Uradni list

Številka 1
Uradni list RS, št. 1/2008 z dne 4. 1. 2008
Uradni list

Uradni list RS, št. 1/2008 z dne 4. 1. 2008

Kazalo

42. Odlok o lokacijskem načrtu za poslovno trgovski center »Noršinska« v Murski Soboti, stran 70.

Na podlagi 11. in 98. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt), (Uradni list RS, št. 33/07) in na podlagi 12. člena in v povezavi s 17. do 33. členom Zakona o urejanju prostora (ZUreP-1), (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03 – popr.), 22. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi – uradno prečiščeno besedilo ZLS-UPB1 (Uradni list RS, št. 100/05 in 21/06 – odločba US) ter 17. člena Statuta Mestne občine Murska Sobota – uradno prečiščeno besedilo (Uradni list RS, št. 23/07) je Mestni svet Mestne občine Murska Sobota na seji dne 20. decembra 2007 sprejel
O D L O K
o lokacijskem načrtu za poslovno trgovski center »Noršinska« v Murski Soboti
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem odlokom se sprejme Lokacijski načrt za poslovno trgovski center »Noršinska«, ki ga je izdelala ZEU – Družba za načrtovanje in inženiring d.o.o., Murska Sobota, v septembru 2007, pod št. LN-2/06. Na osnovi Odločbe Ministrstva za okolje in prostor, št.: 35409-81/2006MK z dne 11. 5. 2006, je bilo izdelano Okoljsko poročilo in Dopolnitev okoljskega poročila za občinski lokacijski načrt za poslovno trgovski center »Noršinska« v Murski Soboti, ki ju je izdelal E-NET OKOLJE d.o.o., Kajuhova ulica 17, 1000 Ljubljana, številka 101406-mz, v oktobru 2006 in številka 101406/A-mz, 26. 7. 2007, ter Poročilo o revizijskem pregledu okoljskega poročila in Poročilo o revizijskem pregledu dopolnitve okoljskega poročila, ki ga je izdelal EKOSYSTEM, d.o.o., Špelina 1, 2000 Maribor, pod številko 0078-11-06-OP-REV dne 20. 11. 2006 in pod številko 0048-07-07-OP-REV, 1. 8. 2007 ter izjave revizorja o skladnosti dopolnitve okoljskega poročila po reviziji.
2. člen
Lokacijski načrt iz 1. člena vsebuje tekstualne opise in grafične prikaze, ki se nanašajo na mejo območja ter na lego, potek, zmogljivost, velikost in oblikovanje objektov, naprav in ureditev.
Tekstualni del obsega:
Splošni del
Opis in obrazložitev prostorskih pogojev za realizacijo po posameznih področjih
Smernice in mnenja
Grafični del obsega:
1. Prikaz območja v širšem prostoru
2. Prikaz ureditvenega in vplivnega območja
3. Geodetski posnetek
4. Ureditveno situacijo
5. Komunalno ureditev
6. Požarno varnost
7. Delitev površin
8. Zakoličbeno situacijo s predvideno parcelacijo
9. Prometno ureditev
Priloge:
Povzetek za javnost
Okoljsko poročilo in revizija okoljskega poročila z dopolnitvami
II. OBSEG, NAMENSKA OPREDELITEV OBMOČJA
3. člen
Območje obdelave, za katerega se sprejema lokacijski načrt, je razvidno iz grafičnih prilog navedenih v 2. členu tega odloka.
Območje lokacijskega načrta obsega parcele št. 3545, 3547/1, 3547/2, 3547/3, 3547/4, 3547/5, 3548, 3549/1, 3549/2, 3550 in 3551 vse v celoti in del parcele št. 5351/1 (cesta). Vse parcele so v k.o. Murska Sobota.
Za potrebe nove prometne ureditve se v območje lokacijskega načrta lahko vključijo tudi manjši deli sosednjih mejnih parcel v skladu s posebno projektno dokumentacijo.
4. člen
Namenska raba površin dopušča naslednje dejavnosti na obravnavanem območju lokacijskega načrta:
– trgovina široke potrošnje na drobno in debelo;
– skladiščenje vseh vrst blaga in logistična dejavnost;
– gostinstvo, manjši lokali različnih vsebin;
– mirna poslovna dejavnost;
– športno-rekreativni program.
III. FUNKCIJE OBMOČJA S POGOJI ZA IZRABO – OBLIKOVANJE POSEGOV V PROSTOR
5. člen
Na območju lokacijskega načrta je dovoljen razvoj dejavnosti navedenih v 4. členu tega odloka pod naslednjimi pogoji:
– tlorisne dimenzije predvidenih objektov ne smejo presegati maksimalnih gabaritov, razvidnih iz grafičnih prilog navedenih v 2. členu tega odloka;
– gradbene linije predvidenih objektov so razvidne iz grafičnih prilog in jih je možno spremeniti pod navedenimi pogoji v 12. členu tega odloka;
– strešne konstrukcije so dovoljene v obliki ravnih streh ali streh z minimalnimi nakloni;
– maksimalni vertikalni gabarit predvidenih objektov obsega največ tri poslovne etaže nad terenom.
IV. POGOJI ZA PROMETNO IN KOMUNALNO UREJANJE OBMOČJA
6. člen
Infrastrukturna ureditev se izvede na podlagi smernic in mnenj pristojnih nosilcev urejanja prostora, ki je prikazana v grafični prilogi »Komunalne naprave«. Infrastrukturni vodi predmetnega območja se navežejo na obstoječo infrastrukturo trgovskega objekta Vögele ter na obstoječo komunalno infrastrukturo na Noršinski ulici. Novi komunalni vodi se vodijo v zemlji ter večji del v cestnem telesu. Obenem se uredijo tudi priključki do objektov. Vsa komunalna infrastruktura se mora urediti pred dokončnim asfaltiranjem cestišč. Odmiki med vodi različnih omrežij morajo ustrezati predpisom, če to ni mogoče, se mora izvesti predpisana zaščita.
Promet
Prometno se bo območje navezalo na Lendavsko in Noršinsko ulico. Navezava na Lendavsko ulico bo potekala preko obstoječega cestnega priključka, ki je izveden s semaforiziranim križiščem in poteka mimo trgovine Hofer. Drugih novih priključkov na Lendavsko ulico (cesta Murska Sobota - Hodoš R1-232) se ne predvideva. Predvidena pa je izvedba dveh priključkov na Noršinsko ulico, kot je razvidno iz grafičnega dela lokacijskega načrta. Z lokacijskim načrtom se predvideva tudi rekonstrukcija Noršinske ulice vključno s cestnimi priključki ter ureditvijo pločnikov in kolesarske steze.
Do izgradnje objekta številka 4 se izvede začasni priključek za osebna vozila na parceli številka 3547/3. Ob izgradnji navedenega objekta se priključek na tej parceli ukine in nadomesti z novim na parceli številka 3547/2.
Prometna ureditev Noršinske ulice se izvede po posebnem celovitem projektu.
Za vse objekte znotraj območja urejanja so v končni fazi vsa parkirišča skupna za obiskovalce katerega koli objekta oziroma trgovine.
Prometna ureditev novega krožišča izven območja obdelave na Lendavski ulici, ki predstavlja zahodni dostop do območja, se mora izvesti v roku enega leta od uveljavitve tega odloka in sicer v skladu z izsledki Prometne študije vpliva poslovno trgovskega centra (PTC) Noršinska v Murski Soboti št. 716-PROM, september 2007, izdelovalca LINEAL d.o.o., Jezdarska ulica 3, 2000 Maribor in v skladu s pogoji pristojnih nosilcev urejanja prostora.
Kanalizacija
Predvidena je izgradnja ločenega kanalizacijskega sistema, in sicer:
– komunalna odpadna voda.
Komunalna odpadna voda kompleksa se priključi na obstoječe javno kanalizacijsko omrežje v Noršinski ulici, ki se v nadaljevanju priključi na mestno čistilno napravo.
– padavinska odpadna voda.
Znotraj območja se uredi kanalizacija za padavinsko odpadno vodo s streh predvidenih objektov in prometnih površin. Odvodnja se izvede preko ustrezno dimenzioniranih absorpcijskih montažnih jarkov v katerih se s principom pronicanja zbira padavinska odpadna voda. Presežek vode ob izrednih nalivih se odvaja v namenski, ustrezno dimenzioniran, retenzijski prostor oziroma, izpušča v severno ležeči jarek glede na ugotovljen dopusten iztok. Iztok padavinske odpadne vode iz območja v odvodni jarek mora biti opremljen s protipovratno loputo.
Absorbcijski montažni jarki morajo biti izvedeni tako, da bo plast neomočenih sedimentov ali kamnin debeline najmanj 1,0 m, pri čemer se za gladino podzemne vode upošteva srednje visoka višina podzemne vode, ki se ji prišteje najmanj 50% kapilarnega dviga, katerega višina ne sme biti manjša od 1,0 m. Srednjo višino gladine podtalnice, način ponikanja in število ponikovalnikov je treba določiti na podlagi hidrogeološkega poročila.
Padavinske odpadne vode s parkirnih površin se pred izpustom v absorpcijski montažni jarek speljejo skozi ustrezno dimenzioniran lovilec olj. Obvezna je vgradnja standardiziranih lovilcev olj in maščob zgrajenih v skladu z veljavnim standardom (SIST EN 858-2).
Vodovod in hidrantno omrežje
Predvidena je izvedba sistema vodovodnega omrežja z nadzemnimi hidranti za potrebe požarnega varstva in sanitarne vode. Vodovodno omrežje se priključi na obstoječi mestni vodovod v skladu z določili upravljavca.
Elektrika
Predvidena je gradnja nove transformatorske postaje. Kablovodi za vključitev v 20 kV omrežje in nizkonapetostni razvodi se izvedejo zemeljsko.
Na celotnem območju obdelave se ob objektih in vzdolž dovoznih cest uredi javna razsvetljava.
Vsi priključki in druge predvidene ureditve (križanja vodov, zaščite) se morajo izvesti pod pogoji upravljavca – »Elektro Maribor«.
Informacijsko omrežje
Vodi informacijskega sistema (telefonski vodi, vodi kabelske televizije in drugi informacijski vodi) se navežejo na obstoječe informacijsko omrežje. Vodi informacijskega sistema se vodijo skupno v posebnih ceveh. Predvideno novo omrežje, vse priključke, kakor tudi vse potrebne prestavitve in zaščite obstoječih komunikacijskih vodov je možno izvesti samo na podlagi posebnih projektov. Potrebne projekte naročijo investitorji posameznih objektov v fazi izdelovanja projektov PGD, PZI, pri upravljavcih posameznih sistemov.
Javna higiena
Zbiranje odpadkov se uredi za vsak objekt posamezno ali za več objektov skupaj, znotraj predvidene gradbene parcele. Način odvoza in odlaganja se določi v skladu z odlokom o ravnanju z odpadki v Mestni občini Murska Sobota.
Plinovodno omrežje
Znotraj območja se izvede plinovodno omrežje, kot je prikazano v grafičnem delu lokacijskega načrta.
Po izgraditvi plinovodnega omrežja se praviloma morajo vse stavbe priključiti na omrežje.
Ogrevanje
Za posamezne stavbe ali povezane skupine stavb se grade kotlovnice, ki kot kurilni medij uporabljajo praviloma plin iz mestnega plinovoda. Kot vir ogrevanja je možno uporabljati katerega izmed alternativnih virov ogrevanja (toplotne črpalke, sončni kolektorji, …).
Urejanje zunanjih površin
Hkrati z objekti morajo biti urejene tudi vse predvidene zunanje ureditve ob njih (dovozi, dostopi, zelenice z zasaditvijo dreves, parkirišča, retenzije) kar mora biti definirano v projektni dokumentaciji. Vsa parkirna mesta pod daljnovodi se zasadijo z drevjem, ki ne sme presegati višine 4,00 m. Zasaditev v nobenem primeru ne sme ovirati vzdrževalnih in drugih del na daljnovodih.
Postavljanje ograj ali kakršnih koli drugih razmejitvenih elementov med objekti ali deli objektov, ki bi ovirali tekoč pretok prometa znotraj območja na parkirnih površinah ni dovoljeno.
V. DRUGI POGOJI ZA IZVEDBO POSEGOV V PROSTOR
7. člen
Znotraj območja se izvaja III. stopnja varstva pred hrupom. Predvidene dejavnosti ne smejo povzročati hrupa, ki bi presegal mejne dnevne (60 dbA) in nočne (50 dbA) ravni hrupa.
8. člen
Pri gradnji se morajo glede odmikov in načina gradnje upoštevati predpisi s področja požarnega varstva. Pri gradnji se morajo uporabljati ognjevarni materiali.
Dovozi in dostopi morajo omogočati dovoz interventnih vozil ter omogočati pogoje za varen umik. Oskrba vode je omogočena preko hidrantnega omrežja z nadzemnimi hidranti.
9. člen
Pri gradnji javnih objektov se morajo urediti dostopi za invalidne osebe. Pri vseh objektih in ureditvah na območju obdelave se morajo upoštevati določila Pravilnika za projektiranje objektov brez grajenih ovir.
10. člen
V območju je možna postavitev mikrourbane opreme ter enostavnih objektov v skladu s tovrstnimi predpisi, oglaševanje z reklamnimi objekti pa je možno le za dejavnosti, ki se opravljajo na območju tega lokacijskega načrta.
11. člen
Pred pridobitvijo dovoljenja za gradnjo objektov na območju lokacijskega načrta se mora izdelati strokovna podlaga, iz katere bo razvidno kakšen je dopusten iztok v vode (pretok) na lokaciji predvidenega iztoka meteorne kanalizacije v mejni jarek. V strokovni podlagi mora biti narejena ocena poplavne ogroženosti širšega območja in predvideni ukrepi, ki jih je potrebno izvesti, da bo zagotovljena ustrezna stopnja varnosti v času škodljivega delovanja voda (zadrževalniki padavinskih voda, ureditev retenzijskega prostora znotraj območja lokacijskega načrta, ureditev odvodnje po mejnem jarku in nadomestnih retenzij ipd.).
Pred pridobitvijo dovoljenja za gradnjo objektov na območju lokacijskega načrta je treba pridobiti vodno soglasje v skladu s predpisi s področja upravljanja z vodami.
12. člen
Za območje lokacijskega načrta se s posebnim odlokom sprejme Program opremljanja stavbnih zemljišč za gradnjo in merila za odmero komunalnega prispevka.
VI. ETAPNOST IZVAJANJA LOKACIJSKEGA NAČRTA
13. člen
Gradnja objektov lahko poteka postopoma, v skladu z interesi investitorjev. Pred gradnjo posameznega objekta ali skupine objektov mora biti urejena vsa zanje potrebna cestna, prometna in komunalna infrastruktura. Pred pričetkom gradnje prvega objekta na območju lokacijskega načrta mora biti urejeno odvajanje padavinskih voda vključno z ustrezno rešenim zadrževalnim in retenzijskim prostorom za celotno območje. Hkrati z objekti morajo biti urejene tudi vse predvidene zunanje ureditve ob njih (dovozi, dostopi, zelenice z zasaditvijo dreves, parkirišča) kar mora biti definirano tudi v projektni dokumentaciji. Objekti na tem območju morajo biti dokončno zgrajeni v roku 3 let od uveljavitve tega odloka. Prav tako se sočasno z izgradnjo objektov rekonstruira odsek Noršinske ceste od območja predvidenega krožišča na Lendavski ulici do predvidenega krožišča z vzhodno obvoznico, zaradi zagotovitve normalne prometne navezave novo predvidenih vsebin po tem lokacijskem načrtu.
Do izgradnje objekta številka 4 se izvede začasni priključek za osebna vozila na parceli številka 3547/3. Ob izgradnji navedenega objekta se priključek na tej parceli ukine in nadomesti z novim na parceli številka 3547/2.
VII. OBVEZNOSTI INVESTITORJEV IN IZVAJALCEV
14. člen
Poleg zahtev iz drugih določb tega odloka morajo investitorji gradenj objektov in izvajalci lokacijskega načrta:
– odpraviti v najkrajšem možnem času vse morebitne škodljive posledice zaradi gradenj objektov,
– plodno zemljo je potrebno uporabiti za ureditev zelenic,
– promet v času gradnje organizirati tako, da ne bo prihajalo do zastojev,
– evidentirati stanje obstoječe infrastrukture pred začetkom gradenj,
– zagotoviti zavarovanje gradbišč,
– med gradnjo, v času uporabe in pri vzdrževanju vseh objektov zagotoviti vse potrebne ukrepe, da ne pride do onesnaževanja površinskih in podtalnih voda ali okolja nasploh.
VIII. ODSTOPANJA
15. člen
Odstopanja od predvidenih maksimalnih tlorisnih gabaritov so dovoljena v smeri, ki ni omejena z gradbeno linijo. Dopustna je ureditev nadomestnega retenzijskega prostora na lokaciji kateregakoli (enega ali več) predvidenih objektov v obliki urejenih zelenic in površin za šport in rekreacijo. Večja odstopanja od grafičnih prilog so možna pod pogojem, da ni ogrožena požarna, zdravstvena in ekološka varnost objektov in ljudi. V takih primerih je potrebno ponovno preveriti pogoje tega odloka z novo ustrezno strokovno podlago, ter si je pred izdajo dovoljenja za gradnjo pridobiti projektne pogoje in soglasja k projektom. Določbe tega člena se nanašajo tudi za posege, ki niso predvideni in prikazani v grafičnih prilogah.
lX. PREDKUPNA PRAVICA MESTNE OBČINE MURSKA SOBOTA
16. člen
Na območju ureditve lokacijskega načrta obstoji predkupna pravica Mestne občine Murska Sobota v skladu z določili odloka o predkupni pravici Mestne občine Murska Sobota na nepremičninah (Uradni list RS, št. 45/03).
X. NADZOR
17. člen
Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne inšpekcijske službe.
Xl. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
18. člen
Lokacijski načrt je stalno na vpogled javnosti na upravi Mestne občine Murska Sobota.
19. člen
V skladu z 98. členom Zakona o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt), (Uradni list RS, št. 33/07), se je lokacijski načrt dokončal po določbah Zakona o urejanju prostora (ZUreP-1) (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03 – popr.) in se v tem primeru šteje za Občinski podrobni prostorski načrt.
20. člen
Z veljavnostjo tega odloka prenehajo veljati določbe Odloka o sprejetju zazidalnega načrta za obrtno cono Murska Sobota – sever (Uradni list RS, št. 39/97, 41/04, 62/04, 29/05) v delu, ki se spreminja s tem odlokom.
21. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-0046/2007-182
Murska Sobota, dne 20. decembra 2007
Župan
Mestne občine Murska Sobota
Anton Štihec l.r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti