Uradni list

Številka 6
Uradni list RS, št. 6/2000 z dne 27. 1. 2000
Uradni list

Uradni list RS, št. 6/2000 z dne 27. 1. 2000

Kazalo

301. Sklep o načinu izračuna količnikov likvidnosti sredstev in najmanjšem obsegu likvidnosti, ki ga mora zagotavljati borzno posredniška družba, stran 679.

Na podlagi drugega odstavka 126. in 130. člena zakona o trgu vrednostnih papirjev (Uradni list RS, št. 56/99) izdaja Agencija za trg vrednostnih papirjev
S K L E P
o načinu izračuna količnikov likvidnosti sredstev in najmanjšem obsegu likvidnosti, ki ga mora zagotavljati borzno posredniška družba
PREDMET SKLEPA
1. člen
Ta sklep določa:
– način izračuna količnika likvidnosti sredstev za borzno posredniško družbo,
– najmanjši obseg likvidnosti borzno posredniške družbe,
– vsebino, način in roke poročanja Agenciji za trg vrednostnih papirjev (v nadaljnjem besedilu: Agencija) o nastopu nesposobnosti poravnati dospele denarne obveznosti ob njihovi dospelosti,
– vsebino, način in roke poročanja Agenciji o likvidnosti.
KOLIČNIK LIKVIDNOSTI BORZNO POSREDNIŠKE DRUŽBE
2. člen
Količnik likvidnosti borzno posredniške družbe je razmerje med likvidnimi sredstvi iz 3. člena tega sklepa ter dospelimi in kmalu dospelimi obveznostmi iz 4. člena tega sklepa.
LIKVIDNA SREDSTVA IN OBSEG LIKVIDNOSTI BORZNO POSREDNIŠKE DRUŽBE
3. člen
Med likvidna sredstva, katerih skupna vrednost predstavlja vsakokratni obseg likvidnosti borzno posredniške družbe, se po tem sklepu uvrščajo:
– imetja na denarnih računih borzno posredniške družbe,
– vloge na vpogled, vloge s preostalo dospelostjo do 5 dni in vloge na odpoklic z odpoklicem do 5 dni pri bankah in hranilnicah,
– gotovina v blagajni,
– obveznice oziroma kuponi obveznic, blagajniški zapisi in drugi primerljivi denarni instrumenti, če je izdajatelj Banka Slovenije, Republika Slovenija, centralna banka ali vlada države članice EEA ali katere od primerljivih držav OECD (Priloga 1),
– terjatve do klirinško depotnih družb iz naslova kupnin za vrednostne papirje, prodane na borzah članicah svetovnega združenja borz (organizacija FIBV), z dospelostjo do vključno 5 dni, razen če so terjatve že dospele več kot en dan, a še niso bile plačane,
– neizkoriščeni del pogodbeno odobrenih, brezpogojnih okvirnih kreditov bank s sedežem v Republiki Sloveniji, državi članici EEA ali kateri od primerljivih držav OECD (Priloga 1), ki jih je možno črpati v petih dneh, do višine, izrecno opredeljene v pogodbi,
– dospele in nedospele terjatve, za katere je borzno posredniška družba prejela predujem oziroma trdno dokazilo o plačilu s strani Agencije za plačilni promet Republike Slovenije ali banke s sedežem v Republiki Sloveniji, državi članici EEA ali kateri izmed primerljivih držav OECD (Priloga 1).
DOSPELE IN KMALU DOSPELE OBVEZNOSTI BORZNO POSREDNIŠKE DRUŽBE
4. člen
Dospele obveznosti borzno posredniške družbe po tem sklepu so vse obveznosti iz poslovanja, financiranja in opravljanja storitev v zvezi z vrednostnimi papirji za lastni račun ali račun strank, ki so dospele v plačilo do dne, za katerega se izračunava količnik likvidnosti.
Kmalu dospele obveznosti borzno posredniške družbe po tem sklepu so vse obveznosti iz poslovanja, financiranja in opravljanja storitev v zvezi z vrednostnimi papirji za lastni račun ali račun strank, ki bodo dospele v roku 5 dni oziroma jih je možno odpoklicati v roku 5 dni od dne, za katerega se izračunava količnik likvidnosti.
Obveznosti po tem sklepu so vse bilančne obveznosti in tiste zunajbilančne obveznosti, ki so nepreklicne in povezane z izdatkom, zlasti obveznosti iz komisijskih poslov, terminskih poslov in danih garancij.
Obveznosti po tem sklepu so tudi vsi drugi pričakovani izdatki, ki niso izkazani kot obveznosti v bilanci stanja, bodo pa verjetno nastopili v roku enega dne.
Obveznosti borzno posredniške družbe, ki se nanašajo na izročitev določenih vrednostnih papirjev nasprotni stranki, se zmanjšajo za vrednostne papirje, s katerimi borzno posredniška družba prosto razpolaga v trenutku izračuna dospelih in kmalu dospelih obveznosti iz tega člena.
VREDNOTENJE POSTAVK SREDSTEV IN OBVEZNOSTI
5. člen
Borzno posredniška družba vrednoti postavke sredstev in obveznosti po tem sklepu po:
– tržni ceni v skladu z drugim odstavkom tega člena, za vse bilančne in zunajbilančne postavke, s katerimi se organizirano trguje na borzi članici svetovnega združenja borz (organizacija FIBV),
– nižji izmed revalorizirane nabavne vrednosti in čiste knjigovodske vrednosti aktivnih in pasivnih bilančnih in zunajbilančnih postavk v primeru, ko ni mogoče uporabiti tržne cene ali če uporaba čiste knjigovodske vrednosti oziroma revalorizirane nabavne vrednosti najbolj ustreza načelu previdnosti.
Tržna cena iz prve alinee prejšnjega odstavka tega člena pomeni tečaj, ki ga uradno objavi organizator trga, na katerem se z ustrezno postavko trguje. Če obstaja enotni tečaj, se postavka vrednoti po enotnem tečaju, sicer pa se kot tržna cena upošteva cena zapiranja izpostavljenosti; kratke (prodajne) izpostavljenosti se ocenjujejo po zadnji ponujeni prodajni ceni, dolge (imetniške, nakupne) izpostavljenosti pa po zadnji ponujeni nakupni ceni. Terminski tečaj se za postavko lahko uporabi le tedaj, ko se postavka, ki se vrednoti, popolnoma ujema v dospelosti in vrsti s finančnim instrumentom, na katerega se nanaša terminski tečaj oziroma, kadar uporabo terminskega tečaja narekuje načelo previdnosti.
Nabavna vrednost iz druge alinee prvega odstavka tega člena pomeni vrednost, po kateri je borzno posredniška družba pridobila določeno sredstvo.
Ne glede na način vrednotenja, se vrednost postavke zmanjša za pripadajoče izdatke in stroške, ki bodo nastali.
VREDNOTENJE POSTAVK SREDSTEV IN OBVEZNOSTI, IZRAŽENIH V TUJI VALUTI
6. člen
Vse postavke sredstev in obveznosti, ki so izražene v tuji valuti, se preračunajo v tolarje po srednjem tečaju Banke Slovenije. Če tako dopušča načelo previdnosti, lahko borzno posredniška družba uporabi tudi tržni tečaj valute, pri čemer se za sredstva uporablja nakupni tečaj, za obveznosti pa prodajni tečaj.
NAJMANJŠI OBSEG LIKVIDNOSTI BORZNO POSREDNIŠKE DRUŽBE
7. člen
Borzno posredniška družba dosega najmanjši obseg likvidnosti, če količnik likvidnosti borzno posredniške družbe, izračunan v skladu z 2. členom tega sklepa, znaša vsaj 1.
IZRAČUNAVANJE KOLIČNIKA LIKVIDNOSTI IN OBSEGA LIKVIDNOSTI
8. člen
Borzno posredniška družba mora dnevno izračunavati obseg likvidnosti iz 3. člena tega sklepa in količnik likvidnosti iz 2. člena tega sklepa.
POROČANJE AGENCIJI V PRIMERU NASTOPA NESPOSOBNOSTI PORAVNATI DOSPELE DENARNE OBVEZNOSTI OB NJIHOVI DOSPELOSTI
9. člen
Borzno posredniška družba mora Agencijo v 24 urah po nastopu zamude obvestiti o vsaki zamudi plačila dospele obveznosti, če je razlog za zamudo plačilna nesposobnost.
Obvestilo iz prejšnjega odstavka tega člena mora obsegati skupno višino dospelih neplačanih obveznosti borzno posredniške družbe ločeno po obveznostih iz storitev v zvezi z vrednostnimi papirji in drugih obveznostih, navedbo razlogov za zamudo plačila in navedbo ukrepov, ki jih bo borzno posredniška družba sprejela za odpravo plačilne nesposobnosti.
Borzno posredniška družba mora obvestilu iz prvega odstavka tega člena priložiti izračun obsega likvidnosti in količnika likvidnosti na obrazcu BPD-LIKV-2, določenim v Prilogi 3 tega sklepa.
MESEČNO POROČANJE AGENCIJI
10. člen
Borzno posredniška družba mora poročati Agenciji količnike likvidnosti in obsege likvidnosti za vse delovne dni preteklega meseca v osmih dneh. Poročilo mora borzno posredniška družba izdelati v skladu z navodili in na obrazcu BPD-LIKV-1, določenimi v Prilogi 2 tega sklepa.
Prvo poročilo iz prejšnjega odstavka tega člena pripravi borzno posredniška družba za mesec avgust 2000.
UVELJAVITEV SKLEPA
11. člen
Ta sklep začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 83-1/10-10/2000
Ljubljana, dne 20. januarja 2000.
Predsednik
Strokovnega sveta
Agencije za trg vrednostnih papirjev
dr. Miha Juhart l. r.
Priloga 1: DRŽAVE EEA IN NEKATERE PRIMERLJIVE DRŽAVE OECD


Države EEA

1. Vse države, polnopravne članice Evropske unije

2. Islandija

3. Liechtenstein

4. Norveška

Primerljive države OECD

5. Avstralija

6. Japonska

7. Kanada

8. Nova Zelandija

9. Švica

10. ZDA

Priloga 2: NAVODILO ZA IZPOLNJEVANJE OBRAZCA BPD-LIKV-1


V stolpec 1 se vpisuje datum, na katerega se vrstica nanaša.

V stolpec 2 se vpisuje vsota postavk iz 4. člena tega sklepa.

V stolpec 3 se vpisuje vsota postavk iz 3. člena tega sklepa.

V stolpec 4 se vpisuje količnik likvidnosti iz 2. člena tega
sklepa.

V stolpec 5 se vpisujejo morebitne opombe v zvezi s podatki v
posamezni vrstici.

Na obrazec se vpiše datum izdelave obrazca. Obrazec podpiše
oseba, odgovorna za izdelavo obrazca.

Priloga 3: NAVODILO ZA IZPOLNJEVANJE OBRAZCA BPD-LIKV-2

V stolpec 3 se vpisujejo konti oziroma seznami, na katerih ima
borzno posredniška družba zavedene podatke o posamezni postavki.
Borzno posredniška družba mora sezname voditi kot ostalo
dokumentacijo. Po navedenih kontih in seznamih mora biti borzno
posredniška družba sposobna vsak trenutek dokazati pravilnost
uvrstitve v posamezno postavko in vrednost postavke.

V stolpec 4 se vpisujejo podatki po posameznih postavkah, kot so
navedene v vrsticah od 1 do 13 in od 15 do 25, v vrstico 14 se
vpisuje vsota postavk iz 3. člena tega sklepa, v vrstico 26 vsota
postavk iz 4. člena tega sklepa in v vrstico 27 količnik
likvidnosti iz 2. člena tega sklepa.

V stolpec 5 se vpisujejo morebitne opombe v zvezi s podatki v
posamezni vrstici.

Na obrazec se vpiše datum izdelave obrazca. Obrazec podpiše
oseba, odgovorna za izdelavo obrazca.


AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti