Uradni list

Številka 7
Uradni list RS, št. 7/2007 z dne 26. 1. 2007
Uradni list

Uradni list RS, št. 7/2007 z dne 26. 1. 2007

Kazalo

240. Uredba o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadne vode iz naprav za proizvodnjo celuloze in naprav za integrirano proizvodnjo vlaknin in papirja, kartona ali lepenke, stran 612.

Na podlagi tretjega in petega odstavka 17. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 39/06 – uradno prečiščeno besedilo, 49/06 – ZMetD in 66/06 – odl. US) izdaja Vlada Republike Slovenije
U R E D B O
o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadne vode iz naprav za proizvodnjo celuloze in naprav za integrirano proizvodnjo vlaknin in papirja, kartona ali lepenke
1. člen
(namen)
(1) Ta uredba v skladu z Direktivo 2006/11/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. februarja 2006 o onesnaževanju pri odvajanju nekaterih nevarnih snovi v vodno okolje Skupnosti (UL L št. 64 z dne 4. 3. 2006, str. 52) določa posebne zahteve v zvezi z emisijo snovi in toplote pri odvajanju industrijske odpadne vode (v nadaljnjem besedilu: odpadna voda) iz naprav za proizvodnjo celuloze ter iz naprav za integrirano proizvodnjo vlaknin in papirja, kartona ali lepenke (v nadaljnjem besedilu: naprava), in sicer:
– mejne vrednosti parametrov odpadne vode, in
– posebne ukrepe v zvezi z zmanjševanjem emisije snovi.
(2) Za vprašanja o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadne vode, ki niso urejena s to uredbo, se uporablja predpis, ki ureja emisijo snovi in toplote pri odvajanju odpadnih vod v vode in javno kanalizacijo, za vprašanja obratovalnega monitoringa odpadnih vod pa predpis, ki ureja prve meritve in obratovalni monitoring odpadnih vod ter pogoje za njegovo izvajanje.
2. člen
(uporaba)
(1) Določbe te uredbe se uporabljajo za naprave, v katerih se proizvaja celuloza in naprave za integrirano proizvodno vlaknin in papirja, kartona ali lepenke na podlagi naslednjih postopkov:
– sulfatni postopek pridobivanja celuloze iz lesa,
– sulfitni postopek pridobivanja celuloze iz lesa,
– kemično-toplotno-mehanski postopek pridobivanja celuloze iz lesa in pridobivanja vlaknin in papirja, kartona ali lepenke v integrirani napravi,
– pridobivanje vlaknin z recikliranjem papirnih vlaken iz odpadnega papirja, kartona ali lepenke v napravi za integrirano proizvodnjo vlaknin in papirja, kartona ali lepenke.
(2) Določbe te uredbe se ne uporabljajo za odpadno vodo iz:
– naprave za hlajenje ter za proizvodnjo vroče vode in pare in
– naprav za priprave vode.
(3) Določbe te uredbe se ne uporabljajo tudi za komunalno odpadno vodo, ki nastaja na območju naprave.
3. člen
(mejne vrednosti)
(1) Mejne vrednosti parametrov odpadne vode iz naprav za odvajanje odpadne vode neposredno v vode so določene v preglednici 1 iz priloge 1, ki je sestavni del te uredbe.
(2) Mejne vrednosti parametrov odpadne vode iz naprav za odvajanje v javno kanalizacijo so določene v preglednici 2 iz priloge 1 te uredbe.
(3) Če javna kanalizacija ni zaključena s komunalno ali skupno čistilno napravo, se za odpadno vodo iz naprave, ki se odvaja v javno kanalizacijo, uporabljajo mejne vrednosti, ki so v preglednici 1 iz priloge 1 te uredbe določene za odvajanje neposredno v vode.
(4) V preglednicah iz priloge 1 in 2 te uredbe so za neraztopljene snovi in parametre celotni dušik, celotni fosfor, KPK, BPK(5), in AOX določene mejne vrednosti emisijskih faktorjev, pri čemer je emisijski faktor razmerje med dnevnim povprečjem količine neraztopljenih snovi oziroma parametra v odpadni vodi in maso dnevne proizvodnje zračno suhe celuloze.
(5) Ne glede na določbe prejšnjega odstavka pa je za naprave za integrirano proizvodnjo vlaknin in papirja, kartona ali lepenke emisijski faktor za neraztopljene snovi in parametre celotnega dušika, celotnega fosforja, KPK, BPK(5), in AOX razmerje med dnevnim povprečjem količine parametra v odpadni vodi in maso dnevne proizvodnje zračno suhega papirja, kartona ali lepenke.
(6) Dnevno povprečje količine neraztopljenih snovi oziroma posameznega parametra v odpadni vodi se izračuna na podlagi meritev v dnevih normalne in neprekinjene proizvodnje posameznega koledarskega meseca, v katerem se ugotavlja emisijski faktor.
(7) Masa dnevne proizvodnje zračno suhe celuloze oziroma pridobivanja vlaknin je tista masa, ki jo ne presega 80 odstotkov mas dnevne proizvodnje zračno suhe celuloze oziroma pridobivanja vlaknin v koledarskem mesecu, v katerem se ugotavlja emisijski faktor.
(8) Masa dnevne proizvodnje zračno suhega papirja, kartona ali lepenke je tista masa, ki jo ne presega 80 odstotkov mas dnevne proizvodnje zračno suhega papirja, kartona ali lepenke v koledarskem mesecu, v katerem se ugotavlja emisijski faktor.
(9) Emisijski faktor se izraža v kilogramih količine neraztopljenih snovi oziroma parametra na tono proizvedene celuloze oziroma pri integriranem postopku pridobivanja vlaknin in papirja, kartona ali lepenke na tono proizvedenega zračno suhega papirja, kartona ali lepenke.
4. člen
(ukrepi za zmanjševanje obremenjevanja voda)
(1) Posebni ukrepi, ki jih mora izvajati upravljavec naprave pri sulfatnem in sulfitnem postopku pridobivanja celuloze zaradi čim manjšega onesnaževanja in porabe voda, so:
– uporaba razklopa s kuhanjem glede na vrsto celuloze, ki se proizvaja,
– zajemanje nastale raztopine po procesu delignifikacije lesa z najmanj 98 odstotkov stopnjo zajetja organskih snovi v proces regeneracije,
– obdelava zajete in nastale raztopine po procesu delignifikacije lesa v napravi za toplotno obdelavo odpadne vode z uparjevanjem ali sežigom organskih snovi,
– fizikalno-kemijsko čiščenje ali biološko čiščenje kondenzatov, ki nastajajo pri uparjanju,
– preprečevanje odvajanja neraztopljenih snovi,
– fizikalno-kemijsko čiščenje in biološko čiščenje odpadne vode z namenom, da so dosežene mejne vrednosti parametrov, določene s to uredbo za odvajanje neposredno v vode,
– fizikalno-kemijsko predčiščenje odpadne vode z namenom, da so dosežene mejne vrednosti parametrov, določene s to uredbo za odvajanje v javno kanalizacijo,
– zamenjava elementarnega klora pri beljenju celuloze s kisikom, ozonom, peroksidom ali klorovim dioksidom,
– zamenjava hipoklorita pri beljenju celuloze zlasti s peroksidom ali ozonom,
– sprememba postopkov beljenja, predvsem predbeljenja,
– toplotna obdelava z uparevanjem, sežiganjem ali druga obdelava visokoobremenjene odpadne vode iz belilnice,
– obdelava odpadne vode v notranjih krogotokih z obarjanjem in kosmičenjem s kalcijevimi, železovimi ali aluminijevimi solmi ali z organskimi polielektroliti in
– posnemanje plavajočih organskih snovi, zlasti tistih z vsebnostjo kloriranih ogljikovodikov.
(2) Posebni ukrepi, ki jih mora izvajati upravljavec naprave za kemično-toplotno-mehanski postopek pridobivanja celuloze iz lesa in pridobivanja vlaknin in papirja, kartona ali lepenke v integrirani napravi zaradi čim manjšega onesnaževanja in porabe voda, so:
– suho lupljenje lesa,
– uvedba vodnega krogotoka – obtoka vode v obratu za proizvodnjo mehanske vlaknine,
– učinkovito ločevanje vodnih sistemov proizvodnje vlaknin in proizvodnje papirja z uporabo zgoščevalnikov,
– uporaba protitočnega sistema bele vode iz proizvodnje papirja v proizvodnjo vlaknin, odvisno od stopnje integriranosti – povezave med proizvodnjo vlaknin in proizvodnjo papirja,
– uporaba dovolj velikih vmesnih zadrževalnikov za hranjenje koncentriranih odpadnih vod iz procesov (v glavnem velja za kemično-toplotno-mehanski proizvodnji celuloze),
– primarno in biološko čiščenje odpadnih vod.
(3) Posebni ukrepi, ki jih mora izvajati upravljavec naprave za pridobivanje vlaknin z recikliranjem papirnih vlaken iz odpadnega papirja, kartona ali lepenke v napravi za integrirano proizvodnjo vlaknin in papirja, kartona ali lepenke, zaradi čim manjšega onesnaževanja in porabe voda, so:
– ločevanje manj onesnaženih vod od bolj onesnaženih in recikliranje procesnih vod,
– optimalno gospodarjenje z vodo (ureditev vodnih krogotokov), čiščenje vod z usedanjem, flokulacijo ali filtriranjem ter recikliranje procesnih vod v različnih procesih,
– strogo ločevanje vodnih krogotokov in protitokov procesne vode,
– pridobivanje prečiščenih vod za proces razsivitve (s flotacijo),
– vgradnja izenačevalnega bazena in uvedba primarnega čiščenja,
– aerobno biološko čiščenje odpadnih vod ali kombinirano anaerobno-aerobno biološko čiščenje odpadnih vod.
(4) V primeru integrirane proizvodnje vlaknin in papirja, kartona ali lepenke mora upravljavec naprave zaradi čim manjšega onesnaževanja in porabe voda izvajati še naslednje ukrepe:
– zadrževanje in recikliranje snovi znotraj proizvodnega procesa,
– zmanjšanje količine odpadne vode z zapiranjem krogotokov,
– uporaba vlaknin, polnil in pomožnih sredstev, ki ne preprečujejo čiščenja odpadne vode in recikliranja odpadnega papirja,
– fizikalno-kemijsko čiščenje in biološko čiščenje ali fizikalno-kemijsko čiščenje odpadne vode z namenom, da so dosežene mejne vrednosti parametrov, ki so s to uredbo določene za odvajanje neposredno v vode,
– fizikalno-kemijsko predčiščenje odpadne vode z namenom, da so dosežene mejne vrednosti parametrov, ki so s to uredbo določene za odvajanje v javno kanalizacijo, ter
– preprečevanje odvajanja tekočih odpadnih topil in čistil, ki vsebujejo nevarne snovi, kot so benzen, toluen, ksilen in halogenirani ogljikovodiki, v odpadno vodo.
5. člen
(nadzor)
Nadzor nad izvajanjem te uredbe opravljajo inšpektorji, pristojni za varstvo okolja.
6. člen
(prekršek)
(1) Z globo od 4.000 eurov do 40.000 eurov se za prekršek kaznuje upravljavec naprave, ki je pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, če ne izvaja ukrepov iz 4. člena te uredbe ali če ne prilagodi obratovanja obstoječe naprave za integrirano proizvodnjo vlaknin in papirja, kartona ali lepenke z recikliranjem papirnih vlaken iz odpadnega papirja v zvezi z mejnimi vrednostmi emisij snovi do roka iz 7. člena te uredbe.
(2) Z globo od 1.200 eurov do 4.000 eurov se za prekršek iz prejšnjega odstavka kaznuje tudi odgovorna oseba upravljavca naprave.
7. člen
(prilagoditev obstoječih naprav)
(1) Upravljavec obstoječe naprave mora zagotoviti prilagoditev obratovanja obstoječe naprave v zvezi z mejnimi vrednostmi emisije snovi in toplote iz priloge 1, ki je sestavni del te uredbe do 31. decembra 2012.
(2) Do prilagoditve obstoječih naprav v skladu s prejšnjim odstavkom se za obstoječe naprave uporabljajo mejne vrednosti, ki so določene v prilogi 2, ki je sestavni del te uredbe.
(3) Ne glede na določbi prvega in drugega odstavka tega člena mora upravljavec obstoječe naprave zagotoviti prilagoditev obratovanja obstoječe naprave v skladu z določbami iz 3. člena te uredbe, če se zaradi posegov v napravo poveča njena proizvodna zmogljivost za več kot 25 odstotkov.
(4) Proizvodna zmogljivost obstoječe naprave iz prejšnjega odstavka je največja zmogljivost obstoječe naprave, ki jo opredeli proizvajalec naprave in zapiše v tehnično dokumentacijo, namenjeno uporabnikom naprave, ter se izraža v količini proizvedenega papirja, kartona ali lepenke, ki nastane v 24 urah obratovanja naprave ali v 1 uri, če naprava ne more obratovati neprekinjeno 24 ur.
8. člen
(prehodne določbe)
(1) Ne glede na določbe tretjega odstavka 3. člena te uredbe se za odpadno vodo iz obstoječe naprave za integrirano proizvodnjo vlaknin in papirja, kartona ali lepenke, ki se odvaja v javno kanalizacijo, ki ni zaključena s komunalno ali skupno čistilno napravo, uporabljajo mejne vrednosti za odvajanje v javno kanalizacijo do roka iz operativnega programa na področju odvajanja in čiščenja odpadnih voda, do katerega se morajo odpadne vode iz te javne kanalizacije odvajati v vode, očiščene v skladu s predpisom, ki ureja emisijo snovi pri odvajanju odpadne vode iz komunalnih čistilnih naprav.
(2) Če obstoječa naprava za integrirano proizvodnjo vlaknin in papirja, kartona ali lepenke ni priključena na javno kanalizacijo, se določbe prejšnjega odstavka uporabljajo do 31. decembra 2008 tudi za odpadno vodo, ki se iz te naprave odvaja neposredno v vode, če je iz dokumentacije, priložene k vlogi za izdajo okoljevarstvenega dovoljenja, razvidno, da so za priključitev naprave na javno kanalizacijo izpolnjeni vsi pogoji upravljavca javne kanalizacije.
9. člen
(prehodne določbe za prekrške)
Do uvedbe eura kot valute Republike Slovenije se:
– v prvem odstavku 6. člena te uredbe namesto zneska »4.000 eurov« uporablja znesek »1.000.000 tolarjev«, namesto zneska »40.000 eurov« pa znesek »10.000.000 tolarjev« in
– drugem odstavku 6. člena te uredbe namesto zneska »1.200 eurov« uporablja znesek »300.000 tolarjev«, namesto zneska »4.000 eurov« pa znesek »1.000.000 tolarjev«.
10. člen
(prenehanje veljavnosti)
Z dnem uveljavitve te uredbe preneha veljati Uredba o emisiji snovi pri odvajanju odpadnih vod iz objektov in naprav za proizvodnjo celuloze (Uradni list RS, št. 10/99 in 41/04 – ZVO-1).
11. člen
(začetek veljavnosti)
Ta uredba začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 00719-101/2006/6
Ljubljana, dne 13. decembra 2006
EVA 2006-2511-0224
Vlada Republike Slovenije
Janez Janša l.r.
Predsednik

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti