Uradni list

Številka 15
Uradni list RS, št. 15/2014 z dne 28. 2. 2014
Uradni list

Uradni list RS, št. 15/2014 z dne 28. 2. 2014

Kazalo

467. Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o oskrbi s pitno vodo v Občini Idrija, stran 1582.

Na podlagi 3. člena Odloka o gospodarskih javnih službah v Občini Idrija (Uradni list RS, št. 94/08, 55/10, 103/11, 97/12, 81/13), 149. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 39/06 - ZV1-UPB1, 28/06, 49/06 - ZMetD, 66/06, 33/07 - ZPNačrt, 57/08 - ZFO-1A, 70/08, 108/09, 108/09 - ZPNačrt-A, 48/12, 57/12, 97/12 Odl. US: U-I-88/10-11, 92/13), Uredbe o oskrbi s pitno vodo (Uradni list RS, št. 88/12), Uredbe o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja (Uradni list RS, št. 87/12, 109/12), 15. in 23. člena Statuta Občine Idrija (Uradni list RS, št. 75/10 - UPB, 107/13) je Občinski svet Občine Idrija na 25. seji dne 11. 2. 2014 sprejel
O D L O K
o spremembah in dopolnitvah Odloka o oskrbi s pitno vodo v Občini Idrija
1. člen
V Odloku o oskrbi s pitno vodo v Občini Idrija (Uradni list RS, št. 27/09) se 4. člen spremeni tako, da se glasi:
»Pojmi, uporabljeni v tem odloku, imajo pomen, kot ga določajo zakoni in podzakonski akti, s katerimi se ureja storitev javne službe oskrbe s pitno vodo.«
2. člen
Drugi stavek prvega odstavka 8. člena črta.
Dodata se nov drugi in tretji odstavek, ki se glasita:
»Ne glede na prejšnji odstavek se za javno službo ne šteje oskrba nestanovanjskih stavb in gradbenih inženirskih objektov ter nestanovanjskih prostorov v stanovanjskih stavbah s pitno vodo, ne glede na to, ali se zagotavlja iz javnega vodovoda, če:
1. se voda rabi za namen, ki ni oskrba s pitno vodo in za katerega je treba pridobiti vodno pravico v skladu s predpisom, ki ureja vode;
2. iz vode nastaja industrijska odpadna voda v skladu s predpisom, ki ureja emisije snovi in toplote pri odvajanju odpadnih vod v vode in javno kanalizacijo.
Ne glede na prejšnji odstavek se za oskrbo s pitno vodo, ki se zagotavlja iz javnega vodovoda, šteje:
1. oskrba stavb in gradbenih inženirskih objektov za del, v katerem se izvajajo državne ali občinske javne službe;
2. pranje ali namakanje javnih površin;
3. oskrba zunanjega hidrantnega omrežja za gašenje požarov s pitno vodo;
4. oskrba s pitno vodo, ki je na javni površini namenjena splošni rabi;
5. pranje ali namakanje površin, ki pripadajo stavbi iz prvega odstavka tega člena, če letna količina ne presega 50 m3.«
3. člen
10. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Območje poselitve s 50 ali več prebivalci s stalnim prebivališčem in z gostoto poselitve večjo od pet prebivalcev s stalnim prebivališčem na hektar mora biti opremljeno z javnim vodovodom.
Ne glede na prejšnji odstavek mora biti z javnim vodovodom opremljeno tudi območje poselitve z manj kot 50 prebivalcev s stalnim prebivališčem in gostoto poselitve manjšo ali enako pet prebivalcev s stalnim prebivališčem na hektar, razen če se na območju poselitve izvaja lastna oskrba s pitno vodo ali samooskrba objekta s pitno vodo v skladu s predpisi, ki urejajo graditev objektov, in sta hkrati izpolnjena naslednja pogoja:
- iz posameznega zasebnega vodovoda oskrbuje manj kot 50 prebivalcev s stalnim prebivališčem;
- letna povprečna zmogljivost posameznega zasebnega vodovoda manjša kot 10 m3 pitne vode na dan.
Na temeljni topografski karti, ki je priloga tega odloka, morajo biti prikazana vsa območja javnega vodovoda v občini.«
4. člen
Dvanajsta alineja 11. člena se spremeni tako, da se glasi:
»- pripravo programa oskrbe s pitno vodo za obdobje naslednjih štirih koledarskih let,«.
Trinajsta alineja se spremeni tako, da se glasi:
»- občasno hidravlično modeliranje javnega vodovoda,«.
Šestnajsta alineja se spremeni tako, da se glasi:
»- vodenje evidenc v skladu s predpisi, ki urejajo oskrbo s pitno vodo,«.
5. člen
12. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Javni vodovod mora imeti upravljavca javnega vodovoda.
Občina zagotavlja vodenje evidence upravljavcev javnih vodovodov na svojem območju.
V primeru lastne oskrbe s pitno vodo mora zasebni vodovod imeti upravljavca, če oskrbuje:
- eno- ali večstanovanjskih stavb, v katerih je skupno pet ali več stanovanj, v katerih prebivajo osebe s stalnim prebivališčem;
- eno- ali večstanovanjskih stavb z oskrbovanimi stanovanji, stanovanjskih stavb za posebne namene, gostinskih stavb, upravnih ali pisarniških stavb, trgovskih ali drugih stavb za storitvene dejavnosti, stavb za promet ali stavb za izvajanje elektronskih komunikacij, industrijskih stavb ali skladišč in stavb splošnega družbenega pomena;
- eno- ali več stavb ali gradbenih inženirskih objektov, kjer je omogočena splošna raba vode iz zasebnega vodovoda.
Lastniki zasebnega vodovoda iz prejšnjega odstavka morajo skleniti pogodbo o upravljanju zasebnega vodovoda s pravno ali fizično osebo in o upravljavcu zasebnega vodovoda pisno obvestiti občino.
Ne glede na prejšnji odstavek se pogodba o upravljanju zasebnega vodovoda ne sklene, če imajo stavbe iz tretjega odstavka tega člena enega lastnika, ki je hkrati upravljavec zasebnega vodovoda. Lastnik zasebnega vodovoda mora o njegovem upravljanju pisno obvestiti občino.
Občina zagotavlja vodenje evidence zasebnih vodovodov in njenih upravljavcev na svojem območju.«
6. člen
V 16. členu se doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»Uporabniki javne službe iz 1. točke tretjega odstavka 8. člena tega odloka so izvajalci državnih ali občinskih javnih služb. Uporabniki javne službe iz 2. točke tretjega odstavka 8. člena tega odloka so upravljavci javnih površin. Uporabnik javne službe iz 3. in 4. točke tretjega odstavka 8. člena tega odloka je občina.«
Dosedanji tretji odstavek postane četrti odstavek.
7. člen
22. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Stavba ali gradbeni inženirski objekt, ki leži znotraj območja javnega vodovoda, kjer se izvaja javna služba, mora biti priključen na javni vodovod.
Izvajalec javne službe mora bodočega uporabnika obvestiti, da se njegova stavba ali gradbeni inženirski objekt mora priključiti na javni vodovod in mu določiti pogoje za izdajo soglasja za priključitev.
Priključitev na javni vodovod je dovoljena samo s soglasjem, ki ga izda izvajalec javne službe v skladu z določili odloka in v skladu s predpisi, ki urejajo graditev objektov.
Na javni vodovod mora biti priključena vsaka stavba ali gradbeni inženirski objekt posebej, zanje pa mora biti zagotovljeno merjenje porabe pitne vode z obračunskim vodomerom.
Merjenje porabe pitne vode v stavbi ali gradbenem inženirskem objektu mora biti zagotovljeno pred odjemnim mestom, do katerega lahko dostopa izvajalec javne službe.
Ne glede na četrti odstavek tega člena se v primerih, ko se na kmetijskem gospodarstvu ali v nestanovanjskih stavbah, ki predstavljajo zaokroženo celoto in imajo enega lastnika, s pitno vodo iz javnega vodovoda oskrbuje več stavb, lahko zagotavlja odjem pitne vode na enem odjemnem mestu.
Na predvidenem poselitvenem območju upravljavec javnega vodovoda ne sme priključiti stavb ali gradbeno inženirskih objektov na javni vodovod, če ni zagotovljenega odvajanja odpadnih voda v skladu s predpisom, ki ureja odvajanje in čiščenje komunalne odpadne in padavinske vode.«
8. člen
Drugi odstavek 36. člena se črta.
9. člen
37. člen se spremeni tako, da se glasi:
»V večstanovanjskih stavbah, kjer ni zagotovljenega ločenega odjema pitne vode po posameznih stanovanjskih enotah, izda izvajalec javne službe račun upravniku stavbe, ki zagotavlja porazdelitev stroškov med lastniki delov stavbe v skladu s predpisom, ki ureja upravljanje večstanovanjskih stavb.
Izvajalec javne službe lahko izdaja račune tudi posameznim uporabnikom stavbe na podlagi pisnega dogovora z upravnikom stavbe ali pooblaščencem skupnosti lastnikov stanovanj.
Če je več uporabnikov priključenih na isti obračunski vodomer in uporabniki nimajo upravnika stavbe, so dolžni sporočiti, kdo je prejemnik računov za porabljeno vodo. Izvajalec javne službe lahko izdaja račune tudi posameznim uporabnikom na podlagi delilnika, ki ga določijo uporabniki.«
10. člen
V tretjem odstavku 38. člena se doda nova tretja alineja, ki se glasi:
»- normirane porabe glede na zmogljivost priključka, določene s premerom priključka, ob upoštevanju normirane porabe pitne vode, ki znaša 1,2 m3 na dan za vodomer s faktorjem omrežnine 1, če se poraba pitne vode ne ugotavlja z obračunskim vodomerom.«
11. člen
Prvi odstavek 47. člena se spremeni tako, da se glasi:
»Izvajalec javne službe mora pripraviti predlog programa oskrbe s pitno vodo za obdobje štirih koledarskih let in ga posredovati občini v uskladitev do 31. oktobra, ministrstvu pristojnemu za okolje, pa do 31. decembra v letu pred začetkom njegove veljavnosti.«
12. člen
64. člen se črta.
13. člen
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-0001/2009
Idrija, dne 11. februarja 2014
Župan
Občine Idrija
Bojan Sever l.r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti