Uradni list

Številka 80
Uradni list RS, št. 80/2007 z dne 4. 9. 2007
Uradni list

Uradni list RS, št. 80/2007 z dne 4. 9. 2007

Kazalo

4135. Uredba o obrambnih in zaupnih naročilih, stran 11049.

Za izvajanje prvega odstavka 15. člena in 3. točke prvega odstavka 17. člena Zakona o javnem naročanju (Uradni list RS, št. 128/06) izdaja Vlada Republike Slovenije
U R E D B O
o obrambnih in zaupnih naročilih
1. Vsebina uredbe
1. člen
(1) S to uredbo se določajo naročila, za katera se na podlagi 296. člena Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti (Uradni list RS – MP, št. 7/04, v nadaljnjem besedilu: PES) ne uporabljajo določbe Zakona o javnem naročanju (Uradni list RS, št. 128/06):
1. zaradi zaščite bistvenih interesov varnosti Republike Slovenije;
2. vojaškega orožja, streliva in vojaške opreme pri kateri je treba sprejeti ukrepe za zaščito bistvenih interesov varnosti Republike Slovenije.
(2) S to uredbo se urejajo tudi naročila, s katerimi se razkrivajo podatki z določeno stopnjo tajnosti, če morajo njihovo izvedbo spremljati posebni varnostni ukrepi v skladu z Zakonom o tajnih podatkih (Uradni list RS, št. 50/06 – uradno prečiščeno besedilo) in drugimi predpisi in za katera se določbe Zakona o javnem naročanju ne uporabljajo (v nadaljnjem besedilu: zaupno naročilo).
(3) Pri izvedbi naročila iz prvega odstavka tega člena se ne uporablja Zakon o javnem naročanju, če gre pri posamičnem naročilu za zaščito bistvenih interesov varnosti Republike Slovenije.
(4) Naročila iz prvega in drugega odstavka tega člena, ki se nanašajo na obrambno področje (v nadaljnjem besedilu: obrambna naročila), naročnik izvede v skladu s pravili držav članic Evropske unije, ki sodelujejo v Evropski obrambni agenciji (v nadaljnjem besedilu: agencija), tako, da jih objavi na elektronskem portalu agencije, pod pogoji in na način določen s pravili ravnanja v okviru agencije.
2. Naročila na podlagi 296. člena PES
2. člen
(1) Za naročila iz 296. člena PES iz 1. točke prvega odstavka prejšnjega člena se štejejo naročila:
1. opreme na obrambnem in varnostnem področju, kadar bi bilo razkritje informacij o naročanju take opreme v nasprotju z bistvenimi interesi varnosti Republike Slovenije;
2. opreme z dvojno rabo za vojaške in nevojaške namene, če bi bila Republika Slovenija zaradi uporabe pravil Evropske unije dolžna razkriti informacije, kar bi škodilo bistvenim interesom njene varnosti.
(2) Oprema iz 1. točke prejšnjega odstavka obsega predvsem:
1. tehnično opremo, aparate, naprave in sisteme za izvajanje policijskih pooblastil, prikritih preiskovalnih ukrepov in metod, odkrivanje in preiskovanje kaznivih dejanj ter za izvajanje posebnih oblik pridobivanja podatkov Policije, Obveščevalno varnostne službe Ministrstva za obrambo in Slovenske obveščevalno-varnostne agencije;
2. vozila, orožje, strelivo, eksplozive ter drugo opremo in sredstva, ki so v uporabi Policije;
3. opremo, aparate, naprave in sisteme za pregled oseb, prtljage in prostorov;
4. opremo, aparate, naprave in sisteme za protidiverzantsko ali protiteroristično zaščito;
5. opremo, aparate, naprave in sisteme za razvoj in proizvodnjo specialne operativne tehnike za namene iz prve točke tega odstavka.
(3) Za opremo iz 1. točke prvega odstavka prejšnjega člena se štejejo tudi storitve servisiranja in vzdrževanja, pripadajoči kompleti rezervnih delov, orodij in opreme, rezervni ali sestavni deli, programska oprema, pripadajoča orodja za vzdrževanje in specialna embalaža za hrambo in transport naprav, sistemov in opreme iz prejšnjega odstavka.
(4) Za opremo iz 1. točke prvega odstavka prejšnjega člena se štejejo tudi naprave, sistemi in oprema, če so izdelani ali prilagojeni posebnim zahtevam Policije, ki jih določi minister, pristojen za notranje zadeve, zahtevam Obveščevalno varnostne službe Ministrstva za obrambo, ki jih določi minister, pristojen za obrambo, oziroma zahtevam Slovenske obveščevalno-varnostne agencije, ki jih določi njen predstojnik.
3. člen
(1) Za naročila iz 296. člena PES iz 2. točke prvega odstavka 1. člena te uredbe se štejejo naročila naslednjega vojaškega orožja, streliva in vojaških sredstev:
1. Prenosno in avtomatsko strelno orožje, kot so zlasti puške, puškomitraljezi, mitraljezi, pištole, revolverji, brzostrelke in karabinke, razen lovskega in športnega orožja.
2. Artilerijsko orožje, orožje za podporo in metalci, kot so zlasti:
a) topovi in havbice;
b) minometi, bombometi, raketometi in lanserji;
c) metalci bomb, vab in drugih sredstev za zaščito in bojevanje.
3. Strelivo za orožje pod 1. in 2. točko tega odstavka, minsko-eksplozivna sredstva, rakete in artificije.
4. Bombe, torpedi in vodeni izstrelki:
a) bombe, torpedi, ročne bombe, vključno z dimnimi ročnimi bombami, dimne bombe, rakete, mine, vodeni izstrelki, podvodne bombe, zažigalne bombe;
b) vojaške naprave in komponente, ki so posebej izdelane za uporabo, sestavljanje, razstavljanje, streljanje ali detekcijo sredstev iz prejšnje podtočke.
5. Vojaška oprema za opazovanje in vodenje ognja:
a) računalniki in sistemi za opazovanje in vodenje ognja s pomočjo infrardečih žarkov ter druge nočne naprave za opazovanje in vodenje ognja;
b) daljinomeri, indikatorji položaja, višinomeri;
c) elektronske komponente za sledenje, giroskopske, optične, optoelektronske in akustične naprave;
d) namerilne naprave za bombe in topove, periskopi za opremo, navedeno v tem členu;
e) optične in optoelektronske opazovalne in namerilne naprave za prenosno in avtomatsko strelno orožje.
6. Tanki in posebna bojna vozila:
a) tanki;
b) oborožena ali oklepna vojaška vozila, vključno z amfibijskimi vozili;
c) oklepni avtomobili;
d) polgosenična vojaška vozila;
e) druga vojaška vozila;
f) priklopniki, posebej izdelani za prevoz streliva, določenega v 3. in 4. točki tega odstavka.
7. Toksične ali radioaktivne snovi:
a) kemična in biološka sredstva ter radioaktivne snovi za vojaške namene in dekontaminacijo;
b) vojaške naprave za širjenje, detekcijo in odkrivanje snovi iz prejšnje podtočke;
c) sredstva za izvajanje protiukrepov ob uporabi sredstev iz te točke.
8. Smodniki, eksplozivi, pirotehnični elementi in tekoča ali trdna pogonska sredstva:
a) smodniki, pirotehnični elementi, tekoča ali trdna pogonska sredstva, posebej izdelana in prirejena za uporabo s sredstvi iz 3., 4. in 7. točke tega odstavka;
b) vojaški eksplozivi;
c) zažigalne in zamrzovalne snovi za vojaško uporabo.
9. Bojne ladje, vključno s specialno opremo:
a) bojne ladje vseh vrst;
b) oprema, posebej izdelana za polaganje, detekcijo in čiščenje min;
c) podvodni kabli.
10. Zrakoplovi in oprema za vojaško uporabo.
11. Vojaška elektronska oprema.
12. Naprave in aparati za opazovanje, elektronsko ali radijsko izvidovanje.
13. Druga vojaška oprema in sredstva:
a) naprave za čiščenje vode, izdelane posebej za vojaške namene;
b) pomožna električna oprema za delovanje vojaških poveljstev;
c) potapljaška oprema za vojaške namene.
14. Specializirani deli ali dodatki za opremo, sredstva ali sestavni deli opreme, ki je določena v tem členu, če se uporabljajo za vojaške namene.
15. Stroji, oprema, naprave in komponente, izdelane posebej za uporabo, sestavljanje, razstavljanje in streljanje ter preučevanje, proizvodnjo, testiranje in kontrolo vojaškega orožja, streliva in vojaških naprav, ki so določene v tem členu.
(2) Za naročila iz prejšnjega odstavka se štejejo tudi naročila storitev in gradenj, ki so neposredno povezane z orožji, opremo ali sredstvi iz prejšnjega odstavka ter modernizacija, posodabljanje in drugi sodobni načini zagotavljanja opremljenosti, vedno pod pogojem, da morajo biti izpolnjeni tudi drugi pogoji za uporabo 296. člena PES.
3. Zaupna naročila
4. člen
(1) Kot zaupna naročila se štejejo naročila, ki vsebujejo tajni podatek, ki je v skladu z Zakonom o tajnih podatkih določen kot tajni podatek.
(2) Tajni podatek iz prejšnjega odstavka se lahko nanaša na:
1. javno varnost;
2. obrambo;
3. zunanje zadeve;
4. obveščevalno in varnostno dejavnost državnih organov;
5. sisteme, naprave, projekte in načrte, pomembne za javno varnost, obrambo, zunanje zadeve ter obveščevalno in varnostno dejavnost državnih organov Republike Slovenije;
6. znanstvene, raziskovalne, tehnološke, gospodarske in finančne zadeve, pomembne za javno varnost, obrambo, zunanje zadeve ter obveščevalno in varnostno dejavnost državnih organov Republike Slovenije.
(3) Kot naročilo iz prvega odstavka tega člena se šteje tudi naročila, povezana z dotiskavanjem bankovcev ali tiskanjem novega apoena in kovanjem tečajnih oziroma priložnostnih kovancev, njihovo distribucijo in hrambo.
(4) Kot naročilo iz prvega odstavka tega člena se šteje tudi naročilo, povezano z varnostjo listin, ki se nanaša na izdelavo in personalizacijo vizumov in dovoljenj za prebivanje.
(5) Kot naročilo iz prvega odstavka tega člena se štejejo tudi naročila določenih operativnih objektov, pomembnih za javno varnost, obrambo, zunanje zadeve ter obveščevalno in varnostno dejavnost državnih organov Republike Slovenije ter storitve za njihovo vzdrževanje, kot tudi storitve vzdrževanja in servisiranja sistemov in naprav iz 5. točke drugega odstavka tega člena.
(6) Podatek iz prvega odstavka tega člena določi za tajnega pooblaščena oseba naročnika, ob pogojih in na način, določen s predpisi, ki urejajo tajne podatke.
4. Medresorska komisija
5. člen
(1) Za izvedbo naročila po tej uredbi mora naročnik, razen Banke Slovenije, predhodno pridobiti soglasje medresorske komisije, ki jo imenuje Vlada Republike Slovenije. V medresorsko komisijo Vlada Republike Slovenije imenuje predstavnike Ministrstva za finance, Ministrstva za notranje zadeve, Ministrstva za obrambo, Ministrstva za javno upravo ter Slovenske obveščevalno-varnostne agencije.
(2) V medresorsko komisijo iz prejšnjega odstavka so lahko imenovane osebe, ki imajo dovoljenje za dostop do tajnih podatkov stopnje tajnosti »TAJNO« v skladu s predpisi o tajnih podatkih.
(3) Medresorska komisija odloča o izpolnjevanju pogojev za izvedbo naročila po tej uredbi z večino glasov vseh članov. Medresorska komisija način svojega dela uredi s poslovnikom.
(4) Administrativne in tehnične pogoje za delo medresorske komisije zagotavlja Ministrstvo za obrambo.
(5) Soglasja medresorske komisije iz prvega odstavka tega člena naročniku ni treba pridobiti za obrambno ali zaupno naročilo, katerega vrednost je nižja kot 10.000 eurov brez davka na dodano vrednost.
6. člen
Naročnik, ki želi pridobiti soglasje strokovne komisije iz prejšnjega člena za izvedbo posameznega naročila, mora v pisni vlogi navesti predmet in namen naročila ter utemeljiti dejstva in razloge iz katerih je nedvomno razvidna namembnost naročila, katere bistvene interese varnosti Republike Slovenije se mora pri izvedbi naročila varovati oziroma kateri posebni varnostni ukrepi so zato potrebni.
5. Poročila
7. člen
(1) Naročnik, ki izvaja naročila po tej uredbi, mora o oddanih naročilih poročati Vladi Republike Slovenije najpozneje do konca februarja tekočega leta za preteklo leto.
(2) Poročilo naročnik pripravi ločeno za naročila na podlagi 296. člena PES in zaupna naročila, in sicer ločeno za naročila blaga ter ločeno za gradnje ali storitve. Poročilo mora obsegati zlasti:
– vrsto blaga, gradenj ali storitev;
– številko in datum sklenitve pogodbe;
– vrednost pogodbe (pogodbena vrednost brez in z davkom na dodano vrednost);
– dobavitelja ali izvajalca naročila.
6. Končne določbe
8. člen
(1) Z dnem uveljavitve te uredbe preneha veljati Uredba o oborožitvi, vojaški opremi, specialno operativni tehniki in naročilih zaupne narave (Uradni list RS, št. 76/01, 19/05, 24/05, 58/05, 97/05 in 4/06).
(2) Naročila, ki so na dan uveljavitve te uredbe v izvajanju in za katera je bilo že dano soglasje medresorske komisije, določene z uredbo iz prejšnjega odstavka, se izvedejo po dosedanjih predpisih.
9. člen
Medresorska komisija, ki jo je Vlada Republike Slovenije imenovala v skladu z uredbo iz prvega odstavka prejšnjega člena, po uveljaviti te uredbe nadaljuje z delom.
10. člen
Ta uredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 00718-3/2007/9
Ljubljana, dne 23. avgusta 2007
EVA 2007-1911-0006
Vlada Republike Slovenije
Janez Janša l.r.
Predsednik

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti