetov dosegel oceno najmanj dobro (3).
Ne glede na prvi odstavek tega člena šolska maturitetna komisija za poklicno maturo kandidatu, ki je opravljal poklicno maturo iz petih predmetov in pri matematiki ali tujem jeziku ni dosegel pozitivne ocene, pri enem izmed ostalih štirih predmetov pa je dosegel vsaj 80 % točk, potrebnih za pozitivno oceno, določi oceno tega izpita zadostno (2), če je pri vsakem od preostalih treh predmetov dosegel oceno najmanj dobro (3) in s tem prizna uspešno opravljeno poklicno maturo iz štirih predmetov.
Kandidat je opravil poklicno maturo iz petih predmetov, če je pri vseh maturitetnih predmetih poklicne mature iz petih predmetov dosegel pozitivno oceno.
Ne glede na prejšnji odstavek šolska maturitetna komisija za poklicno maturo kandidatu, ki je opravljal poklicno maturo iz petih predmetov in je pri enem predmetu dosegel vsaj 80 % točk, potrebnih za pozitivno oceno, določi oceno tega izpita zadostno (2), če je pri vsakem od preostalih štirih predmetov ocenjen pozitivno in je vsaj pri dveh izmed njih dosegel oceno najmanj dobro (3).«.
V 42. členu se v drugem odstavku za besedilom »negativno oceno predmeta« doda besedilo »ali izboljšuje oceno predmeta«.
58. člen se spremeni tako, da se glasi:
Z globo od 100 do 1.000 eurov se za prekršek kaznuje posameznik, ki se kot nepooblaščena oseba seznani z dokumenti in podatki, ki so izpitna tajnost pri maturi, če ne zavaruje dokumentov in podatkov pred razkritjem ali omogoči razširjanje informacij, ki so izpitna tajnost pri maturi (54. člen).
Z globo od 1.000 do 2.000 eurov se za prekršek kaznuje posameznik, ki kot pooblaščena oseba za dostop do dokumentov in podatkov, ki so izpitna tajnost pri maturi, teh ne zavaruje pred razkritjem ali omogoči njihovo razširjanje ali ne obvesti pravočasno pristojnih organov o njihovem razkritju (54. člen).
Z globo od 1.000 do 2.000 eurov se za prekršek kaznuje odgovorna oseba pravne osebe ali odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika ali odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ali odgovorna oseba državnega organa:
1. če ne izvaja predpisanih postopkov in ukrepov za varovanje dokumentov in podatkov, ki so izpitna tajnost pri maturi (54. člen in 57.a člen);
2. če dokumentov in podatkov, ki so izpitna tajnost pri maturi, ne označi s predpisanimi oznakami (54. člen);
3. če ne organizira notranjega nadzora nad varovanjem dokumentov in podatkov, ki so izpitna tajnost pri maturi (57.a člen);
4. če da dokumente in podatke, ki so izpitna tajnost pri maturi, oziroma kako drugače omogoči dostop do njih drugi pravni osebi ali samostojnemu podjetniku posamezniku ali posamezniku, ki samostojno opravlja dejavnost, ki opravlja posamezne storitve v zvezi s temi dokumenti, ne da bi se predhodno prepričala, da ima zagotovljene ukrepe za njihovo varovanje (54. člen);
5. če dovoli oziroma kako drugače omogoči dostop do dokumentov in podatkov, ki so izpitna tajnost pri maturi, osebi, ki po obsegu ali vsebini nima pooblastila za dostop do njih (54. člen).«.
(podaljšanje in začetek uporabe)
Spremenjeni 3., 7., 8., 25. in 39. člen ter nova 7.a in 8.a člen zakona se začnejo uporabljati v šolskem letu 2030/2031.
Spremenjena peta alineja 14. člena in spremenjeni 29. člen zakona se začneta uporabljati v šolskem letu 2026/2027.
Do začetka uporabe spremenjenih 3., 7., 8., pete alineje 14., 25., 29. in 39. člena zakona se uporabljajo 3., 7., 8., peta alineja 14., 25., 29. in 39. člen Zakona o maturi (Uradni list RS, št. 1/07 – uradno prečiščeno besedilo, 46/16 – ZOFVI-K in 37/24).
Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 602-03/25-6/25
Ljubljana, dne 18. junija 2025
EPA 2039-IX
mag. Urška Klakočar Zupančič