Uradni list

Številka 4
Uradni list RS, št. 4/2000 z dne 20. 1. 2000
Uradni list

Uradni list RS, št. 4/2000 z dne 20. 1. 2000

Kazalo

176. Uredba o načinu opravljanja obvezne republiške gospodarske javne službe na področju vodnega gospodarstva, stran 386.

Na podlagi 3., 7. in 68. člena zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93) in 4. člena zakona o vodah (Uradni list SRS, št. 38/81, 29/86 in Uradni list RS, št. 15/91) izdaja Vlada Republike Slovenije
U R E D B O
o načinu opravljanja obvezne republiške gospodarske javne službe na področju vodnega gospodarstva
1. člen
Ta uredba določa način opravljanja obvezne republiške gospodarske javne službe na področju vodnega gospodarstva na območju Republike Slovenije in na posameznih vodnih območjih (v nadaljevanju: javna služba).
2. člen
Javna služba po tej uredbi obsega naslednje dejavnosti, skladno z zakonom:
1. urejanje vodnega režima, da se zagotovi obramba pred poplavami in erozijo, varstvo vodnih količin in zalog ter varstvo kakovosti vode,
2. spremljanje stanja vodnega režima,
3. usmerjanje gradnje vodnogospodarskih objektov in naprav,
4. usmerjanje regulacije in drugih ureditev vodotokov in naravnih zbiralnikov vode,
5. vzdrževanje naravnih vodotokov in drugih naravnih zbiralnikov vode ter vodnogospodarskih objektov in naprav v splošni rabi,
6. zbiranje in obdelava za vodnogospodarstvo pomembnih podatkov,
7. urejanje meddržavnih vodnogospodarskih zadev.
3. člen
Z opravljanjem dejavnosti iz prejšnjega člena se na območju Republike Slovenije zagotavlja ohranjanje in urejanje vodnega režima, preprečevanje škodljivega delovanja voda in erozije, vključno z varstvom pred poplavami, varovanje vodnih količin in boljša kakovost vode.
4. člen
(1) Javna služba se opravlja na območju celotne Republike Slovenije, razdeljenem na vodna območja, skladno s predpisi na področju voda.
(2) Vodna območja iz prejšnjega odstavka so:
1. vodno območje Mure,
2. vodno območje Drave,
3. vodno območje Savinje-Sotle,
4. vodno območje Dolenjske,
5. vodno območje Ljubljanice Save,
6. vodno območje Gorenjske,
7. vodno območje Soče in
8. vodno območje obalnega morja s pritoki.
(3) Na posameznih vodnih območjih iz prejšnjega odstavka je skladno s predpisi določen tudi hudourniški del območja.
5. člen
(1) Dejavnosti iz 3., 4. in 7. točke 2. člena te uredbe se opravljajo v okviru nalog, ki jih na področju voda opravlja ministrstvo, pristojno za vode in vodnogospodarstvo (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo).
(2) Dejavnosti iz 1., 2., 5. in 6. točke 2. člena te uredbe se opravljajo kot koncesionirana javna služba, skladno z zakonom.
6. člen
(1) Dejavnost iz 1. točke 2. člena te uredbe obsega zlasti:
1. preprečevanje škodljivega delovanja voda in erozije,
2. graditev vodnogospodarskih objektov in naprav v splošni rabi,
3. varovanje vodnih količin,
4. zagotavljanje boljše kakovosti vode z gradnjo zadrževalnikov, s povečevanjem pretokov ipd.
(2) Dejavnost iz 2. točke 2. člena te uredbe obsega zlasti:
1. spremljanje stanja in ugotavljanje poškodb na vodotokih,
2. spremljanje stanja in ugotavljanje poškodb na vodnogospodarskih objektih in napravah v splošni rabi.
(3) Dejavnosti iz 6. točke 2. člena te uredbe obsega zlasti spremljanje stanja nizkih in visokih pretokov.
(4) Podrobnejšo vsebino in obseg del za opravljanje dejavnosti iz prejšnjih odstavkov se določi z letnim programom del, ki je sestavni del koncesijske pogodbe.
(5) Dejavnost iz 5. točke 2. člena te uredbe obsega zlasti:
1. čiščenje obrežij in strug vodotokov,
2. utrjevanje brežin,
3. popravila spodjed in obrežnih zavarovanj,
4. odstranjevanje naplavin,
5. košnjo trave,
6. popravilo pregrad pragov, zidov, jezov ipd.
(6) Podrobnejša vsebina del za opravljanje dejavnosti iz prejšnjega odstavka je določena v Strokovnem navodilu o tem, kaj obsega vzdrževanje naravnih vodotokov in drugih zbiralnikov vode, vodnih zemljišč ter vodnogospodarskih objektov in naprav v splošni rabi (Uradni list RS, št. 27/84).
7. člen
(1) Za opravljanje koncesionirane javne službe se za vsako vodno območje podeli ena ali več koncesij.
(2) Ne glede na določbe prejšnjega odstavka se za opravljanje dejavnosti iz 6. točke 2. člena te uredbe podeli ena koncesija za območje cele države.
(3) Pravna ali fizična oseba lahko pridobi koncesijo za opravljanje javne službe na enem ali več vodnih območjih.
8. člen
(1) Vir financiranja koncesionirane javne službe po tej uredbi so sredstva državnega proračuna, skladno z zakonom.
(2) Ne glede na določbo prejšnjega člena so lahko viri financiranja koncesionirane javne službe tudi sredstva proračunov lokalnih skupnosti ali drugih pravnih in fizičnih oseb.
(3) Opravljanje del in nalog koncesionirane javne službe se obračunava in plačuje po ceniku, ki ga določi Vlada Republike Slovenije, skladno s predpisi.
9. člen
(1) Vodnogospodarski objekti in naprave v lasti države, ki so potrebne za izvajanje koncesionirane javne službe, so zlasti:
1. regulacije vodotokov in hudournikov,
2. visokovodni nasipi,
3. jezovi in pragovi,
4. zadrževalniki in zbiralniki vode,
5. kinete, pragovi, prodni zadrževalniki, razpršilni objekti, konsolidacijske zgradbe, ureditve brežin, razbremenilni kanali, zadrževalniki in zbiralniki vode, zapore naravnih iztokov ipd..
(2) Za posamezno vodno območje se v koncesijski pogodbi določi posamezne vodnogospodarske objekte in naprave iz prejšnjega odstavka, ki jih za izvajanje koncesionirane javne službe potrebuje koncesionar.
10. člen
(1) Do sklenitve koncesijske pogodbe lahko ministrstvo sklene pogodbo o opravljanju javne službe na posameznem vodnem območju z gospodarsko družbo, ki je imela z ministrstvom sklenjeno pogodbo za opravljanje javne službe v letu 1999.
(2) Ministrstvo lahko sklene pogodbo o opravljanju javne službe na posameznem vodnem območju tudi z drugo gospodarsko družbo, v kateri je bil skladno z zakonom ugotovljen delež družbenega kapitala, pridobljenega v okviru financiranja preko sistema samoupravnih interesnih skupnosti na področju vodnega gospodarstva.
(3) Pogodba iz prejšnjih odstavkov se sklene najdalj za obdobje enega leta z možnostjo podaljšanja, najkasneje v 15 dneh po uveljavitvi te uredbe.
(4) V pogodbi iz prejšnjega odstavka se na podlagi določb 6. člena te uredbe podrobneje določi zlasti obseg in dinamika opravljanja javne službe, višina sredstev državnega proračuna, ki pripadajo gospodarski družbi za opravljanje javne službe in način plačila.
(5) V primeru, da na posameznem vodnem območju ne pride do sklenitve pogodbe v roku iz tretjega odstavka tega člena, lahko ministrstvo pozove na sklenitev pogodbe drugo gospodarsko družbo iz prvega odstavka tega člena, ki ima že sklenjeno pogodbo za opravljanje javne službe in je usposobljena za njeno opravljanje tudi na vodnem območju, za katerega pogodbe ni bilo mogoče skleniti.
(6) Gospodarska družba, ki je sklenila z ministrstvom pogodbo iz prejšnjih odstavkov, mora voditi ločeno računovodstvo in imeti revidirane računovodske izkaze, skladno z zakonom.
11. člen
Nadzor nad izvajanjem te uredbe opravljajo inšpektorji, pristojni za varstvo okolja
12. člen
Z dnem uveljavitve te uredbe preneha veljati uredba o načinu izvajanja vodnogospodarske javne službe v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 56/96).
13. člen
Ta uredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 352-11/99-1
Ljubljana, dne 6. januarja 2000.
Vlada Republike Slovenije
dr. Janez Drnovšek l. r.
Predsednik

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti