Uradni list

Številka 31
Uradni list RS, št. 31/1998 z dne 18. 4. 1998
Uradni list

Uradni list RS, št. 31/1998 z dne 18. 4. 1998

Kazalo

1227. Sklep o ustanovitvi javnega zavoda Slovenska filharmonija, stran 2017.

Na podlagi 3. člena zakona o zavodih (Uradni list RS, št. 12/91 in 8/96), 37. člena zakona o uresničevanju javnega interesa na področju kulture (Uradni list RS, št. 75/94) ter 5. in 21. člena zakona o Vladi Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 4/93, 23/96 in 47/97) je Vlada Republike Slovenije na 56. seji dne 2. aprila 1998 sprejela
S K L E P
o ustanovitvi javnega zavoda Slovenska filharmonija
I. UVODNE DOLOČBE
1. člen
S tem sklepom Republika Slovenija ureja status javnega zavoda Slovenska filharmonija. Ustanoviteljske obveznosti in pravice izvaja Vlada Republike Slovenije.
2. člen
Slovensko filharmonijo je ustanovil Izvršni svet SR Slovenije z odločbo št. 1412/7-54, z dne 24. 12. 1954. Na podlagi odloka o Slovenski filharmoniji v Ljubljani (Uradni list LRS, št. 7-24/56) je ustanoviteljske pravice in obveznosti izvrševala skupščina okraja Ljubljana, po uveljavitvi odloka o Slovenski filharmoniji v Ljubljani (Uradni list SRS, št. 14/65) pa je njihovo izvrševanje prevzela SR Slovenija.
Slovenska filharmonija je pravni naslednik Slovenske filharmonije, p.o., Ljubljana, Trg osvoboditve 9.
3. člen
Ime zavoda: Slovenska filharmonija.
Sedež zavoda je v Ljubljani, Kongresni trg 10.
Slovenska filharmonija je pravna oseba.
II. DEJAVNOST SLOVENSKE FILHARMONIJE
4. člen
Slovenska filharmonija izvaja naslednje dejavnosti:
– O/92.31 Umetniško ustvarjanje in poustvarjanje,
– O/92.32 Obratovanje objektov za kulturo,
– O/92.51 Dejavnost knjižnic in arhivov,
– DE/22.1 Založništvo,
– DE/22.31 Razmnoževanje zvočnih zapisov,
– G/52.488 Trgovina na drobno v drugih specializiranih prodajalnah,
– G/52.63 Druga trgovina na drobno zunaj prodajaln,
– K/70.3 Upravljanje z nepremičninami za plačilo ali po pogodbi,
– L/74.84 Druge poslovne dejavnosti,
– O/91.33 Dejavnost drugih organizacij.
V okviru dejavnosti iz prejšnjega odstavka Slovenska filharmonija opravlja zlasti naslednje naloge:
– izvajanje koncertov in drugih glasbenokulturnih prireditev,
– izvajanje del domačih in tujih skladateljev,
– organiziranje gostovanj doma in v tujini,
– audio in video snemanje za svoje potrebe ter za potrebe producentov radiofonskih, televizijskih, filmskih in video programov,
– izdajanje, razmnoževanje in prodaja avdio posnetkov iz svojega programa,
– izdajanje ter prodaja knjig in drugih tiskanih publikacij z glasbenega področja,
– oddajanje prostorov v rabo drugim subjektom,
– prodaja pijač iz avtomatov,
– transport koncertne opreme.
III. ORGANI SLOVENSKE FILHARMONIJE
5. člen
Organi Slovenske filharmonije so:
– svet,
– strokovni svet,
– poslovni direktor Slovenske filharmonije,
– programski direktor organizacijske enote Orkester Slovenske filharmonije,
– programski direktor organizacijske enote Slovenski komorni zbor.
Svet
6. člen
Slovensko filharmonijo upravlja svet, ki ga sestavljajo:
– predstavniki ustanovitelja, ki jih imenuje Vlada Republike Slovenije (štirje člani),
– predstavniki delavcev Slovenske filharmonije (štirje člani),
– predstavniki uporabnikov oziroma zainteresirane javnosti (štirje člani), pri čemer imenujejo po enega Akademija za glasbo Ljubljana, RTV Slovenija, Oddelek za muzikologijo pri Filozofski fakulteti v Ljubljani in Društvo slovenskih skladateljev.
Polovica predstavnikov delavcev je izvoljena izmed delavcev organizacijske enote Orkester Slovenske filharmonije, druga polovica pa izmed delavcev organizacijske enote Slovenski komorni zbor. Način izvolitve predstavnikov delavcev določi statut.
Mandat članov sveta traja pet let; po poteku mandata so lahko izvoljeni še za eno mandatno obdobje.
7. člen
Svet sprejema statut, program dela, letni finančni načrt, zaključni račun in splošne akte, za katere je tako določeno v statutu, opravlja nadzor nad upravljanjem in poslovanjem zavoda ter druge zadeve, ki jih določa statut.
Statut in spremembe statuta začnejo veljati, ko da nanje soglasje ustanovitelj.
Akt o sistemizaciji delovnih mest v zavodu začne veljati, ko da nanj soglasje minister za kulturo, po predhodnem mnenju strokovnega sveta.
Strokovni svet
8. člen
Strokovni svet sestavlja osem članov, od teh so štirje strokovnjaki za simfonično, štirje pa za zborovsko glasbo. Predsednika in polovico članov imenuje svet izmed strokovnih delavcev Slovenske filharmonije in zunanjih strokovnjakov z glasbenega področja, preostale tri člane pa na predlog Kulturniške zbornice Slovenije.
Strokovni svet obravnava vprašanja s področja simfonične, zborovske in vokalno-instrumentalne glasbe ter daje mnenja, predloge in pobude v zvezi s temi vprašanji obema programskima direktorjema in svetu Slovenske filharmonije.
Posamezna vprašanja, bodisi s področja simfonične ali zborovske glasbe lahko strokovni svet obravnava v ožji sestavi članov z ustreznega področja.
Način imenovanja in trajanje mandata članov strokovnega sveta določa statut v skladu z zakonom.
Poslovni direktor Slovenske filharmonije
9. člen
Poslovni direktor organizira in vodi poslovanje, predstavlja in zastopa Slovensko filharmonijo ter odgovarja za zakonitost dela Slovenske filharmonije.
Direktorja imenuje in razrešuje minister, pristojen za kulturo na podlagi javnega razpisa ter po predhodnem mnenju sveta Slovenske filharmonije.
Mandat direktorja traja pet let; po izteku te dobe je lahko ponovno imenovan.
10. člen
Za direktorja je lahko imenovan kandidat, ki izpolnjuje naslednje pogoje:
– visokošolska izobrazba,
– najmanj pet let delovnih izkušenj,
– izkušnje s področja glasbene dejavnosti,
– sposobnost organiziranja in vodenja dela v kolektivu,
– znanje najmanj dveh tujih jezikov, obvezno angleški jezik.
Programski direktor organizacijske enote Orkester Slovenske filharmonije
11. člen
Programskega direktorja organizacijske enote Orkester Slovenske filharmonije imenuje strokovni svet na podlagi javnega razpisa in po predhodno pridobljenem mnenju ustanovitelja. Z imenovanjem kandidata mora soglašati večina tistih članov strokovnega sveta, ki so strokovnjaki za simfonično glasbo.
Pogoje, ki jih mora izpolnjevati kandidat za mesto programskega direktorja organizacijske enote Orkester Slovenske filharmonije, določi statut.
Programski direktor organizacijske enote Slovenski komorni zbor
12. člen
Programskega direktorja organizacijske enote Slovenski komorni zbor imenuje strokovni svet na podlagi javnega razpisa in po predhodno pridobljenem mnenju ustanovitelja. Z imenovanjem kandidata mora soglašati večina tistih članov strokovnega sveta, ki so strokovnjaki za zborovsko glasbo.
Pogoje, ki jih mora izpolnjevati kandidat za mesto programskega direktorja organizacijske enote Slovenski komorni zbor, določi statut.
IV. ORGANIZACIJA SLOVENSKE FILHARMONIJE
13. člen
V Slovenski filharmoniji se s statutom oblikujeta programsko samostojni organizacijski enoti Slovenski komorni zbor in Orkester Slovenske filharmonije.
Statut lahko določi morebitna pooblastila organizacijskih enot v pravnem prometu.
V. SREDSTVA ZA DELO IN ODGOVORNOST ZA OBVEZNOSTI SLOVENSKE FILHARMONIJE
14. člen
Javni zavod Slovenska filharmonija prevzame v upravljanje vse premoženje, s katerim je doslej upravljala Slovenska filharmonija, p.o., Ljubljana.
15. člen
Slovenska filharmonija pridobiva sredstva za izvajanje dejavnosti:
– iz sredstev državnega proračuna,
– s prodajo svojih storitev drugim uporabnikom,
– z dotacijami, darili in iz drugih zakonitih virov, na način in pod pogoji, določenimi z zakonom in statutom.
16. člen
Presežek prihodkov nad odhodki uporablja Slovenska filharmonija za izvajanje in razvoj svoje dejavnosti.
Slovenska filharmonija prevzema odgovornost za dobro gospodarjenje s sredstvi, namenjenimi za svojo dejavnost, ter odgovornost dobrega gospodarja za upravljanje s sredstvi, ki so last ustanovitelja.
O načinu razpolaganja s presežkom prihodkov nad odhodki odloča svet na predlog poslovnega direktorja in v soglasju z ustanoviteljem.
O načinu pokrivanja morebitnega primanjkljaja odloča ustanovitelj na predlog direktorja in v soglasju s svetom Slovenske filharmonije.
VI. PRAVICE, OBVEZNOSTI IN ODGOVORNOSTI SLOVENSKE FILHARMONIJE V PRAVNEM PROMETU
17. člen
Slovenska filharmonija je pravna oseba, ki nastopa v pravnem prometu v okviru svoje dejavnosti samostojno, z vsemi pravicami in obveznostmi, v svojem imenu in za svoj račun.
Za svoje obveznosti odgovarja z vsemi sredstvi, s katerimi upravlja.
18. člen
Premoženje Slovenske filharmonije je last ustanovitelja.
Z vsem premoženjem upravlja Slovenska filharmonija. S premičnim premoženjem upravlja samostojno, s stanovanjskim skladom in drugimi nepremičninami pa samo po predhodnem soglasju ustanovitelja.
VII. ODGOVORNOST USTANOVITELJA ZA OBVEZNOSTI SLOVENSKE FILHARMONIJE TER MEDSEBOJNE PRAVICE IN OBVEZNOSTI USTANOVITELJA IN SLOVENSKE FILHARMONIJE
19. člen
Ustanovitelj odgovarja za obveznosti, ki jih Slovenska filharmonija prevzema v skladu z letnim programom dela in finančnim načrtom, h kateremu je dal soglasje minister, pristojen za kulturo, in sicer do višine vrednosti sredstev, ki jih namenja Slovenski filharmoniji v svojem letnem kulturnem programu.
Filharmonija vsako leto pripravi program dela, finančni načrt in zaključni račun zavoda ter jih posreduje ustanovitelju v soglasje.
VIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
20. člen
Organi Slovenske filharmonije morajo biti imenovani najpozneje v roku treh mesecev od uveljavitve tega sklepa. Do takrat opravljajo njihove naloge dosedanji organi Slovenske filharmonije.
Statut mora biti sprejet najpozneje v treh mesecih od imenovanja oziroma izvolitve članov sveta Slovenske filharmonije. Do sprejema novega statuta velja obstoječi statut v vseh določbah, ki niso v nasprotju z zakoni in tem sklepom.
21. člen
Z dnem uveljavitve tega sklepa preide premoženje Društva slovenski komorni zbor, ki je delovalo v javnem interesu na podlagi Dogovora št. 108-3/91, z dne 29. 1. 1991, sklenjenega med Društvom slovenski komorni zbor in Republiškim sekretariatom za kulturo, v upravljanje Slovenske filharmonije in v uporabo organizacijske enote Slovenski komorni zbor.
22. člen
Dokler Kulturniška zbornica Slovenije ne začne delovati, svet zavoda pridobi predloge za imenovanje članov strokovnega sveta od društev, ki delujejo na področju glasbene kulturne dejavnosti.
23. člen
Ta sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 641-03/98-1
Ljubljana, dne 2. aprila 1998.
Vlada Republike Slovenije
dr. Janez Drnovšek l. r.
Predsednik

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti