Uradni list

Številka 110
Uradni list RS, št. 110/2003 z dne 12. 11. 2003
Uradni list

Uradni list RS, št. 110/2003 z dne 12. 11. 2003

Kazalo

4830. Zakon o predhodnih sestavinah za prepovedane droge (uradno prečiščeno besedilo) (ZPSPD-UPB1), stran 15066.

Na podlagi 153. člena poslovnika državnega zbora je Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 2. oktobra 2003 potrdil uradno prečiščeno besedilo zakona o predhodnih sestavinah za prepovedane droge, ki obsega:
– zakon o predhodnih sestavinah za prepovedane droge – ZPSPD (Uradni list RS, št. 22/2000 z dne 10. 3. 2000) in
– zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o predhodnih sestavinah za prepovedane droge – ZPSPD-A (Uradni list RS, št. 65/2003 z dne 4. 7. 2003).
Št. 543-03/99-5/5
Ljubljana, dne 2. oktobra 2003.
EPA 965-III
Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
Borut Pahor l. r.
Z A K O N
O PREDHODNIH SESTAVINAH
ZA PREPOVEDANE DROGE
uradno prečiščeno besedilo
(ZPSPD-UPB1)
Splošne določbe
1. člen
(namen zakona)
Ta zakon ureja proizvodnjo, promet in uporabo ter nadzor nad snovmi, ki so lahko predhodne sestavine za izdelavo prepovedanih drog (v nadaljnjem besedilu: predhodne sestavine), z namenom preprečevati njihovo zlorabo ali uporabo v nedovoljene namene.
2. člen
(pomen izrazov)
Posamezni izrazi v tem zakonu imajo naslednji pomen:
Predhodna sestavina pomeni vsako kemijsko snov s seznama predhodnih sestavin in vsako zmes, ki te snovi vsebuje. Izključena so zdravila in drugi pripravki, ki vsebujejo snovi s seznama, in jih ni mogoče na enostaven način predelati in uporabiti za proizvodnjo prepovedanih drog.
Prepovedane droge so rastline in substance naravnega ali sintetičnega izvora, ki imajo psihotropne učinke ter lahko vplivajo na telesno ali duševno zdravje ali ogrožajo socialno blagostanje ljudi in so opredeljene v posebnem zakonu.
Proizvodnja pomeni pridobivanje, izdelavo in dodelavo, obdelovanje, predelovanje, mešanje v vmesne in končne izdelke s kemijskimi, fizikalnimi ali biološkimi procesi in postopki pa tudi prevoz znotraj proizvodne enote.
Promet s predhodno sestavino pomeni njen uvoz, izvoz, tranzit, skladiščenje, dobavo, nakup, prodajo, posredovanje pri nakupu ali prodaji, prepustitev tretjemu in oglaševanje.
Uporaba pomeni rabo, pripravo za rabo, nakup za lastno uporabo in shranjevanje.
Uvoz pomeni vsak vnos blaga na carinsko območje Republike Slovenije, ne glede na to, kakšna uporaba je bila v skladu s carinskimi predpisi dovoljena za to blago, razen vnosa zaradi tranzita.
Izvoz pomeni vsak iznos blaga s carinskega območja Republike Slovenije in zajema tudi ponoven izvoz ter začasen izvoz.
Tranzit predhodne sestavine pomeni vsak njen prenos pod carinskim nadzorom preko carinskega območja ali od enega do drugega kraja na carinskem območju Republike Slovenije.
CAS številka je karakteristična številka že odkritih snovi po mednarodnem sistemu Chemical Abstract Service.
Fizična oseba pomeni samostojnega podjetnika posameznika in posameznika, ki opravlja dejavnost na podlagi koncesije.
V zakonu uporabljeni izrazi, zapisani v moški slovnični obliki, se uporabljajo kot nevtralni za ženski in moški spol.
3. člen
(Komisija za predhodne sestavine)
Za obravnavo strokovnih vprašanj v zvezi s tem zakonom in za pripravo strokovnih mnenj imenuje minister, pristojen za kemikalije (v nadaljnjem besedilu: minister), komisijo za predhodne sestavine (v nadaljnjem besedilu: komisija), ki jo sestavljajo predstavniki organa, pristojnega za kemikalije, ministrstva, pristojnega za notranje zadeve, ministrstva, pristojnega za finance, Gospodarske zbornice Slovenije ter strokovnjaki s področja kemije, farmacije in medicine, po potrebi pa tudi strokovnjaki z drugih področij.
Podrobnejšo sestavo in naloge komisije določi minister.
Komisija sprejme poslovnik o svojem delu.
Proizvodnja in promet
4. člen
(razvrstitev predhodnih sestavin)
Predhodne sestavine iz seznama so razvrščene v 1., 2. in 3. skupino tako, da so v 1. skupino razvrščene predhodne sestavine, ki se uporabljajo kot osnovne surovine pri izdelavi prepovedanih drog in ki so bistvene pri proizvodnem procesu, v 2. skupino se razvrščajo predhodne sestavine, ki se uporabljajo kot pomožne surovine pri proizvodnji prepovedanih drog, v 3. skupino pa se razvrščajo predhodne sestavine, ki se uporabljajo kot pomožne surovine pri izdelavi prepovedanih drog in se lahko nadomestijo z drugimi snovmi.
Seznam predhodnih sestavin in razvrstitev predhodnih sestavin v skupine določi minister na predlog komisije.
5. člen
(proizvodnja in promet s predhodnimi sestavinami)
Proizvodnjo in promet s predhodnimi sestavinami iz 1. skupine lahko na podlagi dovoljenja organa, pristojnega za kemikalije, opravlja pravna ali fizična oseba, če izpolnjuje naslednje pogoje:
– da ima dovoljenje za dejavnost proizvodnje ali prometa z zdravili, oziroma proizvodnje ali prometa z nevarnimi kemikalijami;
– da imenuje osebo, ki je odgovorna za izvajanje določb tega zakona.
Proizvodnjo in promet s predhodnimi sestavinami iz 2. in 3. skupine lahko opravlja pravna ali fizična oseba, če izpolnjuje naslednje pogoje:
– prijavi svoje poslovanje pri organu, pristojnem za kemikalije, s podatki o naslovu podjetja, kjer se poslovanje opravlja, o osebi, ki je odgovorna za izvajanje določb tega zakona, in o seznamu predhodnih sestavin, s katerimi posluje;
– da imenuje osebo, ki je odgovorna za izvajanje določb tega zakona.
Obveznost prijavljanja iz prejšnjega odstavka ni potrebna, če se uvoz ali izvoz predhodnih sestavin iz 3. skupine opravlja v količinah, ki letno ne presegajo količin, ki jih predpiše minister.
6. člen
(promet predhodnih sestavin iz 1. in 2. skupine)
Vsaka pravna ali fizična oseba, ki dobavi kupcu predhodno sestavino iz 1. ali 2. skupine, mora od kupca pridobiti izjavo o namenu uporabe predhodne sestavine.
Izjava o namenu uporabe snovi iz 2. skupine lahko velja za obdobje 12 mesecev, če je v preteklih 12 mesecih kupcu dobavljena snov najmanj trikrat, če so količine v skladu z rednimi letnimi potrebami kupca (porabnika).
Ves promet s snovmi iz 1. in 2. skupine mora biti dokumentiran tako, da je omogočeno prepoznavanje podatkov o imenu predhodne sestavine, količini in vsebnosti, v primeru zmesi o imenih in količinah predhodnih sestavin v zmesi, imenih in naslovih dobaviteljev, distributerjev in prejemnikov ter o namenu uporabe predhodne sestavine.
Obveznost iz prvega odstavka tega člena ni potrebna za predhodne sestavine v količinah, ki jih določi minister.
7. člen
(dovoljenje za uvoz in izvoz)
Uvoz in izvoz predhodnih sestavin se lahko opravlja na podlagi dovoljenja, ki ga izda organ, pristojen za kemikalije.
Za pridobitev dovoljenja iz prejšnjega odstavka vloži pravna ali fizična oseba pri organu, pristojnem za kemikalije, vlogo, ki vsebuje podatke o imenu predhodne sestavine s tarifno oznako iz kombinirane nomenklature carinske tarife in CAS številko, količini in vsebnosti predhodne sestavine, tujem uvozniku oziroma izvozniku, namenu uporabe, prevoznem sredstvu, relaciji prevoza in o pristojnem carinskem uradu, kjer se bo pošiljka carinila.
Dovoljenje iz prvega odstavka tega člena mora organ, pristojen za kemikalije, izdati najkasneje v petnajstih dneh od vložitve popolne vloge.
Dovoljenje za izvoz ali uvoz se izda v treh izvodih. En izvod zadrži organ, pristojen za kemikalije, en izvod se priloži carinski deklaraciji, en izvod pa zadrži pravna ali fizična oseba, ki ji je bilo dovoljenje izdano.
8. člen
(dovoljenje za uvoz in izvoz predhodnih sestavin
iz 1. skupine)
Za pridobitev dovoljenja za izvoz predhodnih sestavin iz 1. skupine je vlogi iz drugega odstavka prejšnjega člena potrebno priložiti tudi ustrezno dovoljenje za uvoz, ki ga izda pristojni organ države, v katero se predhodno sestavino izvaža.
Predhodna sestavina iz 1. skupine se lahko izvaža ali uvaža le na podlagi dovoljenja za vsako posamezno pošiljko.
9. člen
(uvoz in izvoz predhodnih sestavin iz 2. in 3. skupine)
Predhodno sestavino iz 2. in 3. skupine se lahko uvozi ali izvozi na podlagi dovoljenja, ki velja za več pošiljk in se izda za obdobje do 12 mesecev.
10. člen
(posebne okoliščine)
Pravne ali fizične osebe, ki opravljajo proizvodnjo in promet s predhodnimi sestavinami ali jih uporabljajo, takoj obvestijo organ, pristojen za kemikalije, in policijo o nenavadnih naročilih ali sklenjenih poslih s predhodnimi sestavinami ali z drugimi snovmi, ki še niso na seznamu predhodnih sestavin.
11. člen
(posebne določbe o izvozu)
Za pridobitev dovoljenja za izvoz predhodnih sestavin iz 2. in 3. skupine v države, za katere obstajajo podatki, da se na njihovem carinskem območju te snovi uporabljajo za nezakonito proizvodnjo prepovedanih drog, je potrebno predložiti tudi dovoljenje za uvoz, ki ga izda pristojni organ države, v katero se predhodna sestavina namerava izvoziti.
V primeru, da dovoljenja za uvoz iz 8. člena ali iz prvega odstavka tega člena ni v priloženi dokumentaciji oziroma ga ni mogoče pridobiti, organ, pristojen za kemikalije, posreduje predhodno obvestilo pristojnemu organu države uvoznice o nameravanem izvozu predhodne sestavine. Izvoz se odobri po prejemu soglasja iz države uvoznice.
Seznam predhodnih sestavin in držav iz prvega odstavka tega člena, določi minister v soglasju z ministrom, pristojnim za notranje zadeve.
Dovoljenje za izvoz predhodnih sestavin v države iz prvega odstavka tega člena se izda za posamezno pošiljko.
12. člen
(označevanje embalaže)
Na embalaži, v kateri se predhodna sestavina daje v promet, morajo biti navedeni podatki o proizvajalcu, ime s seznama predhodnih sestavin in količina predhodne sestavine, v primeru zmesi pa ime in vsebnost posamezne predhodne sestavine v zmesi. Embalaža mora biti označena tudi v skladu s predpisi, ki urejajo razvrščanje in označevanje nevarnih kemikalij.
13. člen
(evidenca)
Pravna ali fizična oseba, ki opravlja proizvodnjo ali promet s predhodnimi sestavinami, vodi evidenco, ki mora vsebovati naslednje podatke:
– ime s seznama s CAS številko, v primeru zmesi ime in količino predhodne sestavine v zmesi s CAS številkami;
– pridobljene količine s podatki o dobavitelju;
– izdane količine s podatki o prejemniku (kupcu);
– količine, ki so na zalogi.
Dokumentacija o proizvodnji in prometu s predhodnimi sestavinami se mora hraniti najmanj tri leta od konca koledarskega leta, v katerem se je opravljala dejavnost, ki je povezana z dokumentacijo.
14. člen
(prenehanje veljavnosti dovoljenja)
Dovoljenje iz 5. člena tega zakona se razveljavi ali odpravi:
– na zahtevo pravne ali fizične osebe, ki je imetnik dovoljenja;
– po uradni dolžnosti, če se ugotovi, da pravna ali fizična oseba ne izpolnjuje več predpisanih pogojev.
Inšpekcija
15. člen
(inšpekcijski nadzor)
Inšpekcijski nadzor nad izvajanjem tega zakona in predpisov, izdanih na njegovi podlagi, opravljajo inšpektorji, pristojni za kemikalije.
Nadzor nad izvozom, uvozom in tranzitom predhodnih sestavin na carinsko območje Republike Slovenije ter v postopkih za odobritev carinsko dovoljene uporabe predhodnih sestavin, opravlja carinski organ.
16. člen
(pravice in dolžnosti inšpektorja)
Poleg pooblastil po predpisih o inšpekcijskem nadzoru ima inšpektor pravico še:
– pregledati dokumentacijo o pooblastilih odgovornih oseb in
– pregledati stanje zalog predhodnih sestavin.
17. člen
(poročanje organa, pristojnega za kemikalije)
O stanju, ki je ugotovljeno pri inšpekcijskem pregledu, organ, pristojen za kemikalije, poroča ministru.
Kadar obstaja sum, da je prišlo do zlorabe predhodnih sestavin, organ, pristojen za kemikalije, o tem nemudoma obvesti tudi policijo.
18. člen
(analiza inšpekcijskih vzorcev)
Analize inšpekcijskih vzorcev opravljajo laboratoriji, ki izpolnjujejo pogoje, določene s predpisi, ki urejajo področje kemikalij.
Podatki in poročanje
19. člen
(zbirke podatkov)
Organ, pristojen za kemikalije, vodi zbirko podatkov o predhodnih sestavinah, ki je na razpolago le pooblaščenim organom, ustanovam in osebam.
20. člen
(poročila)
Na zahtevo organa, pristojnega za kemikalije, pravna ali fizična oseba, ki opravlja proizvodnjo ali promet s predhodnimi sestavinami, posreduje poročilo o izdanih, izdelanih, prejetih in porabljenih količinah ter o količinah posameznih predhodnih sestavin na zalogi.
21. člen
(poročanje mednarodnim organizacijam)
Organ, pristojen za kemikalije, je odgovoren za pripravo poročil, ki jih minister, pristojen za zdravje, posreduje mednarodnim organizacijam na podlagi obveznosti, ki izhajajo iz mednarodnih pogodb ali sporazumov na področju predhodnih sestavin.
Kazenske določbe
22. člen
Z globo od 300.000 tolarjev do 9,000.000 tolarjev se za prekršek kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, če:
1. proizvaja ali opravlja promet s predhodnimi sestavinami iz 1. skupine brez dovoljenja organa, pristojnega za kemikalije (prvi odstavek 5. člena);
2. proizvaja ali opravlja promet s predhodnimi sestavinami iz 1. skupine v nasprotju s 6. členom tega zakona;
3. ne vodi evidence o predhodnih sestavinah oziroma ne hrani dokumentacije na predpisan način (tretji odstavek 5. člena in 13. člen);
4. ne prijavi poslovanja s predhodnimi sestavinami organu, pristojnemu za kemikalije (drugi odstavek 5. člena);
5. izvaža ali uvaža predhodne sestavine brez dovoljenja organa, pristojnega za kemikalije (prvi odstavek 7. člena);
6. daje v promet predhodno sestavino v embalaži, ki nima navedenih zahtevanih podatkov, in ki ni označena v skladu s predpisi, ki urejajo razvrščanje, pakiranje in označevanje nevarnih kemikalij (12. člen);
7. ne posreduje organu, pristojnemu za kemikalije zahtevanega poročila (20. člen);
8. ne uskladi svoje organiziranosti in delovanja z določbami tega zakona v šestih mesecih po njegovi uveljavitvi (26. člen).
Z globo od 100.000 tolarjev do 500.000 tolarjev se za prekršek iz prejšnjega odstavka kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe ali odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika.
23. člen
(mandatne kazni)
Inšpektor izreče globo, ki jo izterja na kraju prekrška, v višini 300.000 tolarjev za prekršek pravni osebi ali fizični osebi, če ni imenovala osebe, ki je odgovorna za izvajanje določb tega zakona (prvi in drugi odstavek 5. člena).
Zakon o predhodnih sestavinah za prepovedane droge – ZPSPD (Uradni list RS, št. 22/2000) vsebuje naslednje prehodne in končne določbe:
Prehodne in končne določbe
24. člen
Minister imenuje komisijo za predhodne sestavine iz 3. člena tega zakona v šestih mesecih po njegovi uveljavitvi.
Minister določi akreditirane laboratorije iz prvega odstavka 18. člena tega zakona v enem letu po njegovi uveljavitvi.
25. člen
Minister izda izvršilne predpise iz tega zakona v šestih mesecih po njegovi uveljavitvi.
26. člen
Pravne in fizične osebe, ki opravljajo proizvodnjo in promet s predhodnimi sestavinami, morajo uskladiti svojo organiziranost in delovanje s 5., 12. in 13. členom tega zakona v šestih mesecih po njegovi uveljavitvi.
27. člen
Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o predhodnih sestavinah za prepovedane droge – ZPSPD-A (Uradni list RS, št. 65/2003) vsebuje naslednje prehodne in končne določbe:
21. člen
Kriteriji iz prvega odstavka 4. člena zakona ter pooblastilo ministru in pooblastilo komisiji iz drugega odstavka 4. člena zakona prenehajo veljati z dnem pristopa Republike Slovenije k Evropski uniji.
22. člen
Do 1. januarja 2005 se za prekrške, določene v 19. členu tega zakona (spremenjeni 22. člen zakona), z denarno kaznijo od 500.000 do 10,000.000 tolarjev kaznuje pravna oseba, z denarno kaznijo od 50.000 do 500.000 tolarjev se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, z denarno kaznijo od 100.000 do 5,000.000 tolarjev pa posameznik, ki stori prekršek iz 19. člena tega zakona (spremenjeni 22. člen zakona) v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti.
Do 1. januarja 2005 se za prekršek iz 20. člena tega zakona (spremenjeni 23. člen zakona) izreče mandatna kazen v višini 300.000 tolarjev.
23. člen
Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti