Uradni list

Številka 20
Uradni list RS, št. 20/1994 z dne 15. 4. 1994
Uradni list

Uradni list RS, št. 20/1994 z dne 15. 4. 1994

Kazalo

892. Odlok o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega plana in srednjeročnega družbenega plana občine Žalec, stran 1236.

Na podlagi 31., 33., 45. in 50. člena zakona o planiranju in urejanju prostora (Uradni list SRS, št. 18/84, 15/89) in 1. in 2. člena zakona o planiranju in urejanju prostora v prehodnem obdobju (Uradni list RS, št. 48/90) ter 141. člena Statuta občine Žalec (Uradni list SRS, št. 46/86 in 40/87 ter Uradni list RS, št. 5/91-I in 56/93) je Skupščina občine Žalec na skupni seji družbenopolitičnega zbora, zbora krajevnih skupnosti in zbora združenega dela dne 31. marca 1994 sprejela
ODLOK
o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega plana in srednjeročnega družbenega plana občine Žalec
1. člen
Dolgoročni plan občine Žalec za obdobje 1986-2000 (Uradni list RS, št. 21/90) in spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana občine Žalec (Uradni list RS, št. 34/92, 69/93, 7/94) se dopolnijo in spremenijo s sestavinami, navedenimi v členih tega odloka.
DOLGOROČNI PLAN
2. člen
V točki 6.1.1. "Kmetijska zemljišča" se spremeni tretji odstavek in se glasi:
V prvo območje je razvrščenih 10.427,20 ha in v drugo območje kmetijskih zemljišč 6.805,92 ha površin.
PROSTORSKE SESTAVINE SREDNJEROČNEGA DRUŽBENEGA PLANA
3. člen
Ustrezno se spremeni in dopolni grafično gradivo:
– kartografska dokumentacija s prikazom izjemnega posega na I. območje kmetijskih zemljišč in območja programske zasnove: list PKN 1: 5000 št. Celje 25.
Grafično gradivo se dopolni s programskimi zasnovami za ureditveno območje oskrbnih dejavnosti, rekreacije in stanovanj v Šempetru, ki jih je izdelal Profil d.o.o. Velenje pod št. 03/93 v februarju 1994.
4. člen
Opredelitev območja
Ureditveno območje programskih zasnov leži v osrednjem delu naselja Šempeter v dveh višinskih nivojih, ločenih s polico, ki poteka v smeri severozahod-jugovzhod z višinsko razliko do 8 m. Večji del območja je pozidan z objekti centralnih in oskrbnih dejavnosti (osnovna šola z urejenimi pripadajočimi zunanjimi površinami, športna igrišča, blagovnica, parkirne površine) in stanovanjskimi objekti.
 
Meja ureditvenega območja
Ureditveno območje se v celoti nahaja v k.o. Šempeter.
Meja ureditvenega območja poteka po parcelnih mejah oziroma le-te seka; opis poteka meje je podan v smeri gibanja urinega kazalca. Začetna točka meje ob križišču v jugovzhodnem vogalu ureditvenega območja na južnem robu lokalne ceste (parc. št. 1141/1). Od tu poteka meja proti severozahodu po južnem robu parc. št. 1141/1 (lokalna cesta) v dolžini 460 m. Potem se meja obrne proti severovzhodu, prečka parc. št. 1141/1 (lokalna cesta) ter poteka po zahodnih robovih parcele 428/1 (šolsko območje) in parcele 433/1 (1. območje kmetijskih zemljišč) ter prečka parc. št. 1121/2 (magistralna cesta M-10). Meja se nato obrne proti jugovzhodu in poteka po severnem robu parc. št. 1121/2 (magistralna cesta M-10) v dolžini 365 m. Meja se spet obrne proti jugu, prečka parcelo 1121/2, poteka po njenem južnem robu v dolžini 16 m; nato poteka meja v smeri proti jugu ob vzhodnem robu parcele št. 1140 (lokalna cesta) v dolžini 210 m, prečka parcelo št. 1141/1 in se zaključi v začetni točki.
Površina ureditvenega območja znotraj opisane meje je 7.05 ha.
 
Namenska raba prostora
Območje je namenjeno širitvi dejavnosti, ki so pomembne za razvoj naselja Šempeter: centralnih dejavnosti (trgovina, storitve, kultura), športno-rekreacijskih dejavnosti in dejavnosti šole. V manjši meri je območje namenjeno gradnji individualnih stanovanjskih hiš, vendar le kot zapolnitev med obstoječimi stanovanjskimi objekti.
Območja oskrbnih dejavnosti: na območju blagovnice (B), v severovzhodnem delu območja, je možna širitev dejavnosti na območje zahodno od blagovnice ob upoštevanju zelenega pasu v širini okrog 10 m. Predel južno ob cesti M-10 in zahodno od območja B je namenjen širitvi oskrbnih – centralnih dejavnosti, v velikosti 7.800 m2, do bodoče glavne napajalne ceste. Predel južno od ceste M-10 in zahodno od bodoče glavne napajalne ceste predstavlja rezervat za širitev oskrbnih – centralnih dejavnosti v velikosti 6.100 m2.
Območje za šolo: ni predvidena širitev tega območja, možna pa je dopolnitev območja z objekti, ki bodo namenjeni rekreacijski in šolski dejavnosti – večnamenska dvorana.
Območje urejenih rekreacijskih športnih površin v osrednjem delu obravnavanega območja: zanj ni predvidenih širitev, možne so ureditve dodatnih površin za rekreacijo ter ureditev peš poti – dostopov do območja.
Območje individualnih stanovanjskih hiš leži ob lokalni cesti, na južnem robu obravnavanega območja: predvidena je zapolnitev z 1-2 individualnimi hišami ob povprečni velikosti parcele 500 – 600 m2.
Zeleni pasovi: ob cesti M-10 je predviden zeleni pas v širini okrog 15-20 m, ki predstavlja tudi omejitev za gradbeno linijo objektov; med predvidenim območjem za oskrbne – centralne dejavnosti je predvidena ureditev zelenega pasu na strnjenem delu zemljišča; med rekreacijskim območjem in območjem stanovanjskih hiš je predviden zeleni pas v širini od 20 – 35 m; obstoječe zelenice ob šoli ostajajo kot zaščitni pas okrog šole.
 
Zasnova prometnega, komunalnega in energetskega omrežja
a) Promet
Na severnem robu območja poteka magistralna cesta M-10 Ljubljana – Maribor; po izgradnji avtoceste je predvidena prekategorizacija v cesto nižjega ranga – glavna cesta skozi naselje Šempeter. Predviden je nov priključek na cesto M-10, ki bo napajal tudi obravnavano razširjeno območje oskrbnih dejavnosti. Območje obkrožajo lokalne ceste; predvideno je napajanje obravnavanega območja z lokalnih cest, ki bodo primerno rekonstruirane.
Znotraj območja je več večjih urejenih parkirnih površin za osebne avtomobile: ob blagovnici okrog 100 ter ob osnovni šoli okrog 25 parkirnih prostorov. Nove večje parkirne površine bodo urejene ob predvideni glavni dovozni cesti na razširjeno območje oskrbnih – centralnih dejavnosti; možno je urediti javne parkirne površine v podkletenih delih objektov. V območju rekreacijskih dejavnosti niso predvidene nove parkirne površine.
Območje je treba urediti tako, da bo omogočeno nemoteno gibanje pešcev – dostop do šole, rekreacijskih površin, objektov centralnih dejavnosti – tako znotraj območja kot tudi do območja programskih zasnov.
b) Kanalizacijsko omrežje
Obvezna je zgraditev fekalne kanalizacije in v končni fazi priključitev na ČN Kasaze. Hišni priključki bodo priključevani na javno kanalizacijo brez greznic. Čiste meteorne vode je odvajati preko peskolovov direktno v podtalje, vode z onečiščenih utrjenih površin pa preko ustreznih lovilcev olj in maščob v podtalje ali v tekalno kanalizacijo.
c) Vodovodno omrežje
Nove stanovanjske hiše je priključevati na obstoječi vodovod salonit Ø 125 mm. Odjem vode za tenis igrišče bo možen iz obstoječega vodovodnega jaška južno od objekta blagovnice.
Za potrebe eventualnih tehnoloških vod je potrebno predvideti lastne vodnjake in črpalke. Pri načrtovanju in gradnji objektov je upoštevati varstveni pas 5,0 m predvidene trase načrtovanega vodovoda Dobrteša vas – Podlog.
č) Elektrika
Obravnavano območje se bo napajalo iz TP Šempeter – šola in TP Šempeter – market. Pri načrtovanju in gradnji objektov je upoštevati varstveni pas 5,0 m od zakoličenih tras obstoječih kablov VN 20 k V.
d) PTT omrežje
Telefonsko omrežje bo potekalo skladno s pogoji upravljalca.
e) Plinovod
Preko območja ureditve poteka obstoječi priključni plinovod P 252B za SIP Šempeter od km 0 + 520 do km 0 + 700: Plinovod ima premer 150 mm in obratuje pod tlakom 1 bar.
Pri načrtovanju in gradnji objektov je upoštevati minimalno 2 x 1 m nezazidljivi pas ob obstoječem priključnem plinovodu P 252b za SIP Šempeter, pri vseh delih v pasu 2 x 5 m pa je potrebno pridobiti soglasje upravljalca k lokaciji in gradnji.
 
Usmeritve za urbanistično in arhitektonsko oblikovanje
Na območju, ki je predvideno za širitev centralnih dejavnosti (zahodno od blagovnice in južno ob magistralni cesti M-10) je pri snovanju pozidave upoštevati gradbeno linijo obstoječe blagovnice. Objekti naj bodo odmaknjeni od sedanjega roba ceste M-10 za okrog 20 m (gradbena linija blagovnice), vendar nanizani in oblikovani tako, da bo dosežen vtis ulice – obulične pozidave. Etažnost objektov ob cesti M-10 naj ne presega vkopane kleti, pritličja, 1. in 2. etaže in mansarde. Višinski gabarit objektov naj se niža v smeri proti jugu, tako, da objekti ob robu police ne bodo presegali etažnosti pritličja in mansarde.
Objekti naj bodo razporejeni tako, da bo možno ustvarjati med objekti notranja mirna dvorišča. Namembnost dvorišč je lahko različna (trg namenjen izključno pešcem z javnim programom v pritličju objektov; po potrebi tudi manipulacijsko dvorišče).
Stanovanjska gradnja na južnem robu ureditvenega območja je predvidena le kot zapolnitev prostih zemljišč med obstoječimi objekti. Novi objekti se morajo v oblikovanju, tlorisnih in višinskih gabaritih podrejati obstoječi pozidavi.
Posebno pozornost je posvečati urejanju rekreacijskih površin: zaradi prenasičenosti prostora ni sprejemljiva dodatna gradnja novih športnih igrišč.
Prostor proti križišču lokalnih cest v jugovzhodnem vogalu ureditvenega območja naj ostane travnik, ki ga je mogoče uporabljati v različne namene (rekreacijsko neformalno igranje iger z žogami, družabna srečanja, prireditve).
Za območje je izdelati zasaditveni načrt, ki naj upošteva sedanjo vegetacijo ter predvidi takšne zasaditve, da bo ta prostor predstavljal osrednji zeleni del Šempetra.
 
Usmeritve za varovanje naravnega in bivalnega okolja
Pri izdelavi zazidalnega načrta je treba upoštevati vse veljavne predpise o varstvu okolja (ukrepi varstva pred onesnaženjem podtalnice, varstvo zraka, upoštevanje maksimalno dovoljenih ravni hrupa, ukrepi varstva pred požari itd.) in pogoje soglasjedajalcev.
Za obravnavano območje velja režim arheološke zaščite, zato je pri posegih v zemeljske plasti zagotoviti arheološki nadzor.
 
Zasnova zaporednosti gradnje
Etapnost gradnje je zasnovana tako, da je za objekte centralnih dejavnosti v prvih etapah predvidena realizacija gradnje v smeri od blagovnice proti zahodu. Urejanje območij za rekreacijo, stanovanja in šolskega predela lahko poteka sočasno. V prvih etapah je urediti primarno cestno in komunalno infrastrukturo.
5. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 352-010/93
Žalec, dne 31. marca 1994.
Predsednik
Skupščine občine Žalec
Milan Dobnik, prof. l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti