Uradni list

Številka 121
Uradni list RS, št. 121/2023 z dne 1. 12. 2023
Uradni list

Uradni list RS, št. 121/2023 z dne 1. 12. 2023

Kazalo

3546. Odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za »del enote urejanja prostora KV-1-OPPNc« v Kočevju, stran 10424.

  
Na podlagi 124. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 199/21, 18/23 – ZDU-1O, 78/23 – ZUNPEOVE in 95/23 – ZIUOPZP) – ZUreP-3 in 18. člena Statuta Občine Kočevje (Uradni list RS, št. 32/15) je Občinski svet Občine Kočevje na 10. seji dne 28. 11. 2023 sprejel
O D L O K 
o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za »del enote urejanja prostora KV-1-OPPNc« v Kočevju 
I. SPLOŠNE DOLOČBE 
1. člen 
(pravna podlaga občinskega podrobnega prostorskega načrta) 
(1) S tem odlokom se v skladu z Zakonom o urejanju prostora – ZUreP-3 (Uradni list RS, št. 199/22) in Odlokom o Občinskem prostorskem načrtu Občine Kočevje (Uradni list RS, št. 71/16, 64/18 in 81/22), sprejme Občinski podrobni prostorski načrt za »del enote urejanja prostora KV-1-OPPNc« v Kočevju (v nadaljevanju: OPPN).
(2) OPPN se vodi pod identifikacijsko številko 3156.
II. VSEBINA OPPN 
2. člen 
(sestavni deli občinskega podrobnega prostorskega načrta) 
OPPN iz prejšnjega člena vsebuje naslednje sestavine:
A) TEKSTUALNI DEL PODROBNEGA NAČRTA (ODLOK)
I. SPLOŠNE DOLOČBE
II. VSEBINA OPPN
1. OPIS PROSTORSKE UREDITVE
2. UMESTITEV NAČRTOVANIH UREDITEV V PROSTOR
2.1. Vplivi in povezave prostorske ureditve s sosednjimi območji
2.2. Zasnove in rešitve načrtovanih površin z objekti in ostalih površin
2.3. Pogoji in usmeritve za projektiranje in gradnjo
3. ZASNOVA PROJEKTNIH REŠITEV IN POGOJEV GLEDE GRADNJE IN PRIKLJUČEVANJA OBJEKTOV NA GOSPODARSKO JAVNO INFRASTRUKTURO IN GRAJENO JAVNO DOBRO
4. REŠITVE IN UKREPI ZA CELOSTNO OHRANJANJE KULTURNE DEDIŠČINE
5. REŠITVE IN UKREPI ZA VARSTVO OKOLJA, NARAVNIH VIROV TER OHRANJANJA NARAVE
6. REŠITVE IN UKREPI ZA OBRAMBO TER VARSTVO PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI NESREČAMI, VKLJUČNO Z VARSTVOM PRED POŽAROM
7. ETAPNOST IZVEDBE PROSTORSKE UREDITVE IN DRUGI POGOJI ZA IZVAJANJE OPPN
8. VELIKOST DOPUSTNIH ODSTOPANJ OD FUNKCIONALNIH, OBLIKOVALSKIH IN TEHNIČNIH REŠITEV
III. USMERITVE ZA DOLOČITEV MERIL IN POGOJEV PO PRENEHANJU VELJAVNOSTI PODROBNEGA NAČRTA
B) GRAFIČNI DEL PODROBNEGA NAČRTA
B1 Izsek iz grafičnega dela občinskega prostorskega načrta Občine Kočevje; M 1:5000;
B2 Vplivi in povezave s sosednjimi območji ter prikaz omejitev za varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanje narave; M 1:5000;
B3 Situacija obstoječega stanja s katastrom; M 1:1000;
B4 Ureditvena situacija s prerezom območja; M 1:1000;
B5 Potek omrežij in priključevanje objektov na gospodarsko javno infrastrukturo ter grajeno javno dobro; M 1:1000;
B6 Ureditve potrebne za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom; M 1:2500;
B7 Načrt parcelacije; M 1:1000.
C) SPREMLJAJOČE GRADIVO
C2 Poročilo o sodelovanju z javnostjo
C3 Prikaz stanja prostora
C4 Strokovne podlage
C5 Smernice/usmeritve nosilcev urejanja prostora
C6 Mnenja nosilcev urejanja prostora
C7 Elaborat ekonomike
C8 Gradivo za pridobitev mnenja ZRSVN za pripravo občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN) za del enote urejanja prostora KV-1-OPPNc
C9 Obrazložitev in utemeljitev prostorskega akta
C10 Povzetek za javnost.
1. Opis prostorske ureditve
3. člen 
(namen občinskega podrobnega prostorskega načrta) 
(1) S tem občinskim podrobnim načrtom se podrobneje določijo prostorski izvedbeni pogoji za nove gradnje, rekonstrukcije, rušitve ter vzdrževanje objektov na območju OPPN za del enote, pogoji za nove gradnje poslovno-servisnega objekta z garažami ter pogoji za gradnjo ter rekonstrukcijo javnih prometnic ter pogoji za priključitev obstoječih in novih objektov na gospodarsko javno infrastrukturo ter grajeno javno dobro.
(2) OPPN je podlaga za pripravo dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja.
4. člen 
(območje občinskega podrobnega prostorskega načrta) 
(1) Območje OPPN je velikosti ca. 4100 m2 in zajema naslednja zemljišča s parcelnima številkama 1347/7 in 1347/12, obe k.o. Kočevje (1577).
(2) OPPN zajema južni del enote urejanja prostora KV-1-OPPNc v Kočevju in obravnava območje med Tomšičevo cesto in Kidričevo ulico.
(3) Območje omejujejo površine cest (PC), na vzhodu je kompleks Melamina in železnica, medtem ko sta delno na južni in zahodni strani stanovanjsko območje ter na skrajnem jugu, preko ceste, obstoječa Upravna stavba Komunale Kočevje.
(4) Območje urejanja s tem odlokom je v naravi pozidano in delno degradirano območje. Vzhodno in severno od obravnavanega območja so obstoječi objekti. Območje urejanja se nanaša na južni del enote urejanja prostora, in sicer se le-ta nameni za umeščanje drugih centralnih dejavnosti (CD).
(5) Območje OPPN je prikazano na vseh grafičnih načrtih.
5. člen 
(posegi izven območja občinskega podrobnega prostorskega načrta) 
(1) Posegi izven območja OPPN so dovoljeni, če se pri projektiranju gospodarske javne infrastrukture, pripadajočih priključkov nanje ter pri projektiranju javnih prometnic izkaže oziroma najde boljša tehnična rešitev od načrtovane ter pod pogojem, da rešitve niso v nasprotju z javnimi interesi in so potrjene s soglasjem upravljavca predmetnega voda in vseh tangiranih vodov.
(2) Izven območja se izvedejo priključki na gospodarsko javno infrastrukturo: priključek na elektro omrežje, vodovodno omrežje, kanalizacijski priključek, telekomunikacijski priključek).
2. Umestitev načrtovanih ureditev v prostor
2.1 Vplivi in povezave prostorske ureditve s sosednjimi območji
6. člen 
(vplivi in povezave) 
(1) Območje je s prometnega vidika dostopno z južne strani iz zbirne mestne ali krajevne ceste LZ 172021 (Kidričeva ulica), ta pa se priključuje na G2 – glavno cesto II. reda Kočevje–Livold (0264);
(2) Obstoječa cestna mreža se ohranja. Rekonstruira se priključek z zbirne mestne ceste LZ 172021 (Kidričeve ulice), preko katere je urejen dostop na območje. Rekonstrukcija se izvede kot dvosmerna cesta z enostranskim pločnikom ter možnostjo dostopa do poslovno-servisnega objekta.
(3) Območje OPPN spada v Ekološko pomembno območje (EPO 80000) Osrednje območje življenjskega prostora velikih zver. Južno, izven območja urejanja teče reka Rinža. Rinža je vodotok I. reda in ima določen 15 metrski priobalni pas, ki pa ne posega na območje OPPN. Rinža s pritoki je tudi opredeljena kot območje Nature 2000 (SAC ID SI3000129) in naravna vrednota (NV št. 4484)
(4) Območje OPPN ni tangirano s kulturno dediščino, se pa jugozahodno od območja OPPN nahajata območji Kočevje – Kulturna krajina Rinže (EŠD 22991) in Kočevje – Mestno jedro (EŠD 9209).
(5) Glede varstvenih režimov s področja voda območje ni poplavno ogroženo in leži izven razredov poplavne nevarnosti.
(6) Na podlagi javno dostopnih evidenc, območje OPPN ni opredeljeno kot erozijsko območje in ni plazljivo.
2.2 Zasnove in rešitve načrtovanih površin z objekti in ostalih površin
7. člen 
(funkcionalna zasnova območja) 
(1) Območje OPPN predstavlja pozidano stavbno zemljišče za gradnjo poslovno-servisnega objekta z garažami, kot ureditev samostojne funkcionalne enote tako, da se v večji meri ohranja obstoječa pozidava.
(2) Obstoječ polkrožni objekt ter skladiščni prostor oziroma garaže se rekonstruira. Ohranita se obe stavbni masi, ki sta med seboj locirani pravokotno v enovit povezan objekt.
(3) Ravno tako se ohranja cestna mreža, in sicer se rekonstruira obstoječ samostojni priključek oziroma ureditev uvoza in izvoza na območje, in sicer se rekonstruira priključek iz zbirne mestne ali krajevne ceste LZ 172021 (Kidričeve ulice), preko katere je urejen dostop na območje. Rekonstrukcija se izvede kot dvosmerna cesta z enostranskim pločnikom ter možnostjo dostopa do poslovno-servisnega objekta.
(4) Poleg manipulativne površine v osrednem delu območja, se uredijo tudi parkirišča oziroma možnost parkiranja za osebje in obiskovalce, in sicer na južnem delu območja ob Kidričevi cesti ter na vzhodnem delu območja ob Tomšičevi cesti.
(5) Revitalizacija območja pa zajema tudi ureditev zelenega pasu z drevoredom, ki se ga vzpostavi vzdolž obeh prometnic oziroma ob obeh parkiriščih.
2.3 Pogoji in usmeritve za projektiranje in gradnjo
2.3.1 Prostorski izvedbeni pogoji glede dejavnosti, namembnosti in vrste dopustnih posegov v prostoru 
8. člen 
(vrste dopustnih dejavnosti) 
Na območju OPPN je v skladu s standardno klasifikacijo dejavnosti (SKD) dovoljeno izvajanje poslovnih, trgovskih in storitvenih dejavnosti.
9. člen 
(vrste dopustnih glavnih in pomožnih stavb ali objektov) 
(1) Na območju OPPN je v sklopu gradbene parcele za gradnjo stavb dovoljena gradnja naslednjih glavnih stavb:
– 122 Poslovne in upravne stavbe, in sicer
– 12203 druge poslovne stavbe; 
– 123 Trgovske stavbe in stavbe za storitvene dejavnosti, in sicer
– 12304 stavbe za storitvene dejavnosti; 
– 124 Stavbe za promet in stavbe za izvajanje komunikacij;
– 1274 Druge nestanovanjske stavbe.
(2) Na območju OPPN je v sklopu gradbene parcele za gradnjo stavb dovoljena gradnja naslednjih pomožnih stavb (enostavnih objektov) kot so:
– 1242 – garažne stavbe,
– 12745 – vetrolov pred vhodom v glavno stavbo,
– 12740 – nadstrešnica,
– 24205 – ograje (varovalna ograja kot enostavni objekt),
– ekološki otok.
(3) Pomožni objekt je objekt, ki funkcionalno dopolnjuje glavne obstoječe oziroma načrtovane objekte tako, da izboljšuje in dopolnjuje njihove bivalne, delovne oziroma obratovalne pogoje; lahko je samostoječi ali se osnovnega objekta dotika, vendar z njim konstrukcijsko ni povezan; po velikosti praviloma ne presega osnovnih objektov in zanj niso potrebni novi komunalni in drugi priključki; ko sta določena obseg in velikost gradbene parcele ali pripadajočega zemljišča objekta, se pomožni objekt lahko gradi izključno na zemljišču, ki je namenjeno redni rabi objekta.
10. člen 
(vrste dopustnih gradbeno inženirskih objektov) 
Na celotnem območju OPPN je dovoljena gradnja gradbeno inženirskih objektov, in sicer:
– 2112 Lokalne ceste in javne poti, nekategorizirane ceste in gozdne ceste,
– 22 Cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi,
– 24205 Objekti za preprečevanje zdrsa in ograditev (ograje in oporni zidovi, utrjene brežine),
– 24206 Odprta skladišča in odprte prodajalne površine (utrjene površine),
– 24208 Drugi gradbeni inženirski objekti, ki niso uvrščeni drugje.
11. člen 
(vrste gradenj) 
V območju OPPN so dovoljene naslednje vrste gradenj pod pogoji tega odloka:
– gradnje novih objektov (novi objekti, prizidave);
– rekonstrukcije objektov;
– odstranitve (rušitve) objektov ali njihovih delov;
– vzdrževanje objektov.
2.3.2 Prostorsko izvedbeni pogoji glede lege, velikosti in oblikovanja stavb in objektov 
12. člen 
(lega, velikost ter oblikovanje glavnih stavb) 
(1) Max. tlorisni gabarit: 
42,00 m x 60,00 m
(2) Max. vertikalni gabarit:
 
P + 2N oziroma max. 10,00 m
(3) Stavba:
je v osnovi pravilnih geometrijskih oblik s poudarjeni vhodi, nadstreški in podobno. Lahko se predlaga členjenost samih volumnov tako, da se razbije monotonija objektov v horizon-
talnih in/ali vertikalnih gabaritih. Oblikovno se poudari glavno fasado stavbe, kjer se praviloma nahaja tudi glavni vhod v stavbo.
(4) Barva fasade:
različni tipi fasadnih oblog v belih ali pastelnih naravnih pastelnih tonih zemeljskih barv (bež, rjava, siva in podobno). Lahko tudi kombinacija z lesom ali kovinskimi paneli. Dopustna je izvedba obešenih prezračevanih fasad in ozelenjenih fasad.
(5) Streha stavbe:
ravna streha z atiko, lahko tudi polkrožna v kombinaciji z okolico območja.
(6) Barva kritine:
sive ali rdeče barve (poenotena na celem območju OPPN in v skladu s tipom strehe območja)
(7) Osnovno stavbe se locira znotraj posamezne gradbene parcele za gradnjo stavb upoštevajoč gradbeno linijo, delež zelenih površin iz 16. člena tega odloka ter faktor zazidanosti iz 19. člena tega odloka. Odmik od sosednjega zemljišča mora znašati min. 4 m (najbolj izpostavljeni del stavbe). Na zahodnem in severozahodnem robu območja OPPN pa se lahko osnovna stavba gradi do parcelne meje.
13. člen 
(lega, velikost ter oblikovanje pomožnih stavb) 
(1) Pomožne stavbe se locira znotraj posamezne gradbene parcele za gradnjo stavb upoštevajoč delež zelenih površin iz 16. člena tega odloka ter faktor zazidanosti iz 18. člena tega odloka. Odmik od sosednjega zemljišča mora znašati min. 1 m (najbolj izpostavljeni del stavbe).
(2) Pomožne stavbe morajo biti tlorisno podrejene osnovni stavbi.
(3) Maksimalni vertikalni gabarit: pritličje.
(4) Oblikovanje stavbe:
– streha: enokapnica naklona do 10 stopinj ali ravna;
– kritina: poenotena z osnovnim objektom.
14. člen 
(lega, velikost ter oblikovanje gradbeno inženirskih objektov) 
(1) Gradbeno inženirski objekti se lahko gradijo na celotnem območju OPPN.
(2) Podzemni infrastrukturni objekti se lahko gradijo do parcelne meje.
(3) Manipulacijske površine in dvorišče asfaltira. Te površine lahko segajo do parcelne meje.
(4) Dovoljene so transparentne lesene ali kovinske ograje. Višina teh ograj je do 1,50 m. Lahko se izvede tudi kombinacija zidane ograje (z ali brez stebrov) in polnila. Višina zidane ograje je v tem primeru max. 0,50 m in polnila max. 1 m. Ograje se lahko gradijo na parcelni meji s sosednimi zemljišči.
(5) Na zahodu območja je dopustna gradnja zidu, z namenom požarne varnosti. Višina zidu je do 4,00 m in se lahko gradi do parcelne meje s sosednimi zemljišči. Zid se mora hortikulturno urediti ter se lahko nadaljuje v nadstrešnico.
15. člen 
(lega in oblikovanje drugih gradbenih posegov) 
(1) Drugi gradbeni posegi se lahko izvajajo na celotnem območju OPPN.
(2) Zunanje površine in brežine se maksimalno zatravijo in lahko zasadijo z avtohtonimi grmovnicami in avtohtonim drevjem.
(3) Mesto za odpadke se hortikulturno uredi.
(4) Urbana oprema se oblikovno poenoti z urbano opremo širšega območja Kočevja.
16. člen 
(oblikovanje zelenih površin) 
(1) Revitalizacija območja zajema tudi ureditev zelenega pasu z drevoredom, ki se ga vzpostavi vzdolž obeh prometnic oziroma ob obeh parkiriščih, in sicer na južnem delu območja ob Kidričevi cesti ter na vzhodnem delu območja ob Tomšičevi cesti.
(2) Delež zelenih površin (FZP): v sklopu gradbene parcele je se zagotovi najmanj 20 % zelenih površin.
(3) Zasaditve, predvidene vzdolž glavne ceste, v največji razrasti ne smejo posegati v prosti profil cestnega telesa državne ceste.
(4) Njihova dopustna višina v območju površin, potrebnih za preglednost ceste, znaša do 0,75 m.
(5) Zasaditev v območju komunalnih vodov znotraj cestnega telesa ni dovoljena.
2.3.3 Prostorski izvedbeni pogoji in merila za parcelacijo 
17. člen 
(parcelacija) 
Parcelacija območja se ohranja, kar je razvidno iz grafične priloge »B7 Načrt parcelacije«.
2.3.4 Stopnja izkoriščenosti zemljišč za gradnjo 
18. člen 
(izkoriščenost zemljišča za gradnjo) 
(1) Faktor zazidanosti gradbenih parcel za gradnjo stavb mora znašati do 0,50. V zazidano površino se upošteva tudi površina vseh osnovnih in pomožnih stavb.
(2) Faktor izrabe (FI) pa znaša do 2,00.
3. Zasnova projektnih rešitev in pogojev glede gradnje in priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro
19. člen 
(skupne določbe) 
(1) Na območju OPPN so dopustne novogradnje, odstranitve, rekonstrukcije in vzdrževanje GJI in grajenega javnega dobra, pri čemer se upošteva funkcionalno zasnovo območja OPPN, predvidenih objektov v območju ter možnost njihovega razvoja.
(2) Načrtovanje in posegi v varovalne pasove posameznih infrastrukturnih omrežij ter gradnja novih GJI se izvaja skladno z veljavnimi predpisi s področja gradnje, obratovanja in vzdrževanja posameznih omrežij, pod tehničnimi pogoji upravljavcev posameznih omrežij, podanimi z mnenji k OPPN in s pridobitvijo njihovega mnenja v fazi izdelave projektne dokumentacije. Gradnja se izvaja pod njihovim nadzorom. V območju varovalnih pasov GJI je brez mnenja upravljavca prepovedano postavljati vse vrste objektov ter saditi drevesa, dodajati ali odvzemati zemljino, kar bi imelo za posledico zviševanja ali zniževanja globine infrastrukturnega voda od predpisane ter deponirati gradbeni ali drugi material ter postavljati začasne objekte.
(3) Na mestih, kjer so predvidene vozne površine, na mestih križanj z drugimi infrastrukturnimi vodi in v primeru izvajanja del v njihovem varovalnem pasu, se obstoječe vode ustrezno zaščiti.
20. člen 
(javna cestna infrastruktura) 
(1) Obstoječa cestna mreža se ohranja. Izvede se rekonstrukcija obstoječega samostojnega priključka oziroma ureditev uvoza in izvoza na območje, in sicer se rekonstruira priključek z zbirne mestne ali krajevne ceste LZ 172021 (Kidričeve ulice), preko katere je urejen dostop na območje.
(2) Rekonstrukcija se izvede kot dvosmerna cesta z enostranskim pločnikom ter možnostjo dostopa do poslovno-servisnega objekta.
(3) Uredi se manipulativna površina v osrednem delu območja OPPN, ta površina lahko sega do parcelne meje in se asfaltira. Asfaltni plato se uporablja za obračališče.
(4) Uredijo se parkirišča za osebje in obiskovalce na južnem delu območja urejanja ob Kidričevi cesti ter na vzhodnem delu območja ob Tomšičevi cesti, ustrezno število parkirnih mest se uredi v skladu z občinskim prostorskim načrtom.
(5) Revitalizacija območja zajema tudi ureditev zelenega pasu z drevoredom, ki se ga vzpostavi vzdolž obeh prometnic oziroma ob obeh parkiriščih.
(6) Pri načrtovanju javnih občinskih cest je potrebno upoštevati veljavno področno zakonodajo, predpise in normative.
(7) Pri projektiranju cestnih priključkov na javne ceste se mora upoštevati preglednostni trikotnik in izračunati preglednostno razdaljo. V polju preglednosti ob križiščih, v krivinah in priključkih na javne ceste ni dovoljeno postavljati ovir ter zasajevati zelene meje, drevje, grmovnice ali podobno, kar bi lahko oviralo preglednost in ogrožalo prometno varnost.
(8) Na priključku in parkirnih površinah je potrebno predvideti odvodnjavanje meteornih voda.
(9) Meteorne vode iz objekta in parkirnih površin ne smejo biti speljane na cestišče občinske ceste.
(10) Med rekonstrukcijo stavbe ter njene zunanje ureditve s cestnim priključkom, ne sme biti ogrožena varnost prometa na javni cesti, njena stabilnost ter redno vzdrževanje te ceste.
21. člen 
(železniško omrežje) 
(1) Pri nadaljnjem projektiranju je treba upoštevati Zakon o varnosti v železniškem prometu (ZVZelP-1) (Uradni list RS, št. 30/18 in dop. 54/21), Zakon o železniškem prometu (ZZelP-K) (Uradni list RS, št. 99/15 – uradno prečiščeno besedilo, 30/18, 82/21, 54/22 – ZUJPP in 18/23 – ZDU-1O), Navodilo o pogojih za gradnjo in posege v progovni in varovalni progovni pas javne železniške infrastrukture (Navodilo 925-DN30, ZVZelP-1), Pravilnik o nivojskih prehodih (Uradni list RS, št. 55/19 in 110/22), Pravilnik o zgornjem ustroju železniških prog (Uradni list RS, št. 92/10, 38/16 in 30/18 – ZVZelP-1) in Pravilnik o spodnjem ustroju železniških prog (Uradni list RS, št. 31/22) s spremembami in dopolnitvami.
(2) Pri novogradnjah objektov in posegih v obstoječe objekte v varovalnem progovnem pasu železniške proge je treba predvideti ustrezno zaščito pred hrupom zaradi odvijanja železniškega prometa. Upravljavec javne železniške infrastrukture ne bo zagotavljal dodatnih ukrepov varstva pred hrupom za nove objekte in njihove funkcionalne površine, izvedba vseh ukrepov za zaščito območja in objektov pred negativnimi vplivi železniške proge je obveznost investitorjev novih posegov ali objektov. V vplivno območje infrastrukturnih objektov, kjer so mejne vrednosti kazalcev hrupa za takšne vire že presežene ni dovoljeno umeščati stavb z varovanimi prostori.
(3) Za vsak nameravan poseg v varovalnem progovnem pasu železniške proge, 106 m levo in desno v naselju, merjeno od osi skrajnega tira je treba pridobiti projektne pogoje in mnenje k projektni dokumentaciji s strani upravljavca javne železniške infrastrukture.
22. člen 
(vodovodno omrežje) 
(1) Na območju urejanja tega dela OPPN ni obstoječega javnega vodovodnega omrežja.
(2) Objekti na območju OPPN so v lasti in v uporabi Komunale Kočevje zato se za potrebe zagotovitve minimalne vodooskrbe in požarne varnosti objektov izvede nov odcep iz obstoječega internega omrežja Komunala Kočevje. Poraba vode se meri preko obstoječega vodomera, ki je situiran ob poslovni stavbi in bo polega obstoječe poslovne stavbe meril porabo pitne vode tudi za objekte na območju OPPN.
(3) Točka priključitve južno od Zbirne ceste 172021 Kidričeva ulica.
(4) Pri urejanju območja, pogojih in načinu oskrbe s pitno vodo, gospodarjenjem z objekti in napravami, ki služijo oskrbi s pitno vodo iz javnega vodovodnega omrežja določa predpis o oskrbi s pitno vodo na območju Občine Kočevje, pri gradnji novega vodovodnega omrežja je treba upoštevati Tehnični pravilnik o javnem vodovodu na območju Občine Kočevje.
(5) Montažna dela na obstoječem javnem vodovodnem omrežju, prevezave novega cevovodnega omrežja na obstoječe in izdelavo vodovodnih priključkov lahko opravlja le upravljavec vodovodnega omrežja.
(6) Stroški morebitne prestavitve, poglobitve, zamenjave ali odprave poškodb, nastalih na obstoječem cevovodu v zvezi ureditvijo s tem OPPN, bremenijo lastnika oziroma investitorja gradnje.
(7) Območje OPPN se opremi z vsaj z enim nadzemnim hidrantom. Pred tem se mora natančno določiti, na podlagi meritev in izračunov, kakšne količine požarne vode in tlake se na območju lahko zagotovijo iz internih in javnih hidrantov. Upoštevati je potrebno tudi sočasnost uporabe hidrantov. V primeru, da ugotovljene količine požarne vode in tlaki ne zadostujejo predpisom, je potrebno dodatne količine požarne vode zagotoviti na način, ki ni vezan na javno vodovodno omrežje (npr. požarni bazen).
23. člen 
(elektroenergetsko omrežje) 
(1) Preko območja OPPN poteka nizkonapetostni (NN) elektrovod, ki se napaja iz TP Tomšičeva Kočevje (01-15-01).
(2) Obstoječi nizkonapetostni kablovod, ki poteka na lokaciji predvidenega poslovno-servisnega objekta se prestavi izven območja gradnje (vzdolž Tomšičeve in Kidričeve).
(3) Načrtovan poslovni-servisni objekt se bo z električno energijo napajal preko novega NN priključka iz TP Tesarska Kočevje 01-16-04 (odjem na NN zbiralkah v TP).
(4) Meritve električne energije se predvidijo v prostostoječi omarici v bližini TP Tesarska. Od TP do obravnavane lokacije investitor zagotovi novo kabelsko kanalizacijo (PVC 3 x 160 mm) za potrebe uvleka lastnih internih inštalacijskih kablovodov.
(5) Med projektiranjem načrtovanih ureditev se mora investitor oziroma projektant seznaniti s točnim potekom elektroenergetskih vodov in naprav. Če je potrebno se morajo le ti ustrezno prestaviti pod pogoji upravljavca elektro omrežja.
24. člen 
(kanalizacijsko omrežje) 
(1) Širše območje obravnave ima zgrajeno mešano kanalizacijsko omrežje.
(2) Na območju OPPN se izvede ločen sistem odvodnjavanja odpadne komunalne in padavinske vode.
(3) Odpadne komunalne vode se spelje v obstoječo javno mešano kanalizacijo, s končno dispozicijo na čistilni napravi Kočevje. Točka priključitve pa je južno od Kidričeve ulice – tik ob Rinži.
(4) Za odvajanje padavinskih voda se zgradi javna padavinska kanalizacija, ki se spelje preko Kidričeve ulice v obstoječo mešano kanalizacijo s končno dispozicijo v vodotoku Rinža. Lokacija priključitve je lahko tudi na nasprotni strani Kidričeve ulice. Točno lokacijo se definira pri pridobitvi projektnih pogojev za objekt.
(5) Čisto padavinsko vodo iz strehe stavbe se lahko zbira v rezervoarjih deževnice. Vodo se lahko ponovno uporabi kot sanitarno vodo, za zalivanje zelenic, pranje vozil, manipulacijskih površin, itd. Viške čiste padavinske vode iz rezervoarjev deževnice se spelje v javno kanalizacijo.
(6) Potencialno onesnažene padavinske vode iz manipulativnih površin in parkirišč je potrebno pred izpustom v javno kanalizacijo ustrezno očistiti v lovilcih olj.
(7) Vsa interna in javna kanalizacija za odvajanje odpadnih voda mora biti grajena vodotesno, kar izvajalec dokaže z ustreznimi testi.
(8) Pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja mora investitor morebitnega objekta zaprositi komunalo Kočevje za izdajo projektnih pogojev.
(9) Pred uporabo cevovodov za odpadno vodo je treba preveriti vodotesnost internega kanalizacijskega priključka.
(10) Pri novogradnji meteorne kanalizacije se morajo upoštevati vsi veljavni pogoji za gradnjo, kot so:
– meteorne vode iz streh objektov se morajo speljati preko peskolov v podtalnico; kolikor to ni možno pa v obstoječe vodotoke ali pa v meteorno kanalizacijo in po njej do vodotoka ali ponikovalnice;
– meteorne vode s cest, parkirišč, manipulacijskih in drugih utrjenih površin morajo biti speljane v meteorno kanalizacijo in po njej do vodotok, ponikovalnice oziroma suhi zadrževalnik;
– meteorne vode morajo biti očiščene na način, kot to predvidevajo predpisi o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda v vode in javno kanalizacijo. Vgrajeni morajo biti lovilci olj, katerih velikost, vgradnja, obratovanje in vzdrževanje je v skladu s tehničnimi predpisi;
– usedlin, gošč in olj iz lovilcev olj ni dovoljeno odlagati v javno kanalizacijo.
(11) Pri urejanju območja in izvajanju dejavnosti na območju OPPN je treba uporabljati transportna sredstva, stroje in naprave, ki so tehnično brezhibni.
(12) Pri urejanju območja je dovoljena uporaba samo tistih materialov, za katere obstajajo dokazila o njihovi neškodljivosti za okolje uporaba gradbenega materiala iz katerega se lahko izločajo snovi škodljive za vodo ni dovoljena.
(13) Za čas gradnje je nujno predvideti vse potrebne varnostne ukrepe in tako organizacijo na gradbiščih, da bo preprečeno onesnaženje voda ali podtalnice, ki bi nastalo zaradi transporta, skladiščenja in uporabe tekočih goriv in drugih nevarnih snovi oziroma v primeru nezgod predvideti in zagotoviti takojšnje ukrepanje za to usposobljenih delavcev. Vsa začasna skladišča in pretakališča goriv, olj in maziv ter drugih nevarnih snovi morajo biti zaščitena pred možnostjo izliva v okolje.
(14) Na gradbišču je dopustna le postavitev kemičnih stranišč ali stranišč z urejenim odvajanjem odpadne komunalne vode v javno kanalizacijo.
(15) Zagotoviti je potrebno, da se po končani gradnji odstranijo vse za potrebe gradnje postavljeni provizorji in odstranijo vsi ostanki začasnih deponij. Predvideti je potrebno ustrezno krajinsko in protierozijsko ureditev vseh prizadetih površin.
25. člen 
(telekomunikacijsko omrežje) 
(1) Na območju OPPN je že deloma zgrajeno telekomunikacijsko omrežje. Trasa elektronskih komunikacij poteka vzdolž vzhodnega roba območja.
(2) Območje predvidenega OPPN se priključi na obstoječe TK omrežje.
(3) Navezava se izvede ob Kidričevi ulici.
(4) Pred pričetkom gradbenih posegov v varovalne pasove obstoječih TK vodov je potrebno izvesti zakoličbo le-teh. Obstoječe trase se ustrezno zaščiti (obbetonirati) ter izvede položitev rezervnih cevi po celotni dolžini prečkanja ali prestavitve, ki se izvede pod pogoji in nadzorom upravljavca posameznega voda. Zemeljska dela v bližini obstoječih tras se izvajajo ročno z obveznim pregledom stanja vodov pred zasutjem s strani upravljavca voda.
26. člen 
(odpadki) 
(1) Na območju OPPN se uredi mesto za odpadke, ki se ga ustrezno uredi (betonski plato z ustreznim odvodnjavanjem ter ograja).
(2) Mesto za odpadke mora ustrezati higienskim tehničnim in požarno-varstvenim predpisom, imeti mora omogočen dostop za komunalno vozilo ter mora biti na takšnem mestu, da ne ogroža prometa.
(3) Mesto za odpadke mora biti od odjemnega mesta kamor se pripelje komunalno vozilo oddaljeno maksimalno 5 m.
(4) Gradbeni odpadki, ki bodo nastajali v času gradnje, deponije zemljin in viški izkopanega materiala se odpeljejo na urejeno legalno deponijo katero določi občina ali upravljavec komunalnih storitev.
27. člen 
(toplovodno omrežje) 
(1) Ob Tomšičevi cesti poteka obstoječ toplovod, iz katerega se izvede priključek za načrtovan objekt pod pogoji upravljavca.
(2) Na predvidenem območju je predvidena izgradnja toplotne postaje Tomšičeva.
(3) Toplotna postaja bo nameščena v novo zgrajenem objektu in se priključuje na obstoječe vročevodno omrežje, ki je že na parceli objekta.
(4) Iz novo zgrajene toplotne postaje se izvede nov povezovalni vročevod TP Tomšičeva–TP Kidričeva ulica.
4. Rešitve in ukrepi za celostno ohranjanje kulturne dediščine
28. člen 
(kulturna dediščina) 
(1) Na območju OPPN ni enot nepremične kulturne dediščine. V neposredni bližini, jugozahodno od območja OPPN, se nahajata območji Kočevje – Kulturna krajina Rinže (EŠD 22991) in Kočevje – Mestno jedro (EŠD 9209).
(2) Pri zemeljskih delih je treba omogočiti izvedbo strokovnega arheološkega konservatorskega nadzora. Stroški ne bremenijo investitorja.
(3) Ob odkritju dediščine je investitor zavezan, da najdbo zavaruje nepoškodovano na mestu odkritja in o najdbi takoj obvesti pristojni zavod, ki situacijo evidentira v skladu z določili arheološke stroke. V primeru odkritja arheoloških ostalin, ki jim grozi nevarnost poškodovanja ali uničenja, lahko zavod za predmetno zemljišče z izdajo odločbe določi za arheološko najdišče, dokler se ne opravijo raziskave arheoloških ostalin oziroma se omeji ali prepove gospodarska in druga raba zemljišča, ki ogroža obstoj arheološke ostaline.
5. Rešitve in ukrepi za varstvo okolja, naravnih virov ter ohranjanja narave
29. člen 
(varstvo voda in tal) 
(1) Območje OPPN ne posega na območje varovanja vodnih virov.
(2) Varstvo voda in tal se zagotavlja z ustreznim odvajanjem odpadnih voda (vodotesnost kanalizacije), urejenim zbiranjem odpadkov in ustreznim ravnanjem v času izvajanja gradbenih del, ki mora biti skladno s predpisi s področja varstva voda in varstva okolja.
(3) Možnost razlitja nevarnih snovi obstaja v primeru izliva pogonskih goriv in olj iz gradbenih strojev in naprav na gradbišču v času gradnje. Vsako razlitje nevarnih snovi je treba nemudoma sanirati.
(4) Preprečiti je treba kakršno koli onesnaženje tal, površinskih in podzemnih voda, zlasti z nevarnimi snovmi, zaradi zagotavljanja skladne in zdravstveno ustrezne pitne vode v zadostnih količinah.
30. člen 
(varstvo zraka) 
(1) Obremenitev zraka ne sme presegati dovoljenih emisijskih in imisijskih koncentracij v skladu z določili oziroma z veljavnimi predpisi, ki urejajo varstvo zraka.
(2) Dimnovodne naprave morajo zagotavljati varno, zanesljivo in trajno delovanje kurišča in ne smejo presegati dovoljenih vrednosti emisij določenih v veljavnem predpisu.
31. člen 
(varstvo pred elektromagnetnim sevanjem in svetlobnim onesnaževanjem) 
(1) Na območju OPPN ni načrtovanih novih virov elektromagnetnega sevanja, ravno tako na območju tudi ni obstoječih virov tega sevanja.
(2) Za razsvetljavo javnih prometnih površin se uporabljajo svetilke, katerih delež svetlobnega toka, ki seva navzgor je enak 0 % ter upošteva določene mejne vrednosti na oknih najbližjih objektov z varovanimi prostori, skladno z uredbo, ki ureja mejne vrednosti svetlobnega onesnaževanja okolja.
32. člen 
(varstvo pred hrupom) 
(1) Skladno z uredbo, ki ureja mejne vrednosti kazalcev hrupa v okolju ter občinskim prostorskim načrtom, območje spada v III. stopnjo varstva pred hrupom. Hrup v območjih ne sme presegati z uredbo predpisanih vrednosti.
(2) Podrobnejša ravnanja in obveznosti v zvezi z okoljskim hrupom so opredeljena z zakonodajo o varstvu okolja in njegovimi podzakonskimi akti s področja varstva naravnega in življenjskega okolja pred hrupom.
(3) Novi viri hrupa na območju ne smejo povzročiti čezmerne obremenitve območja s hrupom.
33. člen 
(ohranjanje narave) 
(1) Območje OPPN spada v Ekološko pomembno območje (EPO 80000) Osrednje območje življenjskega prostora velikih zver. Južno, izven območja urejanja teče reka Rinža. Rinža s pritoki je opredeljena kot območje Nature 2000 (SAC ID SI3000129) in naravna vrednota (NV št. 4484).
(2) Zaradi lokacije, lastnosti in obsega predvidenih posegov, načrtovane ureditve ne bodo imele bistvenega vpliva na ohranjanje ugodnega stanja posebnega varstvenega območja, stanja habitatov zavarovanih vrst ptic ter biotske raznovrstnosti.
6. Rešitve in ukrepi za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom
34. člen 
(obramba) 
Pri gradnji načrtovanih objektov se upošteva zakone s področja obrambe.
35. člen 
(varstvo pred poplavami, erozijska ogroženost in plazljivost terena) 
(1) Glede varstvenih režimov s področja voda območje ni poplavno ogroženo in leži izven razredov poplavne nevarnosti.
(2) Na podlagi javno dostopnih evidenc, območje OPPN ni opredeljeno kot erozijsko območje in ni plazljivo.
36. člen 
(seizmološke zahteve) 
(1) Gradnja objektov mora biti potresno odporna. Pri načrtovanju se upošteva veljavna zakonodaja s področja mehanske odpornosti in stabilnosti objektov, v skladu z evropskim standardom za potresno odporno gradnjo.
(2) V skladu s karto projektnega pospeška tal je na območju določen projektni pospešek tal 0,225 g.
(3) Na celotnem območju občine je obvezna ojačitev prve plošče nad kletjo, tako da stropna konstrukcija zdrži rušenje objektov nanjo.
37. člen 
(požarno varstvo) 
(1) Pri graditvi objektov se izpolni vse zahteve za varnost pred požarom, določene s predpisi o graditvi objektov in drugimi predpisi.
(2) S predvideno dejavnostjo se ne predvidevajo tehnološki postopki, katerih posledica bi bila možnost razlitja nevarnih snovi.
(3) Pri projektiranju je treba zaradi zagotovitve potrebnih odmikov od meje parcel in med objekti ter potrebnih protipožarnih ločitev z namenom preprečitve širjenja požara na sosednje objekte upoštevati predpise o požarni varnosti v stavbah.
(4) Ravno tako se pri projektiranju upošteva zaradi zagotovitve neoviranih in varnih dovozov, dostopov ter delovnih površin za intervencijska vozila upoštevajo predpisi o požarni varnosti v stavbah.
(5) Zagotavljajo se pogoji za varen umik ljudi, živali in premoženja; dostopi, dovozi in delovne površine za intervencijska vozila ter viri za zadostno oskrbo z vodo za gašenje.
(6) Dostop za gasilska vozila se zagotovi po intervencijskih poteh, ki potekajo po javnih prometnicah, peš površinah, dvoriščih in zelenicah. V ta namen se radije vseh krivin dimenzionira za nemoten promet intervencijskih vozil.
(7) Za zagotovitev požarne vode se opremi z vsaj enim nadzemnim hidrantom.
7. Etapnost izvedbe prostorske ureditve in drugi pogoji za izvajanje OPPN
38. člen 
(etapnost gradnje) 
Območje se lahko v eni etapi, ki predstavlja funkcionalno zaključeno celoto. Gospodarska javna infrastruktura mora biti projektirana in izvedena na končno kapaciteto.
39. člen 
(obveznosti investitorjev in izvajalcev) 
(1) Pri projektiranju in izvajanju OPPN je treba upoštevati vsa določila, navedena v posameznih poglavjih ter vsa pridobljena mnenja nosilcev urejanja prostora.
(2) Obveznosti investitorja:
– pred pričetkom izdelave projektne dokumentacije mora projektantu zagotoviti geološke oziroma geomehanske raziskave, da bo lahko projektant ustrezno dimenzioniral stavbe, gradbeno inženirske objekte ter druge gradbene posege;
– pred pričetkom gradnje mora pravočasno obvestiti upravljavce objektov, naprav in vodov gospodarske javne infrastrukture (GJI), ki so tangirani pri predmetni gradnji;
– pred pričetkom zemeljskih del omogočiti zavodu za varstvo kulturne dediščine dostop do zemljišč, kjer se bodo izvajala zemeljska dela ter opravljanje strokovnega arheološkega nadzora 14 dni pred pričetkom zemeljskih del mora investitor pisno obvestiti zavod o dinamiki gradbenih del.
(3) Obveznosti izvajalcev:
– dolžan je zagotavljati varne dostope do obstoječih objektov v območju OPPN in vseh sosednjih območij v času gradnje, racionalno urediti gradbišče in pri posegih na prometnicah zagotoviti varen promet;
– po končani gradnji mora odstraniti vse začasne objekte ter odvečni gradbeni in izkopani material in urediti okolico ter višino zemljišča na parcelni meji prilagoditi sosednjemu zemljišču.
8. Velikost dopustnih odstopanj od funkcionalnih, oblikovalskih in tehničnih rešitev
40. člen 
(dopustna odstopanja) 
(1) Dovoljena so odstopanja od zakoličbenih točk parcel v smislu prilagoditve obstoječi parcelaciji in stanju v prostoru pod pogojem, da so omogočene vse ureditve predpisane s tem OPPN.
(2) Potek načrtovane GJI, priključevanje stavb na GJI ter prometna ureditev se lahko izvede tudi drugače, kot je določeno s tem prostorskim aktom, v kolikor se pojavijo utemeljeni razlogi zaradi lastništva ali ekonomičnega investicijskega vlaganja, prilagoditve obstoječim trasam vodov in naprav ter pod pogojem, da ni v nasprotju z javnimi interesi. S spremembo se morajo strinjati vsi upravljavci tangiranih vodov.
III. USMERITVE ZA DOLOČITEV MERIL IN POGOJEV PO PRENEHANJU VELJAVNOSTI PODROBNEGA NAČRTA 
41. člen 
(prenehanje veljavnosti OPPN) 
Po prenehanju veljavnosti OPPN (ko se OPPN realizira v celoti) se opredelijo ustrezne enote urejanja prostora s podrobnejšimi prostorskimi izvedbenimi pogoji, ki se vključijo v občinski prostorski načrt.
IV. PREDHODNE IN KONČNE DOLOČBE 
42. člen 
(vpogled v OPPN) 
OPPN je stalno na vpogled na Občini Kočevje in na Upravni enoti Kočevje.
43. člen 
(nadzor) 
Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne inšpekcijske službe za posamezna področja.
44. člen 
(začetek veljavnosti) 
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 3503-0031/2022-83
Kočevje, dne 29. novembra 2023
Župan 
Občine Kočevje 
dr. Vladimir Prebilič 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti