Uradni list

Številka 107
Uradni list RS, št. 107/2001 z dne 22. 12. 2001
Uradni list

Uradni list RS, št. 107/2001 z dne 22. 12. 2001

Kazalo

5210. Uredba o načinu delitve količin blaga v okviru carinskih kvot, stran 11770.

Na podlagi drugega odstavka 8. člena zakona o kmetijstvu (Uradni list RS, št. 54/00) ter v zvezi s 3. členom zakona o ratifikaciji Marakeškega sporazuma o ustanovitvi Svetovne trgovinske organizacije in v njegovem okviru Sporazuma o postopkih za izdajanje uvoznih dovoljenj (Uradni list RS, št. 10/95 – mednarodne pogodbe) izdaja Vlada Republike Slovenije
U R E D B O
o načinu delitve količin blaga v okviru carinskih kvot
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta uredba ureja način delitve količin blaga, ki se uvaža v okviru carinskih kvot, določenih v sporazumih o prosti trgovini in drugih mednarodnih sporazumih, ki jih je Republika Slovenija ratificirala ali se uporabljajo začasno.
2. člen
Za namene te uredbe imajo navedeni izrazi naslednji pomen:
1. “blago“ pomeni kmetijske in živilske izdelke, ki se uvrščajo od 1. do 24. poglavja kombinirane nomenklature;
2. “vlagatelj“ pomeni pravno osebo ali samostojnega podjetnika posameznika s sedežem v Republiki Sloveniji;
3. “uvoz“ pomeni sprostitev blaga v prosti promet, kakor tudi katerikoli drug carinski postopek, pri katerem nastane carinski dolg.
3. člen
Količine blaga v okviru carinskih kvot (v nadaljnjem besedilu: količine blaga) se delijo po naslednjih metodah:
– prednostna obravnava po vrstnem redu prispelih zahtevkov (prvi ima prednost) ali
– dražba pravic do uvoza blaga v okviru carinskih kvot.
Za delitev količin blaga je pristojna Agencija Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja (v nadaljnjem besedilu: agencija).
II. PREDNOSTNA OBRAVNAVA PO VRSTNEM REDU PRISPELIH ZAHTEVKOV
4. člen
Za blago, ki je predmet delitve na podlagi prednostnega obravnavanja po vrstnem redu prispelih zahtevkov, agencija izda potrdilo, da je količina blaga, ki jo vlagatelj zahtevka želi uvoziti, še na razpolago.
Potrdila se izdajajo sproti na podlagi vloženih zahtevkov, dokler carinska kvota ni izčrpana. Če je skupna količina blaga na podlagi vloženih zahtevkov večja od posamezne carinske kvote, na katero se nanašajo, se vlagateljem, ki istočasno vložijo zahtevke, razdeli sorazmerni del glede na zahtevane količine.
Rok veljavnosti potrdila je 10 dni od dneva izdaje potrdila. Uvoz dodeljene količine blaga na podlagi izdanega potrdila je možen naslednji dan od datuma izdaje potrdila.
V primeru neopravljenega uvoza dodeljene količine blaga je imetnik potrdila dolžan v roku 3 dni po preteku roka veljavnosti potrdila vrniti agenciji originalno potrdilo z izjavo o neizkoriščenosti kvote.
V primeru delno izkoriščene dodeljene količine blaga je imetnik potrdila dolžan v roku 3 dni po opravljenem carinskem postopku posredovati agenciji kopijo enotne carinske listine in izjavo o dejanski izkoriščenosti dodeljene količine blaga.
5. člen
Zahtevek za izdajo potrdila o obstoju razpoložljive količine blaga v okviru posamezne carinske kvote vloži vlagatelj pri agenciji na obrazcu, ki ustreza vzorcu iz priloge 1 k tej uredbi, ki je njen sestavni del.
Zahtevek za izdajo potrdila iz prejšnjega odstavka se vloži posebej za vsako količino blaga, ki se uvozi naenkrat. Zahtevku mora biti priložen račun ali predračun, iz katerega je razvidna količina blaga, ki jo namerava vlagatelj uvoziti naenkrat.
III. DRAŽBE PRAVIC DO UVOZA BLAGA V OKVIRU CARINSKIH KVOT
6. člen
Ministrstvo, pristojno za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, objavi razpis za celotno carinsko kvoto ali del kvote, upoštevaje razmere na trgu zadevnega blaga.
Objava razpisa mora vsebovati naslednje podatke:
– blago po tarifnih oznakah kombinirane nomenklature,
– količine blaga, ki so predmet razpisa,
– roki za zbiranje ponudb.
Razdelitev mora biti končana najmanj dva meseca pred iztekom leta.
Prispele ponudbe obravnava in razdeli agencija.
7. člen
Ponudbo za nakup pravice do uvoza blaga v okviru posamezne carinske kvote po sistemu dražbe pravic do uvoza blaga v okviru carinskih kvot, se vloži pri agenciji na obrazcu, ki ustreza vzorcu iz priloge 2, ki je sestavni del te uredbe.
Vsak ponudnik lahko za razpisano količino vloži največ tri ponudbe z različnimi ponudbenimi cenami in količinami.
Po preteku roka za vložitev ponudbe, ki je določen z razpisom, le-te ni mogoče niti spremeniti, niti umakniti.
Pri delitvi po sistemu dražbe pravice do uvoza v okviru kvot, pošlje agencija ponudniku obvestilo o dodeljeni količini blaga v roku 8 dni od končane izbire.
Če izbrani ponudnik ne vplača zneska iz tretjega odstavka 9. člena te uredbe, se razpoložljiva količina dodeli naslednjemu oziroma naslednjim najugodnejšim ponudnikom.
8. člen
Dodeljevanje carinskih kvot se začne pri najvišji ponudbeni ceni in poteka po padajočem vrstnem redu ponujenih cen.
V primeru, da je zahtevkov več kot razpoložljivih količin, se pri najnižji ponudbeni ceni, ki se še upošteva, po potrebi količina, ki se bo delila, sorazmerno zmanjša. Če je dodeljena količina manjša kot najmanjša količina v ponudbi, lahko ponudnik ne glede na določbo tretjega odstavka prejšnjega člena, umakne svojo ponudbo.
Če se z dražbo ne izčrpa vsa razpisana količina carinske kvote, se za preostalo količino še enkrat izvede razpis za dražbo. Razpis se lahko ponovi samo enkrat.
9. člen
Cena za izdražbeno količino ustreza ceni v ponudbi.
Znesek za izdražbeno količino je potrebno vplačati v 30 dneh od izdaje obvestila iz 7. člena te uredbe, na žiro račun, ki je naveden na obrazcu iz priloge 2. Ponudnik pošlje agenciji potrdilo o izvršenem plačilu.
Po plačilu celotnega zneska za izdražbeno količino izda agencija ponudniku potrdilo o dodeljeni količini blaga, s katerim določi tudi rok, do katerega je mogoče uvoziti dodeljeno količino blaga.
Agencija objavi rezultate o izbiri najugodnejših ponudnikov (cene in količine za posamezno blago) v Uradnem listu Republike Slovenije.
IV. POOBLASTILA
10. člen
Vlagatelj oziroma ponudnik lahko na podlagi potrdila agencije uvozi blago sam ali pa pooblasti drugo osebo. Oseba, ki jo je vlagatelj oziroma ponudnik pooblastil za izpeljavo posla, se mora na zahtevo carinskega organa izkazati s pisnim pooblastilom vlagatelja. Iz pooblastila mora biti jasno razvidno, ali gre za posredno ali neposredno zastopanje.
V. SPREMLJANJE REALIZACIJE
11. člen
Carinska uprava Republike Slovenije spremlja realizacijo uvoza blaga po tej uredbi in o tem mesečno poroča ministrstvu, pristojnemu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, agenciji ter ministrstvu, pristojnemu za ekonomske odnose s tujino.
VI. KAZENSKA DOLOČBA
12. člen
Z denarno kaznijo od 1,000.000 do 10,000.000 SIT se za prekršek kaznuje pravna oseba, kateri je bila dodeljena carinska kvota po metodi dražbe pravic do uvoza v okviru carinskih kvot, če v skladu z določbami drugega odstavka 9. člena te uredbe ni predložila potrdila o plačilu zneska za izdražbeno količino v predvidenem roku.
Z denarno kaznijo od 1,000.000 do 5,000.000 SIT se kaznuje posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti in kateremu je bila dodeljena carinska kvota po metodi dražbe pravic do uvoza v okviru carinskih kvot v skladu z določbami drugega odstavka 9. člena te uredbe, pa ni predložil potrdila o plačilu zneska za izdražbeno količino v predvidenem roku.
Z denarno kaznijo od 50.000 do 300.000 SIT se za prekršek iz prvega odstavka kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe.
VII. VELJAVNOST
13. člen
Ta uredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu uporabljati pa se začne 1. januarja 2002.
Št. 424-06/2001-1
Ljubljana, dne 13. decembra 2001.
Vlada Republike Slovenije
dr. Janez Drnovšek l. r.
Predsednik

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti