Uradni list

Številka 63
Uradni list RS, št. 63/2023 z dne 9. 6. 2023
Uradni list

Uradni list RS, št. 63/2023 z dne 9. 6. 2023

Kazalo

1944. Odlok o gospodarskih javnih službah v Občini Črnomelj, stran 5514.

  
Na podlagi 3. 6. in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN in 57/11 – ORZGJS40), 233. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 44/22 – ZVO-2), 16. člena Zakona o cestah /ZCes-1/ (Uradni list RS, št. 109/10, 48/12, 36/14 – odl.US, 46/15, 10/18 in 123/21 – ZPrCP-F), 3. člena Zakona o pogrebni in pokopališki dejavnosti (Uradni list RS, št. 62/16 in 3/22 – ZDeb), 27. člena Zakona o zaščiti živali (Uradni list RS, št. 38/13 – uradno prečiščeno besedilo, 21/18 – ZNOrg, 92/20 in 159/21), 14. člena Zakona o plovbi po celinskih vodah /ZPCV/ (Uradni list RS, št. 30/02, 29/17 – ZŠpo-1 in 41/17 – PZ-G), 21., 29. in 62. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 27/08 – Odl. US, 76/08, 79/09, 51/10, 84/10 – Odl. US, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE) in 16. člena Statuta Občine Črnomelj (Uradni list RS, št. 83/11, 24/14, 66/16 in 112/22) je Občinski svet Občine Črnomelj na 6. redni seji dne 30. 5. 2023 sprejel
O D L O K 
o gospodarskih javnih službah v Občini Črnomelj 
I. SPLOŠNE DOLOČBE 
1. člen 
(1) Ta odlok določa dejavnosti, ki so gospodarske javne službe v Občini Črnomelj (v nadaljevanju: občina) in ureja način njihovega opravljanja.
(2) Kot gospodarske javne službe se opravljajo dejavnosti, ki so z zakonom določene kot obvezne lokalne gospodarske javne službe in dejavnosti, ki so kot lokalne javne službe določene s tem odlokom.
2. člen 
(1) Gospodarske javne službe se izvajajo na podlagi predpisanih tehničnih, oskrbovalnih, stroškovnih, organizacijskih in drugih standardov in normativov.
(2) Župan je pri predlaganju odločitev na področju gospodarskih javnih služb, ki jih sprejema občinski svet ter pri sprejemanju odločitev, ki so v njegovi pristojnosti, dolžan zagotavljati, da se gospodarske javne službe opravljajo v okviru racionalno, funkcionalno in prostorsko zaokroženih oskrbovalnih sistemih.
II. NAČIN OPRAVLJANJA GOSPODARSKIH JAVNIH SLUŽB 
3. člen 
(1) Občina z enim ali več odloki podrobneje uredi način opravljanja posamezne ali več gospodarskih javnih služb oziroma podrobneje določi elemente iz 7. člena veljavnega zakona o gospodarskih javnih službah.
(2) Kadar standardi in normativi iz prvega odstavka prejšnjega člena niso predpisani za celotno državo, se predpišejo z odlokom iz prejšnjega odstavka.
III. GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE 
4. člen 
Na območju občine se opravljajo:
– obvezne gospodarske javne službe in
– izbirne lokalne gospodarske javne službe,
ki jih samostojno, neposredno in obvezno zagotavlja občina in so določene neposredno z zakonom (obvezne gospodarske javne službe), oziroma jih občina zagotavlja in izvaja v okviru občinskih odlokov (izbirne gospodarske javne službe).
5. člen 
(1) Na območju občine se kot obvezne gospodarske javne službe opravljajo naslednje dejavnosti:
1. oskrba s pitno vodo,
2. odvajanje in čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode,
3. zbiranje in prevoz komunalnih odpadkov,
4. obdelava določenih vrst komunalnih odpadkov,
5. odlaganje ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov,
6. urejanje in čiščenje javnih površin,
7. vzdrževanje občinskih cest,
8. 24-urna dežurna pogrebna služba in
9. zagotavljanje zavetišča za zapuščene živali.
(2) Na območju občine se kot izbirne gospodarske javne službe opravljajo naslednje dejavnosti:
1. urejanje in vzdrževanje javnih tržnic,
2. urejanje javnih parkirišč in garažnih hiš,
3. opravljanje javnega mestnega prometa, ki obsega javni prevoz potnikov v mestih in naseljih z javnimi prevoznimi sredstvi,
4. pokopališka dejavnost, ki obsega upravljanje in urejanje,
5. javna razsvetljava v naseljih, ki obsega razsvetljavo prometnih in drugih javnih površin v naseljih,
6. distribucija toplote in
7. upravljanje s pristanišči oziroma vstopno izstopnimi mesti.
(3) Gospodarske javne službe iz prvega in drugega odstavka se opravljajo na celotnem območju občine, če z odlokom iz 3. člena tega odloka za posamezno javno službo ni določeno drugače.
(4) Uporaba javnih dobrin, ki se zagotavljajo z gospodarskimi javnimi službami je obvezna, če zakon ali na njegovi podlagi izdan odlok za posamezne primere ne določata drugače.
6. člen 
(1) Če tako določa zakon, se kot obvezne lokalne gospodarske javne službe opravljajo tudi dejavnosti, ki niso določene v prvem odstavku 5. člena.
(2) Občinski svet lahko določi, da se kot izbirne gospodarske javne službe izvajajo tudi druge dejavnosti.
7. člen 
(1) Infrastrukturni objekti in naprave, potrebne za izvajanje gospodarskih javnih služb v Občini Črnomelj so:
– objekti in naprave za oskrbo naselij z vodo,
– objekti in naprave za odvajanje in čiščenje voda,
– objekti in naprave za odstranjevanje komunalnih odpadkov, pokopališčni objekti in naprave,
– tržnice,
– javni parki, nasadi, drevoredi in javna otroška igrišča,
– omrežje in naprave javne razsvetljave,
– omrežje in naprave za oskrbo naselij s požarno vodo v javni rabi,
– objekti in naprave za odvajanje padavinskih voda,
– objekti, naprave in omrežje za distribucijo toplote,
– hodniki, pešpoti, dovozne poti, ulice, trgi, ceste in druge javne površine v naseljih.
(2) Z odloki iz 3. člena tega odloka se podrobneje opredelijo objekti in naprave, ki so javno dobro, uredijo pogoji in način objektov in naprav ter uredijo druga vprašanja, povezana z infrastrukturnimi objekti in napravami.
IV. NAČINI IZVAJANJA GOSPODARSKIH JAVNIH SLUŽB 
8. člen 
Izvajanje gospodarskih javnih službah zagotavlja občina v naslednjih oblikah:
– v režijskem obratu, kadar bi bilo zaradi majhnega obsega ali značilnosti službe neekonomično ali neracionalno ustanoviti javno podjetje ali podeliti koncesijo,
– v javnem gospodarskem zavodu, kadar gre za opravljanje ene ali več gospodarskih javnih služb, ki jih zaradi njihove narave ni mogoče opravljati kot profitne, oziroma če to ni njihov cilj,
– v javnem podjetju, kadar gre za opravljanje ene ali več gospodarskih javnih služb večjega obsega ali kadar to narekuje narava monopolne dejavnosti, ki je določena kot gospodarska javna služba, gre pa za dejavnost, ki jo je mogoče opravljati profitno,
– z dajanjem koncesij osebam zasebnega prava,
– z vlaganjem javnega kapitala v dejavnost oseb zasebnega prava, kadar je takšna oblika primernejša od oblik iz prejšnjih alinei.
9. člen 
(1) Občina zagotavlja neposredno izvajanje gospodarskih javnih služb opredeljenih v 5. členu tega odloka pod točko 1, 2, 3, 6 in 8 prvega odstavka in pod točko 1 in 2 drugega odstavka po Javnem podjetju Komunala Črnomelj d.o.o. na celotnem območju občine Črnomelj oziroma za točko 6 v prvem odstavku in točko 2 v drugem odstavku 5. člena v mestu Črnomelj, po posebnem dogovoru s krajevnimi skupnostmi pa tudi v drugih središčih krajevnih skupnosti.
(2) Občina zagotavlja neposredno izvajanje gospodarske javne službe iz 4. točke prvega odstavka 5. člena po javnem podjetju CERO-DBK, center za ravnanje z odpadki Dolenjske in bele krajine, d.o.o.
(3) Občina zagotavlja neposredno izvajanje gospodarske javne službe iz 5. točke prvega odstavka 5. člena po javnem podjetju CEROD, center za ravnanje z odpadki, d.o.o.
(4) Neposredno izvajanje gospodarske javne služb iz 7. točke prvega odstavka 5. člena na območju mesta Črnomelj občina zagotavlja po Javnem podjetju Komunala d.o.o. Črnomelj, na ostalem območju občine pa se izvajanje zagotavlja v okviru režijskega obrata v sestavi občinske uprave.
(5) Način izvajanja dejavnosti iz 9. točke prvega odstavka 5. člena se določi v Odloku o načinu opravljanja gospodarske javne službe zavetišča za zapuščene živali na območju občine Črnomelj.
(6) Način izvajanja dejavnosti iz 4. točke drugega odstavka 5. člena se določi v Odloku o pokopališkem redu v Občini Črnomelj.
(7) Način izvajanja dejavnosti iz 7. točke drugega odstavka 5. člena se določi z Odlokom o določitvi plovbnega režima na odseku reke Dobličice in Lahinje na območju mesta Črnomelj.
10. člen 
(1) Za izvajanje gospodarskih javnih služb lahko občina podeli koncesijo pravni ali fizični osebi, ki je registrirana in izpolnjuje pogoje za opravljanje dejavnosti, ki so predmet koncesije.
Izvajalca dejavnosti na podlagi koncesije izbere občinska uprava na podlagi javnega razpisa.
(2) Postopek javnega razpisa in izbora določi občinski svet s koncesijskim aktom v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske javne službe. S koncesijskim aktom se določi predmet in pogoje opravljanja javne službe ter postopek javnega razpisa in izbor koncesionarja. O izbiri koncesionarja odloči občinska uprava z upravno odločbo. Zoper odločbo o izbiri koncesionarja je dovoljena pritožba, o kateri odloča župan.
(3) Za sklenitev koncesijske pogodbe, prenehanje koncesijskega razmerja, prenos koncesije, obvezno koncesijo, višjo silo, odgovornosti koncesionarja za ravnanje zaposlenih in odgovornost koncedenta za ravnanje koncesionarja se uporabljajo določbe zakona o gospodarskih javnih službah.
(4) Z izbranim izvajalcem (koncesionarjem) sklene pogodbo o koncesiji župan v imenu in za račun občine.
(5) Občina zagotavlja neposredno izvajanja gospodarske javne služne iz 5. in 6. točke drugega odstavka 5. člena v okviru koncesijske pogodbe.
11. člen 
(1) Javne dobrine lahko občina zagotavlja z vlaganjem javnega kapitala v dejavnosti oseb zasebnega prava.
(2) Na podlagi odločitve o vlaganju javnega kapitala, ki jo sprejme občinski svet, se izvede javni razpis za pridobitev zainteresiranih oseb zasebnega prava. Postopek javnega razpisa in pogoje za izbor izvajalca sprejme občinski svet v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske javne službe.
(3) O izbiri osebe zasebnega prava odloči občinska uprava z upravno odločbo. Zoper odločbo o izbiri je dovoljena pritožba, o kateri odloča župan.
(4) Z izbranim izvajalcem sklene pogodbo o vlaganju župan v imenu in za račun občine.
12. člen 
Koncesijska pogodba iz 10. člena in ali pogodba o vlaganju iz 11. člena tega odloka se lahko skladno z zakonom, sklene tudi s tujo pravno ali fizično osebo.
13. člen 
Občina lahko z aktom prenese na javno podjetje kot javno pooblastilo tudi določene strokovnotehnične, organizacijske oziroma razvojne naloge.
V. UPRAVNE, STROKOVNO-TEHNIČNE, ORGANIZACIJSKE IN RAZVOJNE NALOGE 
14. člen 
(1) Upravne (normativne, procesne in nadzorne) strokovnotehnične, organizacijske in razvojne naloge na področju gospodarskih javnih služb opravlja občinska uprava, v skladu s pristojnostmi, ki so določene s predpisom o organizaciji in delu občinske uprave in v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske javne službe.
(2) Kadar to narekujejo razlogi racionalnosti in ekonomičnosti ali če so potrebna posebna strokovna znanja ali oprema, lahko občinska uprava s pogodbo poveri izvajanje posameznih nalog iz prejšnjega odstavka tega člena za opravljanje takšnih nalog registrirani organizaciji ali posamezniku.
VI. VARSTVO UPORABNIKOV 
15. člen 
(1) Za varstvo uporabnikov javnih dobrin se oblikuje svet uporabnikov Občine Črnomelj, ki ga imenuje občinski svet in ima pet članov.
(2) Svet uporabnikov opravlja naslednje naloge:
– usklajuje interese prebivalcev krajevnih skupnosti in predlaga skupne predloge občinskemu svetu, županu in občinski upravi,
– zastopa interese krajanov v zvezi z načrtovanjem in financiranjem gospodarskih javnih služb in s tem povezanih objektov in naprav v razmerju do občinskega sveta in župana,
– zastopa interese krajanov v razmerju do izvajalcev in opozarja na pomanjkljivosti ter predlaga izboljšave.
16. člen 
Občina zagotovi materialne in finančne pogoje za delo sveta uporabnikov.
17. člen 
V primeru kršitve dolžnosti s strani izvajalca javnih služb, lahko uporabnik od občinske uprave zahteva izdajo odločbe, s katero naj ta odloči o pravici uporabnika do storitve in naloži izvajalcu ustrezno ravnanje.
18. člen 
(1) Občinski svet in občinska uprava sta dolžna obravnavati pripombe in predloge sveta uporabnikov.
(2) Občinski svet je dolžan obvestiti svet uporabnikov o svojih stališčih in ukrepih v skladu s poslovnikom o svojem delu, občinska uprava pa najkasneje v roku 30 dni od dneva, ko je prejela pripombo in predlog sveta.
VII. FINANCIRANJE GOSPODARSKIH JAVNIH SLUŽB 
19. člen 
(1) Storitve gospodarskih javnih služb, ki so individualno določljive in izmerljive, se financirajo iz cene, ki jo plačujejo njihovi uporabniki glede na količino porabe.
(2) Predlog cene posamezne storitve izdela izvajalec in ga s potrebno dokumentacijo predloži županu, občinskemu svetu oziroma organu določenemu z zakonom.
(3) Občinski svet lahko določi, da se cene posameznih storitev plačujejo diferencirano glede na posamezne vrste uporabnikov ali glede na količino porabljenih storitev.
20. člen 
Storitve gospodarskih javnih služb, pri katerih ni mogoče ugotoviti njihovega uporabnika, ali je to povezano z nesorazmerno velikimi stroški, se financirajo iz proračunskih sredstev.
VIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE 
21. člen 
Postopek za ustanovitev sveta uporabnikov iz 15. člena tega odloka izvede občinski svet v treh mesecih od dneva uveljavitve odloka.
22. člen 
Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o gospodarskih javnih službah v Občini Črnomelj (Uradni list RS, št. 35/03, 106/05, 66/06, 118/07, 41/17, 97/20 in 132/22).
23. člen 
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-0005/2023
Črnomelj, dne 30. maja 2023
Župan 
Občine Črnomelj 
Andrej Kavšek 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti