Uradni list

Številka 30
Uradni list RS, št. 30/2016 z dne 25. 4. 2016
Uradni list

Uradni list RS, št. 30/2016 z dne 25. 4. 2016

Kazalo

1293. Pravilnik o dodeljevanju finančnih spodbud za pospeševanje razvoja podjetništva v Občini Pivka za obdobje 2016–2020, stran 4442.

  
Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – UPB, 76/08, 79/09 in 51/10), 2. člena Zakona o spremljanju državnih pomoči (Uradni list RS, št. 37/04) in 16. člena Statuta Občine Pivka (Uradni list RS, št. 58/99, 77/00, 24/01, 110/05, 52/07, 54/10 in 111/13) je Občinski svet Občine Pivka na 9. redni seji dne 14. 4. 2016 sprejel
P R A V I L N I K 
o dodeljevanju finančnih spodbud za pospeševanje razvoja podjetništva v Občini Pivka za obdobje 2016–2020
I. SPLOŠNE DOLOČBE 
1. člen 
(1) S tem pravilnikom se določajo nameni, ukrepi, pogoji in upravičenci ter postopki dodeljevanja finančnih spodbud za pospeševanje razvoja podjetništva v Občini Pivka.
(2) Namen tega pravilnika je prispevati k podpornemu okolju za potencialne podjetnike in delujoča podjetja v vseh fazah njihovega razvoja ter prispevati k njihovi rasti.
2. člen 
(1) Sredstva za sofinanciranje po tem pravilniku se zagotavljajo iz občinskega proračuna, njihovo višino določi občinski svet z odlokom o proračunu za tekoče leto. Sredstva se dodeljujejo skladno z veljavnimi predpisi s področja javnih financ in skladno z veljavnimi predpisi davčne zakonodaje.
(2) Finančne spodbude na podlagi tega pravilnika, se dodeljujejo v obliki dotacij oziroma subvencij, skladno z Uredbo Komisije EU št. 1407/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 352/1, z dne 24. 12. 2013).
3. člen 
Posamezni izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo naslednji pomen:
1. »Podjetje« je gospodarski subjekt, organiziran kot gospodarska družba ali samostojni podjetnik posameznik.
2. »Mikro podjetje« je podjetje, ki izpolnjuje dve od treh meril, in sicer: povprečno število delavcev v poslovnem letu ne presega 10, čisti prihodki od prodaje ne presegajo 2.000.000 evrov in vrednost aktive ne presega 2.000.000 evrov.
3. »Malo podjetje« je podjetje, ki ni mikro podjetje in izpolnjuje dve od treh meril, in sicer: povprečno število delavcev v poslovnem letu ne presega 50, čisti prihodki od prodaje ne presegajo 8.800.000 evrov in vrednost aktive ne presega 4.400.000 evrov.
4. »Srednje podjetje« je podjetje, ki ni mikro podjetje in ni malo podjetje in izpolnjuje dve od treh meril, in sicer: povprečno število delavcev v poslovnem letu ne presega 250, čisti prihodki od prodaje ne presegajo 35.000.000 evrov in vrednost aktive ne presega 17.500.000 eurov.
5. »Veliko podjetje« je podjetje, ki po opredelitvah iz druge do četrte točke tega člena ni mikro, majhno ali srednje podjetje.
6. »Enotno podjetje« pomeni vsa podjetja, ki so med seboj najmanj v enem naslednjih razmerij:
a) podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja,
b) podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovodnega ali nadzornega organa drugega podjetja,
c) podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe, sklenjene z navedenim podjetjem, ali določbe v njegovi družbeni pogodbi ali statutu,
d) podjetje, ki je delničar ali družbenik drugega podjetja, na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki navedenega podjetja edino nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja,
e) podjetja, ki so v katerem koli razmerju iz prve do četrte alineje te točke preko enega ali več drugih podjetij, prav tako veljajo za enotno podjetje.
II. UPRAVIČENCI 
4. člen 
Upravičenci do pomoči po tem pravilniku so podjetja, ki imajo sedež v Občini Pivka ali investirajo na območju Občine Pivka, fizične osebe, ki so pri pristojnem organu vložile zahtevo za izdajo dovoljenja za opravljanje dejavnosti oziroma na pristojnem sodišču vložile priglasitev za vpis v sodni register in zahtevi priložile vse predpisane dokumente za ustanovitev gospodarske družbe ter drugi subjekti v skladu s tem pravilnikom.
5. člen 
(1) Do spodbud po tem pravilniku niso upravičena podjetja:
– iz sektorjev ribištva in akvakulture, kakor ju zajema Uredba Sveta (ES) št. 104/2000,
– iz sektorjev primarne proizvodnje kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti,
– iz sektorjev predelave in trženja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti v naslednjih primerih:
– če je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine zadevnih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih zadevna podjetja dajo na trg ali
– če je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce, ki nimajo poravnanih finančnih obveznosti do Občine Pivka ter do drugih pravnih oseb katerih ustanoviteljica je Občina Pivka,
– ki nimajo plačanih vseh davkov in prispevkov ter poravnanih obveznosti do delavcev,
– ki so v težavah v skladu s Smernicami Skupnosti o državnih pomočeh za reševanje in prestrukturiranje podjetij v težavah (Uradni list C 244 z dne 1. 10. 2004, str. 2) in z Zakonom o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb v težavah (Uradni list RS, št. 44/07 – UPB2, 51/11, 39/13 in 56/13). Podjetja, ki delujejo manj kot tri leta od registracije, se ne štejejo kot podjetja v težavah v smislu Smernic Skupnosti o državni pomoči za reševanje in prestrukturiranje podjetij v težavah, razen če izpolnjujejo merila za stečajni postopek po predpisih, ki urejajo finančno poslovanje podjetij. Podjetje je v težavah:
 v primeru kapitalskih družb, kadar tekoča izguba skupaj s prenesenimi izgubami preteklih let, doseže polovico osnovnega kapitala in je tekoča izguba v zadnjih dvanajstih mesecih dosegla višino četrtine osnovnega kapitala,
 v primeru osebnih družb, kadar tekoča izguba skupaj s prenesenimi izgubami preteklih let, doseže polovico kapitala, ki je prikazan v računovodski evidenci in je tekoča izguba v zadnjih dvanajstih mesecih dosegla višino četrtine kapitala, ki je prikazan v računovodskih izkazih,
 če je v postopku prisilne poravnave, stečaja ali likvidacije.
(2) Prav tako do spodbud po tem pravilniku niso upravičeni:
– subjekti, ki so že prejeli sredstva po tem pravilniku, vendar sredstev niso porabili namensko,
– subjekti, ki so že koristili pomoč za posamezne namene do višine, ki jo omogočajo posamezna pravila državnih pomoči.
6. člen 
(1) Pomoč po tem pravilniku ne sme biti:
– namenjena izvozu oziroma z izvozom povezane dejavnosti v tretje države ali države članice, kot je pomoč, neposredno povezana z izvoženimi količinami, z ustanovitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo;
– pogojena s prednostno rabo domačih proizvodov pred uvoženimi;
– dodeljena za nabavo vozil za prevoz tovora v podjetjih, ki opravljajo komercialni cestni tovorni prevoz.
(2) Če podjetje opravlja dejavnost v sektorjih, ki so po tem pravilniku izključeni in v sektorjih, ki niso izključeni, se de minimis pomoč lahko dodeli, če je zagotovljeno ločeno računovodstvo med stroški. Enako velja za podjetja v sektorjih, za katere se uporabljajo nižje zgornje meje de minimis.
III. ZGORNJA MEJA IN AKUMULACIJA POMOČI 
7. člen 
(1) Skupni znesek pomoči, dodeljen enotnemu podjetju na podlagi pravil de minimis, ne sme presegati 200.000,00 EUR v obdobju zadnjih treh proračunskih let, ne glede na obliko in namen pomoči ter ne glede na to, ali se pomoč dodeli iz sredstev države, občine ali EU. V primeru podjetij, ki delujejo v komercialnem cestnem tovornem prevozu, znaša zgornja dovoljena meja pomoči 100.000,00 EUR.
(2) To določilo ne velja v potniškem prometu in pri integriranih storitvah, pri čemer je dejanski prevoz le element storitve.
8. člen 
(1) Pomoči po pravilu de minimis, se lahko seštevajo z drugimi pomočmi za iste upravičene stroške, vendar le do višine največje dovoljene intenzivnosti teh pomoči.
(2) Pomoči po pravilu de minimis se seštevajo tudi same s sabo.
(3) Pomoč de minimis ne sme kumulirati z državno pomočjo v zvezi z istimi upravičenimi stroški ali državno pomočjo za isti ukrep za financiranje tveganja, če bi se s takšno kumulacijo presegla največja intenzivnost pomoči ali znesek pomoči.
(4) Pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013, lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 360/2012 do zgornje meje, določene v uredbi 360/2012.
(5) Pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z drugimi uredbami de minimis do ustrezne zgornje meje (200.000 oziroma 100.000 EUR).
(6) Prejemnika pomoči se pisno obvesti o predvidenem znesku pomoči ter da je pomoč dodeljena popravilu de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 352, 24. 12. 2013).
(7) Občina Pivka bo evidence o individualni pomoči de minimis hranila 10 let od datuma dodelitve pomoči.
9. člen 
Upravičenci morajo pred dodelitvijo sredstev podati izjavo:
– o že prejetih de minimis pomočeh, vključno z navedbo pri katerih dajalcih in v kakšnem znesku ter o kandidaturi za de minimis pomoč in o že odobreni in še ne izplačani de minimis pomoči,
– drugih že prejetih (ali zaprošenih) pomočeh za iste upravičene stroške,
– da za iste namene niso pridobili sredstev iz državnega proračuna ali iz mednarodnih virov,
– o povezanih družbah ter o združitvi oziroma razdelitvi podjetij.
IV. UKREPI POMOČI 
10. člen 
Ukrepi pomoči po tem pravilniku so:
1. Subvencioniranje stroškov za delovanje mladih podjetij
2. Spodbujanje izobraževanja in usposabljanja
3. Spodbujanje promocijskih aktivnosti
4. Spodbujanje izgradnje turistične infrastrukture
5. Spodbujanje priprav projektov.
1. Subvencioniranje stroškov za delovanje mladih podjetij
11. člen 
Namen pomoči je olajšati delovanje mladih podjetij in spodbujati nastanek novih, subvencionirati stroške njihovega poslovanja ter prispevati k ugodnejšemu okolju za razvoj podjetništva.
12. člen 
Upravičeni stroški so:
– stroški računovodskih storitev (npr. upravičeni so tudi stroški nabave in vzdrževanja programske opreme, pomoči in svetovanja pri uporabi računalniških programov ipd.),
– stroški pavšalnega prispevka za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za zavezance, ki opravljajo dejavnost kot postranski poklic.
13. člen 
Upravičenci do pomoči so mikro podjetja in samostojni podjetniki posamezniki, ki:
– imajo sedež in poslovne prostore na območju Občine Pivka,
– nimajo neporavnanih zapadlih obveznosti do Republike Slovenije,
– delujejo največ 3 leta,
– katerih dejavnosti niso izločene iz shem državnih pomoči v Evropski uniji.
14. člen 
(1) Višina sredstev oziroma višina sofinanciranja se določi z razpisom, lahko se sofinancira do 100 % upravičenih stroškov.
(2) Instrument dodeljevanja sredstev so subvencije.
2. Spodbujanje izobraževanja in usposabljanja
15. člen 
Namen pomoči je spodbujanje izobraževanja in usposabljanja podjetnikov ter zaposlenih v podjetjih z namenom doseganja dokvalifikacije in s tem izboljšanja izobrazbene strukture kadrov, kar omogoča lažje razvijanje in ohranjanje konkurenčnih prednosti ter prispeva k inovativnosti podjetij.
16. člen 
Upravičeni stroški so stroški izobraževanja in usposabljanja za pridobitev javno priznane kvalifikacije oziroma poklicne prekvalifikacije in dokvalifikacije.
17. člen 
Upravičenci do pomoči so mikro podjetja in samostojni podjetniki posamezniki, ki imajo sedež v Občini Pivka, pri čemer se:
– upoštevajo vsa veljavna izobraževanja, ki pripomorejo k prekvalifikaciji oziroma dokvalifikaciji kadrov,
– ne upoštevajo se izobraževanja, ki pripomorejo k pridobitvi višje stopnje izobrazbe oziroma sodijo v javno veljavni izobraževalni program.
18. člen 
(1) Višina sredstev oziroma sofinanciranja se določi z javnim razpisom in ne sme presegati 50 % upravičenih stroškov.
(2) Instrument dodeljevanja sredstev so subvencije.
3. Spodbujanje promocijskih aktivnosti
19. člen 
Namen pomoči je spodbujanje sodelovanja podjetij in samostojnih podjetnikov posameznikov, spodbujanje udeležbe na sejmih in razstavah doma in v tujini ter s tem promoviranje razvoja novih proizvodov in storitev.
20. člen 
Upravičeni stroški so:
– stroški najema sejemskega prostora in postavitve stojnice na sejmu ali razstavi doma ali v tujini za udeležbo na določenem sejmu ali razstavi,
– stroški priprave in organizacije promocijskih akcij podjetij (npr. najem tehnične in druge prireditvene opreme, stroški oglaševanja in izdelave promocijskega materiala prireditve, oglaševanje prireditve, stroški programa zunanjih izvajalcev ipd.),
– stroški priprave in tiska promocijskega materiala in izdelkov.
21. člen 
Upravičenci so mikro podjetja, ki imajo sedež ali poslovno enoto v Občini Pivka.
22. člen 
(1) Višina sredstev oziroma višina sofinanciranja se določi z javnim razpisom in ne sme presegati 50 % upravičenih stroškov.
(2) Instrument dodeljevanja sredstev so subvencije.
4. Spodbujanje izgradnje turistične infrastrukture
23. člen 
Sofinancira se ureditev turistične infrastrukture in opreme (npr. turističnih nastanitev, ureditev eko kampa, info točke, ureditev turističnih točk kulturno zgodovinske dediščine ter turističnih točk, ki spodbujajo naravoslovni turizem in ohranjanje narave ipd.).
24. člen 
Upravičeni stroški so:
– stroški gradnje (npr. pripravljalna dela, rušitvena dela, gradbena dela, obrtniška dela, instalacije ipd.),
– stroški nakupa in ureditve opreme.
Stroški nakupa opreme, ki bi se uporabljala za nadaljnjo izposojo (npr. kolesa ipd.), niso upravičeni do sofinanciranja.
Investicija v naložbo za katero je vlagatelj pridobil sofinanciranje, se mora v Občini Pivka ohraniti vsaj 3 leta.
25. člen 
Upravičenci so samostojni podjetniki posamezniki, sobodajalci ter mikro podjetja, ki imajo sedež ali poslovno enoto v Občini Pivka.
26. člen 
(1) Višina sredstev oziroma višina sofinanciranja se določi z javnim razpisom in znaša na posamezno največ do 50 % upravičenih stroškov investicije.
(2) Instrument dodeljevanja sredstev so subvencije.
5. Spodbujanje priprav projektov
27. člen 
Namen pomoči je spodbujanje priprav projektov ter s tem povečanje možnosti za pridobivanje dodatnih sredstev za sofinanciranje lastnih projektov in aktivnosti.
28. člen 
Upravičeni stroški so:
– splošni stroški: plačila za storitve arhitektov, stroški pridobitve gradbene dokumentacije, stroški izdelave poslovnega načrta.
29. člen 
Upravičenci so mikro podjetja ter samostojni podjetniki posamezniki, ki imajo sedež v Občini Pivka.
30. člen 
(1) Višina sredstev se določi z javnim razpisom in ne sme presegati 75 % upravičenih stroškov.
(2) Instrument dodeljevanja sredstev so dotacije.
V. POSTOPEK DODELJEVANJA SREDSTEV 
31. člen 
(1) Proračunska sredstva za izvedbo ukrepov po tem pravilniku se dodeljujejo na podlagi javnega razpisa, objavljenega na spletni strani Občine Pivka, skladno s pogoji in po postopku, določenem v veljavnih predpisih. Podrobnejša merila in kriteriji za pomoči de minimis ter zahtevana dokumentacija za posamezne ukrepe po tem pravilniku se podrobneje določijo v javnem razpisu.
(2) Javni razpis se lahko objavi za vse ali posamezne ukrepe, določene v tem pravilniku.
32. člen 
(1) Postopek za dodelitev finančnih sredstev vodi strokovna komisija, ki jo imenuje župan.
(2) Naloge strokovne komisije so:
– priprava vsebine javnega razpisa in razpisne dokumentacije,
– pregled in obravnava prispelih vlog,
– priprava predloga razdelitve sredstev,
– priprava predloga prerazporeditve sredstev med posameznimi ukrepi znotraj razpisane višine sredstev.
33. člen 
(1) O dodelitvi sredstev po tem pravilniku odloči občinska uprava na podlagi predloga razdelitve sredstev.
(2) Medsebojne obveznosti med Občino Pivka in prejemnikom sredstev se uredijo s pogodbo.
(3) Občinska uprava preverja namensko porabo dodeljenih sredstev. V primeru, da se ugotovi, da sredstva niso bila porabljena za namen, za katerega so bila dodeljena ali da so bila dodeljena na podlagi neresničnih podatkov, ali da prejemnik krši druga določila pravilnika, je Občina Pivka upravičena zahtevati vračilo dodeljenih sredstev v enkratnem znesku. Prejemnik mora vrniti sredstva od dneva nakazila dalje s pripadajočimi zakonsko določenimi zamudnimi obrestmi.
VI. KONČNE DOLOČBE 
34. člen 
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
35. člen 
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o dodeljevanju finančnih sredstev iz občinskega proračuna za pospeševanje razvoja malega gospodarstva in turizma ter spodbujanje projektov inovacij v Občini Pivka (Uradni list RS, št. 34/08 z dne 7. 4. 2008 in Uradni list RS, št. 83/10 z dne 22. 10. 2010).
Št. 9000-9/2016
Pivka, dne 14. aprila 2016
 
Župan 
Občine Pivka 
Robert Smrdelj l.r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti