Uradni list

Številka 6
Uradni list RS, št. 6/1997 z dne 7. 2. 1997
Uradni list

Uradni list RS, št. 6/1997 z dne 7. 2. 1997

Kazalo

362. Uredba o kriterijih za razporejanje državljanov na obrambne dolžnosti, stran 497.

Na podlagi tretjega odstavka 10. člena in četrtega odstavka 12. člena zakona o obrambi (Uradni list RS, št. 82/94) ter 21. člena zakona o Vladi Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 4/93 in 23/96) izdaja Vlada Republike Slovenije
U R E D B O
o kriterijih za razporejanje državljanov na obrambne dolžnosti
1. člen
Razporejanje državljanov na obrambne dolžnosti opravljajo uprave za obrambo Ministrstva za obrambo (v nadaljnjem besedilu: upravni organ, pristojen za obrambne zadeve), ki državljane vodijo v evidenci, tako da zagotovijo načrtno, usklajeno in enakomerno popolnjevanje ter upoštevajo pri razporejanju prednosti, določeno s to uredbo.
2. člen
Upravni organ, pristojen za obrambne zadeve, razporeja državljane:
– na vojaško dolžnost, na podlagi načrtov popolnitve vojnih enot Slovenske vojske in enot za zveze ter predlogov za popolnitev enotne kurirske službe za potrebe mobilizacije,
– na delovno dolžnost, na podlagi predlogov za popolnitev v skladu z organizacijo in sistemizacijo za izvajanje nalog v vojni, določeno v obrambnih načrtih ali obrambnih dokumentih pristojnih državnih organov oziroma gospodarskih družb, zavodov in drugih organizacij ter oganov lokalnih skupnosti.
3. člen
Pri določanju razporeda državljanu na obrambno dolžnost se upoštevajo:
– ocena zdravstvene sposobnosti za opravljanje dolžnosti,
– vrsta in stopnja šolske izobrazbe,
– poklic, zaposlitev ali funkcija, ki jo opravlja,
– vojaško evidenčna dolžnost oziroma usposobljenost za opravljanje dolžnosti,
– znanja in veščine, pomembne za opravljanje dolžnosti,
– starost,
– čin in
– kraj stalnega prebivališča.
4. člen
Državljani se prednostno razporejajo na vojaško dolžnost v Slovensko vojsko.
Razporejanja vojaških obveznikov v poveljstva, enote in zavode Slovenske vojske izvaja upravni organ, pristojen za obrambne zadeve, po prednostnem vrstnem redu, ki ga določi minister za obrambo na predlog načelnika Generalštaba Slovenske vojske.
5. člen
Podčastnik ali častnik, pripadnik rezervne sestave, praviloma ne more biti razporejen v Slovensko vojsko na dolžnost, ki je nižja od njegovega osebnega čina.
Vojaški obveznik, ki je končal izobraževanje ali usposabljanje za podčastnika ali častnika in mu še ni bil podeljen ustrezen čin, se praviloma razporedi na dolžnost, za katero se zahteva čin, ki ga bo prejel po končanem izobraževanju ali usposabljanju.
Upravni organ, pristojen za obrambne zadeve, lahko razporeja častnike na dolžnosti v sile za zaščito, reševanje in pomoč ter na delovno dolžnost s predhodnim soglasjem organizacijske enote Ministrstva za obrambo, pristojne za vojaške zadeve, v skladu s to uredbo.
6. člen
Ne glede na 4. člen te uredbe, se na delovno dolžnost prednostno razporedi vojaški obveznik, če:
– opravlja pomožna ali vzdrževalna dela v stalni sestavi Slovenske vojske, ki se ne štejejo za vojaško službo,
– poklicno opravlja delo v enotah Ministrstva za notranje zadeve,
– je predlagan za razporeditev v rezervno sestavo policije in je končal usposabljanje za opravljanje nalog v rezervni sestavi policije, oziroma je bil delavec policije,
– je vodja priprav civilne obrambe in imenovan za upravitelja obrambnega načrta oziroma obrambnih dokumentov,
– je zaposlen v Ministrstvu za obrambo ali v drugih državnih organih, organih lokalne samouprave, gospodarskih družbah, zavodih in drugih organizacijah, katerih dejavnost je po odločitvi Vlade Republike Slovenije posebnega pomena za obrambo, oziroma, s katerimi je sklenjena pogodba za opravljanje proizvodnje in storitev v vojni ter v javnih podjetjih, zavodih in drugih organizacijah, ki jih je ustanovila država ali lokalna skupnost.
Razporeditev na delovno dolžnost, v primerih iz zadnje alinee prejšnjega odstavka se izvrši, če na delovno mesto ali dolžnost ni možno razporediti druge osebe.
Predlog za razporeditev na delovno dolžnost mora vsebovati podatke o predlagatelju, številko akta o organizaciji in sistemizaciji, na podlagi katerega se razporeditev predlaga, navedbo delovnega mesta ali dolžnosti in osebne podatke, določene z zakonom, za vsakega delavca, za katerega se predlaga razpored.
7. člen
Upravni organ, pristojen za obrambne zadeve, ne razporedi državljana na obrambne dolžnosti, če:
– je izvoljen za predsednika republike, poslanca državnega zbora, člana državnega sveta, sodnika Ustavnega sodišča Republike Slovenije, sodnika Računskega sodišča, Varuha človekovih pravic,
– je izvoljen za predsednika vlade ali ministra,
– je izvoljen za sodnika, državnega tožilca, državnega pravobranilca ali župana.
Na obrambno dolžnost se ne razporejajo tudi državljani, ki poklicno opravljajo delo duhovnikov in redovnikov v verskih skupnostih.
8. člen
Upravni organ, pristojen za obrambne zadeve, ne glede na 4. člen te uredbe, ne razporedi državljana na obrambne dolžnosti, če:
– je predlagan ali opravlja dolžnost poveljnika ali namestnika Civilne zaščite države, regije, občinske, mestne, sektorske ali krajevne Civilne zaščite oziroma člana državnega, regijskega, občinskega oziroma mestnega štaba Civilne zaščite,
– poklicno opravlja naloge zaščite, reševanja in pomoči v gospodarskih družbah, zavodih in drugih organizacijah, ki opravljajo javno službo na podlagi odločitve pristojnega državnega organa ali organa lokalne skupnosti,
– prostovoljno in nepoklicno opravlja naloge zaščite, reševanja in pomoči v operativnih sestavah društev in drugih nevladnih organizacij, ki jim je pristojni organ določil obseg, vsebino in začetek izvajanja nalog, in opravlja naloge, ki jih glede na predpisane pogoje in usposobljenost ne morejo uspešno opravljati drugi državljani.
Državljan, ki je opravil nadomestno civilno službo, ter državljan, ki je opravil enomesečno usposabljanje za potrebe zaščite, reševanja in pomoči, ker mu je bil priznan ugovor vesti vojaški dolžnosti po odsluženem vojaškem roku, se lahko razporedi le v Civilno zaščito oziroma na delovno dolžnost v zvezi z zaščito, reševanjem in pomočjo.
9. člen
Vojaški obveznik iz 6. in 8. člena se ne razporeja na vojaško dolžnost, dokler opravlja navedene dolžnosti, razen izjemoma, če je predlagan za imenovanje na:
– dolžnost poveljnika ali namestnika poveljnika samostojnega bataljona, njemu enake ali višje enote,
– drugo častniško dolžnost, za katero se zahteva vojaška evidenčna dolžnost, za katero ni mogoče zagotoviti ustrezne zamenjave.
10. člen
Z razporedom na vojaško dolžnost seznani državljana upravni organ, pristojen za obrambne zadeve, z vpisom razporeda v vojaško knjižico.
Pripadnike stalne sestave Slovenske vojske seznani z razporedom pristojno poveljstvo Slovenske vojske z vročitvijo odredbe oziroma ukaza o imenovanju na dolžnost v vojni sestavi.
Z razporedom na delovno dolžnost seznani državljana predlagatelj popolnitve, na podlagi razporeditve upravnega organa, pristojnega za obrambne zadeve.
11. člen
Državljan se ob seznanitvi z razporedom opozori na pravice in dolžnosti, določene s predpisi o obrambi, ter se seznani s pravicami in dolžnostmi ob prejemu poziva k izvrševanju obrambne dolžnosti.
12. člen
Upravni organ, pristojen za obrambne zadeve, lahko ukine razpored na vojaško dolžnost vojaškemu obvezniku zaradi:
– odhoda na zdravljenje ali v tujino, daljšega kot tri mesece,
– napotitve na prestajanje zaporne kazni, daljše od treh mesecev,
– spremembe stalnega prebivališča, zaradi katere upravni organ, pristojen za obrambne zadeve, ni več krajevno pristojen za njegovo razporeditev,
– pomlajevanje sestave ali organizacijskih sprememb v Slovenski vojski.
Ne glede na prejšnji odstavek upravni organ, pristojen za obrambne zadeve, vojaškemu obvezniku ukine razpored na vojaško dolžnost, če je razporejen na dolžnost iz 6. člena oziroma začne opravljati dolžnosti iz 7. ali 8. člena te uredbe.
Državljanju se ukine razpored z delovne dolžnosti zaradi spremembe zaposlitve ali prerazporeditve na vojaško dolžnost oziroma zaradi zmanjšanih ali spremenjenih kadrovskih potreb.
13. člen
Državljan mora biti seznanjen z ukinitvijo razporeda z obrambne dolžnosti. Z ukinitvijo razporeda državljana seznani upravni organ, pristojen za obrambne zadeve, oziroma organ, ki je predlagal njegovo razporeditev.
14. člen
Zoper odločitev upravnega organa, pristojnega za obrambne zadeve, o zavrnitvi predloga za razporeditev na delovno dolžnost ali dolžnost v sile za zaščito, reševanje in pomoč, je možen ugovor predlagatelja razporeditve. Ugovor se vloži v 15 dneh od prejema odločitve pri upravnem organu, pristojnem za obrambne zadeve, ki je o zadevi odločil.
Upravni organ, pristojen za obrambne zadeve, ugovor z vsemi potrebnimi dokumenti in svojim mnenjem o zadevi odstopi v reševanje komisiji Ministrstva za obrambo. V komisijo se imenujejo predstavniki organizacijskih enot oziroma organov v sestavi Ministrstva za obrambo. Komisijo imenuje minister za obrambo.
Komisija mora odločiti v 30 dneh od prejema ugovora. Odločitev komisije je dokončna.
15. člen
Sestavni del te uredbe so obrazci EDD-1, EDD-2 in EDD-3 za razporejanje na delovno dolžnost, vodenje evidence in pozivanje državljanov, razporejenih na delovno dolžnost.
Obrazci se lahko posredujejo s pošiljanjem podatkov na disketah, po podatkovni komunikacijski mreži ali na kak drug način, odvisno od razpoložljive tehnologije.
16. člen
Z dnem, ko začne veljati ta uredba, prenehata veljati odlok o kriterijih za razporejanje državljanov na dolžnosti v obrambi in zaščiti (Uradni list RS, št. 17/92) in uredba o izvajanju delovne dolžnosti (Uradni list RS, št. 7/91).
17. člen
Ta uredba začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 800-07/97-1/1-8
Ljubljana, dne 30. januarja 1997.
Vlada Republike Slovenije
dr. Janez Drnovšek l. r.
Predsednik

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti