Uradni list

Številka 115
Uradni list RS, št. 115/2005 z dne 20. 12. 2005
Uradni list

Uradni list RS, št. 115/2005 z dne 20. 12. 2005

Kazalo

5132. Odlok o razglasitvi Žirovske pristave (EŠD 9819) za kulturni spomenik lokalnega pomena, stran 12565.

Na podlagi 5., 6., 12., 13. in 79. člena Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 7/99) in 7. člena Statuta Občine Žiri (UVG št. 18/99) ter na predlog Javnega zavoda za varstvo kulturne dediščine – enota Ljubljana je Občinski svet Občine Žiri na 13. redni seji dne 21. 6. 2005 sprejel
O D L O K
o razglasitvi Žirovske pristave (EŠD 9819) za kulturni spomenik lokalnega pomena
1.
Za kulturni spomenik lokalnega pomena se razglasi enota dediščine:
Žiri – Žirovska pristava (EŠD 9819) in v njenem območju naslednje enote dediščine:
Žiri – Muzej (EŠD 9858)
Žiri – Ruševine Štalarjeve hiše (EŠD 9859)
Žiri – Vodno zajetje z vaškim periščem (EŠD 9855)
Enota ima zaradi kulturnih, zgodovinskih, etnoloških, arhitekturnih in umetnostnozgodovinskih lastnosti poseben pomen za Občino Žiri. Zato jo razglašamo za kulturni spomenik lokalnega pomena z lastnostmi etnološkega in umetnostno zgodovinskega spomenika.
2.
Lastnosti, ki utemeljujejo razglasitev za spomenik lokalnega pomena:
 
Žiri – Muzej (EŠD 9858)
Objekt muzeja ali Stare šole je nekdanji lovski dvorec freisinškega gospostva in je osrednja zgradba Žirovske pristave. Njegova zasnova sega v 17. stoletje. V 18. ali v začetku 19. stoletja je dobil podobo enonadstropne baročne stavbe s kvalitetno obdelano fasado in notranjostjo. Po letu 1865 je bil dvorec preurejen v šolo, po drugi svetovni vojni pa neustrezno nadziran.
 
Žiri – Ruševine Štalarjeve hiše (EŠD 9859)
Štalarjeva hiša je bila v razcvetu freisinškega gospostva ob dvorcu druga najimenitnejša stavba v Žireh. Vse do srede 19. stoletja je služila kot pristava dvorca – gospodarsko poslopje s skednjem, hlevom in stanovanjskim delom. V začetku 20. stoletja je bila predelana v stanovanjsko stavbo. Danes je stavba porušena, ohranili so se dva v rustiki izdelana polkrožna portala in šest pravokotnih stebrov.
 
Žiri – Vodno zajetje z vaškim periščem (EŠD 9855)
Tik pod vznožjem Žirka, v območju Žirovske pristave, se je ohranilo s kamnom obzidano vodno zajetje in nekdanje perišče, eno redkih še ohranjenih v teh krajih.
3.
Spomenik obsega parcelne številke *42, *43, 659, 631, 632, *228, 1277/10 in zahodni del 1330, k.o. Žiri.
Meja spomenika je vrisana na zemljiškokatastrskem načrtu v merilu 1:2880 in na temeljnem topografskem načrtu v merilu 1:5000.
Izvirnika načrtov, ki sta sestavni del tega odloka, hranita Ministrstvo za kulturo in Javni zavod Republike Slovenije za varstvo kulturne dediščine (v nadaljnjem besedilu: zavod).
4.
Za spomenik velja varstveni režim, ki določa:
– varovanje kulturnih, etnoloških, umetnostnozgodovinskih in arhitekturnih vrednot v celoti, v njihovi izvirnosti in neokrnjenosti,
– podrejanje vsake rabe in vseh posegov v objekte ohranjanju in vzdrževanju varovanih spomeniških lastnosti,
– omogočanje predstavitve celote in posameznih zaščitenih elementov ter dostopnost javnosti v meri, ki ne ogroža varovanja spomenika.
Spomenik je zavarovan z namenom, da se:
– ohranijo kulturne, etnološke, umetnostnozgodovinske in arhitekturne vrednote spomenika,
– poveča pričevalnost kulturnega spomenika,
– predstavijo kulturne vrednote spomenika in situ, v tisku in drugih medijih,
– spodbudi učno-predstavitveno in znanstvenoraziskovalno delo.
5.
Za vsako spremembo funkcije kulturnega spomenika ali njegovega dela in za vsak poseg v spomenik, njegove dele ali zemljišče so potrebni predhodni pisni kulturnovarstveni pogoji in na njihovi podlagi kulturnovarstveno soglasje pristojne območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine.
6.
Pristojni organ mora v dveh mesecih po uveljavitvi tega odloka izdati lastniku spomenika odločbo o varstvu na podlagi 13. člena Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 7/99).
Odločba iz prejšnjega odstavka določa pogoje za raziskovanje, načine vzdrževanja, pogoje za posege, fizično zavarovanje, pravni promet, način upravljanja in rabe spomenika, dostopnost spomenika za javnost in časovne okvire dostopnosti, posamezne druge ukrepe in prepovedi za čim bolj učinkovito varstvo spomenika.
Varstveni režim lahko omejuje lastninsko pravico le v obsegu, ki je nujen za izvajanje varstva spomenikov.
7.
Nadzor nad izvajanjem tega obloka opravlja Inšpektorat Republike Slovenije za področje kulturne dediščine.
8.
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu RS.
Št. 660-03-3/2005
Žiri, dne 15. decembra 2005
Župan
Občine Žiri
Bojan Starman l.r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti