Uradni list

Številka 97
Uradni list RS, št. 97/2003 z dne 10. 10. 2003
Uradni list

Uradni list RS, št. 97/2003 z dne 10. 10. 2003

Kazalo

4331. Pravilnik o identifikaciji in registraciji prašičev, stran 13725.

Na podlagi 114. in v zvezi s 109. in 110. členom zakona o kmetijstvu (Uradni list RS, št. 54/00, 52/02-ZDU-1 in 58/02-ZMR-1), ter na podlagi petega odstavka 16. člena zakona o veterinarstvu (Uradni list RS, št. 33/01 in 110/02-ZGO-1), petega odstavka 23. člena in četrtega odstavka 24. člena zakona o živinoreji (Uradni list RS, št. 18/02) izdaja minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
P R A V I L N I K
o identifikaciji in registraciji prašičev*
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(uvodna določba)
(1) Ta pravilnik določa način identifikacije prašičev, spremljanje premikov prašičev, register prašičev na gospodarstvu (v nadaljnjem besedilu: RPG), centralni register prašičev (v nadaljnjem besedilu: CRPš) in registracijo imetnikov prašičev v evidenci imetnikov rejnih živali (v nadaljnjem besedilu: EIRŽ).
(2) Vsi prašiči (v nadaljnjem besedilu: živali) v Republiki Sloveniji morajo biti označeni na način kot ga predpisuje ta pravilnik, vsi premiki pa sporočeni v CRPš tako, da je možno slediti izvoru skupine živali do izvornega gospodarstva.
2. člen
(pomen izrazov)
(1) Izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo naslednji pomen:
– žival je vsaka žival iz vrste Sus scrofa domesticus,
– skupinska identifikacijska številka (v nadaljnjem besedilu: SIŠ) je identifikacijska številka, s katero se označuje živali v skladu s tem pravilnikom,
– imetnik prašičev je pravna ali fizična oseba, ki je, četudi samo začasno, odgovorna za živali; imetnik je lastnik živali oziroma se po pooblastilu lastnika ukvarja z rejo, varstvom, klanjem, nakupom, prodajo, prevozom, razstavljanjem ali drugo vrsto rabe živali,
– gospodarstvo je kmetijsko ali drugo gospodarstvo oziroma objekt razen prevoznega sredstva, kjer se, četudi samo začasno, redijo oziroma zadržujejo živali,
– KMG-MID gospodarstva je identifikacijska številka gospodarstva, ki jo dodeli Služba za identifikacijo in registracijo živali. Sestavljena je iz dvočrkovne oznake za Slovenijo »SI« in do devetmestne neponovljive številke,
– pooblaščena organizacija je organizacija, ki v skladu s predpisi o veterinarstvu, o kmetijstvu oziroma o živinoreji opravlja dejavnost identifikacije in registracije živali kot javno službo,
– klavnica je obrat, ki je registriran za zakol prašičev,
– veterinarsko-higienska služba (v nadaljnjem besedilu: VHS) je fizična ali pravna oseba, ki opravlja dejavnost veterinarsko higienske službe v skladu s predpisi, ki urejajo veterinarstvo,
– trgovec z živalmi je pravna ali fizična oseba, ki kot dejavnost opravlja nakup in prodajo živali, ima reden promet s temi živalmi in od nakupa do prodaje teh živali oziroma premika s prejšnje do nove lokacije, ki nista v njegovi lasti, ne preteče več kot 30 dni.
3. člen
(služba za identifikacijo in registracijo živali)
(1) Služba za identifikacijo in registracijo živali (v nadaljnjem besedilu: SIR) je služba v okviru Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo), ki je pristojna za implementacijo sistema identifikacije in registracije živali po tem pravilniku ter vodi evidenco imetnikov rejnih živali in centralni register prašičev.
(2) SIR na spletnih straneh ministrstva objavlja operativne podrobnosti izvajanja tega pravilnika, vključno z načinom sporočanja podatkov iz 5., 11., 13., 14., in 16. člena tega pravilnika (formati datotek, obrazci, elektronsko sporočanje), katera morajo pooblaščene organizacije in imetniki prašičev upoštevati, navodila pa so v pisni obliki na voljo tudi na ministrstvu.
(3) SIR mesečno oziroma sproti poroča ministru, pristojnemu za kmetijstvo(v nadaljnjem besedilu: minister), in Veterinarski upravi Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: VURS) o evidentiranih dogodkih v CRPš ter opaženih nepravilnostih.
II. CENTRALNI REGISTER PRAŠIČEV
4. člen
(centralni register prašičev – CRPš)
(1) CRPš je ažuren računalniško voden register, iz katerega so razvidni zlasti naslednji podatki o:
– staležu prašičev na gospodarstvu, ki jih imetniki prašičev sporočajo v skladu s 16. členom tega pravilnika,
– premikih živali z enega na drugo gospodarstvo, ki jih imetniki prašičev sporočajo v skladu z 11., 12., 13. in 14. členom tega pravilnika,
– operativnih podatkih o označevanju živali,
– nadzoru nad izvajanjem določb tega pravilnika,
– izvajalcih nalog javne službe na področju označevanja in registracije prašičev,
– osebah, ki imajo dostop do podatkov iz CRPš.
(2) SIR za vsako gospodarstvo enkrat letno izda izpis iz CRPš, ki velja kot potrdilo o vpisu podatkov po tem pravilniku.
5. člen
(evidenca imetnikov rejnih živali)
(1) Ministrstvo vodi evidenco imetnikov rejnih živali, v katero morajo biti vpisana vsa gospodarstva in imetniki prašičev.
(2) Za vpis v EIRŽ je dolžan poskrbeti imetnik prašičev, ki je odgovoren za živali na gospodarstvu. V EIRŽ se imetnik prašičev vpiše na podlagi zahtevka, iz katerega morajo biti razvidni naslednji podatki:
– osebno ime oziroma firma ter naslov oziroma sedež imetnika prašičev,
– enotna matična številka občana (v nadaljnjem besedilu: EMŠO) oziroma matična številka poslovnega subjekta imetnika prašičev,
– davčna številka imetnika prašičev,
– lokacija gospodarstva (npr. naslov, parcelna številka, geografske koordinate),
– KMG-MID, če se gospodarstvo navezuje na registrirano kmetijsko gospodarstvo,
– KMG-MID gospodarstva, če ga že ima.
(3) V evidenco se lahko vpišejo tudi:
– tip in kapaciteta proizvodnje,
– vrsta gospodarstva,
– druge kontaktne informacije (telefonska številka, kontaktni poštni naslov ipd.).
(4) Vpis v EIRŽ je pogoj za registracijo premikov prašičev. Imetniki prašičev na novoustanovljenih gospodarstvih se morajo vpisati v EIRŽ še pred prihodom živali na gospodarstvo.
(5) Gospodarstva, ki so vpisana v evidence s področja kmetijstva, ki se vodijo v okviru ministrstva in iz katerih je razvidno, da imetnik na gospodarstvu redi prašiče, se v EIRŽ vpišejo po uradni dolžnosti.
(6) Določbe iz drugega do četrtega odstavka tega člena ne veljajo za gospodarstva, kjer se naenkrat redi en prašič za lastno domačo uporabo in kjer se žival ne premika z gospodarstva. Tako gospodarstvo se v EIRŽ evidentira na osnovi prijave premika živali na to gospodarstvo in se mu dodeli KMG-MID gospodarstva.
6. člen
(označitev živali)
(1) Imetnik je odgovoren, da so vse živali na gospodarstvu pravilno označene. Živali označuje imetnik sam, lahko pa to zanj opravi pooblaščena organizacija. Označitev živali mora biti trajna in razpoznavna skozi celo življenjsko dobo živali.
(2) Živali je treba označiti čimprej po rojstvu, vendar najkasneje pred premikom z rojstnega gospodarstva na drugo gospodarstvo.
(3) Živali se označuje z namestitvijo ušesne znamke iz 7. člena tega pravilnika v desno uho. Na ušesni znamki je odtisnjena kratica »MKGP« in SIŠ. SIŠ je sestavljena iz dvočrkovne kode za Slovenijo »SI« in zadnjih šestih številk KMG-MID gospodarstva, na katerem se živali označujejo.
(4) Namesto na način, določen s prejšnjim odstavkom, se lahko živali označuje tudi s tetoviranjem v desno uho ali na desno stran hrbta tik za plečem. Gospodarstva, kjer se živali tetovira, morajo biti vpisana v posebno evidenco, ki jo vodi SIR. Vpis se izvede na osnovi zahtevka za tetoviranje, ki ga imetnik prašičev odda na SIR. Gospodarstvu se ob vpisu dodeli krajša SIŠ za tetoviranje.
(5) V desnem ušesu in na desni strani hrbta ne smejo prašiči imeti nobenih oznak, razen predpisanih v tem pravilniku.
(6) Če se označitev pri živalih, ki morajo po tem pravilniku biti označene, izgubi ali postane nečitljiva, se žival na gospodarstvu, kjer je bilo to opaženo, nemudoma označi na novo. Uporabi se SIŠ, ki se uporablja na gospodarstvu, na katerem se žival označuje. Ponovna označitev živali mora biti vpisana v RPG na način kot ga določa 5. točka drugega odstavka 10. člena tega pravilnika.
7. člen
(ušesna znamka)
(1) Ušesna znamka za prašiče mora biti okrogla, premera najmanj 28 mm, rumene barve in sestavljena iz moškega in ženskega dela, ki se ob uporabi spojita in ju ni več možno ponovno uporabiti. Na moškem delu ušesne znamke mora biti v črni barvi odtisnjeno:
– kratica pristojnega organa (MKGP) v velikosti 3 mm,
– SIŠ iz tretjega odstavka prejšnjega člena v velikosti najmanj 6 mm.
(2) Na ženskem delu ušesne znamke je lahko tudi druga vsebina (npr. individualna identifikacijska številka živali).
(3) Ušesna znamka mora izpolnjevati še naslednje pogoje:
– ušesna znamka mora biti plastična, brez ostrih robov in grobih površin, ki bi povzročale draženje kože, in iz neškodljivega materiala, odpornega na staranje, vremenska nihanja in hlevske pogoje. Obstojnost barve, prožnost materiala in trdnost spoja morajo trajati celo življenjsko dobo živali,
– konica mora biti ostra in primerne trdote, da zlahka prebode uho. Material ne sme biti koroziven in ne sme povzročati vnetij na mestu vboda, zagotovljeni morajo biti optimalni pogoji za celjenje rane,
– tisk mora biti laserski oziroma tak, da je dobro čitljiv in obstojen celo življenjsko dobo živali ter ga ni mogoče odstraniti,
– ušesna znamka mora biti takšna, da jo označevalec zlahka vstavi v uho; za spojitev obeh delov je potrebna običajna sila, ki zagotavlja, da sta dela spojena. Po aplikaciji se ušesna znamka tekoče sprosti iz klešč.
(4) Naročniki ušesnih znamk za označevanje prašičev po tem pravilniku so imetniki prašičev, ki so vpisani v evidenco imetnikov rejnih živali iz 5. člena tega pravilnika in imajo dodeljen KMG-MID gospodarstva. Ušesne znamke za označevanje prašičev po tem pravilniku se lahko naročajo samo pri registriranih dobaviteljih ušesnih znamk.
8. člen
(dobavitelji ušesnih znamk)
(1) Dobavitelji ušesnih znamk za označevanje prašičev po tem pravilniku so lahko samo tiste pravne ali fizične osebe, ki so pri ministrstvu vpisane v evidenco dobaviteljev ušesnih znamk.
(2) SIR v publikacijah in na svojih spletnih straneh objavi podatke o dobaviteljih ušesnih znamk, vpisanih v evidenco. Objavijo se zlasti naslednji podatki o dobavitelju:
– osebno ime oziroma firma ter naslov oziroma sedež dobavitelja in kontaktni podatki,
– tip ušesne znamke,
– cene in dobavni roki iz ponudbe.
(3) Dobavitelj ušesnih znamk, za katerega se izkaže, da dobavlja neprimerno blago oziroma posluje v nasprotju z določbami tega pravilnika, se izbriše iz evidence dobaviteljev ušesnih znamk.
(4) O vpisu in izbrisu dobavitelja ušesnih znamk v oziroma iz evidence odloči minister z odločbo v upravnem postopku.
9. člen
(vpis v evidenco dobaviteljev ušesnih znamk)
(1) Ponudnik, ki želi dobavljati ušesne znamke po tem pravilniku, mora na ministrstvo vložiti vlogo za vpis v evidenco dobaviteljev ušesnih znamk. Vloga mora vsebovati:
– osebno ime oziroma firma ter naslov oziroma sedež ponudnika in kontaktne podatke,
– reference ponudnika, s katerimi izkazuje, da razpolaga s takšnimi tehničnimi in kadrovskimi zmogljivostmi, ki omogočajo izvedbo posla,
– izjavo, da ponujena ušesna znamka izpolnjuje vse pogoje iz tega pravilnika,
– izjavo o zagotavljanju dobav v rokih, ki jih navaja v ponudbi,
– izjavo, da je ponudnik opremljen za elektronsko povezovanje s CRPš,
– opis sistema kontrole nad postopki, ki zagotavljajo: točnost izpisovanja SIŠ, stalno kvaliteto tiska in kvaliteto distribucije do naročnikov,
– vzorec ušesnih znamk in klešč,
– ponudbo, iz katere morajo biti razvidni:
a) tip ušesne znamke,
b) cena ušesne znamke,
c) cena klešč za aplikacijo ušesnih znamk,
d) dobavni roki.
(2) Ponudba mora veljati za obdobje najmanj enega leta. Dobavitelj ušesnih znamk mora dobavljati vrsto blaga, ki ga je ponudil v vlogi. Navedene cene iz ponudbe veljajo za najvišje. Dobavitelj ušesnih znamk se mora odzvati na vsako naročilo ne glede na količino ali vrsto blaga.
(3) Če ponudnik na ministrstvo vloži popolno vlogo, ki izpolnjuje vse zahteve iz prvega odstavka tega člena, mu minister izda odločbo o vpisu v evidenco dobaviteljev ušesnih znamk in dodeli uporabniško ime in geslo za dostop do CRPš za eno leto.
(4) Za podaljšanje odločbe dobavitelj najmanj en mesec pred iztekom odločbe vloži vlogo, ki mora vsebovati novo ponudbo in pozitivno referenco o dobavljanju ušesnih znamk, ki jo izda ministrstvo.
10. člen
(vodenje registra prašičev na gospodarstvu)
(1) Vsak imetnik prašičev, z izjemo prevoznikov, mora voditi ažuren register prašičev na gospodarstvu. Iz RPG morajo biti jasno razvidni trenutni stalež živali in kronološko vodeni zapisi o prihodih živali na gospodarstvo, odhodih živali z gospodarstva ter o ponovnih označitvah živali.
(2) Vse spremembe morajo biti vpisane redno, najpozneje v sedmih dneh. V RPG morajo biti vpisani naslednji podatki:
1. splošno:
– KMG-MID gospodarstva in naslov gospodarstva,
– ime in priimek oziroma naziv imetnika prašičev in naslov oziroma sedež imetnika prašičev, če je drugačen od naslova gospodarstva,
– zapisi o opravljenem nadzoru gospodarstva glede izvajanja določb tega pravilnika (ime, priimek in podpis inšpektorja ter datum opravljenega pregleda);
2. o staležu živali:
– skupno število živali po vsaki spremembi v staležu;
3. prihodi živali na gospodarstvo z drugega gospodarstva:
– datum prejema živali na gospodarstvo,
– število prejetih živali in identifikacijske številke živali; če je skupina prejetih živali označena z različnimi SIŠ mora biti razvidno število živali za vsako SIŠ,
– KMG-MID oziroma naslov prejšnjega gospodarstva;
4. odhodi živali z gospodarstva na drugo gospodarstvo ali v klavnico:
– datum odhoda živali,
– število oddanih živali in identifikacijske številke živali; če je skupina oddanih živali označena z različnimi SIŠ mora biti razvidno število živali za vsako SIŠ,
– namembno gospodarstvo:
a) v primeru oddaje na registrirano gospodarstvo KMG-MID oziroma naslov naslednjega gospodarstva,
b) v primeru oddaje ene živali na gospodarstvo iz šestega odstavka 5. člena tega pravilnika, in KMG-MID tega gospodarstva še ne obstaja, ime, priimek in naslov novega imetnika,
c) v primeru izvoza ali trgovanja med državami članicami Evropske unije (v nadaljevanju: EU) namembno državo;
5. o ponovnih označitvah živali:
– prejšnja identifikacijska številka,
– nova SIŠ,
– število označenih živali,
– datum ponovne označitve.
(3) RPG mora imetnik prašičev hraniti na lokaciji, kjer se živali nahajajo oziroma na način, da je register s te lokacije praktično dostopen. RPG mora biti na voljo za pregled veterinarski in kmetijski inšpekciji. RPG se lahko vodi tudi v elektronski obliki, ki pa mora nuditi preglednost podatkov v skladu s prvim in drugim odstavkom tega člena. Izpis podatkov mora biti vselej možen. Podatke je potrebno hraniti najmanj tri leta od dne, ko je bila vpisana zadnja sprememba.
(4) V primeru individualnega označevanja čistopasemskih in hibridnih prašičev, ki so vpisani v rodovniško knjigo, se lahko uporablja drugačen način vodenja RPG, če je zagotovljena preglednost podatkov v smislu drugega odstavka tega člena.
11. člen
(sporočanje premikov živali v CRPš)
(1) Vsak imetnik prašičev iz 5. člena tega pravilnika, razen imetnikov iz šestega odstavka istega člena, mora v CRPš po postopku iz 17. člena tega pravilnika sporočati podatke o premikih živali. Sporočati je treba podatke o odhodih živali z gospodarstva in prihodih na gospodarstvo. Podatki morajo biti sporočeni in sprejeti v CRPš najkasneje v sedmih dneh po dejanski oddaji oziroma prejemu živali. Za vsak premik živali se sporočijo naslednji podatki:
– število živali, ki se premikajo,
– datum odhoda oziroma prihoda živali,
– KMG-MID gospodarstva, s katerega se živali premikajo,
– namembno gospodarstvo:
a) v primeru oddaje na registrirano gospodarstvo: KMG-MID naslednjega gospodarstva,
b) v primeru oddaje ene živali na gospodarstvo iz šestega odstavka 5. člena tega pravilnika, če KMG-MID tega gospodarstva še ne obstaja: ime, priimek in naslov novega imetnika,
c) v primeru izvoza ali trgovanja med državami članicami Evropske unije (v nadaljevanju: EU): namembno državo,
– številka veterinarskega spričevala oziroma veterinarske napotnice samo ob odhodu živali.
(2) Za živali, ki so bile sprejete v klavnico za zakol, mora klavnica najkasneje v sedmih dneh po zakolu v CRPš javiti: število zaklanih živali, KMG-MID gospodarstva, s katerega so živali prišle, in datum zakola.
(3) Za živali, ki so poginile in je VHS odpeljal truplo, mora VHS najkasneje v sedmih dneh po odvozu v CRPš javiti: število poginjenih živali, KMG-MID gospodarstva, na katerem so živali poginile, in datum pogina.
12. člen
(sejmi, razstave, zbirni centri, trgovci z živalmi)
(1) Sejem, razstava ali zbirni center se za potrebe tega pravilnika štejejo za gospodarstva in jih je potrebno registrirati v skladu s 5. členom tega pravilnika. Organizator sejma, razstave ali zbirnega centra se šteje za imetnika prašičev ter mora voditi register iz 10. člena tega pravilnika in sporočati podatke o premikih živali v skladu z 11. členom tega pravilnika.
(2) Trgovec z živalmi se šteje za imetnika prašičev in mora sporočati podatke o premikih živali v skladu z 11. členom tega pravilnika.
13. člen
(označitev in registracija uvoženih živali)
(1) Uvozijo se lahko le označene živali.
(2) Uvožene živali za nadaljnjo rejo, ki so uspešno prestale predpisane veterinarske preglede, se najkasneje v 30 dneh po opravljenih pregledih oziroma še pred premikom na drugo gospodarstvo označijo skladno s 6. členom tega pravilnika.
(3) Ne glede na prejšnji odstavek živali ni treba ponovno označiti, če je ciljni obrat klavnica in bo žival zaklana najpozneje v 30 dneh po opravljenih predpisanih veterinarskih pregledih.
(4) Za uvožene živali je treba poleg podatkov iz 10. člena tega pravilnika v RPG vpisati še: državo izvoznico, šifro gospodarstva, od koder živali prihajajo, če je znana, datum uvoza in identifikacijske številke živali.
(5) Za uvožene živali mora imetnik prašičev na gospodarstvu, na katerega so živali uvožene, najpozneje v sedmih dneh sporočiti podatke v CRPš. Sporočiti mora število uvoženih živali, državo izvoznico, šifro gospodarstva, od koder živali prihajajo, če je znana, datum prihoda živali na gospodarstvo in KMG-MID gospodarstva.
14. člen
(označitev in registracija prašičev, ki prihajajo na območje Republike Slovenije iz držav članic Evropske unije)
(1) Živali, ki prihajajo na območje Republike Slovenije iz držav članic EU, morajo biti označene.
(2) Za živali, prispele iz države članice EU, je treba v RPG poleg podatkov iz 10. člena tega pravilnika vpisati še: državo izvora, datum prispetja živali na gospodarstvo, šifro gospodarstva, od koder živali prihajajo, če je znana, in identifikacijske številke živali.
(3) Za vsako pošiljko živali, ki prispe na območje Republike Slovenije iz države članice EU, mora imetnik prašičev na gospodarstvu, na katerega so živali prispele, najpozneje v sedmih dneh sporočiti podatke v CRPš. Sporočiti mora število živali, državo izvora, kodo prejšnjega gospodarstva, če je znana, datum prihoda živali na gospodarstvo in KMG-MID gospodarstva.
15. člen
(spremni identifikacijski dokument)
(1) Živali mora pri premikih na območju Republike Slovenije spremljati dokument, iz katerega so razvidni najmanj naslednji podatki: naslov in KMG-MID gospodarstva, s katerega se živali oddajajo, naslov in KMG-MID namembnega gospodarstva, število oddanih živali in identifikacijske številke živali, datum oddaje živali in podpis oddajatelja. Če je skupina oddanih živali označena z različnimi SIŠ, mora biti razvidno število živali za vsako SIŠ.
(2) Dokument iz prejšnjega odstavka napiše in s podpisom potrdi imetnik, ki živali oddaja.
(3) V primeru premika živali na gospodarstvo iz šestega odstavka 5. člena tega pravilnika, če KMG-MID tega gospodarstva še ne obstaja, se na spremni identifikacijski dokument vpiše ime, priimek in naslov novega imetnika ter registrska številka vozila, s katerim so bile živali odpeljane. Točnost danih podatkov novi imetnik potrdi s podpisom na dokumentu.
(4) V primeru premika živali ob posredovanju trgovca z živalmi se v spremni identifikacijski dokument namesto KMG-MID novega gospodarstva vpiše registracijska številka trgovca z živalmi oziroma ime, priimek in naslov trgovca z živalmi in registrska številka vozila, s katerim so bile živali odpeljane.
16. člen
(sporočanje staleža živali v CRPš)
(1) Vsak imetnik prašičev iz 5. člena tega pravilnika, razen imetnikov iz šestega odstavka istega člena, mora v CRPš enkrat letno sporočiti podatke o staležu živali na svojem gospodarstvu. Sporočilo mora vsebovati število živali na dan 15. aprila oziroma na dan, ki je določen s predpisom, ki ureja postopke za izvedbo ukrepov kmetijske politike. Število živali mora biti sporočeno po kategorijah: pujski do 20 kg; mladi prašiči 20 do 50 kg; prašiči pitanci: 50 do 80 kg, 80 do 110 kg in nad 110 kg; merjasci, nebreje mladice, breje mladice, nebreje plemenske svinje in breje plemenske svinje.
(2) Če je imetnik prašičev podatke iz prejšnjega odstavka sporočil kot podatke o staležu po določbah predpisov, ki urejajo register kmetijskih gospodarstev in evidenco subjektov, oziroma je podatke sporočil ob uveljavljanju državnih pomoči, se podatki za prašiče po uradni dolžnosti prepišejo v CRPš in se šteje, da so podatki o staležu prašičev sporočeni.
17. člen
(način sporočanja podatkov)
(1) Imetnik prašičev v CRPš sporoča podatke iz tega pravilnika na enega od naslednjih načinov:
1. neposredno v CRPš v elektronski obliki. Imetnik prašičev mora biti vključen v sistem elektronskega poslovanja s SIR in pridobiti avtorizacijo za javljanje v elektronski obliki. Avtorizacija se imetniku prašičev podeli na podlagi zahteve. Ob dodelitvi avtorizacije se imetnika vpiše v evidenco elektronskega poslovanja s SIR;
2. preko pooblaščenih organizacij, ki podatke vpišejo v CRPš. Pooblaščena organizacija mora voditi evidenco o prejemu podatkov. Podatki o premikih živali se sporočajo le preko veterinarskih organizacij ali na način iz prejšnje točke.
(2) Če imetnik prašičev sporoča podatke preko pooblaščene organizacije, je dolžan podatke organizaciji sporočiti najpozneje v štirih dneh. Pooblaščena organizacija je dolžna podatke vnesti v CRPš najpozneje v treh dneh.
18. člen
(financiranje)
(1) Stroške storitev pooblaščenih organizacij po tem pravilniku plačajo imetniki prašičev.
(2) Najvišje cene storitev po tem pravilniku in delež sofinanciranja s strani ministrstva določi minister, pristojen za kmetijstvo, s posebnim sklepom, v skladu z zakoni, ki urejajo kmetijstvo, veterinarstvo oziroma o živinorejo.
19. člen
(dostop do podatkov)
(1) Dostop do podatkov v CRPš in EIRŽ poteka v skladu s predpisi, ki urejajo kmetijstvo, veterinarstvo, živinorejo in varstvo osebnih podatkov.
(2) Podatki iz CRPš in EIRŽ so dostopni zlasti naslednjim osebam in za naslednje namene:
– za celotno območje Republike Slovenije so na voljo na vpogled SIR in drugim pristojnim službam ministrstva, VURS in službam, na katere VURS prenese naloge s področja varovanja zdravja ljudi in živali ter nadzora nad sistemom identifikacije in registracije živali – za namene varovanja zdravja ljudi in živali ter nadzora nad sistemom identifikacije in registracije živali, in Inšpektoratu Republike Slovenije za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo – za opravljanje nadzora nad sistemom identifikacije in registracije prašičev,
– za gospodarstva, ki so vključena v nacionalni program selekcije so na voljo na vpogled pristojnim službam v skladu s predpisi o živinoreji,
– za gospodarstva na območju pristojnosti so na voljo na vpogled pooblaščenim organizacijam v obsegu, ki je nujno potreben za izvajanje nalog javne službe,
– imetnik živali ima pravico do vpogleda glede vseh podatkov o svojih živalih, o gospodarstvu in o imetniku rejnih živali v centralnem registru živali. Do vpogleda do teh podatkov ima pravico tudi nosilec kmetijskega gospodarstva, če je gospodarstvo del kmetijskega gospodarstva.
(3) Podatki o gospodarstvih in imetnikih živali so dostopni v aktivni obliki, preko spletnih povezav v času, ko so aktualni, ter še najmanj pet let po prenehanju dejavnosti na gospodarstvu. Drugi podatki, zlasti podatki o živalih, pa so dostopni še najmanj dve leti po zakolu, poginu oziroma izvozu živali.
(4) Vsi podatki se arhivirajo na način, ki omogoča trajno dostopnost do podatkov.
III. NADZOR
20. člen
(nadzor)
(1) Nadzor nad izvajanjem določb tega pravilnika opravljata veterinarska in kmetijska inšpekcija, vsaka v okviru svojih pristojnosti in pooblastil. Nadzor se izvaja zlasti na gospodarstvih, kjer se zadržujejo prašiči, pri imetnikih prašičev in pri pooblaščenih organizacijah, ki morajo inšpektorju omogočiti nemoteno opravljanje nadzorstva in mu pri tem nuditi ustrezno pomoč.
(2) Če imetnik ne vodi RPG iz 10. člena in ne sporoča podatkov v skladu z 11., 13., 14., 16. in 17. členom tega pravilnika, se šteje, da ne vodi predpisanih evidenc in registrov v skladu z zakonoma, ki urejata veterinarstvo in živinorejo.
(3) Če pristojni inšpektor ugotovi, da imetnik ne vodi RPG iz 10. člena ali ne sporoča podatkov v skladu 11., 13., 14., 16. in 17. členom tega pravilnika, ukrepa v skladu z zakoni, ki urejajo kmetijstvo, veterinarstvo in živinorejo, zlasti:
– določi rok za odpravo nepravilnosti in pomanjkljivosti v zvezi določbami tega pravilnika,
– začasno, do odprave nepravilnosti, prepove promet z vsemi živalmi na gospodarstvu, če živali na gospodarstvu ne izpolnjujejo predpisanih zahtev glede označitve in odredi označitev neoznačenih in neustrezno označenih živali,
– odredi dopolnitev in uskladitev vpisov v obvezne evidence,
– začasno, do odprave nepravilnosti, prepove promet z vsemi živalmi, če imetnik v rokih ne sporoča premikov živali.
IV. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
21. člen
(prehodne določbe)
(1) 6. člen tega pravilnika se začne uporabljati 1. januarja 2004. Do 30. aprila 2004 se, zaradi porabe starih zalog, lahko živali označuje z ušesno znamko iz 4. člena odredbe o označevanju domačih živali v prometu (Uradni list RS, št. 38/94, 47/94, 41/99, 77/00, 31/01-Zvet-1 in 106/01). Živali, rojene pred 1. januarjem 2004, morajo biti označene v skladu s 6. členom tega pravilnika najkasneje do 31. decembra 2004.
(2) 10., 11. in 12. člen, drugi, tretji, četrti in peti odstavek 13. člena in 15. člen tega pravilnika se začnejo uporabljati 1. januarja 2004.
(3) 14. člen tega pravilnika se začne uporabljati z dnem pristopa Republike Slovenije k EU.
(4) 20. člen tega pravilnika se začne uporabljati 31. marca 2004.
(5) 1. točka prvega odstavka 17. člena se začne uporabljati 30. junija 2004.
22. člen
(prenehanje uporabe)
1. januarja 2004 se prenehajo uporabljati določbe odredbe o označevanju domačih živali v prometu (Uradni list RS, št. 38/94, 47/94, 41/99, 77/00, 31/01-Zvet-1 in 106/01) v delih, ki se nanašajo na označevanje prašičev, razen za primere iz prvega odstavka prejšnjega člena.
23. člen
(končna določba)
Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 321-20-243/2002
Ljubljana, dne 30. septembra 2003.
EVA 2001-2311-0113
mag. Franc But l. r.
Minister
za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
* Ta pravilnik vsebinsko povzema uredbe ES št. 92/102, 64/432, 2000/15 in 2000/678.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti