Uradni list

Številka 9
Uradni list RS, št. 9/2016 z dne 12. 2. 2016
Uradni list

Uradni list RS, št. 9/2016 z dne 12. 2. 2016

Kazalo

342. Pravilnik o znakih in postopku, po katerem cestninski nadzorniki ustavljajo vozila v cestnem prometu, stran 1125.

  
Na podlagi druge alineje drugega odstavka 41. člena Zakona o cestninjenju (Uradni list RS, št. 24/15) izdaja minister za infrastrukturo v soglasju z ministrico za notranje zadeve
P R A V I L N I K 
o znakih in postopku, po katerem cestninski nadzorniki ustavljajo vozila v cestnem prometu 
1. člen 
Ta pravilnik določa znake ter način in postopek, po katerem cestninski nadzorniki zaradi izvajanja nadzora nad plačevanjem cestnine ustavljajo vozila v cestnem prometu na cestninskih cestah v Republiki Sloveniji.
2. člen 
(1) Cestninski nadzorniki ustavljajo vozila v cestnem prometu:
– z loparjem za urejanje prometa brez lastnega vira svetlobe,
– z loparjem za urejanje prometa z lastnim virom svetlobe,
– z ročno svetilko z rdečim filtrom stožčaste oblike,
– s svetlobno tablo, nameščeno znotraj vozila ali na vozilu.
(2) Lopar za urejanje prometa brez lastnega vira svetlobe ima obliko kroga z belo osnovo in rdečim robom in je prevlečen z odsevno snovjo.
(3) Za ustavljanje vozil ponoči ali ob slabi vidljivosti uporabljajo cestninski nadzorniki lopar z lastnim virom svetlobe ali ročno svetilko z rdečim filtrom stožčaste oblike. Lopar z lastnim virom svetlobe ima na sredini kroga svetilko s filtrom rdeče barve, premera najmanj 10 cm. Ročna svetilka mora imeti ustrezno svetilnost, ki zagotavlja, da jo lahko udeleženci cestnega prometa ponoči, ne glede na prometne razmere, zlahka in pravočasno opazijo.
(4) Svetlobna tabla v službenem vozilu je elektronski zaslon, na katerem se lahko izpiše statična, tekoča ali premikajoča se odredba drugim udeležencem v cestnem prometu. Odredba je sestavljena iz črk in se daje iz vozečega ali ustavljenega službenega vozila. Svetlobna tabla je nameščena znotraj vozila ali na vozilu, in sicer mora biti vgrajena tako, da takrat, ko ni v uporabi, vozniku službenega vozila ne zmanjšuje preglednosti iz vozila.
(5) Cestninski nadzorniki ustavljajo vozila iz vozečega službenega vozila tako, da s službenim vozilom zapeljejo pred vozilo, ki ga želijo ustaviti in na svetlobni tabli izmenično izpišejo odredbi »STOP – CESTNINSKI NADZOR« ali »CESTNINSKI NADZOR – SLEDITE MI«. Kadar ustavljajo vozilo s tujo registracijo cestninski nadzorniki na svetlobno tablo izpišejo odredbi »STOP – TOLL INSPECTION« ali »TOLL INSPECTION – FOLLOW ME«.
(6) Voznik vozila se mora ravnati po odredbi cestninskega nadzornika, izpisani na svetlobni tabli, in ustaviti vozilo ali slediti službenemu vozilu na najbližje mesto, kjer je možno vozilo varno ustaviti zunaj vozišča.
3. člen 
(1) Poleg naprav iz prejšnjega člena lahko cestninski nadzorniki pri ustavljanju vozil uporabljajo tudi troznak.
(2) Troznak je prometni znak v obliki tristrane piramide. V nočnem času se na vrh troznaka namesti rumena utripajoča luč.
4. člen 
(1) Kadar cestninski nadzorniki ustavljajo vozila, morajo nositi odsevni telovnik ali zgornji del službenega oblačila rumeno zelene barve z belimi odsevnimi trakovi in napisom »CESTNINSKI NADZOR« na sprednji in hrbtni strani.
(2) Če cestninski nadzorniki ustavljajo vozila, morajo pred mestom, kjer ustavljajo vozila, na vidno mesto na robu vozišča postaviti troznak, tako da ga vozniki pravočasno in zlahka opazijo. Za označitev mesta, kjer ustavljajo vozila, lahko cestninski nadzorniki uporabijo tudi prenosne rumene utripajoče luči.
(3) Pri izbiri mesta izvajanja nadzora nad plačevanjem cestnine morajo cestninski nadzorniki paziti, da se postavijo na mesto, kjer v čim manjši meri ovirajo promet in kjer je dovolj prostora, da voznik varno ustavi vozilo, ne da bi bil pri tem ogrožen preostali promet.
5. člen 
Če v tem pravilniku ni drugače določeno, cestninski nadzorniki pri ustavljanju vozil uporabljajo določbe Pravilnika o znakih, ki jih dajejo policisti in druge pooblaščene uradne osebe pri urejanju in nadziranju cestnega prometa (Uradni list RS, št. 4/13), ki se nanašajo na znake, ki jih dajejo policisti s položajem telesa, znake, ki jih dajejo policisti z rokami in znake, ki jih dajejo policisti z loparjem za urejanje prometa in ročno svetilko.
6. člen 
Z dnem uveljavitve tega pravilnika se preneha uporabljati Pravilnik o znakih in postopku, po katerem cestninski nadzorniki ustavljajo vozila v cestnem prometu (Uradni list RS, št. 63/08, 109/09 in 24/15 – ZCestn).
7. člen 
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-524/2015/11-00721214
Ljubljana, dne 15. januarja 2016
EVA 2015-2430-0116
dr. Peter Gašperšič l.r.
Minister 
za infrastrukturo 
Soglašam! 
mag. Vesna Györkös Žnidar l.r.
Ministrica 
za notranje zadeve 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti