Uradni list

Številka 53
Uradni list RS, št. 53/2010 z dne 2. 7. 2010
Uradni list

Uradni list RS, št. 53/2010 z dne 2. 7. 2010

Kazalo

2882. Pravilnik o merilih in pogojih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost v Občini Kamnik, stran 7924.

Na podlagi 12. člena Zakona o gostinstvu (Uradni list RS, št. 93/07 - uradno prečiščeno besedilo), 4. člena Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99, 107/00, 30/06 in 93/07) in 14. člena Statuta Občine Kamnik (Uradni list RS, št. 101/08 in 45/10) je Občinski svet Občine Kamnik na 35. seji dne 23. 6. 2010 sprejel
P R A V I L N I K
o merilih in pogojih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost v Občini Kamnik
SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta pravilnik določa merila in pogoje za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (v nadaljnjem besedilu: kmetija).
Vlogo za obratovanje v rednem ali podaljšanem obratovalnem času vloži gostinec oziroma kmet, ki opravlja gostinsko dejavnost na kmetiji (v nadaljevanju: gostinec).
REDNI OBRATOVALNI ČAS
2. člen
Gostinec vloži vlogo za obratovanje v rednem obratovalnem času gostinskega obrata ali kmetije, samostojno v skladu s svojimi poslovnimi interesi, veljavno zakonodajo in ob upoštevanju določb tega pravilnika.
Gostinec vloži vlogo za obratovanje v rednem obratovalnem času 15 dni pred začetkom obratovanja ali spremembo obratovalnega časa.
Če v okviru gostinskega obrata ali kmetije deluje več enot, ki samostojno opravljajo dejavnost, je dolžan gostinec vložiti vlogo za obratovanje v rednem obratovalnem času za vsako enoto posebej.
Gostinec mora k vlogi za obratovanje v rednem obratovalnem času priložiti:
- izpis iz sodnega/poslovnega registra (AJPES), iz katerega je razvidno, da je gostinec registriran za opravljanje gostinske dejavnosti oziroma izjavo, da dovoljuje pristojnemu organu lokalne skupnosti pridobitev podatkov iz uradnih evidenc.
3. člen
Gostinski obrati in kmetije, ki gostom nudijo le jedi in pijače in se nahajajo v stavbah s stanovanji ali v objektih na območju, kjer je z veljavnimi prostorskimi akti Občine Kamnik dopustna stanovanjska gradnja, smejo obratovati le med 6.00 in 22.00 uro.
Na območjih, ki so z veljavnimi prostorskimi akti Občine Kamnik opredeljena kot območja, v katerih ni dopustna stanovanjska gradnja, se za določitev rednega obratovalnega časa upoštevajo določbe Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99, 107/00, 30/06 in 93/07).
4. člen
Pristojni organ lokalne skupnosti na predlog gostinca potrdi vlogo za obratovanje v rednem obratovalnem času, kolikor je potrditev vloge utemeljena ter je v skladu z veljavno zakonodajo in določili tega pravilnika. V nasprotnem primeru vlogo zavrne z odločbo.
Nepopolno vlogo pristojni organ lokalne skupnosti zavrže s sklepom.
PODALJŠAN OBRATOVALNI ČAS
5. člen
Za podaljšan obratovalni čas se šteje obratovanje izven rednega obratovalnega časa, določenega v Pravilniku o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99, 107/00, 30/06 in 93/07).
6. člen
Gostinec vloži vlogo za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času gostinskega obrata ali kmetije v skladu s svojimi poslovnimi interesi, veljavno zakonodajo in ob upoštevanju določb tega pravilnika.
Gostinec vloži vlogo za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času 15 dni pred:
- prenehanjem veljavnosti izdane odločbe za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času,
- začetkom obratovanja ali
- spremembo obratovalnega časa.
Če v okviru gostinskega obrata ali kmetije deluje več enot, ki samostojno opravljajo dejavnost, je dolžan gostinec vložiti vlogo za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času za vsako enoto posebej.
Gostinec mora k vlogi za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času priložiti:
- izpis iz sodnega/poslovnega registra (AJPES), iz katerega je razvidno, da je gostinec registriran za opravljanje gostinske dejavnosti oziroma izjavo, da dovoljuje pristojnemu organu lokalne skupnosti pridobitev podatkov iz uradnih evidenc;
- soglasje večine (75%) neposrednih uporabnikov stanovanjskih enot (lastnikov oziroma najemnikov), če se gostinski obrat nahaja v večstanovanjski stavbi. V primeru, če se gostinski obrat nahaja v eno- ali dvostanovanjski stavbi je potrebno soglasje vseh neposrednih uporabnikov stanovanjskih enot.
Soglasje ne sme biti starejše od 30 dni.
V primeru, da je soglasje negativno ali z utemeljenimi zadržki, pristojni organ lokalne skupnosti vlogo za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času zavrne.
7. člen
Na območjih, na katerih je v skladu z veljavnimi prostorskimi akti Občine Kamnik dopustna stanovanjska gradnja, se lahko odobri podaljšan obratovalni čas, če so za obratovanje v tem času izpolnjeni vsi pogoji in merila iz tega pravilnika. V nasprotnem primeru pristojni organ lokalne skupnosti predlagani obratovalni čas ustrezno skrajša ali pa vlogo za izdajo soglasja zavrne.
Pristojni organ lokalne skupnosti zavrne potrditev vloge za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času, če na osnovi poročil policije oziroma inšpekcijskih in nadzornih organov ugotovi, da je gostinec več kot trikrat v zadnjih šestih mesecih kršil določila zakona v zvezi s poslovanjem v določenem obratovalnem času ali kršil javni red in mir.
Pristojni organ lokalne skupnosti lahko izda soglasje za podaljšan obratovalni čas, in sicer za:
- gostinske obrate, ki nudijo gostom nastanitev in sestavne enote teh obratov (npr. hotelske restavracije) ter kmetije z nastanitvijo med 0.00 in 24.00 uro;
- restavracije, gostilne, kavarne in izletniške kmetije do 24.00 ure, oziroma do 03.00 ure naslednjega dne, če se nahajajo na območju, kjer z veljavnimi prostorskimi akti Občine Kamnik ni dopustna stanovanjska gradnja;
- slaščičarne, okrepčevalnice, bare, bistroje, vinotoče in osmice do 23.00 ure, oziroma do 02.00 ure naslednjega dne, če se nahajajo na območju, kjer z veljavnimi prostorskimi akti Občine Kamnik ni dopustna stanovanjska gradnja;
- gostinske obrate v stanovanjskih stavbah do 23.00 ure.
Pristojni organ lokalne skupnosti lahko gostinskim obratom in kmetijam ob petkih in sobotah med letom ter vsak dan v obdobju med 1. 5. in 30. 9. izda soglasje za podaljšan obratovalni čas za 1 uro dlje, kot je določeno v prejšnjem odstavku, razen gostinskim obratom v večstanovanjskih stavbah. Gostinskim obratom v eno- in dvostanovanjski stavbi se lahko izda soglasje pod pogojem, da neposredni uporabniki stanovanjskih enot s tem soglašajo.
8. člen
Pristojni organ lokalne skupnosti potrdi vlogo za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času za obdobje enega leta.
Pristojni organ lokalne skupnosti lahko izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času veže na krajše časovno obdobje ob predhodni izpolnitvi določenih pogojev.
Kolikor pristojni organ lokalne skupnosti oceni, da je za obratovanje v podaljšanem času potrebno dodatno zagotoviti ustrezne pogoje (parkirišča, protihrupna zaščita, regulacija svetlobe, dostop do lokala in drugo), se soglasje za obratovanje v podaljšanem času ne izda do izpolnitve pogojev, ne glede na določbe ostalih členov tega pravilnika.
Pristojni organ lokalne skupnosti podaljšani obratovalni čas gostinskega obrata ali kmetije prekliče:
- če ugotovi, da je gostinec več kot trikrat v zadnjih šestih mesecih kršil določila zakona v zvezi s poslovanjem v določenem obratovalnem času,
- če je zaradi obratovanja gostinskega obrata ali kmetije v podaljšanem obratovalnem času gostinec več kot trikrat v zadnjih šestih mesecih kršil javni red in mir.
V odločbi o preklicu soglasja o podaljšanem obratovalnem času pristojni organ lokalne skupnosti določi ustrezno spremenjen obratovalni čas. Pritožba zoper odločbo ne zadrži izvršitve odločbe.
Gostinec za gostinski obrat ali kmetijo, za katero je bila izdana odločba o preklicu podaljšanega obratovalnega časa, eno leto od izdaje omenjene odločbe ne more pridobiti potrjene vloge za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času.
ENKRATNO PODALJŠANJE OBRATOVALNEGA ČASA
9. člen
Gostinec lahko občasno obratuje tudi dlje od potrjenega obratovalnega časa, in sicer:
- brez soglasja pristojnega organa lokalne skupnosti,
- s soglasjem pristojnega organa lokalne skupnosti.
10. člen
Gostinec lahko brez soglasja pristojnega organa lokalne skupnosti obratuje dlje kot traja obratovalni čas na dan pred prazniki in dela prostimi dnevi, določenimi z zakonom, ter ob pustovanju in martinovanju (vsakič po enkrat), ob drugih priložnostih pa le ob soglasju pristojnega organa lokalne skupnosti.
V skladu s prejšnjim odstavkom sme gostinski obrat ali kmetija obratovati do ure, ki je določena v drugem odstavku 12. člena tega pravilnika.
11. člen
Gostinec sme, ne glede na že izdano potrjeno vlogo o delovanju v rednem ali podaljšanem obratovalnem času, občasno obratovati dlje, in sicer ob raznih prireditvah (koncerti, plesi, revije, veselice, poroke, zaključki ob koncu leta in podobno). Ta podaljšanja obratovalnega časa se lahko odobrijo le za gostinske obrate in kmetije v katerih v zadnjih šestih mesecih ni bilo kršitev obratovalnega časa ali javnega reda in miru, ugotovljenih s strani policije, pristojnih inšpekcijskih služb oziroma drugih pristojnih organov.
Gostinec vloži vlogo za enkratno podaljšanje obratovalnega časa na obrazcu, določenem v Prilogi 1, ki je sestavni del tega pravilnika najmanj tri delovne dni pred načrtovano prireditvijo.
12. člen
Pogoj za pridobitev soglasja za enkratno podaljšanje obratovalnega časa je veljavno soglasje za obratovanje v rednem ali podaljšanem obratovalnem času, potrjeno s strani pristojnega organa lokalne skupnosti.
Enkratno podaljšanje obratovalnega časa se dovoli:
- za restavracije, gostilne, kavarne in kmetije do 05.00 ure naslednjega dne,
- za slaščičarne, okrepčevalnice, bare, bistroje, vinotoče in osmice pa do 02.00 ure naslednjega dne, oziroma do 05.00 ure naslednjega dne, če se nahajajo na območju, kjer z veljavnimi prostorskimi akti Občine Kamnik ni dopustna stanovanjska gradnja;
- za gostinske obrate, ki so v eno- ali dvostanovanjskih stavbah se enkratno podaljšanje dovoli do 02.00 ure;
- za gostinske obrate v večstanovanjskih stavbah se enkratno podaljšanje dovoli do 24.00 ure.
13. člen
Pristojni organ lokalne skupnosti lahko posameznemu gostinskemu obratu ali kmetiji izda do dvanajst soglasij za enkratno podaljšanje obratovalnega časa v enem letu, gostilni in restavraciji pa do dvajset soglasij. Soglasje se lahko nanaša tudi na več priložnosti hkrati, vendar ne več kot štiri v enem mesecu oziroma v roku 30 dni.
14. člen
V času tradicionalnih lokalnih prireditev (npr. Dnevi narodnih noš, Srednjeveški dnevi, Kamfest in druge) lahko gostinski obrati na območju, kjer potekajo prireditve obratujejo do ure, ki je določena kot čas trajanja prireditve v odločbi, s katero upravna enota dovoli javno prireditev oziroma v priglasitvi prireditve na policijski postaji.
Gostinec lahko obratuje v podaljšanem obratovalnem času, če za to pridobi pisno soglasje občinske uprave. Izdano soglasje za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času v času tradicionalnih lokalnih prireditev se ne vključuje v število izdanih soglasij, določenih v 13. členu tega pravilnika.
Gostinec vloži vlogo za podaljšanje obratovalnega časa ob tradicionalnih lokalnih prireditvah na obrazcu, določenem v Prilogi 2, ki je sestavni del tega pravilnika najmanj tri delovne dni pred načrtovano prireditvijo.
PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
15. člen
V primerih, ko jih ta pravilnik ne vsebuje, se uporabljajo določbe Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99, 107/00, 30/06 in 93/07).
16. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 321-17/2008-3/4
Kamnik, dne 23. junija 2010
Župan
Občine Kamnik
Anton Tone Smolnikar l.r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti