Uradni list

Številka 67
Uradni list RS, št. 67/1996 z dne 27. 11. 1996
Uradni list

Uradni list RS, št. 67/1996 z dne 27. 11. 1996

Kazalo

3720. Odlok o komunalnih taksah v Občini Slovenske Konjice, stran 5765.

Na podlagi 1. in 4. člena zakona o komunalnih taksah (Uradni list SRS, št. 29/65, 7/70, 7/72, Uradni list RS, št. 18/91), 25. člena zakona o prekrških (Uradni list SRS, št. 25/83, 42/85, 47/87, 5/90, Uradni list RS, št. 10/91, 13/93, 66/93) in 71. člena statuta Občine Slovenske Konjice (Uradni list RS, št. 34/95) je Občinski svet občine Slovenske Konjice, na seji dne 23. 10. 1996 sprejel
O D L O K
o komunalnih taksah v Občini Slovenske Konjice
I. SPLOŠNI DEL
1. člen
V Občini Slovenske Konjice se uvajajo komunalne takse za uporabo naslednjih predmetov in storitev:
1. za uporabo javnih površin pred poslovnimi lokali,
2. za uporabo javnih prostorov oziroma površin za začasne namene (za stojnice, točilnice, cirkuse, zabaviščne parke, gradbišča, prekope, šotorjenje in podobne druge namene),
3. za uporabo javnih površin za organiziranje prireditev, razen ko gre za prireditve organizirane v humanitarne namene,
4. za reklamne napise, objave in oglase, ki so postavljeni, pritrjeni ali kako drugače označeni na javnih mestih,
5. za vitrine, v katerih se razstavlja blago zunaj poslovne stavbe,
6. za igralna sredstva in igralne avtomate v javnih lokalih.
7. za parkiranje.
Komunalne takse se plačujejo po tarifi komunalnih taks, ki je sestavni del tega odloka.
2. člen
Taksni zavezanec je fizična ali pravna oseba, ki ima od uporabe taksnih predmetov in storitev koristi. V taksni tarifi je določeno, v katerih primerih je obračun, pobiranje in odvod pobrane takse dolžna zagotoviti fizična ali pravna oseba, ki ni taksni zavezanec.
3. člen
Višina komunalne takse za posamezne taksne predmete je opredeljena s številom točk v tarifi komunalnih taks, ki je določena v posebnem delu tega odloka.
Vrednost točke po tem odloku je 5 SIT, in sicer za območje krajevne skupnosti Slovenske Konjice. V območjih ostalih krajevnih skupnostih Občine Slovenske Konjice pa je vrednost točke 4 SIT. Spremembe vrednosti točke določa na podlagi gibanja drobnoprodajnih cen enkrat letno župan s sklepom, in sicer do 31. 3. za tekoče leto.
Pri odmeri takse se vzame kot osnova za izračun takse vrednost točke na dan nastanka taksne obveznosti oziroma pri taksah, ki so določene z letno tarifo, vrednost točke na dan zapadlosti plačila takse.
Ne glede na določbo prejšnjega odstavka se pri izračunu komunalnih taks, ki jih zavezanec ni vplačal vnaprej, uporabi vrednost točke, ki velja v času izdaje odmerne odločbe.
Olajšave in oprostitve pri določanju in plačevanju posameznih komunalnih taks so določene v posebnem delu tega odloka. Župan lahko na predlog zavezanca s sklepom določi posebno olajšavo tudi v primeru vlaganj v ureditev taksnih predmetov na podlagi predložene dokumentacije.
4. člen
V primeru ko je taksa določena v enkratnem ali dnevnem znesku, plačujejo komunalne takse taksni zavezanci pred uporabo oziroma namestitvijo taksnih predmetov. Te takse plačujejo taksni zavezanci vnaprej v gotovini.
V primeru da taksni zavezanec ni prijavil taksnega predmeta in ne plača komunalne takse vnaprej, se mu plačilo le-te odmeri z odločbo, s katero se naloži taksnemu zavezancu, da mora v petnajstih dneh od prejema odločbe plačati dolžno takso in 50% pribitka nanjo, kot kazensko takso. Če taksni zavezanec v tem roku ne plača takse, se obe taksi prisilno izterjata.
Komunalne takse, za katere je v taksni tarifi določena letna tarifa, plačujejo taksni zavezanci akontacijo polletno vnaprej in zapadejo v plačilo 15. januarja in 15. julija.
5. člen
Taksna obveznost nastane z dnem namestitve taksnega predmeta, oziroma s pričetkom uporabe in preneha s potekom dneva oziroma meseca, v katerem je taksni zavezanec obvestil davčni organ o odstranitvi taksnega predmeta oziroma o prenehanju njegove uporabe.
Dejstvo, da zavezanec taksnega predmeta začasno ni mogel uporabljati, ne vpliva na taksno obveznost.
6. člen
Taksni zavezanec je dolžan nastanek taksne obveznosti prijaviti davčnemu organu pred začetkom uporabe oziroma namestitve taksnega predmeta, prenehanje pa z dnem odstranitve oziroma prenehanje uporabe.
Prijava taksne obveznosti mora vsebovati vse podatke o zavezancu, čas namestitve taksnega predmeta, kraj namestitve taksnega predmeta oziroma območje krajevne skupnosti, kjer se taksni predmet nahaja ter opis taksnega predmeta (površina oziroma število).
Taksni zavezanec je dolžan davčnemu organu prijaviti vsako spremembo, ki bi lahko vplivala na obračun komunalne takse.
Če je za uporabo določenega taksnega predmeta potrebno dovoljenje pristojnega organa, je treba takso plačati pred izdajo dovoljenja. Izvajanje te določbe zagotovi organ, ki dovoljenje izda.
7. člen
Takse so določene v dnevnih in letnih zneskih.
V primeru, da je taksa določena v letnem znesku, taksni predmet pa se uporablja oziroma je postavljen manj kot leto, se taksa obračunava za vsak začeti mesec uporabe oziroma postavitve, in sicer po dvanajstinah letnih zneskov.
O plačilu komunalne takse se taksnemu zavezancu izda ustrezna potrditev na prijavi taksne obveznosti.
8. člen
Pravne in fizične osebe, ki opravljajo storitve v zvezi z uporabo oziroma nameščanjem taksnih predmetov in ki so za tako dejavnost pooblaščeni so dolžni pred uporabo oziroma namestitvijo taksnega predmeta preveriti plačilo komunalne takse.
9. člen
Komunalne takse odmerja, pobira in izterjuje davčni organ na podlagi prijav zavezancev, prijav pristojnih inšpekcijskih služb (tržna inšpekcija nadzira izvajanje 4. in 13. člena tega odloka) ter komunalnega redarja.
Pristojne inšpekcijske službe ter komunalni redar na terenu ugotavljajo ali je uporaba oziroma namestitev taksnega predmeta prijavljena ter preverjajo resničnost podatkov na prijavah taksne obveznosti. Nadzor nad izvajanjem tega odloka vrši občinska uprava oziroma od nje pooblaščena organizacija.
10. člen
Če je taksni zavezanec fizična oseba, se prisilna izterjava taks opravlja po določbah zakona o davkih občanov (Uradni list RS, št. 8/91 in 7/93).
Če je pa taksni zavezanec pravna oseba se prisilna izterjava opravlja po predpisih, ki veljajo za prisilno izterjavo neporavnanih obveznosti oziroma po splošnih predpisih o opravljanju izvršbe na denarnih obveznostih.
Pravica do izterjave komunalne takse zastara v dveh letih po preteku leta, v katerem bi morala biti taksa plačana. Pravica do povrnitve preveč plačane takse zastara v dveh letih po preteku leta, v katerem je bila taksa plačana, in sicer se povrne preveč plačana taksa iz zbranih komunalnih taks.
11. člen
Komunalne takse po tem odloku so prihodek občinskega proračuna in se namensko porabijo za vzdrževanje javnih površin v krajevni skupnosti, kjer je nastala taksna obveznost. Taksna obveznost nastane v kraju namestitve, oziroma uporabe taksnega predmeta.
Občinska uprava mora pripraviti vsakoletno poročilo o zbranih sredstvih in porabljenih sredstvih ter poročilo oddati in poročati občinskemu svetu in krajevni skupnosti na področju katere so sredstva zbrana in porabljena.
II. KAZENSKE DOLOČBE
12. člen
Z denarno kaznijo od 40.000 SIT do 100.000 SIT se kaznuje za prekršek pravna ali fizična oseba, če ne prijavi nastanka taksne obveznosti po tem odloku oziroma če v prijavi taksne obveznosti navaja neresnične podatke, ki vplivajo na odmero taksne obveznosti.
Z denarno kaznijo od 15.000 SIT do 30.000 SIT se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
Z denarno kaznijo 2.250 SIT se kaznuje takoj na kraju za prekršek fizična ali pravna oseba, ki ne parkira na mestih, kjer je to določeno in ki pri parkiranju kjer se parkirnina pobira, ne poravna parkirnine, medtem ko se z denarno kaznijo 10.000 SIT kaznuje takoj na kraju samem za prekršek uporabnik javne prometne površine, ki brez predhodnega dovoljenja za uporabo taksnega predmeta opravlja trgovsko, gostinsko ali kako drugo storitveno dejavnost.
Prav tako se kaznujejo pravne in fizične osebe ter odgovorne osebe pravne osebe iz 8. člena tega odloka, če ob namestitvi oziroma uporabi taksnega predmeta ne preverijo plačila komunalne takse. Za prekršek se kaznujejo isto kot za prekršek iz prvega in drugega odstavka tega člena.
III. PREHODNE DOLOČBE
13. člen
Zavezanci, ki na dan uveljavitve tega odloka že uporabljajo oziroma imajo že nameščene taksne predmete, so dolžni taksno obveznost prijaviti davčnemu organu najkasneje mesec dni po objavi tega odloka v Uradnem listu Republike Slovenije. Taksna obveznost v tem primeru nastane z dnem začetka veljavnosti tega odloka.
14. člen
Z dnem veljave tega odloka preneha veljati odlok o komunalnih taksah v Občini Slovenske Konjice (Uradni list SRS, št. 13/88, 13/89, 1/90 in Uradni list RS, št. 9/91). Prav tako preneha veljavnost odloka o začasni ureditvi parkiranja in plačila komunalne takse za uporabo javnih prometnih površin v območju mesta Slovenske Konjice (Uradni list RS, št. 47/95) ter odlok o spremembi odloka o začasni ureditvi parkiranja in plačila komunalne takse za uporabo javnih prometnih površin v območju mesta Slovenske Konjice (Uradni list RS, št. 19/96).
15. člen
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
IV. POSEBNI DEL
TARIFA KOMUNALNIH TAKS
TARIFNA ŠTEVILKA 1 (UPORABA JAVNIH POVRŠIN)
1.1. uporaba javnega pločnika pred poslovnimi
prostori za vsak m2 dnevno                                      3 točke
1.2. uporaba za začasne namene 1.2.1. za
kioske in stojnice za gostinsko dejavnost za vsak
m2 dnevno                                                       20 točk
1.2.2. za kioske in stojnice z drugo dejavnostjo
za vsak m2 dnevno                                               10 točk
1.2.3. za cirkuse in zabavne parke za vsak
m2 dnevno                                                       3 točke
1.2.4. za gradbišča, prekope in druge začasne
namene za vsak m2 dnevno                                         5 točk
1.3. za vitrine, v katerih se razstavlja blago
zunaj poslovne stavbe za vsak m2 letno                        1000 točk
1.4. za uporabo javnih površin za prireditve
za profitne namene za vsak m2 dnevno                            10 točk
Pojasnila:
a) Za javne površine na območju Občine Slovenske Konjice se štejejo ulice, pločniki, ceste, trgi, zelenice ter druge vzdrževane in nevzdrževane javne površine.
b) Taksni zavezanec po tej tarifi je vsakokratni uporabnik javne površine oziroma organizator prireditev.
c) Takso po tarifni številki 1.1. se obračuna največ za 100 dni v letu.
d) Takse za namene gradbišča, prekopov in drugih začasnih namenov se ne plača, če je investitor javni zavod, občina ali krajevna skupnost.
e) Taksa se po tem odloku ne plača za uporabo prostora na območju javnih tržnic. Za območje javnih tržnic v celoti velja tržni red v Občini Slovenske Konjice in odlok o tržnem redu v Občini Slovenske Konjice (Uradni list RS, št. 12/92).
TARIFNA ŠTEVILKA 2 (REKLAMNI NAPISI, OBJAVE,
OGLASI TER VITRINE)
2.1. reklamni napisi, objave, oglasi, panoji
in drugo
2.1.1. za čas nad 3 mesece do 1 m2 letno                      2000 točk
za vsak nadaljnji m2                                          1000 točk
2.1.2. za čas do 3 mesecev do 1 m2 dnevno                        8 točk
za vsak nadaljnji m2 dnevno                                     4 točke
2.1.3. za čas do enega tedna do 1 m2 dnevno                     4 točke
za vsak nadaljnji m2 dnevno                                     2 točki
2.2. elektronski displeji in drugi svetlobni
napisi do 2 m2 letno                                          8000 točk
nad 2 m2 letno                                               12000 točk
2.3. transparenti in druge oblike visečih reklam
do 2 m2 dnevno                                                  10 točk
nad 2 m2 dnevno                                                 15 točk
Pojasnila:
a) Javno mesto po tej tarifi je vsaka javna površina ter fasade, strehe in podobne površine, oziroma objekti, od katerih je napis viden na javne površine, ne glede na lastnino objekta, na katerem je predmet.
b) Taksni zavezanci po tej tarifi so pravne in fizične osebe, za katere se objavlja reklamni napis. Če tako opredeljenih taksnih zavezancev ni mogoče identificirati, so taksni zavezanci lastniki taksnih predmetov oziroma površin na katerih je taksni predmet.
c) Plačila komunalne takse po tej tarifi so v okviru svojih dejavnosti oproščene objave državnih ter občinskih organov in organov krajevnih skupnosti, objave političnih strank, objave kulturnih in športnih prireditev, ki jih iz svoje dejavnosti objavljajo društva s sedežem v Občini Slovenske Konjice, reklamni napisi ki opozarjajo na naravne in kulturne znamenitosti ter objave dobrodelnih društev in humanitarnih organizacij.
d) Za taksni predmet se ne šteje zakonsko obvezna označba firme, označba poslovne enote ter seznam predmeta poslovanja družbe oziroma samostojnega podjetnika posameznika na sedežu ali poslovni enoti. Za taksne predmete se ne štejejo usmerjevalne table.
e) Taksa po tem odloku se ne plačuje za plakate, obešene na za to določenih javnih panojih.
TARIFNA ŠTEVILKA 3 (IGRALNA SREDSTVA
IN GLASBENI AVTOMATI)
3.1. za glasbene avtomate za vsak kos letno                   2000 točk
3.2. za igralne avtomate v javnih lokalih za
biljard(vse vrste) in za vsa druga igralna
sredstva na žetone za vsak kos letno                          4000 točk
za elektronske igralne aparate za vsak
kos letno                                                     8000 točk
Pojasnila:
a) Taksni zavezanci po tej točki so tisti, ki upravljajo oziroma uporabljajo javni lokal, čeprav niso lastniki taksnega predmeta.
b) Za javni lokal se štejejo tudi cirkusi, luna parki in druga potujoča zabavišča.
c) Taksni predmeti po tej tarifi so vsa igralna sredstva, razen tistih za katere se po zakonu že direktno pobira komunalna taksa.
d) Za glasbene avtomate po tem odloku se ne štejejo v javnih lokalih nameščeni radijski in televizijski sprejemniki.
TARIFNA ŠTEVILKA 4 (PARKIRANJE)
– parkiranje do 60 minut                                        10 točk
– parkiranje nad 60 minut za vsako  naslednjo uro               20 točk
– mesečna karta za parkiranje                                 800 točk.
Pojasnilo:
a) Taksni zavezanci so fizične in pravne osebe, ki parkirajo oziroma uporabljajo javne prometne površine za parkiranje v ožjem območju starega mestnega jedra.
b) Parkiranje in pobiranje parkirnine je dovoljeno na s prometno signalizacijo označenih mestih in tam, kjer to ni izrecno prepovedano.
c) Na vseh javnih površinah je prepovedano parkiranje tovornih vozil. Vsi kršitelji bodo v tem primeru morali plačati tako kazen kot komunalno takso.
d) Parkirnina se ne pobira v času od 21. ure do 6. ure.
e) Za preskrbovanje lokalov in organizacij je dovoljen promet s tovornimi vozili do 9. ure zjutraj.
f) Parkirnina se ne pobira za vozila invalidov.
g) Za stanovalce bo občina priskrbela posebne dovolilnice.
Št. 03100-17/96-9001
Slovenske Konjice, dne 23. oktobra 1996.
Predsednik
Občinskega sveta
občine Slovenske Konjice
Stanislav Frim, dipl. ek. l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti