Uradni list

Številka 84
Uradni list RS, št. 84/2001 z dne 26. 10. 2001
Uradni list

Uradni list RS, št. 84/2001 z dne 26. 10. 2001

Kazalo

4342. Pravilnik o elektromagnetni združljivosti (EMC), stran 8498.

Na podlagi 93. člena zakona o telekomunikacijah (Uradni list RS, št. 30/01) izdaja minister za informacijsko družbo
P R A V I L N I K
o elektromagnetni združljivosti (EMC)
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(vsebina pravilnika)
(1) Ta pravilnik določa metode in postopke za ocenjevanje skladnosti električnih naprav s predpisanimi zahtevami, vsebino in obliko listin ter oznak skladnosti in postopek za njihovo izdajo, pogoje za organe in organizacije, ki sodelujejo pri ocenjevanju skladnosti ter postopke in omejitve, kadar električne naprave v celoti ali delno ne ustrezajo predpisanim zahtevam.
(2) Prilogi I in II sta sestavni del tega pravilnika in sta objavljeni hkrati z njim.
2. člen
(opredelitev pojmov)
(1) V tem pravilniku uporabljeni pojmi imajo naslednji pomen:
1. Agencija za telekomunikacije in radiodifuzijo Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: agencija) je neodvisna organizacija, ustanovljena na podlagi zakona o telekomunikacijah z namenom, da primarno v interesu uporabnikov zagotavlja pregledno in nepristransko delovanje trga.
2. Certifikat EC o preizkusu tipa je dokument, s katerim organ za ugotavljanje skladnosti potrjuje, da pregledani tip opreme ustreza zahtevam tega pravilnika.
3. Dobavitelj je proizvajalec, njegov pooblaščeni zastopnik s sedežem v Republiki Sloveniji, ki daje električno napravo v promet ali omogoči njeno uporabo.
4. Dati v promet pomeni prvič odplačno ali brezplačno dobaviti proizvod v Republiki Sloveniji.
5. Električne naprave so vse električne in elektronske priprave vključno z opremo in napeljavami, ki vsebujejo električne oziroma elektronske sestavne dele.
6. Elektromagnetna motnja je kakršenkoli elektromagnetni pojav, ki lahko poslabša delovanje naprave, dela opreme ali sistema, elektromagnetni šum, neželeni signal ali sprememba v samem sredstvu razširjanja.
7. Elektromagnetna odpornost je sposobnost električne naprave, dela naprave ali sistema, da deluje brez poslabšanja kakovosti ob prisotnosti elektromagnetnih motenj.
8. Harmonizirani standardi so standardi, ki jih objavi minister, pristojen za telekomunikacije, v soglasju z ministrom, pristojnim za trg, in katerih uporaba ustvari domnevo o skladnosti električne naprave s predpisanimi zahtevami.
9. Organ za ugotavljanje skladnosti električnih naprav je vsak organ ali organizacija, ki sodeluje pri ocenjevanju skladnosti in izpolnjuje pogoje iz tega pravilnika ter je priznan kot pristojen.
(2) Ostali pojmi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo enak pomen kot je določen z zakonom.
3. člen
(zahteve za elektromagnetno združljivost)
(1) Električne naprave morajo biti načrtovane, grajene, postavljene, uporabljane in vzdrževane v skladu s predpisi.
(2) Največje elektromagnetne motnje, ki jih povzročajo električne naprave, ne smejo motiti v Prilogi II naštetih osnovnih skupin električnih naprav.
(3) Za električne naprave, ki so izdelane v skladu s harmoniziranimi standardi, se šteje, da izpolnjujejo predpisne zahteve.
(4) Električne naprave za katere harmonizirani standardi ne obstajajo oziroma električne naprave pri katerih je dobavitelj harmonizirane standarde upošteval le deloma ali jih ni upošteval, izpolnjujejo predpisane zahteve, če dobavitelj ravna v skladu z drugim odstavkom 4. člena tega pravilnika.
(5) Električne naprave namenjene za radijski prenos izpolnjujejo predpisane zahteve, če dobavitelj pridobi certifikat EC o preiskusu tipa, kot je določeno v tretjem odstavku 4. člena tega pravilnika.
4. člen
(ugotavljanje skladnosti)
(1) Dobavitelj potrdi, da električna naprava, izdelana v skladu s harmoniziranimi standardi, izpolnjuje predpisane zahteve tako, da zanjo izda izjavo o skladnosti iz 7. člena tega pravilnika in jo označi v skladu s 6. členom tega pravilnika.
(2) Električne naprave za katere harmonizirani standardi ne obstajajo oziroma električne naprave pri katerih je dobavitelj harmonizirane standarde upošteval le deloma ali jih ni upošteval, mora dobavitelj, preden da to električno napravo v promet, pripraviti tehnično mapo in izvesti postopek iz prejšnjega odstavka tega člena. Tehnična mapa mora vsebovati opis električne naprave, uporabljene postopke za zagotovitev skladnosti s predpisanimi zahtevami in tehnično poročilo ali certifikat, ki ga izda organ za ugotavljanje skladnosti. Tehnična mapa mora biti na vpogled pristojnim organom še deset let po tem, ko je bila ta električna naprava dana v promet.
(3) Električne naprave namenjene za radijski prenos izpolnjujejo predpisane zahteve, če dobavitelj pridobi certifikat EC o preizkusu tipa, ki ga izda organ za ugotavljanje skladnosti, določen za izdajo certifikatov EC o preizkusu tipa teh električnih naprav. Ta organ mora izpolnjevati zahteve iz 5. člena tega pravilnika in ga v Republiki Sloveniji določi minister, pristojen za trg, v soglasju z ministrom, pristojnim za telekomunikacije. Za izdajanje izjave o skladnosti in označevanje veljajo določbe 6. in 7. člena tega pravilnika.
5. člen
(merila za izbiro organa za ugotavljanje skladnosti)
(1) Organ za ugotavljanje skladnosti mora imeti na razpolago potrebno število zaposlenih in zmogljivosti, ki omogočajo ustrezno izvedbo administrativnega in tehničnega dela, povezanega z nalogami, za katere je pooblaščen.
(2) Zaposleni v organu za ugotavljanje skladnosti morajo opravljati naloge z najvišjo stopnjo strokovnosti in tehnične usposobljenosti.
(3) Zaposleni v organu za ugotavljanje skladnosti morajo imeti:
1. ustrezno tehnično in strokovno izobrazbo,
2. usposobljenost za ugotavljanje izpolnjevanja predpisanih zahtev in skladnosti,
3. znanje in neodvisnost pri opravljanju preizkusov ter oblikovanju certifikatov, dokumentacije in poročil.
(4) Organ za ugotavljanje skladnosti mora biti zavarovan za odškodninsko odgovornost pri opravljanju svojih nalog.
(5) Zaposleni v organu za ugotavljanje skladnosti so zavezani spoštovati poklicno tajnost glede vseh informacij, ki jih pridobijo pri opravljanju njihovih nalog.
(6) Organe za ugotavljanje skladnosti določi minister, pristojen za trg, v soglasju z ministrom, pristojnim za telekomunikacije.
6. člen
(označevanje)
(1) Električna naprava, ki izpolnjuje predpisane zahteve, mora biti vidno in trajno označena z znakom CE iz Priloge I, če pa to ni mogoče, morajo biti označeni njena embalaža, navodilo za uporabo ali garancijski list.
(2) Na električno napravo se poleg oznake iz prejšnjega odstavka tega člena lahko pritrdi tudi druge oznake, če s tem ni zmanjšana vidljivost ali berljivost znaka CE.
(3) Električna naprava ne sme biti označena z oznako, ki bi lahko tretje osebe spravila v zmoto glede pomena ali oblike znaka iz prvega odstavka tega člena.
7. člen
(izjava o skladnosti)
(1) Dobavitelj mora za vse električne naprave, ki so v skladu s tem pravilnikom, podati izjavo o skladnosti, kot je določeno v Prilogi I.
(2) Izjava o skladnosti določene električne naprave mora biti na vpogled pristojnim organom še deset let po tem, ko je bila ta električna naprava dana v promet. Kadar dobavitelj nima sedeža v Republiki Sloveniji, mora izjavo o skladnosti hraniti pravna ali fizična oseba s sedežem v Republiki Sloveniji, ki daje električno napravo na trg.
(3) Če veljajo za električno napravo tudi drugi predpisi, lahko dobavitelj izda samo eno izjavo o skladnosti, v kateri izjavi, da električna naprava izpolnjuje vse predpisane zahteve.
(4) Izjava o skladnosti in navodila za uporabo, vzdrževanje in montažo morajo biti v slovenskem jeziku.
8. člen
(odstranitev ali prepoved uporabe električne naprave)
(1) Če trženje ali uporabo električne naprave prepove pristojni inšpektor, mora o tem takoj obvestiti agencijo, ki o tem nemudoma obvesti Evropsko komisijo.
(2) V obvestilu iz prejšnjega odstavka tega člena morajo biti navedeni razlogi, zaradi katerih je bila ta prepoved izrečena.
9. člen
(priznavanje listin o skladnosti)
(1) V Republiki Sloveniji veljajo listine o skladnosti in znaki skladnosti, izdani v tujini, če so bili izdani v skladu z mednarodnimi pogodbami, ki jih je sklenila Republika Slovenija.
(2) Ne glede na prejšnji odstavek lahko minister, ki je izdal tehnični predpis, z odločbo, izdano na predlog ali po uradni dolžnosti, prizna veljavnost listin o skladnosti in znakov skladnosti, izdanih v tujini, če le-ti izkazujejo skladnost s tehničnimi predpisi, ki so po zahtevah za proizvode enakovredni izdanemu slovenskemu tehničnemu predpisu, in če je bila usposobljenost organov, ki so sodelovali v postopku ugotavljanja skladnosti, ugotovljena po enakovrednem postopku in zahtevah, ki so predpisani za te vrste organov v izdanem slovenskem tehničnem predpisu.
(3) Ministrstvo, pristojno za trg, vodi evidenco vrst veljavnih listin o skladnosti in znakov skladnosti kakor tudi organov za ugotavljanje skladnosti. Ta evidenca je javna knjiga.
II. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
10. člen
(električne naprave, dane v promet ali uporabljane pred uveljavitvijo tega pravilnika)
(1) Električne naprave, ki so bile dane v promet ali bile v uporabi pred 4. 5. 1991, morajo ustrezati odredbi o obveznem atestiranju proizvodov, ki povzročajo radiofrekvenčne motnje (Uradni list SFRJ, št. 13/79, 63/81, 10/82 in 49/84).
(2) Električne naprave, ki so bile dane v promet ali bile v uporabi od 4. 5. 1991 do 17. 10. 1997, morajo ustrezati pravilniku o obveznem atestiranju proizvodov, ki povzročajo radiofrekvenčne motnje, in o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati podjetja in druge pravne osebe, pooblaščeni za atestiranje teh proizvodov (Uradni list SFRJ, št. 30/91).
(3) Električne naprave, ki so bile v prometu ali uporabi med 18. 10. 1997 in 1. 1. 2000, morajo ustrezati pravilniku o elektromagnetni združljivosti (EMC) (Uradni list RS, št. 61/97)
(4) Električne naprave, ki so bile v prometu ali uporabi od 1. 1. 2000 do izdaje tega pravilnika in so ustrezale zahtevam pravilnika o elektromagnetni združljivosti (EMC) (Uradni list RS, št. 1/00) in pravilnika o elektromagnetni združljivosti (EMC) (Uradni list RS, št. 61/00), ustrezajo tudi zahtevam tega pravilnika.
11. člen
(uporaba tega pravilnika)
(1) Označevanje na podlagi 6. člena tega pravilnika in obveščanje Evropske komisije na podlagi 8. člena tega pravilnika se začne uporabljati z dnem pristopa Republike Slovenije k Evropski uniji.
(2) Po izpolnitvi pogoja iz prejšnjega odstavka tega člena je lahko izjava o skladnosti iz 7. člena tega pravilnika podana tudi v enem izmed uradnih jezikov polnopravnih držav članic Evropske unije.
12. člen
(organ za ugotavljanje skladnosti)
(1) Vsaj en organ za ugotavljanje skladnosti iz 5. člena tega pravilnika mora biti imenovan najkasneje v roku šestih mesecev po uveljavitvi tega pravilnika.
(2) V času, dokler ni imenovan organ za ugotavljanje skladnosti, so za izpolnjevanje pogojev za trženje električnih naprav pristojni organi in se uporabljalo postopki, ki so veljali do uveljavitve tega pravilnika.
13. člen
(posebne naprave)
Naprave, ki so bile preverjene na podlagi pravilnika o obveznem atestiranju proizvodov, ki povzročajo radiofrekvenčne motnje, in o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati podjetja in druge pravne osebe, pooblaščene za atestiranje teh proizvodov (Uradni list SFRJ, št. 30/91) in so označene v skladu z določbami odredbe o videzu in uporabi certifikacijskega znaka za označevanje proizvodov, ki jih je treba certificirati (Uradni list RS, št. 55/96), se lahko dajejo v promet do prenehanja veljavnosti pridobljenega atesta oziroma ustreznega certifikata o skladnosti, vendar najdlje do uveljavitve ustreznega mednarodnopravnega akta.
14. člen
(prenehanje veljavnosti)
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati pravilnik o elektromagnetni združljivosti (EMC) (Uradni list RS, št. 61/00).
15. člen
(končna določba)
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 2680-22/2001
Ljubljana, dne 19. oktobra 2001.
dr. Pavel Gantar l. r.
Minister
za informacijsko družbo
                            PRILOGA I

              (izjava o skladnosti in označevanje)

a) Izjava o skladnosti:

Izjava o skladnosti mora vsebovati najmanj:

1. opis električne naprave, na katero se nanaša,

2. navedbo harmoniziranih standardov, na podlagi katerih se daje
izjava o skladnosti in, kjer je to primerno, internih ukrepov, ki
se izvajajo za zagotovitev skladnosti električne naprave z
določili tega pravilnika,

3. identiteto podpisov na pooblastilu dobavitelja,

4. dokazilo, da je za verodostojnost izjave odgovoren izključno
dobavitelj,

5. številko certifikata, če se izjava o skladnosti izdaja na
podlagi certifikata EC o preiskusu tipa.


b) Označevanje:

(1) Označevanje električnih naprav mora biti sestavljeno iz črk
"CE" v naslednji obliki:

Če je znak CE pomanjšan ali povečan morajo biti upoštevana
razmerja iz zgoraj določene skice.

(2) Če veljajo za električno napravo tudi drugi predpisi, ki
predpisujejo znak CE, uporaba znaka CE pomeni, da električna
naprava ustreza tudi tem predpisom.

(3) Če v drugih predpisih v prehodnem obdobju veljajo drugačna
navodila, pomeni znak CE samo skladnost s predpisi, ki določajo
tako označevanje. Posebnosti iz drugih predpisov morajo biti
navedene v dokumentaciji, obvestilih ali navodilih za uporabo, ki
spremljajo električno napravo.

(4) Znak CE mora biti visok najmanj 5mm, razen v primerih, kjer
to zaradi narave električne naprave ni mogoče.

                           PRILOGA II

              (osnovne skupine električnih naprav)

(1) Največje elektromagnetne motnje, ki jih povzročajo električne
naprave, ne smejo motiti predvsem naslednjih osnovnih skupin
električnih naprav:

1. radijskih in televizijskih sprejemnikov,

2. industrijske proizvodne opreme,

3. mobilne radijske opreme,

4. mobilne radijske in komercialne radiotelefonske opreme,

5. medicinskih in znanstvenih električnih naprav,

6. opreme za informacijsko tehnologijo,

7. električnih gospodinjskih aparatov in električnega ročnega
orodja,

8. zrakoplovnih in pomorskih radijskih naprav,

9. elektronske opreme za izobraževanje,

10. telekomunikacijskih omrežij in telekomunikacijske opreme,

11. radijskih in televizijskih oddajnikov,

12. svetil in fluorescenčnih žarnic.

(2) Vse električne naprave, še posebej električne naprave iz
prejšnjega odstavka te priloge, morajo biti izdelane tako, da
imajo ustrezno raven elektromagnetne odpornosti za nemoteno
delovanje v okolju z elektromagnetnimi motnjami v skladu s
predpisanimi zahtevami.

(3) V navodilih za uporabo, priloženih električni napravi, morajo
biti vsi podatki, ki so potrebni za njeno pravilno uporabo v
skladu z namenom, za katerega je bila izdelana.


AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti