Uradni list

Številka 9
Uradni list RS, št. 9/2014 z dne 5. 2. 2014
Uradni list

Uradni list RS, št. 9/2014 z dne 5. 2. 2014

Kazalo

219. Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o volitvah poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament (ZVPEP-C), stran 747.

Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena Ustave Republike Slovenije izdajam
U K A Z
o razglasitvi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o volitvah poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament (ZVPEP-C)
Razglašam Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o volitvah poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament (ZVPEP-C), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 28. januarja 2014.
Št. 003-02-1/2014-2
Ljubljana, dne 5. februarja 2014
Borut Pahor l.r.
Predsednik
Republike Slovenije
Z A K O N
O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O VOLITVAH POSLANCEV IZ REPUBLIKE SLOVENIJE V EVROPSKI PARLAMENT (ZVPEP-C)
1. člen
V Zakonu o volitvah poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament (Uradni list RS, št. 40/04 – uradno prečiščeno besedilo, 41/07 – ZVRK in 109/09) se na koncu drugega odstavka 1. člena pika nadomesti z vejico, za njo pa se doda besedilo »zadnjič spremenjeno z Direktivo Sveta 2013/1/EU z dne 20. decembra 2012 o spremembi Direktive 93/109/ES v zvezi z nekaterimi podrobnimi ureditvami za uresničevanje pasivne volilne pravice na volitvah v Evropski parlament za državljane Unije, ki prebivajo v državi članici, niso pa njeni državljani (UL L št. 26 z dne 26. 1. 2013, str. 27).«.
2. člen
V 7. členu se doda nov drugi odstavek, ki se glasi:
»Ne glede na določbe zakona o volitvah v Državni zbor in zakona o političnih strankah se lahko na volitvah v imenu liste kandidatov, ki jo je vložila politična stranka, v kandidacijskem postopku, v volilni kampanji in na glasovnicah uporablja tudi ime politične stranke na evropski ravni, s katero je politična stranka povezana. Imenu se lahko doda tudi skrajšano ime ali kratico imena in znak politične stranke na evropski ravni.«.
3. člen
Drugi odstavek 10. člena se spremeni tako, da se glasi:
»Pravico voliti in biti voljen za poslanca v Evropskem parlamentu ima, pod pogojem, da mu ni bila odvzeta volilna pravica, in pod pogojem, da je vpisan v evidenco volilne pravice, tudi državljan druge države članice Evropske unije, ki na dan glasovanja dopolni osemnajst let starosti ter ima dovoljenje za stalno prebivanje in prijavljeno stalno prebivališče v Republiki Sloveniji oziroma potrdilo o prijavi prebivanja in prijavljeno začasno prebivališče v Republiki Sloveniji.«.
4. člen
Besedilo 18. člena se spremeni tako, da se glasi:
»Lista kandidatov se vloži pri Državni volilni komisiji najkasneje trideseti dan pred dnevom glasovanja.
Če je na listi kandidatov kandidat, ki ni državljan Republike Slovenije, je pa državljan druge države članice Evropske unije, mora biti listi priložena tudi izjava kandidata, da mu v državi članici Evropske unije, katere državljan je, ni bila odvzeta pravica do kandidiranja na volitvah v Evropski parlament, podatki o njegovem državljanstvu, datumu in kraju rojstva, zadnjem naslovu prebivališča v državi članici Evropske unije, katere državljan je kandidat, in naslovu njegovega stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji oziroma če stalnega prebivališča nima v Republiki Sloveniji, o naslovu njegovega začasnega prebivališča v Republiki Sloveniji ter izjava, da ne kandidira na volitvah v Evropski parlament v nobeni drugi državi članici Evropske unije.
Državna volilna komisija obvesti pristojne organe drugih držav članic Evropske unije o tem, kateri njihovi državljani kandidirajo na volitvah v Evropski parlament v Republiki Sloveniji, in jih zaprosi, da v roku, ki ga določi, posredujejo informacije, ali jim je bila pravica do kandidiranja na volitvah v Evropski parlament odvzeta.
Če Državna volilna komisija informacije iz prejšnjega odstavka ne prejme najkasneje do potrditve liste kandidatov, se upošteva izjava kandidata, da mu v državi članici Evropske unije, katere državljan je, ni bila odvzeta pravica do kandidiranja na volitvah v Evropski parlament.
Če Državna volilna komisija na podlagi informacije iz tretjega odstavka tega člena ugotovi, da je bila kandidatu odvzeta pravica do kandidiranja na volitvah v Evropski parlament, kandidaturo zavrne.
Državni zbor ne potrdi izvolitve poslanca, če ga Državna volilna komisija obvesti, da je po izdaji odločbe o potrditvi liste kandidatov na podlagi informacije iz tretjega odstavka tega člena ugotovila, da je bila kandidatu odvzeta pravica do kandidiranja na volitvah v Evropski parlament.
Mandat poslancu preneha, če je izvoljeni kandidat mandat že začel izvrševati, pa se na podlagi informacije iz tretjega odstavka tega člena ugotovi, da je bila kandidatu odvzeta pravica do kandidiranja na volitvah v Evropski parlament. Poslancu preneha mandat z dnem, ko Državni zbor ugotovi, da je nastal razlog za prenehanje mandata.«.
5. člen
V prvem odstavku 20. člena se na koncu druge alineje pika nadomesti z vejico, za njo pa se doda nova tretja alineja, ki se glasi:
»– ime, skrajšano ime ali kratico imena in znak politične stranke na evropski ravni, s katero je politična stranka povezana, če je te podatke ob vložitvi liste kandidatov navedla politična stranka.«.
KONČNA DOLOČBA
6. člen
Ta zakon začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 004-03/14-1/11
Ljubljana, dne 28. januarja 2014
EPA 1697-VI
Državni zbor
Republike Slovenije
Janko Veber l.r.
Predsednik

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti