Uradni list

Številka 35
Uradni list RS, št. 35/1996 z dne 5. 7. 1996
Uradni list

Uradni list RS, št. 35/1996 z dne 5. 7. 1996

Kazalo

2336. Odlok o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega plana za obdobje 1986-2000 in srednjeročnega družbenega plana Občine Žalec, stran 3040.

Na podlagi 2. člena zakona o planiranju in urejanju prostora v prehodnem obdobju (Uradni list RS, št. 48/90), 39. člena zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS, št. 17/84, 37/85, 29/86, Uradni list RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93) in 20. člena statuta Občine Žalec (Uradni list RS, št. 34/95 in 16/96) je Občinski svet občine Žalec na seji dne 30. 5. 1996 sprejel
O D L O K
o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega plana za obdobje 1986–2000 in srednjeročnega družbenega plana Občine Žalec
1. člen
Dolgoročni plan Občine Žalec za obdobje 1986–2000 (Uradni list RS, št. 21/90) in spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana Občine Žalec (Uradni list RS, št. 34/92, 69/93, 7/94, 11/94, 20/94, 76/94, 77/94 in 13/96) se dopolnijo in spremenijo s sestavinami, navedenimi v členih tega odloka.
2. člen
Vsebina sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana Občine Žalec se nanaša na:
– spremembe mej ureditvenih območij naselij in mej obstoječih stavbnih zemljišč za potrebe poselitve na osnovi individualnih pobud za gradnjo na kvalitetnih kmetijskih zemljiščih,
– opredelitev deponij odvečnega nenosilnega materiala pri gradnji avtoceste Arja vas–Ločica pri Vranskem in začasnih deponij nenosilnega materiala pri gradnji istega odseka avtoceste za izgradnjo nasipov ob Savinji,
– lokacijo avtocestne vzdrževalne baze v obcestnem prostoru avtoceste na odseku Arja vas–Ločica pri Vranskem;
– nove lokacije črpališč pitne vode in,
– vključitev obstoječega kamnoloma z območjem minimalne sanacije.
DOLGOROČNI PLAN
3. člen
V točki 6.1.1. “Kmetijska zemljišča” se spremeni tretji odstavek in se glasi:
V prvo območje je razvrščenih 10.404,30 ha in v drugo območje kmetijskih zemljišč 6.791,32 ha površin.
4. člen
Na koncu poglavja 6.2. “Varstvo okolja” se doda točka 6.2.1. “Deponije nenosilnega materiala”, ki se glasi:
Zaradi gradnje avtoceste Arja vas–Ločica pri Vranskem je predvideno deponiranje odvečnega nenosilnega materiala na 9 za to opredeljenih lokacijah: Prekopske šume, Prekopa, Kisovec, Mala Prekopa, Brije, Topovlje, Orla vas–Topovlje, Orla vas in Ločica ob Savinji. Po končanem deponiranju bodo na vseh lokacijah izvedene rekultivacije terena v smislu ureditve kmetijskih površin, pogozditve oziroma ureditve obvodnih površin.
Zaradi gradnje visokovodnih nasipov ob Savinji sta predvideni dve začasni deponiji nenosilnega materiala na lokacijah Latkova vas–Gradnja in Letuš (odvečni material pri gradnji avtoceste Arja vas–Ločica pri Vranskem). Po končani izgradnji je na obravnavanih območjih predvidena sanacija terena – vzpostavitev prvotnega stanja oziroma ustrezna krajinska ureditev.
5. člen
V točki 6.1.4. “Rudnine” se na koncu poglavja “apnenec in dolomit” doda odstavek, ki se glasi:
Ob regionalni cesti Polzela–Velenje se opredeli območje obstoječega kamnoloma s površinami za potrebe sanacije kamnoloma kot jo zahteva mnenje Republiškega rudarskega inšpektorata pri Ministrstvu za gospodarske dejavnosti.
6. člen
V točki 6.4.2. “Zasnova poselitve” se v poglavju “Zasnova namenske rabe prostora” na koncu drugega odstavka doda stavek, ki se glasi:
V primerih zaokrožitev ureditvenih območij naselij, dovoljenih na osnovi izvedenega postopka usklajevanja navzkrižnih interesov v prostoru in uskladitve grafičnega dela občinskih prostorskih planov z dejanskim stanjem v prostoru, se v dolinskem in gričevnatem delu, skladno z obveznimi izhodišči prostorskih sestavin republiških planskih aktov za poselitev izjemoma namenijo tudi kvalitetnejša kmetijska zemljišča.
7. člen
V točki 6.4.3. “Zasnova infrastrukturnega omrežja “se v poglavju “oskrba z vodo” na koncu četrtega odstavka doda stavek, ki se glasi:
Za pokritje potreb oskrbe s pitno vodo je na območju naselja Andraž predvidena ureditev črpališča za naselje Zg. in Sp. Sevčnik in črpališča za naselja Andraž, Dobrič in Podvin pri Polzeli.
8. člen
V točki 6.4.3. “Zasnova infrastrukturnega omrežja” se v poglavju “Promet” na koncu četrtega odstavka doda stavek, ki se glasi:
V obcestnem prostoru avtoceste na odseku Arja vas– Ločica pri Vranskem je ob priključku Čeplje predvidena gradnja avtocestne vzdrževalne baze.
V istem poglavju se za četrtim odstavkom doda nov peti odstavek, ki se glasi:
Ob magistralni cesti Arja vas–Velenje je zaradi čimbolj enakomernega pokrivanja potreb tranzitnega, tovornega in osebnega prometa predvidena lokacija bencinskega servisa Velika Pirešica (zemljišča parc. štev. 748/2 in 748/3 k.o. Velika Pirešica). Na lokaciji posega v prvo območje kmetijskih zemljišč št. 31 (parcele štev. 264/16 in 264/13 k.o. Gorica) ni možna gradnja bencinskega servisa.
9. člen
Ustrezno se dopolnijo prostorske sestavine dolgoročnega plana občine Žalec za obdobje 1986–2000 v kartografskem delu s tematskimi kartami v merilu 1:25.000:
– tematska karta št. 3 “Zasnova oskrbe z vodo” se dopolni z lokacijo dveh črpališč na območju naselja Andraž,
– tematska karta št. 4 “Zasnova območja rudnin” se dopolni z lokacijo obstoječega kamnoloma s površinami za potrebe sanacije na območju krajevne skupnosti Andraž,
– tematska karta št. 7 “Zasnova sanacij” se dopolni z lokacijami deponij, ki so vezane na deponiranje odvečnega nenosilnega materiala pri gradnji avtoceste Arja vas–Ločica pri Vranskem in lokacijama začasnih deponij materiala za izgradnjo visokovodnih nasipov ob Savinji z obvezno sanacijo,
– tematska karta št. 9 “Zasnova prometnega omrežja” se dopolni z lokacijo spremljajočega objekta v obcestnem prostoru avtoceste na odseku Arja vas–Ločica pri Vranskem,
– tematska karta št. 12 “Zasnova načinov urejanja prostora” se uskladi z dopolnjenimi prikazi kart št. 4, 9 in 13,
– tematska karta št. 13 “Zasnova osnovne rabe prostora” se dopolni z možnimi posegi na 1. območje kmetijskih zemljišč v dolinskem in gričevnatem delu Občine Žalec in se uskladi z dopolnjenim prikazom iz karte št. 4.
PROSTORSKE SESTAVINE SREDNJEROČNEGA DRUŽBENEGA PLANA
10. člen
Na osnovi izdelanih strokovnih podlag je usklajenih v prostoru 11 lokacij deponij viškov nenosilnega materiala iz 4. člena tega odloka, ki nastajajo pri gradnji AC Arja vas– Vransko:
Deponija št. 3 – PREKOPSKE ŠUME bo na površini 4,40 ha, na gozdnem zemljišču, v grapi pod koridorjem daljnovoda. Predvideno je doponiranje 48.000,00 m3, možno je tudi deponiranje štorov. Predhodno bodo izvedene vodnogospodarske ureditve – kanaliziranje potoka. Po končanem deponiranju bo površina pogozdena, območja pod daljnovodi pa zatravljena.
Deponija št. 4 – PREKOPA bo na površini 3 ha. Zemljišče je I. območje kmetijskih zemljišč. Po predhodni odstranitvi humusa je predvideno deponiranje 45.000,00 m3 nenosilnega materiala do višine 2,5 m. Po končanem deponiranju bo površina humuzirana in rekultivirana v kmetijske površine, izvedene bodo vodnogospodarske ureditve.
Deponija št. 5 – KISOVEC bo na površini 1,70 ha. Zemljišče je I. območje kmetijskih zemljišč. Po predhodni odstranitvi humusa je predvideno deponiranje 70.000,00 m3 nenosilnega materiala do višine 5 m. Po končanem deponiranju bo površina humuzirana in rekultivirana v kmetijske površine, del površin na severu območja pa pogozden. Izvedene bodo vodnogospodarske ureditve.
Deponija št. 6 – MALA PREKOPA bo na površini 2,20 ha. Zemljišče je I. območje kmetijskih zemljišč. Po predhodni odstranitvi humusa je predvideno deponiranje 60.000,00 m3 nenosilnega materiala do višine 6 m. Po končanem deponiranju bo površina humuzirana in rekultivirana v kmetijske površine, del površin na severozahodu bo pogozden, na severu pa saniran gozdni rob. Izvedene bodo vodnogospodarske ureditve.
Deponija št. 7 – BRIJE bo na površini 24,45 ha. Zemljišče je I. območje kmetijskih zemljišč. Po predhodni odstranitvi humusa in odstranitvi sloja gramoza (aluvialni rečni nanos) do globine 1 m je predvideno deponiranje 245.000,00 m3 nenosilnega materiala do višine 1 m. Po končanem deponiranju bo površina humuzirana in rekultivirana v kmetijske površine, izvedene bodo vodnogospodarske ureditve, vzpostavljeno bo prvotno parcelno stanje.
Deponija št. 8 – TOPOVLJE bo na površini 0,26 ha. Zemljišče je I. območje kmetijskih zemljišč. Po predhodni odstranitvi humusa je predvideno deponiranje 7.000,00 m3 nenosilnega materiala do višine 3 m. Deponija pomeni sanacijo opuščene gramoznice. Po končanem deponiranju bo površina humuzirana in rekultivirana v kmetijske površine, izvedene bodo vodnogospodarske ureditve.
Deponija št. 9 – TOPOVLJE – ORLA VAS bo na površini 8 ha. Zemljišče je II. območje kmetijskih zemljišč. Po predhodni odstranitvi humusa in odstranitvi sloja gramoza (aluvialni rečni nanos) do globine 1 m, je predvideno deponiranje 65.000,00 m3 nenosilnega materiala do višine 1 m. Po končanem deponiranju bo površina humuzirana in rekultivirana v kmetijske površine, izvedene bodo vodnogospodarske ureditve, vzpostavljeno bo prvotno parcelno stanje.
Deponija št. 9a – ORLA VAS bo na površini 1,60 ha. Zemljišče je II. območje kmetijskih zemljišč. Po predhodni odstranitvi humusa in odstranitvi sloja gramoza (aluvialni rečni nanos) do globine 1 m, je predvideno deponiranje 14.000,00 m3 nenosilnega materiala do višine 1 m. Deponija pomeni tudi sanacijo manjših opuščenih gramoznic. Po končanem deponiranju bo površina humuzirana in rekultivirana v kmetijske površine, izvedene bodo vodnogospodarske ureditve, vzpostavljeno bo prvotno parcelno stanje.
Deponija št. 10 – LETUŠ bo na površini 1,30 ha. Zemljišče je II. območje kmetijskih zemljišč. Predvideno je začasno deponiranje 40.000,00 m3 nenosilnega materiala do višine 4,0 m. Deponija je začasna. Material bo porabljen za izgradnjo visokovodnih nasipov na območju Letuša, zemljišče deponije pa bo rekultivirano v obstoječe stanje.
Deponija št. 11 – LOČICA OB SAVINJI na površini 3,30 ha. Zemljišče je II. območje kmetijskih zemljišč, manjši del pa gozdno zemljišče. Po predhodni odstranitvi humusa je predvideno deponiranje 22.000,00 m3 nenosilnega materiala do izravnave terena. Deponija pomeni tudi sanacijo predhodno saniranega divjega odlagališča. Po končanem deponiranju bo površina humuzirana in rekultivirana v kmetijske in gozdne površine, izvedene bodo vodnogospodarske ureditve, vzpostavljeno bo prvotno parcelno stanje.
Deponija št. 12 – LATKOVA VAS – GRADNJA bo na površini 3,24 ha. Zemljišče je II. območje kmetijskih zemljišč – gramoznica. Predvideno je začasno deponiranje 140.000,00 m3 nenosilnega materiala do izravnave terena in nadvišanje do 6 m. Deponija je začasna. Material bo porabljen za izgradnjo visokovodnih nasipov na območju sotočja Savinje in Bolske. Zemljišče deponije bo rekultivirano v obstoječe stanje oziroma po posebnem vodnogospodarskem projektu.
Strokovne podlage vsebujejo soglasja vseh pristojnih soglasodajalcev s pogoji za urbanistično, arhitektonsko in krajinsko urejanje, za prometno in komunalno ureditev, za vodnogospodarske ureditve, za rekultivacijo in ostale pogoje pomembne za izvedbo načrtovanih ureditev. Najpomembnejše usmeritve, ki jih je potrebno upoštevati pri načrtovanju in izgradnji deponij, so:
– deponije se vodnogospodarsko uredijo tako, da se ne bodo poslabšale vodnogospodarske razmere ožjega in širšega območja,
– z ustreznim načrtovanjem in izvedbo se zagotovi, da se z deponijami ne poslabšuje splošnega ekološkega stanja območja,
– deponije praviloma ne posegajo na zavarovana območja, če pa, se predvidijo ureditve, ki zavarovane sestavine okolja na nekem območju ne razvrednotijo,
– deponije se v največji možni meri locirajo ob trasi avtoceste, da se ne obremenjuje lokalno cestno omrežje,
– viški nenosilnega materiala iz trase AC Arja vas– Vransko se v največji možni meri uporabijo za izboljšanje drugih razmer v prostoru npr.: za izgradnjo vodovarstvenih nasipov, izboljšanje splošnih lastnosti kmetijskih zemljišč, sanacijo degradiranih površin, sanacijo odlagališča komunalnih odpadkov ipd.,
– v primeru, ko so lokacije deponij na I. območju kmetijskih zemljišč ali na območju zavarovane podtalnice, se dosledno upoštevajo pogoji ministrstva za kmetijstvo in gozdarstvo, ministrstva za okolje in prostor oziroma pristojnih služb ter določila in pogoji, ki so jih posredovale za to usposobljene strokovne organizacije.
11. člen
Za črpališči iz člena 7 tega odloka je potrebno sprejeti odlok o varstvenih območjih z zaščitnimi ukrepi in skladno z vsebino tega odloka naknadno dopolniti prostorske sestavine planskih aktov Občine Žalec.
12. člen
Ustrezno se spremeni in dopolni kartografska dokumentacija:
–    s prikazom deponij nenosilnega materiala na listih 
     PKN 1:5000 št.:
     GORNJI GRAD:                            30
     CELJE:                                  13, 14, 21, 23
–    s prikazom začasnih deponij materiala za izgradnjo 
     nasipov ob Savinji na listih PKN 1:5000 št.:
     CELJE:                                   2, 24
–    s prikazom kamnoloma na listu PKN 1:5000 št.:
     ŠOŠTANJ:                                44
–    s prikazom razširjenih mej ureditvenih območij naselij in 
     izjemnih posegov na 1. območje kmetijskih zemljišč na 
     listih PKN 1:5000 št. :
     ŠOŠTANJ:                                37, 41, 42, 47
     CELJE:                                  1, 2, 3, 6, 12, 13, 14, 15, 16, 17,
                                             21, 22, 23, 24, 25, 26, 27,
                                             28, 37
     GORNJI GRAD:                            20, 29, 30
KONČNA DOLOČBA
13. člen
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 35200/007/95-01
Žalec, dne 30. maja 1996.
Predsednik
Občinskega sveta
občine Žalec
Franc Žolnir, dipl. ek. l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti