Uradni list

Številka 50
Uradni list RS, št. 50/1997 z dne 18. 8. 1997
Uradni list

Uradni list RS, št. 50/1997 z dne 18. 8. 1997

Kazalo

2645. Pravilnik o pogojih za pridobitev licenc za prevoze v cestnem prometu, načinu in postopku njihove pridobitve ter o načinu vodenja evidence o izdanih licencah, stran 4393.

Na podlagi četrtega odstavka 6. člena zakona o prevozih v cestnem prometu (Uradni list RS, št. 72/94 in 54/96) in 99. člena zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94, odl. US RS – 20/95, 29/95) izdaja minister za promet in zveze
P R A V I L N I K
o pogojih za pridobitev licenc za prevoze v cestnem prometu, načinu in postopku njihove pridobitve ter o načinu vodenja evidence o izdanih licencah
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta pravilnik določa pogoje, način in postopek pridobitve licence in način vodenja evidence izdanih licenc.
II. POGOJI ZA PRIDOBITEV LICENC ZA POSAMEZNE VRSTE PREVOZOV V CESTNEM PROMETU
1. Vpis v sodni register oziroma v vpisnik samostojnih podjetnikov posameznikov
2. člen
Pravna oseba, ki želi pridobiti licenco, mora imeti dejavnost opravljanja prevoza oseb oziroma stvari vpisano v sodni register.
Fizično osebo vpiše pristojni organ, ki vodi vpisnik samostojnih podjetnikov posameznikov, ko izpolnijo pogoje iz tega pravilnika in pridobijo licenco pri Obrtni zbornici Slovenije.
2. Lastništvo vozil za posamezne vrste prevozov
3. člen
Za motorna vozila štejejo tovorna motorna vozila, kombinirana motorna vozila za prevoz oseb, avtobusi ter avto-taksi vozila (v nadaljevanju: vozila), ki jih ima pravna ali fizična oseba v lasti.
Za vozilo v lasti šteje tudi vozilo, s katerim pravna ali fizična oseba razpolaga na podlagi sklenjene zakupne ali leasing pogodbe za dobo trajanja licence.
4. člen
Domača pravna ali fizična oseba mora za pridobitev licence za opravljanje posamezne vrste prevozov imeti v lasti najmanj naslednje število vozil, ki ustrezajo predpisom o cestnih vozilih v Republiki Sloveniji:
– za mednarodni linijski prevoz oseb dve vozili;
– za mednarodni prosti prevoz oseb eno vozilo;
– za mednarodni javni prevoz stvari eno vozilo;
– za mednarodni prevoz stvari za lastne potrebe eno vozilo;
– za medkrajevni linijski prevoz oseb v notranjem cestnem prometu dve vozili;
– za primestni linijski prevoz oseb v notranjem cestnem prometu dve vozili;
– za linijski mestni prevoz oseb v notranjem cestnem prometu pet vozil;
– za prosti cestni prevoz oseb v notranjem cestnem prometu eno vozilo;
– za prevoz oseb za lastne potrebe v notranjem cestnem prometu eno vozilo;
– za avto-taxi prevoze v notranjem cestnem prometu eno vozilo;
– za javni prevoz stvari v notranjem prostem cestnem prometu eno vozilo;
– za prevoz stvari za lastne potrebe v notranjem cestnem prometu eno vozilo.
Prevoznik z istimi vozili lahko opravlja več vrst prevozov.
5. člen
Ob vložitvi vloge za izdajo licence morajo vozila iz 4. člena tega pravilnika izpolnjevati pogoje, ki jih določajo predpisi o varnosti cestnega prometa in ustrezati predpisom o homologaciji vozil.
6. člen
Vozila, ki opravljajo prevoze oseb v linijskem mestnem in primestnem prometu, v medkrajevnem prometu in v mednarodnem linijskem in prostem prometu morajo biti ustrezne konstrukcijske izvedbe in ustrezati slovenskim standardom za področje cestnih vozil.
Vozila, ki opravljajo prevoze oseb v medkrajevnem in mednarodnem cestnem prometu morajo poleg pogojev iz prvega odstavka tega člena imeti še dodatno opremo:
– sedeže z gibljivim naslonom za potnike, razen v notranjem medkrajevnem cestnem prometu;
– prtljažni prostor najmanj 0,075 m3 na vsak registriran sedež.
3. Izobrazba voznikov
7. člen
Vozniki avtobusov in tovornih motornih vozil nad 3.500 kg nosilnosti, zaposleni pri domači pravni ali fizični osebi morajo imeti strokovno izobrazbo najmanj IV. stopnje zahtevnosti.
4. Znanje slovenskega jezika
8. člen
Vozniki avtobusov, vozniki kombiniranih vozil za prevoz oseb in avto-taksi vozniki morajo dokazati, da aktivno obvladajo slovenski jezik tako, da predložijo zaključno oziroma zadnje spričevalo z navedbo ocene iz slovenskega jezika ali potrdilo o opravljenem verificiranem programu aktivnega obvladanja slovenskega jezika.
5. Preizkus strokovne usposobljenosti
9. člen
Domača pravna ali fizična oseba morata predložiti dokaz, da je oseba, odgovorna za prevoze, opravila preizkus strokovne usposobljenosti po določbah pravilnika o programu preizkusa strokovne usposobljenosti ter o postopku in načinu opravljanja preizkusa za pridobitev licence v cestnem prometu.
6. Finančna sposobnost
10. člen
Domača pravna ali fizična oseba morata razpolagati s 150 ECU v tolarski protivrednosti na tono največje dovoljene mase, na sedež v avtobusu, oziroma kombiniranem motornem vozilu za prevoz oseb.
Za vsa vozila, pri katerih zmnožek največje dovolje- ne mase oziroma sedežev s 150 ECU-jev ne dosega 3.000 ECU-jev na vozilo, mora domača pravna ali fizična oseba razpolagati z najmanj 3.000 ECU-jev na vozilo v tolarski protivrednosti.
Z najmanj 3.000 ECU-jev na vozilo v tolarski protivrednosti mora razpolagati tudi domača pravna ali fizična oseba, ki opravlja avto-taksi prevoze.
11. člen
Sredstva iz prvega odstavka prejšnjega člena morajo biti trajna sredstva za zagotavljanje uspešnega poslovanja oziroma finančne sposobnosti.
Za dokaz finančne sposobnosti štejejo:
– pogodbo o namensko vezanem depozitu v banki;
– lastništvo nepremičnin;
– opredmetena osnovna sredstva;
– garancija banke ali druge finančne institucije.
Vrednost vozil, s katerimi bo domača fizična ali pravna oseba opravljala prevozniško dejavnost, ne šteje za razpolaganje s sredstvi iz tega člena pravilnika, razen če niso bila vložena v družbo kot osnovno sredstvo ali so kot osnovno sredstvo evidentirana pri samostojnem podjetniku posamezniku.
7. Nekaznovanost
12. člen
Oseba, odgovorna za prevoze pri pravni osebi ali fizična oseba, morata predložiti podatke iz kazenske evidence, iz katerih je razvidno, da nista bili obsojeni zaradi kaznivega dejanja zoper premoženje, gospodarstvo ali varnost javnega prometa.
Glede pogoja nekaznovanosti se upošteva določba 99. člena kazenskega zakonika, po kateri pravne posledice obsodbe ne morejo zadeti storilca, ki je bil obsojen na denarno kazen, pogojno obsodbo ali sodni opomin ali če mu je bila kazen odpuščena.
Oseba, odgovorna za prevoze pri pravni osebi ali fizična oseba morata predložiti dokazilo, da nista bili kaznovani za prekršek opravljanja prevozov potnikov in stvari v notranjem in mednarodnem cestnem prometu brez ustrezne licence po 55. členu zakona o prevozih v cestnem prometu.
8. Parkirna mesta in mesta za vzdrževanje vozil
13. člen
Domača pravna ali fizična oseba morata imeti v lasti ali s pogodbo zagotovljena parkirna mesta in mesta za vzdrževanje vozil, ki so urejena v skladu z določbami pravilnika o minimalnih tehničnih in drugih pogojih za parkirna mesta in mesta za vzdrževanje vozil.
Domača pravna ali fizična oseba morata imeti zagotovljena lastna ali najeta parkirna mesta in mesta za vzdrževanje vozil ves čas veljavnosti licence.
III. NAČIN IN POSTOPEK PRIDOBITVE IN ODVZEMA LICENC
14. člen
Postopek za pridobitev licence se prične z vložitvijo pisne vloge pri Gospodarski zbornici Slovenije oziroma Obrtni zbornici Slovenije (v nadaljevanju: izdajatelj licence).
Domača fizična oseba in samostojni podjetnik posameznik vloži vlogo osebno ali po zastopniku, pravna oseba pa po zastopniku vpisanem v sodni register ali po pooblaščeni osebi.
15. člen
Domača pravna ali fizična oseba (v nadaljevanju: predlagatelj) morata v vlogi navesti naslednje podatke:
1. Podatke o predlagatelju:
– priimek in ime, enotno matično številko občana (EMŠO), stalno prebivališče (ulica, hišna številka, kraj in pošta), samo za fizično osebo pa tudi dokazilo o državljanstvu in nameravano označbo obrata (firma);
– firma in sedež za pravne osebe;
– označba obrata (firma) in poslovni sedež za podjetnika posameznika.
2. Vrsto prevozov:
– navedba vrste prevozov, za katere želi predlagatelj pridobiti licenco.
16. člen
Predlagatelj mora vlogi priložiti naslednja pisna dokazila o izpolnjevanju predpisanih pogojev:
1. Pravna oseba – overjen izpisek iz sodnega registra, ki ga sodišče izda v skladu s 7. členom zakona o sodnem registru, podjetnik posameznik iz tretje alinee 1. točke 15. člena tega pravilnika pa kopijo vpisa v vpisnik samostojnih podjetnikov posameznikov.
2. Za vsa vozila overjeno kopijo veljavnih prometnih dovoljenj oziroma overjeno kopijo zakupne ali leasing pogodbe iz 3. člena tega pravilnika ali overjen izpis upravne enote pri kateri so vozila registrirana.
3. Za zaposlene voznike avtobusov oziroma voznike motornih tovornih vozil z nosilnostjo nad 3.500 kg – overjeno kopijo spričevala o končani najmanj IV. stopnji strokovne izobrazbe, ali, da so končali dveletni skrajšani program smer voznik, do vključno šolskega leta 1991/92, ali dokazilo o neprekinjenem opravljanju del voznika v skladu s 3. členom tega pravilnika.
V rednem delovnem razmerju mora imeti najmanj enega voznika na eno vozilo, če opravlja prevoze oseb in stvari v mednarodnem cestnem prometu.
4. Za voznike avtobusov, voznike kombiniranih vozil za prevoz oseb in avto-taksi voznike, ki jih ima oziroma jih bo imel zaposlene – overjeno kopijo spričevala o končani šolski izobrazbi z navedbo ocene iz slovenskega jezika oziroma original ali overjeno kopijo potrdila o aktivnem obvladanju slovenskega jezika, ki ga izda institucija, ki ima verificiran program.
5. Za direktorja ali pooblaščeno osebo, odgovorno za prevoze oziroma za fizično osebo, ki bo samostojni podjetnik posameznik, original oziroma overjeno kopijo potrdila o uspešno opravljenem preizkusu strokovne usposobljenosti oziroma o priznanju po določbah pravilnika o programu ter postopku in načinu opravljanja strokovne usposobljenosti.
6. Prevozniki dokazujejo finančno sposobnost z eno od naslednjih listin:
– s pogodbo o namensko vezanem depozitu v banki;
– z originalnim izpiskom iz zemljiške knjige, pri čemer mora biti bremen prosti del nepremičnine najmanj v višini minimuma finančne sposobnosti po 10. členu tega pravilnika;
– s pisnim mnenjem izvedenca o vrednosti opredmetenih osnovnih sredstev;
– z originalnim potrdilom banke ali druge finančne institucije o izdani garanciji;
– z bilanco stanja.
7. Originalno potrdilo, da fizična oseba, ki bo samostojni podjetnik posameznik oziroma direktor ali pooblaščena oseba, odgovorna za prevoze, ni bila obsojena za kazniva dejanja zoper premoženje, gospodarstvo ali varnost javnega prometa ali kaznovana za prekršek opravljanja prevoza oseb ali stvari v notranjem in mednarodnem cestnem prometu brez ustrezne licence.
Potrdilo o nekaznovanosti iz prejšnjega odstavka izda organ, ki vodi evidenco o pravnomočnih obsojenih osebah oziroma sodnik za prekrške.
8. Original oziroma overjeno kopijo dokazil iz 6. člena, 10. člena in 12. člena pravilnika o minimalnih tehničnih in drugih pogojih za parkirna mesta in mesta za vzdrževanje vozil.
17. člen
Če se v postopku za pridobitev licence ugotovijo pomanjkljivosti, izdajatelj licence pisno pozove predlagatelja, da vlogo ustrezno dopolni.
V pozivu za dopolnitev vloge je potrebno navesti v čem je pomanjkljivost vloge. Rok za dopolnitev je 15 dni.
Če predlagatelj vloge v navedenem roku vloge ne dopolni, se šteje kot da ni bila vložena.
18. člen
Ko izdajatelj licence ugotovi, da so izpolnjeni vsi pogoji za pridobitev licence, predlagatelju iz 14. člena pravilnika izda sklep, v katerem določi:
– vrsto prevozov za katere je izdana licenca;
– čas veljavnosti izdane licence;
– povzetek pravic in obveznosti nosilca licence;
– obrazložitev sklepa.
Na podlagi sklepa o podelitvi licence izdajatelj licence upravičencu do licence izda certifikat na obrazcu, ki je priloga in sestavni del tega pravilnika.
Obrazec iz prejšnjega odstavka tega člena je enoten, razen podatkov o izdajatelju licence, tiskan na formatu A4 in zaščiten z vidno zaščitno nitko ter s kemično zaščito papirja.
19. člen
Poleg licence iz prejšnjega člena se domačemu prevozniku za vsako vozilo, s katerim opravlja dovoljeno vrsto prevoza, izda kopijo licence, overjeno s strani izdajatelja licence, na kateri je potrdilo v obliki žiga, ki vsebuje podatke o registrski številki, znamki in tipu vozila, ter vrsti prevozov, ki jih vozilo lahko opravlja iz naslova izdane licence.
20. člen
Če izdajatelj licence ugotovi, da predlagatelj ne izpolnjuje pogojev za izdajo licence, izda o tem odločbo, zoper katero je dovoljena pritožba v roku 15 dni na ministrstvo, pristojno za promet.
21. člen
Domači prevoznik je dolžan v primeru spremembe podatkov, ki so navedeni v vlogi za pridobitev licence, podati vlogo za spremembo podatkov na način, kot je predpisano v 15. in 16. členu tega pravilnika, s tem, da navede le podatke, ki se spreminjajo.
Če se spremenijo le podatki glede vozil, se izda za nova vozila le nova overjena kopija licence iz 19. člena, če pa se spremenijo drugi podatki, ki vplivajo na izdano licenco oziroma so pogoj zanjo, se izda nova licenca in nove overjene kopije licenc.
Domači prevoznik v primerih iz prejšnjih dveh odstavkov tega člena vrne licenco in overjene kopije licence izdajatelju, ta pa mu izda nove listine.
V primeru izgube certifikata o licenci ali njegove overjene kopije, ga je prevoznik dolžan v treh dneh preklicati v Uradnem listu Republike Slovenije. Ob predložitvi potrdila o preklicu se prevozniku izda dvojnik izgubljene listine.
22. člen
Izdajatelj izda licenco za dobo pet let.
Domači prevoznik je dolžan najmanj tri mesece pred iztekom veljavnosti licence vložiti vlogo za izdajo nove licence, priložiti pa mora dokazila le o tistih pogojih iz 16. člena, ki so se spremenili oziroma so novi ter dokazilo o nekaznovanosti.
23. člen
Domači prevoznik, ki preneha opravljati dejavnost prevozov, je dolžan o tem v treh dneh obvestiti izdajatelja licence in mu vrniti licenco ter vse overjene kopije licence.
24. člen
Izdajatelj licence domačemu prevozniku odvzame licenco, če izdajatelj ugotovi, da domači prevoznik ne izpolnjuje predpisanih pogojev za licenco, ali če opravlja prevoze v nasprotju z izdano licenco.
Če pristojni inšpektor ugotovi, da domači prevoznik ne izpolnjuje z licenco predpisanih pogojev, o tem obvesti izdajatelja licence.
V odločbi o odvzemu licence izdajatelj obenem pozove domačega prevoznika, da v roku osem dni po pravnomočnosti odločbe vrne izdajatelju licenco in overjene kopije licence.
O odvzemu licence se obvesti Ministrstvo za promet in zveze in pristojne inšpektorje za cestni promet.
25. člen
Licenca preneha veljati:
– z dnem izteka njene veljavnosti;
– z dnem izdaje odločbe iz 24. člena tega pravilnika;
– z dnem izbrisa iz sodnega registra oziroma vpisnika samostojnih podjetnikov posameznikov;
– z dnem, ko je izdajatelj licence od prevoznika prejel obvestilo o prenehanju opravljanja dejavnosti prevozov.
26. člen
V postopku izdaje in odvzema licence se poleg določb tega pravilnika smiselno uporabljajo tudi določbe zakona o splošnem upravnem postopku.
IV. EVIDENCA IZDANIH LICENC
27. člen
Evidenco izdanih licenc in overjenih kopij licenc vodita Gospodarska zbornica Slovenije in Obrtna zbornica Slovenije, vsaka za svoje člane.
Obe zbornici redno posredujeta podatke o izdanih licencah, kot tudi o spremembah Ministrstvu za promet in zveze in pristojnim inšpektorjem za cestni promet.
28. člen
V evidenco izdajatelja licenc se vpiše subjekt, ki mu je bila izdana licenca tako, da se mu dodeli evidenčna številka.
Za vsak podatek, ki je bil za določen subjekt vpisan v evidenco, mora biti shranjen in dostopen datum vpisa ter številka licence, na podlagi katere je bil subjekt vpisan.
V primeru spremembe podatkov iz 13. člena tega pravilnika mora biti v evidenci poleg novega shranjen in dostopen tudi predhodno vpisan podatek.
29. člen
Za vsak subjekt, ki mu je bila izdana licenca, se vodi tudi zbirka listin, ki je označena s številko vpisa v evidenco.
Listine in deli listin iz zbirke listin se odlagajo v zbirke listin za vsak subjekt posebej, v ustrezne ovoje.
Zbirko listin vodi izdajatelj licenc.
30. člen
Vpogled v evidenco izdanih licenc, zagotovi izdajatelj licenc z računalniškim izpisom podatkov o subjektih, ki so jim bile izdane licence. Ti podatki vsebujejo vrsto prevozov, čas veljavnosti izdanih licenc ter podatke iz overjenih kopij licenc iz 19. člena tega pravilnika.
Za varovanje osebnih podatkov pri vodenju evidence se uporabljajo določbe zakona o varstvu osebnih podatkov.
31. člen
Poleg evidence izdanih licenc vodita izdajatelja tudi seznam subjektov, ki jim je iz razlogov iz 25. člena tega pravilnika, licenca prenehala veljati.
V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
32. člen
Potrdilo o nekaznovanosti, ki ga izda sodnik za prekrške, iz 7. točke 16. člena se kot pogoj za pridobitev licence zahteva od 9. 12. 1996 dalje.
33. člen
Osebe, ki na dan uveljavitve tega pravilnika opravljajo delo voznika, lahko še naprej opravljajo istovrstno delo, tudi če ne izpolnjujejo pogoje iz 7. člena tega pravilnika, če so opravljali dela voznika neprekinjeno od 13. 12. 1983 dalje, ali so končale dveletni skrajšani program smer voznik do vključno šolskega leta 1991/92.
Kot neprekinjeno opravljanje del voznika se šteje tudi čas, ko je bil voznik prijavljen pri pristojnem zavodu za zaposlovanje, iz vzroka prenehanja delovnega razmerja zaradi tehnološkega viška.
34. člen
Gospodarska zbornica Slovenije in Obrtna zbornica Slovenije kot izdajatelja licenc imenujeta skupno komisijo, katere naloga je enotna razlaga določil pravilnikov, ki urejajo področje licenc.
35. člen
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati pravilnik o pogojih za pridobitev licenc za prevoze v cestnem prometu, načinu in postopku njihove pridobitve ter o načinu vodenja evidence o izdanih licencah (Uradni list RS, št. 33/96, 50/96, 51/96, 61/96).
36. člen
Ta pravilnik prične veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 343-12/97
Ljubljana, dne 28. julija 1997.
Minister
za promet in zveze
mag. Anton Bergauer l. r.
                                                    P R I L O G A

GOSPODARSKA ZBORNICA         OBRTNA ZBORNICA
S L O V E N I J E           S L O V E N I J E

Številka : _________________

Datum    : _________________




----------------------------------------
       (prevoznik in njegov sedež)


je po postopku, ki ga določata Zakon o prevozih v cestnem prometu
(Ur. l. RS, št. 72/94) in Pravilnik o pogojih za pridobitev
licenc za prevoze v cestnem prometu, načinu in postopku njihove
pridobitve ter o načinu vodenja evidence o izdanih licencah (Ur.
l. RS, št. xx/96) pridobil


                          L I C E N C O


za opravljanje _______________________________________________
               (navedba vrste prevozov iz 6. člena Pravilnika)


ki velja od _________________ do _________________




                                 podpis in žig
                                 izdajatelja



ŽIG:

Z vozilom ______________________________
        (znamka in tip)

          ______________________________
        (reg. št.)

se lahko opravlja naslednje vrste prevozov:

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________


AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti